Рішення № 100685304, 25.10.2021, Мар'їнський районний суд Донецької області

Дата ухвалення
25.10.2021
Номер справи
237/2883/21
Номер документу
100685304
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Номер справи 237/2883/21

Номер провадження 2-а/237/45/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.10.21 м. Курахове

Мар`їнський районний суд Донецької області у складі:

Головуючого судді Ліпчанського С. М.,

при секретарі Бахтіяровій Н. В.,

за участю

представника відповідача Тарасенко Ю. О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Курахове справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Начальника 2-ого Відділення інспекторів прикордонної служби Відділу прикордонної служби «Новотроїцьке» Донецького прикордонного загону старшого лейтенанта Купець Ю. П., Відділу прикордонної служби «Новотроїцьке» Донецького прикордонного загону про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що постановою від 30 липня 2021 року начальника ВІПС ВПС «Новотроїцьке» старшим лейтенантом Куліничем Кирилом Вячеславовичем на позивача було накладено адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-2 КУпАП. Позивач стверджує, що вказану постанову було винесено відразу після встановлення порушення та всі твердження позивача щодо відсутності в його діях складу правопорушення були ігноровані та в жодній мірі не прийняті до уваги, що підтверджує її незаконність та необґрунтованість. Належних доказів факту порушення надано не було, права та обов`язки позивачу не роз`яснювалися, скористатися правом на юридичну допомогу, пояснення та прохання пред`явити належні докази порушення були проігноровані та не враховані. Згідно ч. 1 сг. 258 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення не складається в разі вчинення адміністративних правопорушень, передбачених, зокрема, ст. 204-2 (у випадках виявлення цих правопорушень у пунктах пропуску) (пункту контролю) через державний кордон України чи контрольних пунктах в`їзду-виїзду) цього Кодексу, якщо особа не оспорює допущене порушення та адміністративне стягнення, що на неї накладається. Так, позивач стверджує, що оскільки він оскаржує правопорушення шляхом звернення до суду з цим позовом, це підтверджує факт порушення відповідною службовою особою ч. 1 ст. 258 КУпАП. Позивач вказує, що постанова згідно якої його визнано винним за те, що він перетнув державний кордон України з ТОТ до Російської Федерації через непрацюючий пункт пропуску «Успенка», не охоплюється складом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-2 КУпАП.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі та подав до суду відзив на позовну заяву у якому виклав свої мотиви незгоди з заявленими позовними вимогами які зводяться до наступного. Порядок в`їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів з таких територій затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2019 р. № 815 та вказаний порядок визначає процедуру в`їзду/виїзду осіб і транспортних засобів, за допомогою яких вони переміщуються, і переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях та з таких територій. Наказом командувача об`єднаних сил від 31.10.2020 року № 861затверджено перелік контрольних пунктів в`їзду/виїзду для перетинання лінії розмежування в межах Донецької та Луганської областей. Положеннями ст. 3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України» визначено, що перетинання громадянами України державного кордону здійснюється в пунктах пропуску через Державний кордон України після пред`явлення одного з документів , зазначених у статті 2 даного Закону. На момент скоєння адміністративного правопорушення позивачем пункт пропуску «Успенка» був закритий та міжнародний рух там припинений, водночас з бази даних Державної прикордонної служби України встановлено відсутність відомостей про виїзд за встановленим порядком до неконтрольованих територій України через визначені КПВВ.

Ухвалою суду від 10 серпня 2021 року відкрито провадження в справі, справа призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Позивач у судове засідання не з`явився, про час, дату та місце розгляду справи був належним чином повідомлений, в позовній заяві заявив клопотання про розгляд справи без його участі.

Представник відповідач у судовому засіданні заявлені позовні вимоги не визнала у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 205, 286 КАС України, неявка в судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Належна процедура виявлення адміністративного правопорушення та притягнення винної особи до адміністративної відповідальності передбачає встановлення уповноваженою на те посадовою особою фактичних обставин можливого вчиненого особою діяння, що повинні бути підтверджені належними та допустимими доказами по справі. Після цього уповноваженій на те посадовій особі необхідно співставити встановлені та підтверджені доказами фактичні обставини з наявним в КУпАП складами адміністративних правопорушень, тобто встановити чи утворює вчинене особою діяння нормативно визначений склад адміністративного правопорушення.

Вирішуючи питання щодо фактичного вчинення інкримінованих ОСОБА_2 дій суд зазначає наступне.

