Рішення № 100694515, 27.10.2021, Пересипський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Суворовський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
27.10.2021
Номер справи
523/16376/20
Номер документу
100694515
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 523/16376/20

Провадження №2/523/1897/21

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" жовтня 2021 р. м.Одеса

Суворовський районний суд міста Одеси, в складі:

головуючого - судді Малиновського О.М.,

за участю секретаря - Кащавцевої А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду № 15, в м. Одеса, в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Одесагаз» - про скасування рішення комісії,

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовними вимогами в яких просить скасувати акт про порушення споживачем №78/19 від 15.05.2019р., скасувати рішення АТ «Одесагаз» про донарахування об`єму природного газу за несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ від 21.10.2020р.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 15.05.2019р. представниками відповідача був складений акт № 78/19 про порушення побутовим споживачем ОСОБА_1 вимог Кодексу газорозподільних систем. На підставі вказаного акту комісією АТ «Одесагаз» було прийняте рішення комісії №48/20 від 21.10.2020р. про донарахування на суму 150 166,91грн. Позивач вважає, що дії відповідача є непромірними та незаконними. На її думку відповідачем було порушено порядок проведення експертизи ЗВТ передбаченої Кодексом ГРС. На час проведення перевірки лічильника у представників АТ «Одесагаз» були відсутні повноваження здійснювати перевірку стану засобів вимірювальної техніки. Дані обставини стали підставою для звернення до суду.

Ухвалою судді від 08.12.2020р. було відкрито провадження у справі в частині позовних вимог про скасування рішення комісії з призначенням розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін. В частині позовних вимог про скасування акту про порушення було відмовлено у відкритті провадження у справі.

За клопотанням представника позивача, ухвалою суду від 15.04.2021р. судом було призначено судову експертизу дослідження лічильника газу.

Представник позивача в судовому засіданні пред`явлені позовні вимоги підтримав, просить задовольнити. В призначене судове засідання на 26.10.2021р. позивача не з`явилась, від її представника до суду надійшла заява про розгляд справи за їхньої відсутності.

Представник відповідача надавши відзив на позовну заяву в судовому засіданні пред`явленні позовні вимоги не визнав в повному обсязі, посилаючись на те, що АТ «Одесагаз» був правомірно знятий лічильник газу, після виявлення порушення, було правомірно проведено нарахування збитків за період з 2018р. до 2019р. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог. У призначене судове засідання на 26.10.2021р. представник відповідача не з`явився без поважних на те причин.

Суд, вивчивши наявні у справі докази в їх сукупності, встановивши факти та відповідні до них правовідносини, прийшов до наступного.

Відповідно до ст.626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідно з ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно з п.п.2, 5 ч.1 ст.4 Закону України «Про захист прав споживачів» споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право на належну якість продукції та обслуговування, а також на відшкодування майнової та моральної (немайнової) шкоди, заподіяної небезпечною для життя і здоров`я людей продукцією у випадках, передбачених законодавством.

Позивач ОСОБА_1 є побутовим споживачем послуг з газопостачання та здійснює споживання природного газу у домоволодінні, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно з пунктами 17 та 23 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу» оператор газорозподільної системи - суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників); побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність.

Відповідно до Законів України «Про ринок природного газу», «Про природні монополії», Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого Указом Президента України від 10 вересня 2014 року № 715, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою від 30.09.2015 року №2494 затвердила Кодекс газорозподільчих систем, який визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем визначені Кодексом газорозподільчих систем.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2500 від 30.09.2015 року затверджено Типовий договір постачання природного газу побутовим споживачам.

У пункті 1.2 Типового договору розподілу природного газу прямо передбачено, що умови цього Договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» і Кодексу газорозподільних систем. Тим самим, застосування правил Кодексу газорозподільчих систем є умовою Типового договору розподілу природного газу, що не потребує дублювання його норм (процедур) у сам договір.

Відповідно до п.1.3 Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641, 642 ЦК України на невизначений строк шляхом приєднання споживача до умов цього договору. Фактом укладення цього Договору є включення Постачальником Споживача до свого Реєстру споживачів постачальника на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи на підставі заяви-приєднання, поданої Споживачем в установленому законодавством порядку.

Відповідно до п.7 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.

Судом встановлено, що на ім`я ОСОБА_1 у АТ «Одесагаз» відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 . Вказана обставина визнається позивачем та не заперечується відповідачем.

Отже, між позивачем та АТ «Одесагаз» фактично виникли договірні відносини з приводу надання та споживання природного газу по особовому рахунку № НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 .

Правовідносини, що виникли між сторонами по справі врегульовані Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕ від 30 вересня 2015 року №2494, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 6 листопада 2015 року за №1379/27824, положеннями ЦК України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність».

Відповідно до положень частини першої, четвертої статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.

Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, здійснюються за рахунок суб`єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.

Відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, покладається на суб`єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.

