Рішення № 100688673, 20.10.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.10.2021
Номер справи
440/7133/21
Номер документу
100688673
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/7133/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Петрової Л.М.,

за участю:

секретаря судового засідання – Голубенко В.В.,

представника позивача – Гриценко С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з додатковою відповідальністю "Укроліяпродукт" до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області про скасування рішення про повернення страхових коштів та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

30.06.2021 Товариство з додатковою відповідальністю "Укроліяпродукт" /надалі – ТДВ "Укроліяпродукт", позивач/ звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області /надалі – відповідач/ про скасування рішення про повернення страхових коштів та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів фонду від 14.06.2021 №266.

В обгрунтування позову зазначено, що висновки викладені в акті перевірки є безпідставними та спростовуються наведеними позивачем доказами.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05.07.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/7133/21; призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано від відповідача додаткові докази.

29.07.2021 до суду надано відповідачем відзив на позов в якому зазначено, що на підставі наказу від 20.05.2021 № 164-од та направлення від 20.05.2021 №29 на проведення планової документальної перевірки, Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області проведено документальну перевірку з питань дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду соціального страхування України. Відповідно до абзацу 4 п. 2.23 розділу ІІ Порядку №23 під час документальних перевірок страхувальників перевіряється правомірність призначення та виплати матеріального забезпечення застрахованим особам та окремих виплат потерпілим на виробництві. За результатами перевірки, відповідно до п. 3.1 Порядку 23, складено акт від 28.05.2021 №27, де детально описано всі виявлені порушення. За результатами перевірки встановлено порушення п. 1 ч. 2 ст. 15, ч. 1 ст. 21, ч. 1 та ч. 3 ст. 30, ч. 1 ст. 31, абзацу 2 ч. 1 ст. 34 Закону № 1105, абз. 1 п. 3, п. 32 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266 із змінами та доповненнями, абз. 2 п. 2, п.6 Порядку фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010 № 26, абз. 3 п.2.2 Положення про комісію (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, установи, організації, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 23.06.2008 №25, абз. 3 п. 2.2 Положення про комісію (уповноваженого) із соціального страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України 19.07.2018 № 13.

12.08.2021 до суду надійшли заперечення на відзив в яких позивач зазначає, що документальним підтвердженням даних, на підставі яких здійснюється обчислення страхового стажу за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням у зв`язку з втратою працездатності є: з 01.01.2011 по теперішній час дані персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, надані застрахованій особі Пенсійним фондом України у вигляді довідки ОК-7 Форма №9.

17.08.2021 до суду відповідачем подано відповідь на заперечення в яких зазначено, що при обчисленні страхового стажу ОСОБА_1 позивачем врахований період з 03.08.2012 по 08.09.2014 (2 роки 1 місяць 6 днів), коли ОСОБА_1 не підлягала страхуванню за діючим на той період законодавства про соціальне страхування, що призвело до неправомірних витрат коштів.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06.09.2021 суд перейшов до розгляду справи №440/7133/21 за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче засідання на 15.09.2021.

15.09.2021 відкладено підготовче засідання до 29.09.2021.

29.09.2021 закрито підготовче провадження у справі за адміністративним позовом Товариства з додатковою відповідальністю "Укроліяпродукт" до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області про скасування рішення про повернення страхових коштів Фонду; призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 20.10.2021.

У судовому засіданні 20.10.2021 представник позивача просила суд позов задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

З матеріалів справи вбачається, що 20.05.2021 Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області прийнято наказ №164-од про проведення з 24.05.2021 по 28.05.2021 планової перевірки ТДВ "Укроліяпродукт" за період з 01.04.2017 по 31.03.2021 з питань дотримання порядку використання страхувальниками страхових коштів Фонду головним спеціалістам відділу аналізу та контролю за використанням коштів Фонду /т. 1 а.с. 159/.

20.05.2021 Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області видано направлення № 29 на проведення документальної планової перевірки правильності використання ТДВ "Укроліяпродукт" страхових коштів Фонду соціального страхування України за період з 01.04.2017 по 31.03.2021 /т. 1 а.с. 158/.

За результатами перевірки відповідачем складено Акт документальної перевірки дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду соціального страхування України від 28.05.2021 №27.

