Рішення № 100702903, 21.10.2021, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
21.10.2021
Номер справи
909/889/21
Номер документу
100702903
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21.10.2021 м. Івано-ФранківськСправа № 909/889/21Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Кобецької С. М., секретар судового засідання Савчин Т. О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Івано-

Франківськгаз", вул. Ленкавського, буд. 20, м. Івано-Франківськ,76010;

представник позивача: адвокат Данилюк Галина Йосипівна,

вул. Ленкавського, 20, каб. 202, м. Івано-Франківськ, 76010;

до відповідача: Головного управління Держпродспоживслужби Івано-Франківської області

Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та

захисту споживачів, вул. Берегова, буд. 24, м. Івано-Франківськ,76019;

про стягнення 535 047,63 грн,

за участю:

від позивача: Данилюк Галина Йосипівна - адвокат, (довіреність №Др-31-0121 від 06.01.2021; свідоцтво №699 від 26.06.2009);

від відповідача: Сосяк Віталій Дмитрович - представник, (положення про відділ правового забезпечення №136 від 18.07.2017; посвідчення №238 від 01.01.2021).

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Івано- Франківськгаз" звернулось до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів про стягнення 535 047,63 грн за несанкціонований відбір природного газу (неврегульований небаланс) з газорозподільної системи в загальному обсязі (об`ємі) 31 944,71 м3 в період з 01.02.2021 по 31.03.2021.

Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 14.09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі.

В підготовчому засіданні 21.10.2021 за письмовою згодою всіх учасників справи після закінчення підготовчого засідання розгляд справи розпочато по суті.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, обґрунтовує їх тим, що відповідач з 01.02.2021 по 31.03.2021 не був включений у Реєстр споживачів жодного постачальника природного газу за вказаний розрахунковий період, і як наслідок в порушення підпункту 5 пункту 7.4 розділу VII типового договору розподілу природного газу №42SB760-1779-19 від 01.03.2019 здійснив несанкціонований відбір природного газу з газорозподільної системи позивача в загальному обсязі 31 944,71 м3 на суму 535 047,63 грн, яка в добровільному порядку не сплачена відповідачем, а тому підлягає стягненню з останнього в судовому порядку. Позовні вимоги мотивує приписами статей 526, 530 Цивільного кодексу України, статті 193 Господарського кодексу України, Закону України "Про ринок природного газу", Кодексу газорозподільних систем.

Представник відповідача в судовому засіданні підтвердив здійснення відбору з газорозподільної системи позивача природного газу в обсязі 31 944,71 м3 на суму 535 047,63 грн. Разом з тим звертає увагу суду на те, що на виконання Правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП №2496 від 30.09.2015 між Головним управлінням Держпродспоживслужби Івано-Франківської області (споживач) та ТОВ "Кастум" (постачальник) укладено договори на постачання природного газу №62 від 25.02.2020, №70 від 23.02.2021, умови яких виконувались відповідачем належним чином та у встановлені строки. Зазначає, що відповідно до пункту 19 розділу ІІ Правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП №2496 від 30.09.2015 забезпечення своєчасної реєстрації споживача у Реєстрі споживачів на інформаційній платформі оператора ГТС покладено саме на постачальника і таке включення лежить поза межами волі чи можливостей споживача. При цьому, повідомлень від ТОВ "Кастум" про ініціювання виключення або не включення Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області із (до) Реєстру споживачів постачальника до відповідача не надходило. Вважає, що несанкціонований відбір природного газу з газорозподільної системи позивача в період з 01.02.2021 по 31.03.2021 мав місце саме з вини ТОВ "Кастум", а не відповідача. Просить суд в позові відмовити (відзив на позов вх№15647/21 від 06.10.2021).

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників позивача та відповідача, всебічно та повно з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об`єктивно оцінивши в сукупності всі докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи вимоги чинного законодавства, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.

Фактичні обставини справи вказують на те, що постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2498 від 30.09.2015, зі змінами внесеними постановою НКРЕКП №852 від 29.06.2017 Акціонерному товариству "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз" видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу на території м.Івано-Франківська та Івано-Франківської області.

