
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21.10.2021 м. Івано-ФранківськСправа № 909/531/21Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Кобецької С. М., секретар судового засідання Савчин Т. О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: ОСОБА_1 ,
АДРЕСА_1 ;
до відповідачів: Косівської міської ради Косівського району Івано-Франківської області,
майдан Незалежності, буд.11, м. Косів, Івано-Франківська область,78600;
ОСОБА_2 ,
АДРЕСА_2 .
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Держзакупівлі.Онлайн",
вул. Воздвиженська, буд.56, поверх 4, м. Київ, 04071,
про скасування результатів аукціону з продажу об`єкта малої приватизації,
за участю:
від позивача: Жарський Тарас Володимирович - адвокат, (ордер серія ІФ №005478 від 03.06.2021; свідоцтво серія ІФ №001142 від 17.02.2017);
від відповідачів: не з"явились;
від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: не з"явились.
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду Івано-Франківської області з позовною заявою до Косівської міської ради Косівського району Івано-Франківської області про скасування результатів аукціону №UA-LR-SSP-2021-03-29-000004-1 з продажу об`єкта малої приватизації окремого майна - нежитлових будівель (гаражів) загальною площею 265,8 кв. м., розташованої за адресою: АДРЕСА_3 , що перебуває на балансі Косівської міської ради.
Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 22.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі.
Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 22.07.2021 залучено до участі співвідповідача - ОСОБА_2 та третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Держзакупівлі.Онлайн".
В судовому засіданні 22.09.2021 оголошувалась перерва до 21.10.2021.
Представник позивача подав суду клопотання вх№16532/21 від 20.10.2021 про виправлення описки в позовній заяві, вказуючи при цьому, що ним допущено технічну помилку в номері ідентифікатора оскаржуваного аукціону, замість правильного №UA-PS-2021-03-31-000050-2, помилково зазначено №UA-LR-SSP-2021-03-29-000004-1. Просить суд при вирішенні спору врахувати подану заяву. Судом прийнято до розгляду клопотання позивача вх№16532/21 від 20.10.2021 про виправлення описки в позовній заяви, оскільки вказана заява не впливає на суть спору, а предмет позову - скасування результатів аукціону з продажу об`єкта малої приватизації окремого майна - нежитлових будівель (гаражів) загальною площею 265,8 кв. м., розташованої за адресою: АДРЕСА_3 - залишився незмінним.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, обґрунтовує їх недотриманням переможцем/відповідачем - ОСОБА_2 умов кроку аукціону за методом покрокового зниження стартової ціни, адже різниця між ціновими пропозиціями ОСОБА_1 - 803 000,00грн та ОСОБА_2 - 804 000,00грн становила 1 000,00грн, що є меншою ніж крок аукціону - 2 440,60грн. Таким чином, на думку позивача, аукціон №UA-PS-2021-03-31-000050-2 проведено з порушенням вимог пунктів 2, 89, 94 Порядку проведення електронних аукціонів для продажу об`єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 432 від 10.05.2018, що є безумовною підставою для його скасування. Позовні вимоги мотивує приписами статті 19 Конституції України, статтями 10, 16, 60 Закону України "Про місцеве самоврядування", пунктами 2, 89, 94 Порядку проведення електронних аукціонів для продажу об`єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу, затвердженого постановою КМУ №432 від 10.05.2018.
Представник відповідача Косівської міської ради в судове засідання не з"явився, хоча про дату, час та місце був належним чином повідомлений в судовому засіданні 22.09.2021. Однак адресував суду клопотання №2065 (вх№ 16551/21) від 21.10.2021 про відкладення розгляду справи у зв"язку з неможливістю прибути в судове засідання повноважного представника через проблеми з автотранспортом.