Відповідно до акту перевірки за результатами проведення документальної перевірки встановлено наявність наступних порушень:

- п. 1 ч. 2 ст. 15, ч. 2 ст. 32 Закону № 1105, а саме: допомога по тимчасовій непрацездатності і вагітності та пологах виплачена не у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати: 07.09.2018 заява-розрахунок № 39, 23.04.2019 заява-розрахунок №57, 23.05.2019 заява-розрахунок №60;

- п. 1 ч. 2 ст. 15, ч. 1 ст. 21, абз. 2 ч. 3 ст. 30, абз. 1 ч. 1 ст. 31 Закону № 1105, абз. 3 п. 2.2 Постанови №13, а саме: при наданні матеріального забезпечення призначена та виплачена допомога по тимчасовій непрацездатності по листку непрацездатності, виданому не у встановленому порядку (відсутні печатки закладу охорони здоров`я «Для листків непрацездатності», не розглядалася підстава та правильність видачі листів непрацездатності та невірно обчислений страховий стаж 23.09.2020, ЛНАДЦ 155389 від 07.09.2020;

- п. 1 ч. 2 ст. 15, абз. 2 ч. 3 ст. 30, абз. 1 ч. 1 ст. 31, абз. 2 ч. 1 ст. 34 Закону № 1105, п. 2. 2Положення №25, а саме: при наданні матеріального забезпечення зави-розрахунку страхувальником внесена недостовірна інформація (не відповідає документам, на підставі яких здійснено призначення матеріального забезпечення), при наданні матеріального забезпечення призначена та виплачена допомога по тимчасовій непрацездатності по листку непрацездатності, виданому не у встановленому порядку (виправлення помилок у тексті не підтверджено печаткою закладу охорони здоров`я «Для листків непрацездатності», не розглядалася підстава і правильність видачі листка непрацездатності: 30.05.2017: л/н АДЕ 232401 від 12.04.2017, виданий ОСОБА_2 причина непрацездатності (1. захворювання загальне), у заяві-розрахунку від 25.05.2017 внесено – причина непрацездатності (5. Невиробничі травми);

- п. 1 ч. 2 ст. 15, ч. 1 ст. 21, абз. 2 ч. 3 ст. 30, абз. 1 ч. 1 ст. 31 Закону № 1105, п. 2. 2 Положення №25, а саме: при наданні матеріального забезпечення призначена та виплачена допомога по тимчасовій непрацездатності по листку непрацездатності, виданому не у встановленому порядку (у графі «Причина непрацездатності» підкреслено причину звільнення від роботи, яка не відповідає причині непрацездатності первинного (попереднього) листка непрацездатності при засвідченні тимчасової непрацездатності по одному страховому випадку декількома листками непрацездатності»); не розглядається підстава і правильність видачі листків непрацездатності 16.06.2017:л/н НОМЕР_1 від 11.05.2017 ОСОБА_2 ;

- п. 1 ч. 2 ст. 15, ч. 1 ст. 30, ч. 2 ст. 33 Закону № 1105, абз. 1 п. 2 Постанова №1266, а саме: сума страхових виплат застрахованій особі обчислена не з денної виплати, розмір якої встановлено у відсотках середньої заробітної плати залежно від страхового стажу, а виплачена у розмірі мінімальної заробітної плати: 06.12.2018: ЛН АДЦ 336232 від 23.10.2018 ОСОБА_3 ;

- п. 1 ч. 2 ст. 15, ч. 1 ст. 21, абз. 2 ч. 3 ст. 30, абз. 1 ч. 1 ст. 31 Закону № 1105, а саме: при наданні матеріального забезпечення призначена та виплачена допомога по тимчасовій непрацездатності по листку непрацездатності, виданому не у встановленому порядку (у графі «Причина непрацездатності» підкреслено причину звільнення від роботи, яка не відповідає причині непрацездатності по страховому випадку»), не розглядалася підстава і правильність видачі листків непрацездатності: 18.07.2017 ЛН АДВ 343430 від 08.06.2017 ОСОБА_4 ;

