Рішення № 100702863, 21.10.2021, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
21.10.2021
Номер справи
908/2128/21
Номер документу
100702863
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 32/107/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.10.2021 Справа № 908/2128/21

м.Запоріжжя Запорізької області

Суддя Господарського суду Запорізької області Колодій Н.А. при секретарі Новасардовій І.В., розглянувши матеріали

за позовом Покровської міської ради Дніпропетровської області (53300, Дніпропетровська область, м. Покров, вул. Центральна, буд. 48)

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “Азовпродторг” (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Халтуріна, 2)

про зобов`язання надати на розгляд та затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду

За участю представників сторін:

від позивача: не з`явився

від відповідача: не з`явився

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Запорізької області звернулась Покровська міська рада Дніпропетровської області з позовом про зобов`язання Товариства з обмеженою відповідальністю “Азовпродторг” надати до Покровської міської ради Дніпропетровської області на розгляд та затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду орієнтовною площею 0,2036 га, яка використовується для обслуговування нежитлової будівлі підсобного корпусу кондитерського цеху “А” по вул. Торгова, 56, на землях промисловості, за цільовим призначенням згідно КВЦПЗ: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд підприємства переробної, машинобудівної та іншої промисловості.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21.07.2021 позовні матеріали № 9908/2128/21 передано на розгляд судді Колодій Н.А.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 26.07.2021, прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 02.09.2021.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 02.09.2021 продовжено строк підготовчого засідання та відкладено розгляд справи на 13.10.2021.

Ухвалою суду від 13.10.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 21.10.2021.

19.10.2021 від Покровської міської ради надійшло клопотання (вх. № 21452/08-08/21) про розгляд справи без участі представника позивача, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представники сторін в судове засідання 21.10.2021 не з`явились.

Позивач отримав копію ухвали суду про відкриття провадження у справі – 03.08.2021, а відповідач – 29.07.2021, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Отже, сторони належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи.

Відповідач відзив на позовну заяву, у встановлений ухвалою суду по справі строк не надав, про поважність причин неподання відзиву суд не повідомив, правову позицію у справі не висловив.

Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

У зв`язку з неявкою представників сторін фіксація судового процесу не здійснювалася.

Суд визнав можливим розглянути справу відповідно до вимог ст. 202 ГПК України за відсутності представників сторін за наявними у ній матеріалами, що містять достатньо відомостей про права і взаємовідносини сторін.

Розглянувши матеріали справи, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Згідно зі статтею 80 Земельного Кодексу України, суб`єктами права власності на землю є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.

Стаття 83 Земельного кодексу України передбачає, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають:

а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності;

б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.

Згідно зі статтею 2 Закону України "Про оренду землі", відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Цивільним кодексом України, Земельним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

09.10.2017 Товариство з обмеженою відповідальністю «Азовпродторг» звернулося до Покровської міської ради з заявою про надання дозволу на розробку проекту щодо відведення земельної ділянки в оренду, яка розташована за адресою: м. Покров, вул.. Торгова, 56, орієнтовною площею 0,2036 га, цільове призначення земельної ділянки: виробництво безалкогольних напоїв, виробництво мінерал них та інших вод, розлиття у пляшки.

Рішенням 26 сесії 7 скликання Покровської міської ради Дніпропетровської області від 27.10.2017 № 15 "Про клопотання товариства з обмеженою відповідальністю «Азовпродторг» щодо надання дозволу на розробку проету землеустрою по відведенню земельної ділянки в оренду по вул. Торгова, 56" ТОВ «Азовпродторг» надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду орієнтовною площею 0,2036 га, яка використовується для обслуговування нежитлової будівлі підсобного корпусу кондитерського цеху «А» по вул. Торгова, 56, на землях промисловості, за цільовим призначенням згідно КВЦПЗ: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості. Пунктом 2 вказаного рішення: ТОВ «Азовпродторг» зобов`язано надати до Покровської міської ради в термін до 01.11.2018 року проект землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки на розгляд та затвердження.

Згідно зі статтею 792 Цивільного кодексу України відносини по найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Спеціальним законом, що регулює правовідносини щодо оренди землі, є Закон України "Про оренду землі".

Відповідно до статті 16 Закону України "Про оренду землі" укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України або за результатами аукціону.

Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Згідно зі статтями 122 - 124 Земельного кодексу України, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:

надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення;

формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання).

Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.

Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автомномної Республіки Крим, Радою міністрів автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

Відповідно до частини 2 статті 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Таким чином, перед тим, як надавати відповідному органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування технічну документацію із землеустрою, зацікавленій особі необхідно звернутись до відповідного органу виконавчої влади або місцевого самоврядування з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, отримати дозвіл органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, укласти договір з ліцензованою юридичною особою на виготовлення технічної документації і тільки після цих дій можливо надати технічну документацію з землеустрою на розгляд органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Зі змісту вказаних правових норм вбачається, що для прийняття Покровською міською радою рішення про надання земельної ділянки в користування (оренду) та оформлення документів на земельну ділянку відповідачу необхідно замовити та надати до міської ради технічну землевпорядну документацію, яка обґрунтовує площу земельної ділянки, її межі та цільове використання.

Відповідно до статті 20 Закону України "Про землеустрій", землеустрій проводиться в обов`язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок; організації нових і впорядкування існуючих об`єктів землеустрою тощо.

За загальними приписами статті 189 Земельного кодексу України та статті 20 Закону України "Про охорону земель" сільські, селищні, міські, районні та обласні ради здійснюють самоврядний контроль за використанням та охороною земель.

В порушення вимог чинного законодавства та рішення 26 сесії 7 скликання Покровської міської ради Дніпропетровської області від 27.10.2017 № 15 " Про клопотання товариства з обмеженою відповідальністю «Азовпродторг» щодо надання дозволу на розробку проету землеустрою по відведенню земельної ділянки в оренду по вул. Торгова, 56", відповідачем до теперішнього часу не надано до Покровської міської ради проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду орієнтною площею 0,2036 га, яка використовується для обслуговування нежитлової будівлі підсобного корпусу кондитерського цеху «А» по вул. Торгова, 56, на землях промисловоситі, за цільовим призначенням згідно КВЦПЗ: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, на розгляд та затвердження. Вказане і стало причиною звернення позивача до господарського суду Запорізької області з даним позовом.

Не виконання відповідачем вказаного рішення міської ради, яке відповідно до статті 144 Конституції України, є обов`язковими до виконання, унеможливлює укладання договору оренди земельної ділянки між відповідачем та Покровською міською радою Дніпропетровської області. А отже, відповідач використовує вказану земельну ділянку без достатніх на те правових підстав та без наявності правовстановлюючих документів, що порушує вимоги статей 125, 126 Земельного кодексу України.

Відповідно до статті 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та іншими законами.

Відповідно до статей 142 - 145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об`єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.

Статтею 152 Земельного кодексу України передбачено, що власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Слід також зазначити, що відповідно до частини 1 статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.

Пункт 3 частини 2 статті 129 Конституції України визначає одним із принципів судочинства змагальність сторін та свободу в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно частини 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (частина 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України).

Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (частина 3 статті 74 Господарського процесуального кодексу України).

За приписами статті 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.

Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до частини 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно статей 78 та 79 Господарського процесуального кодексу України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Отже, відповідно до приписів чинного законодавства України для користування земельною ділянкою необхідно набути право на це користування у встановленому законодавством порядку.

Проте, доказів того, що відповідачем по справі належним чином оформлено правовідносини щодо користування спірною земельною ділянкою в матеріалах справи відсутні.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 129, 238, 240, 241, 248, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд –

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

2. Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю “Азовпродторг” (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Халтуріна, 2, код ЄДРПОУ 31850234) надати до Покровської міської ради Дніпропетровської області (53300, Дніпропетровська область, м. Покров, вул. Центральна, буд. 48, код ЄДРПОУ 34081234) на розгляд та затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду орієнтовною площею 0,2036 га, яка використовується для обслуговування нежитлової будівлі підсобного корпусу кондитерського цеху “А” по вул. Торгова, 56, на землях промисловості, за цільовим призначенням згідно КВЦПЗ: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд підприємства переробної, машинобудівної та іншої промисловості.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Азовпродторг” (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Халтуріна, 2, код ЄДРПОУ 31850234) на користь Покровської міської ради Дніпропетровської області (53300, Дніпропетровська область, м. Покров, вул. Центральна, буд. 48, код ЄДРПОУ 34081234) судовий збір в розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення оформлено і підписано “01” листопада 2021.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку, передбаченому ст.ст. 254-256 ГПК України.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Відповідно до ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення, а у разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.А. Колодій