Головне управління Держпродспоживслужби Івано-Франківської області приєдналося до умов типового договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) шляхом підписання заяви-приєднання №42SB760-1779-19 від 01.03.2019. У зв"язку з чим оператором ГРМ присвоєно споживачу персональний ЕІС - код як суб`єкта ринку природного газу - 56XS000148 L2G002.

Додатками 4.4., 4.9, 4.11, 4.12., 4.16, 4.17, 4.25 - 4.27 до типового договору розподілу природного газу №42SB760-1779-19 від 01.03.2019 та додаткової угоди №3 від 04.01.2020 до договору визначено розрахунки втрат і витрат природного газу та перелік точок комерційного обліку споживача.

Згідно з пунктом 2.1 розділу II договору оператор ГРМ надає споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач приймає зазначену послугу та сплачує її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором..

Обов`язковою умовою надання споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у споживача об`єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи оператора ГРМ (пункт 2.2 розділу II договору).

Відповідно до пункту 3.1 розділу ІІІ договору споживач має право здійснювати відбір/споживання природного газу з газорозподільної системи за умови включення його до Реєстру споживачів будь-якого постачальника у періоді фактичного відбору/споживання природного газу, що в установленому Кодексом газотранспортної системи порядку підтверджується оператором газотранспортної системи до початку такого періоду. Наявність підтвердженого обсягу природного газу споживача (його постачальника) доводиться до відома оператора ГРМ у встановленому законодавством порядку оператором ГТС, а до відома споживача - його постачальником. За відсутності у споживача договору постачання природного газу та/або виділених його постачальником підтверджених обсягів для потреб споживача на відповідний календарний період споживач не має права використовувати (споживати) природний газ із газорозподільної системи.

За умови включення споживача до Реєстру споживачів будь-якого постачальника у розрахунковому періоді та відсутності простроченої заборгованості за цим договором оператор ГРМ забезпечує розподіл природного газу, що належить споживачу, до межі балансової належності його об`єкта з дотриманням належного рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу (пункт 3.2 розділу III договору).

Відповідно до пункту 3.3. розділу III договору споживач, що не є побутовим, зобов”язаний самостійно контролювати власне газоспоживання та для недопущення перевищення підтвердженого обсягу природного газу здійснити разом зі своїм постачальником заходи з коригування в установленому порядку підтвердженого обсягу або заходи із самостійного та завчасного обмеження (припинення) власного газоспоживання. Якщо за підсумками місяця фактичний об`єм споживання природного газу споживача буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу, врегулювання небалансу (дефіциту) природного газу буде здійснюватись його постачальником у встановленому законодавством порядку та відповідно до умов договору постачання природного газу.

Підпунктом 5 пункту 7.4 розділу VII договору встановлено, що споживач зобов`язується не допускати несанкціонованого відбору природного газу.

Відповідно до відомостей на інформаційній платформі оператора ГТС (форма №9) станом на 27.01.2021 Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області як споживач природного газу зазначений у реєстрі "Повідомлення про споживачів у зоні ліцензійної діяльності Оператора ГРМ, які не включені до Реєстру споживачів жодного постачальника/ постачальник яких не подав номінацію на точку виходу до ГРМ або така номінація була відхилена Оператором ГТС/ постачальник яких не подав номінацію на точку виходу до ГРМ або така номінація була відхилена оператором ГТС/постачальник яких ініціював припинення їм газопостачання". Доба, з якої відповідач не зареєстрований в Реєстрі споживачів жодного постачальника зазначена 01.02.2021 з причиною №1 - споживач не увійшов/споживача не включено до Реєстру жодного постачальника.

Згідно з повідомленнями про споживачів у зоні ліцензійної діяльності оператора ГРМ Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області як споживач природного газу не був зареєстрований в Реєстрі жодного постачальника з 01.02.2021 до 31.03.2021 (включно).