- п. 1 ч. 2 ст. 15, ч. 1 ст. 21 Закону № 1105, а саме: 13.02.2018: ЛН АДВ 622804 від 11.01.2018 ОСОБА_1 ; 04.10.2018: ЛН АДВ 800876 від 06.09.2018 ОСОБА_1 ; 06.02.2019: ЛН АДВ 336733 від 24.12.2018 ОСОБА_1 ; 13.05.2019: ЛН АДВ 101428 від 11.03.2019 ОСОБА_1 ; 06.08.2019: ЛН АДВ 337552 від 01.06.2019 ОСОБА_1 ; 20.12.2019: ЛН АДВ 244507 від 25.10.2019 ОСОБА_1 ; 27.03.2020: ЛН АДВ 154698 від 19.02.2020 ОСОБА_1 ; 06.04.2020: ЛН АДВ 155353 від 02.03.2020 ОСОБА_1 ; 30.04.2020: ЛН АДВ 121597 від 11.03.2020 ОСОБА_1 ;

- п. 1 ч. 2 ст. 15, ч. 1 ст. 30, ч. 2 ст. 33 Закону № 1105, абз. 1 п. 2 Постанова №1266, а саме: невірно обчислений страховий стаж та середньоденна заробітна плата обчислена не з фактичних нарахованої заробітної плати за розрахунковий період шляхом ділення на невірну кількість днів зайнятості в розрахунковому періоді: 28.03.2018: ЛН АДВ 623277 від 21.02.2018 ОСОБА_1 ;

- п. 1 ч. 2 ст. 15, ч. 1 ст. 30, ч. 2 ст. 31 Закону № 1105, абз. 3 п. 2.2 Положення № 25, абз. 3 п.2.2 Постанови № 13 (з 27.07.2018), а саме: при наданні матеріального забезпечення призначена та виплачена допомога по тимчасовій непрацездатності по листку непрацездатності, виданому не у встановленому порядку (відсутні печатки закладу охорони здоров`я «Для листків непрацездатності»), не розглядалася підстава і правильність видачі листків непрацездатності: 30.05.2017: ЛН АДЕ 305551 від 11.05.2017 ОСОБА_5 , 17.08.2018: ЛН АДН 811036 від 18.07.2018 ОСОБА_6 , 15.07.2020: ЛН АДЦ 245646 від 09.06.2020 ОСОБА_7 , 15.07.2020: ЛН АДЦ 245645 від 09.06.2020 ОСОБА_8 , 23.11.2020: ЛН АДЦ 316836 від 20.10.2020 ОСОБА_8 , 30.12.2020: ЛН АДЯ 381428 від 24.11.2020 ОСОБА_9 , 2.02.2019: ЛН АДН 629916 від 04.01.2019 ОСОБА_10 , 30.05.2017: ЛН АДЕ 232534 від 10.05.2017 ОСОБА_11 , 07.05.2019: ЛН АДЦ 337035 від 02.03.2019 ОСОБА_12 , 30.05.2017: ЛН АДЕ 402989 від 28.04.2017 ОСОБА_13 ;

- п. 1 ч. 2 ст. 15, абз. 2 ч. 3 ст. 30, абз. 1 ч. 1 ст. 31 Закону № 1105, абз. 3 п. 2.2 Постанови №13, а саме: при наданні матеріального забезпечення призначена та виплачена допомога по тимчасовій непрацездатності по листку непрацездатності, виданому не у встановленому порядку (виправлення помилок у тексті не підтверджено печаткою закладу охорони здоров`я «Для листків непрацездатності»), не розглядалася підстава і правильність видачі листів непрацездатності: 10.09.2018: ЛН АДН 811084 від 02.08.2018 ОСОБА_14

07.06.2021 позивачем подано заперечення на акт перевірки /а.с. 7-14/.

Листом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області від 11.06.2021 № 1493-06, за результатами розгляду заперечення, зазначено, що висновки та порушення, зазначені в акті перевірки ТДВ "Укроліяпродукт", окрім ЛН АДЦ №155389 в частині зазначення невірного обчислення стажу та ЛН АДЕ №232401 в частині зазначення постанови №12 замість Порядку №26, є правомірними. Сума неправомірних витрат складає 56980,91 грн.

14.06.2021 Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області № 266 за наслідками перевірки прийнято рішення щодо повернення до Фонду соціального страхування України неправомірно витраченої суми страхових коштів у розмірі 56980,91 грн та керуючись абзацом першим частини шостої статті 15 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування». Вирішено застосувати до ТДВ "Укроліяпродукт" штраф за порушення порядку використання страхових коштів – 28490,46 грн /т. 1 а.с. 160/.

Позивач не погоджуючись із зазначеним рішенням, звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступного висновку.