При розгляді клопотання відповідача про відкладення розгляду справи судом встановлено відсутність правових підстав для його задоволення. Судом взято до уваги те, що: - судовий розгляд справи по суті розпочато 22.09.2021, а частиною 2 статті 195 Господарського процесуального кодексу України встановлено тридцятиденний строк вирішення спору з дня початку розгляду справи по суті, який спливає 22.10.2021 та не підлягає продовженню; - неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті (пункт 2 частини 1, 3 статті 202 Господарського процесуального кодексу України).
Слід зазначити, що матеріали справи містять відзив на позов вх№ 10890/21 від 14.07.2021, додаткові пояснення вх№16467/21 від 20.10.2021, в яких відповідач заперечує проти позову. Вказує, що рішенням Косівської міської ради №253-5/22021 від 26.02.2021 затверджено порядок продажу на аукціоні об`єкта малої приватизації окремого майна - нежитлових будівель (гаражів) загальною площею 265,8 кв. м., розташованої за адресою: АДРЕСА_3 , що перебуває на балансі Косівської міської ради, стартовою ціною 244 060,00грн (1% стартової ціни - 2 440,60грн) з умовами продажу - аукціон без умов, врегульований пунктами 37-62 розділу 4 Порядку проведення електронних аукціонів для продажу об`єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу, затвердженого постановою КМУ №432 від 10.05.2018, а не аукціон за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій, на порушення умов проведення якого, безпідставно посилається позивач. Звертає увагу суду, що ОСОБА_2 в 3 раунді протягом відведених 3 хвилин збільшив свою закриту цінову пропозицію, що обумовлено пунктом 54 Порядку затвердженого постановою КМУ №432 від 10.05.2018 з 800 000,00грн до 804 000,00грн, тобто на 4 000,00грн від попередньої, що становить більше мінімального кроку аукціону - 2 440,60грн дотримуючись таким чином кроку аукціону і відповідно підставно став переможцем. Вважає позовні вимоги необґрунтованими, просить суд в позові відмовити.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з"явився, про причини неявки суду не повідомив, хоча про дату, час та місце був належним чином повідомлений в судовому засіданні 22.09.2021. Разом з тим, в матеріалах справи наявний відзив на позов вх№12330/21 від 06.08.2021, в якому відповідач вважає, що в повному обсязі дотримався всіх умов проведення аукціону, обумовлених пунктами 37-62 розділу 4 Порядку проведення електронних аукціонів для продажу об`єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу, затвердженого постановою КМУ №432 від 10.05.2018 та правомірно став його переможцем, оскільки подав найвищу цінову пропозицію. Просить суд взяти до уваги те, що за наслідками проведеного аукціону №UA-PS-2021-03-31-000050-2 між відповідачами укладено договір купівлі-продажу від 06.05.2021, який посвідчено приватним нотаріусом Косівського районного нотаріального округу, зареєстровано в реєстрі за №638, на виконання пунктів 2.1., 2.1.2. договору відповідачем в повному обсязі сплачено ціну продажу об"єкта малої приватизації - 964 800,00грн, а 26.05.2021 у Державний реєстр речових прав на нерухоме майно внесено запис №42226707 про державну реєстрацію за ОСОБА_2 права приватної власності на нежитлові будівлі (гаражі) загальною площею 265,8 кв. м., за адресою: АДРЕСА_3 . Просить суд в позові відмовити.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача в судове засідання не з"явився, хоча про дату, час та місце був належним чином повідомлений ухвалою суду від 22.09.2021. Однак адресував суду клопотання вх№16026/21 від 12.10.2021 про розгляд спору без участі представника ТОВ "Держзакупівлі.Онлайн".
Беручи до уваги: - приписи статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, стосовно розгляду спору впродовж розумного строку; - норми частин 1, 3 статті 202 Господарського процесуального кодексу України, згідно з якими неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті і суд розглядає справу за відсутності такого учасника; - те, що відповідачі та третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, а їх явка не визнавалась судом обов"язковою; - те, що у суду є всі необхідні матеріали (докази) для вирішення спору по суті - спір вирішується у їх відсутності за матеріалами справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, всебічно та повно з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об`єктивно оцінивши в сукупності всі докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи вимоги чинного законодавства, суд вважає позов таким, що не підлягає до задоволення.