Порядок подання таких засобів на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, а також порядок оплати за періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Порядком подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, затвердженим 08.07.2015 року № 474, передбачено, що виконавець не пізніше ніж за місяць до настання строку проведення періодичної повірки засобу вимірювальної техніки або протягом трьох робочих днів з дня отримання відомостей про необхідність його ремонту інформує про це споживача шляхом надсилання повідомлення за формою згідно з додатком 1 рекомендованим листом з повідомленням про вручення або в інший спосіб, що підтверджуватиме його отримання споживачем.

Споживач забезпечує у зазначений в повідомленні строк доступ представника виконавця до засобу вимірювальної техніки. Представник виконавця пред`являє споживачеві направлення, видане йому виконавцем, для проведення періодичної повірки засобу вимірювальної техніки, а також у разі потреби демонтажу такого засобу. Демонтаж засобу проводиться в присутності споживача та оформлюється актом за встановленою формою.

Після проведення періодичної повірки або ремонту виконавець у строк, зазначений в акті про демонтаж засобу вимірювальної техніки, забезпечує транспортування засобу вимірювальної техніки для його монтажу. Монтаж засобу вимірювальної техніки проводиться представником виконавця виключно у присутності споживача та оформлюється актом. Опломбування засобу вимірювальної техніки здійснюється представником виконавця у день його монтажу, про що зазначається в акті про монтаж засобу вимірювальної техніки.

Судом встановлено 15.05.2019р. за адресою: АДРЕСА_1 , представниками АТ «Одесагаз» у складі спеціалістів проведено обстеження засобу обліку газу, в ході якого виявлено порушення, про що складено акт про порушення побутовим споживачем №78/19 від 15.05.2019р.

Актом про порушення побутовим споживачем №78/19 від 15.05.2019р. за адресою позивача було встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, пошкодження ЗВТ (лічильника газу). В акті мається посилання представників АТ «Одесагаз» про підозру втручання у роботу лічильника.

Актом б/н від 15.05.2019р. лічильник типу ВКG4Т №8270641 був демонтований з метою направлений на експертизу.

Відповідно до п.6 гл.10 розділу Х Кодексу газорозподільних систем затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг№2494від 30.09.2015 під час проведення експертизи комісія проводить зовнішній огляд пакувального пакета (тари), в яку було запаковано ЗВТ та/або пломбу.

Після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються:

1) відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним в протоколі;

2) цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознак порушень, зазначених у протоколі;

3) цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ;

4) цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ;

5) цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ;

6) наявність сторонніх предметів всередині ЗВТ;

7) відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації;

8) відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ;

9) відповідність втручань в роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо.

За актом №248 експертизи лічильника газу від 22.05.2019року комісією ПАТ «Одесагаз» з проведення експертизи лічильника типу ВКG4Т №8270641, в присутності ОСОБА_1 встановлено наступне:

1) відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним в протоколі - відповідають;

2) цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознак порушень, зазначених у протоколі - цілісність не порушено;

3) цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ - цілісність порушено;

4) цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ - не порушено;

5) цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ - не порушено;

6) наявність сторонніх предметів всередині ЗВТ - не виявлено;

7) відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації - відповідає;

8) відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ - не застосовується;

9) відповідність втручань в роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо - відомості про повірку не надано.

Висновки комісії: лічильник газу типу ВКG4Т заводський номер 8270641 несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: порушено цілісність заводського тавра, відбитки тавра встановленої пломби на ЗВТ не відповідають відбиткам тавра заводу-виробника. Лічильник газу визнано не придатним до подальшої експлуатації.

Відповідно до п.7 гл.9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем при виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом. При виявленні ознак пошкодження ЗВТ (лічильника газу) за умови відсутності ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована його позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. До отримання результатів експертизи або позачергової чи експертної повірки розрахунок не облікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення не здійснюється.

Рішенням комісії №48/20 від 21.10.2020р. комісією з розгляду актів про порушення АТ «Одесагаз» встановлено порушення у споживача ОСОБА_1 у виді несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ (лічильника газу), без зазначення в чому таке було виявлено, та проведено донарахування об`єму природного газу на суму в розмірі 150 166,91грн. за період з 15.05.2018р. по 15.05.2019р.

За визначенням п.4 гл.1 розділу І Кодексу газорозподільних систем несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Аналіз зазначеної норми свідчить про те, що склад порушення може мати місце за наявності складових елементів, а саме:

- наявність дій про втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу);

- наявність обставин того, що комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства) витрата (споживання) природного газу, та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу;

- наявність причинно-наслідкового зв`язку між діями з втручання в роботу або конструкцію ЗВТ та обставинами того, що комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства) витрата (споживання) природного газу.

Враховуючи те, що актом №248 експертизи лічильника газу від 22.05.2019р. не встановлено обставин того, що було втручання в механізм та корпус ЗВТ, конструктивні елементи вихідного патрубка ЗВТ; не встановлено наявності сторонніх предметів всередині ЗВТ, зазначений акт визначає: «цілісність лічильного механізму та корпусу лічильника газу; пошкоджень корпусу лічильника газу не виявлено; цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка, наявність сторонніх предметів всередині лічильника газу, механічні пошкодження та інше: сторонніх предметів всередині ЗВТ на виявлено; відповідність втручань в роботу лічильника газу наявним актам перевірки та/або відомостям про повірку та ремонт лічильника газу тощо: відомості про повірку та ремонт, а також планових втручань в роботу лічильника газу не надано», суд дійшов висновку, що комісією АТ «Одесагаз» було безпідставно встановлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ з боку споживача - ОСОБА_1 .