Позивач адресував відповідачу повідомлення про припинення газопостачання (розподілу природного газу) №76003.2-Кл-676-0121 від 27.01.2021 з вимогою самостійно припинити використання природного газу з 01.02.2021. У відповіді №вих-07/404-21 від 01.02.2021 відповідач просить не проводити відключення об"єктів та гарантує компенсувати оператору ГРМ вартість спожитого природного газу у відповідності до пункту 4 глави 5 розділу IV Кодексу газорозподільних систем.

Як вбачається з витягу з інформаційної платформи оператора ГТС (форма №9) за лютий - березень 2021 відповідач здійснив несанкціонований відбір природного газу з газорозподільної системи позивача в загальному обсязі 31 944,71 м3 на суму 535 047,63 грн. Вказані обсяги спожитого природного газу відображено у підписаних та скріплених печатками сторін актах приймання - передачі природного газу від 28.02.2021, від 31.03.2021.

Адресовані позивачем відповідачу (лист від 19.04.2021) акти наданих послуг №81022457 від 28.02.2021, №81022458 від 31.03.2021 з рахунками на оплату вартості неврегульованого небалансу за лютий - березень 2021 в сумі 535 047,63 грн залишені відповідачем без підписання з підстав неможливості виконати грошові зобов"язання понад кошторисні призначення, які виникли внаслідок неправомірних дій (бездіяльності) постачальника ТОВ "Кастум" (лист від 23.04.2021).

Предметом судового розгляду є матеріально-правова вимога позивача про стягнення з відповідача 535 047,63 грн за несанкціонований відбір природного газу (неврегульований небаланс) з газорозподільної системи в загальному обсязі (об`ємі) 31 944,71 м3 в період з 01.02.2021 по 31.03.2021.

Правові засади функціонування ринку природного газу України, заснованого на принципах вільної конкуренції, належного захисту прав споживачів та безпеки постачання природного газу урегульовано Законом України "Про ринок природного газу".

Відповідно до статті 12 цього Закону постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Постачання природного газу здійснюється за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем, крім випадків, передбачених цим Законом.

Права та обов`язки постачальників і споживачів визначаються Законом України "Про ринок природного газу", Цивільним і Господарським кодексами України, Кодексом газорозподільних систем (ГРМ), Кодексом газотранспортної системи (ГТС), умовами Типового договору, затвердженими Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 за №2498, зареєстрованими у Міністерстві юстиції України 06.11.15 за №1378/27823.

Відповідно до умов підпункту 5 пункту 7.4 розділу VII типового договору обов"язком споживача є не допущення несанкціонованого відбору природного газу.

Несанкціонований відбір природного газу - це відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу (пункт 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ).

Главою 5 розділу VI Кодексу ГРМ встановлено порядок фактичного розподілу (споживання) природного газу.

Так, положеннями пункту 1 глави 5 розділу VI Кодексу ГРМ, встановлено, що споживання (відбір) природного газу з газорозподільної системи за наявності укладеного договору розподілу природного газу між споживачем та Оператором ГРМ здійснюється за умови: включення споживача до Реєстру споживачів будь-якого постачальника на відповідний розрахунковий період; забезпечення споживачем своєчасних розрахунків з Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу.

Порядок включення споживача до Реєстру споживачів постачальника визначається відповідно до вимог Кодексу газотранспортної системи.

За відсутності у споживача діючого постачальника (якщо споживач не включений до Реєстру споживачів будь-якого постачальника) у відповідному розрахунковому періоді споживач не має права здійснювати відбір/споживання природного газу з газорозподільної системи та має подати до Оператора ГРМ письмову заяву про припинення розподілу природного газу на його об`єкт (пункт З глави 5 розділу VI Кодексу ГРМ).

Як вбачається з наявних в матеріалах справи доказів в період з 01.02.2021 до 31.03.2021 відповідач як споживач природного газу не був зареєстрований в Реєстрі жодного постачальника.