Фактичні обставини справи вказують на те, що рішенням п"ятої сесії восьмого демократичного скликання Косівської міської ради "Про затвердження умов аукціону" №253-5/22021 від 26.02.2021 затверджено умови продажу на аукціоні об`єкта малої приватизації окремого майна - нежитлових будівель (гаражів) загальною площею 265,8 кв. м., розташованої за адресою: Івано-Франківська область, Косівський район, м. Косів, вул. Шевченка, буд. 40-В. Умовами (додаток №1 до рішення) визначено: організатора аукціону - Косівську міську раду; дату проведення аукціону - через 25 календарних днів від дати опублікування інформаційного повідомлення електронною торговою системою про приватизацію; стартову ціну об"єкта - 244 060,00грн; крок аукціону - 1% стартової ціни, що становить 2 440,60грн; спосіб проведення аукціону - аукціон без умов; - у разі, якщо об"єкт, який пропонувався до продажу на аукціоні не продано, проводиться повторний аукціон із зниженням стартової ціни на 50%, а в подальшому аукціон з покроковим зниженням стартової ціни та подання цінових пропозицій, відповідно.
Між Косівською міською радою (організатор аукціону) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Держзакупівлі.Онлайн" (оператор електронного майданчика) укладено договір від 22.03.2021. За цим договором оператор електронного майданчика та організатор аукціону співпрацюють у напрямку забезпечення публікації переліку об"єктів, що підлягають приватизації в електронній торговій системі та приватизації шляхом продажу на електронних аукціонах об"єктів малої приватизації, інформаційне повідомлення про продаж яких опубліковано в ЕТС, відповідно до законодавства України та цього договору (пункт 1 договору). Відповідно до пункту 2 договору електронний аукціон з продажу об"єкта малої приватизації проводиться згідно з інформаційним повідомленням про приватизацію об"єкта малої приватизації, опублікованим в офіційних друкованих виданнях органу місцевого самоврядування на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та в електронній торговій системі.
Згідно з повідомленням в електронній торговій системі ТОВ "Держзакупівлі.Онлайн" 31.03.2021 оголошено аукціон з продажу об`єкта малої приватизації окремого майна - нежитлових будівель (гаражів) загальною площею 265,8 кв. м., розташованої за адресою: АДРЕСА_3 з ідентифікатором аукціону №UA-PS-2021-03-31-000050-2.
У протоколі про результати електронного аукціону №UA-PS-2021-03-31-000050-2, затвердженого наказом Косівської міської ради №198 від 24.04.2021 відображено: найменування лоту - нежитлові будівлі (гаражі) загальною площею 265,8 кв. м., розташовані за адресою: АДРЕСА_3 ; стартову ціну лоту - 244 060,00грн; учасників електронного аукціону - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ; дату початку та закінчення аукціону - 20.04.2021; статус електронного аукціону - аукціон відбувся; ціну продажу лоту без ПДВ - 804 000,00грн; переможця аукціону - ОСОБА_2 .
Як наслідок між Косівською міською радою (продавець) та ОСОБА_2 (покупець) укладено договір купівлі-продажу від 06.05.2021. Згідно з умовами цього договору продавець передає у власність покупцю нежитлові будівлі (гаражі) загальною площею 265,8 кв. м., розташовані за адресою: АДРЕСА_3 , а покупець приймає об"єкт та сплачує його вартість в розмірі 964 800,00грн з ПДВ протягом 30 календарних днів з дати підписання договору (пункти 1.1., 2.2. договору). Договір посвідчено приватним нотаріусом Косівського районного нотаріального округу, зареєстровано в реєстрі за №638.
У відповідності до звіту про рух коштів по рахунку з 10.05.2021 по 18.05.2021 відповідачем в повному обсязі сплачено ціну продажу об"єкта малої приватизації - 964 800,00грн.