Законом України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV /надалі – Закон № 1105-XIV/ визначено правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 1105-XIV Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.

Положеннями пункту 2 частини першої статті 9 Закону № 1105-XIV визначено, що основними завданнями Фонду та його робочих органів є: надання матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг відповідно до цього Закону.

Відповідно до пункту 6 частини другої статті 9 Закону № 1105-XIV основними завданнями Фонду та його робочих органів є: здійснення перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам, у тому числі на підставі інформації з електронного реєстру листків непрацездатності.

Згідно з пунктом 3 частини першої статті 10 Закону № 1105-XIV Фонд має право: перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 15 Закону № 1105-XIV роботодавець зобов`язаний: надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг згідно із цим Законом.

Положеннями частини 3 статті 30 Закону № 1105-XIV визначено, що рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб), або фізичною особою - підприємцем, особою, яка провадить незалежну професійну діяльність.

Частиною першою статті 31 Закону № 1105-XIV передбачено, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, за погодженням з Фондом.

Крім того, згідно положень абзацу 2 частини 1 статті 34 Закону № 1105-XIV підставою для фінансування страхувальників робочими органами Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами.

Порядок фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затверджено постановою правління Фонду соціального страхування України 19.07.2018 № 12 /надалі – Порядок №12/.

Відповідно до абзацу 2 пункту 4 Порядку №12 підставою для фінансування страхувальників робочими органами виконавчої дирекції Фонду або їх відділеннями є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення та окремих виплат потерпілим на виробництві за їх видами. Форма заяви-розрахунку наведена у додатку 1 до цього Порядку.

Інформація, внесена страхувальником до заяви-розрахунку, повинна повністю відповідати документам, на підставі яких здійснено призначення матеріального забезпечення та окремі виплати потерпілим на виробництві (членам їх сімей), та бути відображена в реєстрах бухгалтерського обліку. Відповідальність за достовірність даних, наведених у заяві-розрахунку, несе страхувальник /абзац 3 пункту 7 Порядку №12/.

Підстави, умови та процедуру проведення перевірок правильності використання страхувальниками страхових коштів Фонду, визначено Порядком перевірки правильності використання страхувальниками страхових коштів Фонду соціального страхування України та застосування фінансових санкцій за порушення встановленого порядку їх використання, затвердженим Постанова правління Фонду соціального страхування України 02 жовтня 2020 року № 23 /надалі – Порядок №23/.

Відповідно до пункту 2.1 Розділу ІІ Порядку №23 перевірки проводяться з метою: здійснення контролю за використанням страхових коштів Фонду, обґрунтованістю виплати матеріального забезпечення, веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання; виявлення та підтвердження неправомірно витрачених сум страхових коштів та/або вартості наданих соціальних послуг, нецільового використання коштів, невикористаних коштів Фонду, забезпечення своєчасного та повного повернення таких коштів до бюджету Фонду.

Документальною плановою перевіркою вважається перевірка дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду, яка проводиться за місцезнаходженням страхувальника, крім випадку подачі страхувальником письмової заяви про проведення перевірки у приміщенні робочого органу виконавчої дирекції Фонду або його відділення, та передбачена в плані-графіку проведення документальних планових перевірок відповідно до плану роботи робочого органу виконавчої дирекції Фонду або його відділення /пункт 2.6. Розділу ІІ Порядку №23/.

Згідно з пунктом 3.1 Розділу ІІІ Порядку №23 результати документальної перевірки оформлюються у формі акта документальної перевірки дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду соціального страхування України (далі - акт перевірки) за формою згідно з додатком 4 до цього Порядку.

Пунктом 4.1 Розділу ІV Порядку № 23 визначено, що у разі порушення порядку використання страхових коштів страхувальники відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг, які надавались страхувальникам до 01 січня 2015 року, і сплачують штраф відповідно до абзацу першого частини шостої статті 15 Закону № 1105.

Страхувальник зобов`язаний сплатити (повернути) визначену у рішенні про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій суму коштів протягом десяти робочих днів, що настають за днем отримання такого рішення /пункт 4.2 Розділу ІV Порядку № 23/.

Суд зазначає, що відповідно до статті 22 Закону № 1105-XIV допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї одного з страхових випадків.

Статтею 25 Закону № 1105-XIV передбачено, що допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв`язку з вагітністю та пологами.