Відповідно до пункту 4 глави 5 розділу VI Кодексу ГРМ, якщо за результатами споживання природного газу у період відсутності споживача в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника (несанкціонований відбір природною газу) Оператор ГТС при забезпеченні заходів балансування за підсумками газового місяця за процедурою, визначеною Кодексом ГТС, віднесе такі обсяги (неврегульований небаланс) на Оператора ГРМ, тоді споживач має компенсувати Оператору ГРМ вартість таких обсягів, що розраховується за відповідною формулою. Якщо неврегульований небаланс станеться внаслідок відмови в доступі до об`єкта споживача для здійснення Оператором ГРМ припинення розподілу природного газу або внаслідок невиконання споживачем письмової вимоги Оператора ГРМ самостійно припинити (обмежити) споживання природного газу, коефіцієнт компенсації має становити 2.

Судом встановлено, що між Товариством з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" (оператор) та Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз" (замовник/позивач) укладено договір транспортування природного газу №2002000104 від 04.02.2020.

Відповідно до пункту 9.1. розділу IX договору у разі виникнення у замовника добового небалансу оператор здійснює купівлю/продаж природного газу замовника в обсягах добового небалансу.

Пунктом 9.2. розділу IX договору транспортування природного газу визначено, що у разі виникнення у замовника негативного добового небалансу оператор здійснює продаж замовнику, а замовник купівлю в оператора природного газу в обсягах негативного добового небалансу за ціною, яка встановлюється розділом XIV Кодексу. У разі виникнення у замовника позитивного добового небалансу оператор здійснює купівлю у замовника, а замовник продаж природного газу оператору в обсягах позитивного добового небалансу за ціною, яка встановлюється розділом XIV Кодексу.

Згідно з пунктом 11.4 розділу XI договору транспортування природного газу врегулювання щодобових небалансів оформлюється одностороннім актом за підписом оператора за весь обсяг щодобових небалансів. В акті зазначаються щодобові обсяги небалансів, а також ціни, за якими оператор врегулював щодобові небаланси (у розрізі кожної доби).

Актами №02-2021-2002000104, №03-2021-2002000104 Оператор газотранспортної системи України при забезпеченні заходів балансування за підсумками газових місяців лютий - березень 2021 відніс обсяги несанкціонованого відбору природного газу (неврегульований небаланс) відповідача на позивача - Оператора ГРМ.

Зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку (стаття 509 Цивільного кодексу України, стаття 173 Господарського кодексу України).

Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України, статті 193 Господарського кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 Цивільного кодексу України, частина 7 статті193 Господарського кодексу України).

Згідно з статтями 610, 612 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Документальними доказами, які містяться у справі перед судом доведено здійснення відповідачем несанкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи позивача в період з 01.02.2021 по 31.03.2021 в загальному обсязі 31 944,71 м3 та несплату відповідачем його вартості - 535 047,63 грн, а отже порушене відповідачем право позивача підлягає судовому захисту шляхом задоволення позову. У відповідь відповідачу на твердження про відсутність його вини у несанкціонованому відборі природного газу суд зазначає, що відшкодування збитків в т. ч. завданих відповідачу ТОВ "Кастум" не є предметом розгляду у цьому спорі, проте відповідач не позбавлений права та можливості захистити своє право та охоронюваний інтерес у встановленому законом порядку.

З огляду на вимоги частин 1, 3 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (частина 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України).

Згідно частиною 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (частини 1, 2 статті 86 Господарського процесуального кодексу України).

Беручи до уваги приписи статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покласти на відповідача.

Керуючись статтею 1291 Конституції України, статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950, статтями 73-79, 86, 129, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

позов Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Івано- Франківськгаз" до відповідача Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів про стягнення 535 047,63 грн - задовольнити.

Стягнути з Головного управління Держпродспоживслужби Івано-Франківської області Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, вул. Берегова, буд. 24, м. Івано-Франківськ, 76019 (ідентифікаційний код 40309088) на користь Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз", вул. Ленкавського, буд. 20, м. Івано-Франківськ, 76010 (ідентифікаційний код 03361046) 535 047,63 грн (п"ятсот тридцять п"ять тисяч сорок сім грн 63 коп.) - за несанкціонований відбір природного газу з газорозподільної системи, 8 025, 71 грн (вісім тисяч двадцять п"ять грн 71коп.) - судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повне рішення складено 01.11.2021

Суддя С.Кобецька