Актом №1 від 25.05.2021 засвідчено передання Косівською міською радою та приймання ОСОБА_2 нежитлових будівель, обумовлених договором купівлі-продажу від 06.05.2021.
У Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно міститься запис №42226707 від 26.05.2021 про державну реєстрацію за ОСОБА_2 права приватної власності на нежитлові будівлі (гаражі) загальною площею 265,8 кв. м., за адресою: АДРЕСА_3 .
Предметом судового розгляду є вимога позивача до відповідачів про скасування результатів аукціону №UA-PS-2021-03-31-000050-2 з продажу об`єкта малої приватизації окремого майна - нежитлових будівель (гаражів) загальною площею 265,8 кв.м., розташованих за адресою: АДРЕСА_3 , що перебуває на балансі Косівської міської ради.
Економічні та організаційні основи приватизації державного і комунального майна урегульовано Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна".
Згідно з пунктом 22 частини 1 статті 1 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" приватизація державного або комунального майна - це платне відчуження майна, що перебуває у державній або комунальній власності, на користь фізичних та юридичних осіб, які відповідно до цього Закону можуть бути покупцями.
Частиною 1 статті 15 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" обумовлено, що об`єкти малої приватизації продаються виключно на електронних аукціонах. Порядок проведення електронних аукціонів для продажу об`єктів малої приватизації та Порядок відбору операторів електронних майданчиків для організації проведення електронних аукціонів з продажу об`єктів малої приватизації, авторизації електронних майданчиків, розмір та порядок сплати плати за участь, визначення переможця за результатами електронного аукціону, а також порядок визначення додаткових умов продажу затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Механізм проведення електронних аукціонів для продажу об`єктів малої приватизації з використанням електронної торгової системи, визначення переможця за результатами електронного аукціону, розміру та порядку внесення плати за участь в електронному аукціоні, а також визначення додаткових умов продажу відповідно до положень Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" визначено Порядком проведення електронних аукціонів для продажу об`єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 432 від 10.05.2018.
Відповідно до пункту 37 цього Порядку електронний аукціон є процедурою визначення переможця електронного аукціону, в ході якої учасники мають можливість поетапного збільшення своїх цінових пропозицій протягом трьох раундів, що проводяться за однаковими правилами, визначеними цим Порядком.
Для оголошення електронного аукціону з умовами, без умов орган приватизації обирає запис про об`єкт приватизації в реєстрі, що містить унікальний код такого об`єкта. Користувачі Інтернету на будь-якому електронному майданчику мають можливість знайти і переглянути інформацію про електронний аукціон (пункти 39, 41 Порядку).
Пунктом 44 Порядку встановлено, що особа, яка має намір взяти участь в електронному аукціоні, через свій особистий кабінет подає відповідну заяву на участь в електронному аукціоні шляхом заповнення електронної форми і завантаження електронних копій документів. Заява на участь в електронному аукціоні повинна містити закриту цінову пропозицію та подається протягом всього часу з моменту опублікування відповідного інформаційного повідомлення в електронній торговій системі до закінчення кінцевого строку прийняття заяв на участь в електронному аукціоні/закритих цінових пропозицій.
У ході електронного аукціону учасникам надається можливість подавати свої цінові пропозиції відповідно до цього Порядку. Учасник може протягом одного раунду електронного аукціону один раз підвищити свою закриту цінову пропозицію/цінову пропозицію не менше, ніж на розмір мінімального кроку аукціону (зробити крок аукціону). Розмір мінімального кроку аукціону встановлюється на рівні 1 відсотка стартової ціни об`єкта приватизації, що затверджена органом приватизації для кожного аукціону (пункт 54 Порядку).