Невідповідність пломби заводу-виробника встановленому зразку само по собі не може свідчити про наявність складу порушення, оскільки актом не встановлено, що саме такі невідповідності вплинули на витрату (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку або не обліковувались (обліковувались частково чи з порушенням законодавства), що призвело до викривлення даних обліку природного газу.

Слід зазначити, що відповідно до п.7 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем при виявленні ознак пошкодження ЗВТ(лічильникагазу) за умови відсутності ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована його позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом.

Суд враховує, що актом б/н від 15.05.2019р. про демонтаж побутового лічильника для проведення експертизи, протоколом щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу б/н від 15.05.2019р. не встановлено порушення пломби №20002805, яка була встановлена представником відповідача.

За таких обставин, без доведеності дії про втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), без встановлення обставин того, що комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства) витрата (споживання) природного газу, чи інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу, а також в зв`язку з відсутністю причинно-наслідкового зв`язку між діями з втручання в роботу або конструкцію ЗВТ та обставинами того, що комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства) витрата (споживання) природного газу, суд дійшов висновку, що при винесенні відповідачем рішення №48/20 від 21.10.2020р. про донарахування позивачу об`єму природного газу за несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ комісія діяла всупереч вимогам Кодексу газорозподільних систем та незаконно встановила відповідальність позивача у вигляді донарахування об`єму газу у розмірі 150166,91грн.

Крім того, суд вважає за необхідне наголосити про наявність порушень відповідачем строків розгляду акту про порушення побутовим споживачем.

Так, згідно п. 8 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільчих систем, акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акту про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акту про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).

Таким чином Кодекс газорозподільчих систем дозволяє провести засідання комісії по розгляду акту про порушення після сплину двомісячного строку з дня складання акту про порушення, у разі якщо очікуються результати експертизи ЗВТ, яка проводиться суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу».

Водночас аналізуючи положення п. 8 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільчих систем, суд приходить до висновку, що засідання комісії з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення може бути проведено поза межами двох місяців з дня складання акту про порушення, однак має бути проведено після отримання результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу».

На думку суду після отримання результатів експертизи ЗВТ засідання комісії по розгляду акту про порушення має бути проведено у розумні строки, з метою уникнення негативних наслідків, які можуть бути спричиненні споживачу тривалим не розглядом акту про порушення.

Як встановлено судом акт про порушення було складено 15.05.2019р., експертиза лічильника була проведена відповідачем 22.05.2019р., проте засідання комісії з розгляду зазначених вище документів відбулось 21.10.2020р., тобто майже через 1 рік 5 місяців, що є нерозумним строком.

За таких обставин, суд дійшов висновку про порушення прав та охоронюваних законом інтересів ОСОБА_1 з боку відповідача, які виразились у винесені незаконного та безпідставного рішення комісії про донарахування обсягів газу.

Судом відхиляються заперечення представника відповідача про те, що газовий лічильник ВКG4Т №8270641 було визнано непридатним, що вказує на наявність факту викривлення обліку показників об`єму природного газу, так як такі твердження ґрунтуються виключно на припущеннях, що не може бути прийнято судом до уваги. Надана довідка, в якій зазначені межі допустимих та фактичних значень об`ємної втрати, лише констатує проценти таких значень. Проте, такою довідкою не підтверджується причино-наслідковий зв`язок між виявленою невідповідністю цілісність заводського тавра, відбитків тавра встановленої пломби на ЗВТ та таке вплинуло на те, що комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства) витрата (споживання) природного газу. Відповідачем не провадились дослідження та з цього приводу не надано відповіді, що заниження показників обліку газу відбулось внаслідок протиправного втручання до вузлу обліку, або таке відбулось внаслідок тривалої експлуатації лічильника.

Інші заперечення не спростовують доводи позивача та не впливають на розгляд справи по суті.

Також судом не приймається до уваги наданий експертний висновок від 16.07.2021р., так як такий не надає остаточні відповіді на поставлені судом питання, проте не спростовує висновки суду під час розгляду справи.

Згідно ст. 141 ЦПК України пропорційно задоволеним позовним вимогам з відповідача на користь позивач слід стягнути судовий збір в розмірі 840,80грн.

Керуючись ст.ст.12,13,76,141,259, 263-265,268 ЦПК України,

ВИРІШИВ

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Скасувати рішення №48/20 від 21.10.2020р. засідання комісії про донарахування об`єму природного газу за несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ АТ "Одесагаз" складеного відносно ОСОБА_1 .

Стягнути з Акціонерного товариства «Одесагаз» (місце знаходження: вул. Одарія, буд.1, м. Одеса, індекс 65003, код ЄДРПОУ 03351208) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 судовий збір в розмірі 840,80грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 30-ти денний строк з дня складання повного рішення суду.

Повне рішення складено 27 жовтня 2021р.

Суддя