Положеннями частини першої статті 30 Закону № 1105-XIV передбачено, що матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), цивільно-правового договору та на інших підставах, передбачених законом, призначаються та надаються за основним місцем роботи (діяльності).

Відповідно до частини 2 статті 34 Закону № 1105-XIV страхувальник відкриває окремий поточний рахунок для зарахування страхових коштів у банках у порядку, встановленому Національним банком України.

Страхувальник, який є бюджетною установою, відкриває окремий рахунок для зарахування страхових коштів в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Кошти Фонду, що надходять на зазначений рахунок, обліковуються на окремому субрахунку.

Страхові кошти, зараховані на окремий поточний рахунок у банку або на окремий рахунок в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів (далі - окремий рахунок), можуть бути використані страхувальником виключно на надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам. Страхові кошти, зараховані на окремий рахунок, не можуть бути спрямовані на задоволення вимог кредиторів, на стягнення на підставі виконавчих та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до закону.

Водночас допомога по тимчасовій непрацездатності і вагітності та пологах виплачена позивачем не у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати: 07.09.2018 заява-розрахунок № 39 (строк прострочення виплати з дні), 23.04.2019 заява-розрахунок №57 (строк прострочення виплати один день), 23.05.2019 заява-розрахунок №60 (строк прострочення виплати один день).

Крім того, в порушення вимог Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров`я України 13.11.2001 N 455, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 4 грудня 2001 р. за N 1005/6196, при наданні матеріального забезпечення призначена та виплачена допомога по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах на підставі листків непрацездатності: ОСОБА_15 (л/н АДЦ №155389), ОСОБА_2 (л/н НОМЕР_2 , АДЕ №232486), ОСОБА_4 (л/н АДВ №343430), ОСОБА_5 (л/н НОМЕР_3 ), ОСОБА_7 (л/н АДЦ № 245646), ОСОБА_8 (л/н АДЦ №245645, АДЦ №316836), ОСОБА_9 (л/н АДЯ № НОМЕР_4 ), ОСОБА_10 (л/н НОМЕР_5 ), ОСОБА_11 (л/н НОМЕР_6 ), ОСОБА_12 (л/н АДЦ №337035), ОСОБА_14 (л/н НОМЕР_7 ), відсутні печатки закладу охорони здоров`я «Для листків непрацездатності», виправлення помилок у тексті не підтверджено печаткою закладу охорони здоров`я «Для листків непрацездатності», у графі «Причина непрацездатності» підкреслено причину звільнення від роботи, яка не відповідає причині непрацездатності первинного листка непрацездатності при засвідченні тимчасової непрацездатності по одному страховому випадку декількома листками непрацездатності.

Також суд зазначає, що відповідно до частини першої статті 21 Закону № 1105-XIV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем або нею страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, крім випадків, передбачених абзацом другим цієї частини.

Період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, отримання виплат за окремими видами соціального страхування, крім пенсій усіх видів (за винятком пенсії по інвалідності), включається до страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску.

Страховий стаж обчислюється за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, у тому числі за даними про трудову діяльність працівників, внесеними відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", а за періоди, за які не внесені дані до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, - у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Матеріалами перевірки встановлено, що позивачем при обчисленні страхового стажу ОСОБА_1 враховано період з 03.08.2012 по 08.09.2014 коли остання не підлягала страхуванню за діючим законодавством, що призвело до неправомірних витрат коштів Фонду у розмірі 2158,88 грн.

Позивачем не спростовано вище зазначених порушень обчислень страхового стажу ОСОБА_1 .

Таким чином, виявлені в ході перевірки порушення позивачем порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду соціального страхування України не спростовано ТДВ "Укроліяпродукт" в ході розгляду справи.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення про повернення страхових коштів та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів фонду від 14.06.2021 №266 скасуванню не підлягає.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, підстави для задоволення позову.

Враховуючи висновки суду щодо відмови у задоволенні позову, підстави для розподілу судових витрат

відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову Товариства з додатковою відповідальністю "Укроліяпродукт" (вул. Фрунзе, 146, м. Зіньків, Полтавська область, 38100, код ЄДРПОУ 00687267) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м. Полтава, Полтавська область, 36000, код ЄДРПОУ 41319427) про скасування рішення про повернення страхових коштів та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 29.10.2021.

Суддя Л.М. Петрова