Згідно з пунктом 59 Порядку у кожному раунді кожен учасник протягом трьох хвилин у порядку від менших до більших цінових пропозицій, а у разі їх співпадіння від тих, що подані пізніше, до тих, що подані раніше, має право зробити крок аукціону в порядку, передбаченому пунктом 54 цього Порядку. У разі відсутності цінової пропозиції від учасника протягом трьох хвилин цінова пропозиція такого учасника у поточному раунді вважається такою, що здійснена в розмірі його закритої цінової пропозиції для першого раунду або його попередньої цінової пропозиції для другого та третього раундів. Якщо під час аукціону подана учасником аукціону закрита цінова пропозиція та/або цінова пропозиція є більшою за стартову ціну лота на розмір не менше ніж розмір мінімального кроку аукціону, вважається, що такий учасник зробив крок аукціону.
Переможцем електронного аукціону вважається учасник, що подав найвищу цінову пропозицію за лот, у разі, коли ним зроблений щонайменше один крок аукціону (пункт 66 Порядку).
Відповідно до пункту 63 Порядку переможець електронного аукціону визначається шляхом автоматичної оцінки електронною торговою системою цінових пропозицій учасників після завершення останнього раунду електронного аукціону та формування протоколу про результати електронного аукціону.
В даному спірному випадку, рішенням Косівської міської ради "Про затвердження умов аукціону" №253-5/22021 від 26.02.2021 визначено спосіб проведення аукціону - аукціон без умов, організація та порядок проведення якого урегульовано пунктами 37-75 розділів 4, 5 Порядку проведення електронних аукціонів для продажу об`єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 432 від 10.05.2018, а відтак посилання позивача на порушення відповідачами пунктів 89, 94 розділів 6, 7 цього Порядку, якими визначено організацію та порядок проведення іншого виду аукціону, а саме аукціону за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій - визнається судом безпідставним, позаяк такий аукціон відповідачем не проводився.
При цьому, як вбачається з протоколу про результати електронного аукціону №UA-PS-2021-03-31-000050-2, затвердженого наказом Косівської міської ради №198 від 24.04.2021 учасник електронного аукціону ОСОБА_2 в 3 раунді збільшив свою закриту цінову пропозицію з 800 000,00грн до 804 000,00грн, тобто на 4 000,00грн від попередньої, що становить більше мінімального кроку аукціону - 2 440,60 грн, відповідно дотримався кроку аукціону, урегульованого пунктами 54, 59 Порядку, і як наслідок електронною торговою системою автоматично оцінено вказану цінову пропозицію, визнано таку ціну найвищою та визначено переможцем електронного аукціону ОСОБА_2 .
Водночас суд звертає увагу позивача на пункт 51 Порядку, яким обумовлено, якщо за результатами електронного аукціону закрита цінова пропозиція та/або цінова пропозиція жодного з учасників не містить крок аукціону на підвищення стартової ціни, електронна торгова система автоматично присвоює електронному аукціону статус "аукціон не відбувся", що відсутнє в даному випадку, адже електронному аукціону №UA-PS-2021-03-31-000050-2 електронною торговою системою присвоєно статус "аукціон відбувся".
За таких обставин правових підстав для скасування результатів аукціону № UA-PS-2021-03-31-000050-2 - немає, а наслідком є відмова в позові.
З огляду на вимоги частин 1,3 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (частина 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України).
Згідно частини 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (частини 1, 2 статті 86 Господарського процесуального кодексу України).
Враховуючи приписи статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати залишити за позивачем.
Керуючись статтею 1291 Конституції України, статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950, статтями 73-79, 86, 129, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
в позові ОСОБА_1 до відповідачів Косівської міської ради, ОСОБА_2 , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Держзакупівлі.Онлайн" про скасування результатів аукціону №UA-PS-2021-03-31-000050-2 з продажу об`єкта малої приватизації окремого майна - нежитлових будівель (гаражів) загальною площею 265,8 кв. м., розташованих за адресою: АДРЕСА_3 , що перебуває на балансі Косівської міської ради - відмовити.
Судові витрати залишити за позивачем.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повне рішення складено 01.11.2021
Суддя С.Кобецька