Як вбачається з копії постанови про накладення адміністративного стягнення серії № 151890 начальником 2-го відділення ВІПС ВПС «Новотроїцьке» було встановлено, що 07:00 годині 27.11.2020 року ОСОБА_1 порушив вимоги частини 1 статті 12 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», здійснивши виїзд до РФ через пункт пропуску «Успенка» та о 10:00 годині 11.05.2021 в порушення пункту 3 «Порядку в`їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів з таких територій», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від К липня 2019 р. № 815, здійснив виїзд на ТОТ з території РФ через непрацюючий пункт пропуску «Успенка», а не через контрольовані пункти, що затверджені Командувачем об`єднаних сил від 31.10.2020 № 861 «Про визначенні контрольних пунктів в`їзду/виїзду та режиму їх функціонування» 31.10. 2021 № 861.

За статтею 8 Конституції України саме Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у способи, що передбачені Конституцією та законами України.

Кожна особа має право в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України, може звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (п.2 ч.1 ст. 5 КАС України).

Індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до закріпленого в ст. 62 Конституції України принципу особа вважається невинуватою, доки її вину не буде доведено в законному порядку; ніхто не зобов`язаний доводити свою невинуватість; обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях; усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

У справі Барбера, Мессеге і Жабардо проти Іспанії Європейський суд з прав людини в своєму рішенні від 6 грудня 1988 року зазначив, що докази, покладені в основу висновку суду про винність обвинуваченого, мають відповідати як вимогам достатності, так і переконливості.

Обов`язок дотримання принципу презумпції невинуватості відноситься не тільки до судових органів, але й до інших державних установ, таких як поліція (Рішення ЄСПЛ у справі «Дактарас проти Литви» від 24.11.2000 року).

На переконання суду в силу вимог ст. 251 КУпАП наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи повинні встановлюватись на підставі доказів, тобто будь-яких фактичних даних, які встановлюються, зокрема, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також іншими документами.

Тягар доказування в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача в силу вимог ч. 2 ст. 78 КАС України.

Таким чином в межах адміністративного судочинства при розгляді справ про оскарження рішення суб`єкта владних повноважень, його дій чи бездіяльності законодавцем встановлено відмінний від усталеного порядок розподілу обов`язку щодо доведення фактичних обставин справи, що знаходить вираження в тому, що саме суб`єкт владних повноважень повинен довести перед судом належними та допустимими доказами наявність в діях позивача інкримінованого йому складу адміністративного правопорушення.

Всупереч зазначеній нормі КАС України відповідач не надав суду належних та допустимих доказів на підставі яких ним було встановлено вчинення інкримінованого ОСОБА_1 діяння.

Суд не приймає до уваги долучену відповідачем до матеріалів справи копію витягу з підсистеми "ГАРТ-1" оскільки відповідачем не було дотримано положень подання письмових доказів по справі, а саме долучена копія витягу з підсистеми "ГАРТ-1" належним чином не посвідчена, при цьому оригінал витягу в матеріалах справи відсутній.

Також залишається незрозумілим яким чином працівник прикордонної служби міг використовувати вказаний витяг під час розгляду справи, якщо датою формування витягу є 02 вересня 2021 року в той час як розгляд справи відбувся 30 липня 2021 року, тобто на момент розгляду справи вказаного процесуального джерела доказів взагалі не існувало та вже через місяць після розгляду справи та оскарження постанови до суду працівником прикордонної служби було штучно створено процесуальне джерело доказу у вигляді витягу.

Так, приписами ч. 2 ст. 94 КАС України висунуто вимоги до подання письмових доказів за яких письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.

Невиконання наведених вимог процесуального закону позбавляє суд можливості оцінити такий доказ на предмет їх належності та достовірності, та взагалі брати їх до уваги під час вирішення справи по суті.

Саме по собі описання адміністративного правопорушення в постанові не може бути належним доказом вчинення особою такого порушення. Така постанова по своїй правовій природі є рішенням суб`єкта владних повноважень щодо наслідків розгляду зафіксованого правопорушення, якому передує фіксування цього правопорушення належними та допустимими доказами.

Аналогічні правові позиції висловлені в Постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 26 квітня 2018 року у справі № 338/1/17, від 15 листопада 2018 року у справі №524/5536/17.

Таким чином, фактично єдиним процесуальним джерелом доказу встановлених обставин при розгляді працівником державної прикордонної служби даної справи є пояснення ОСОБА_1 , який визнала свою провину у вчиненні інкриміновано йому правопорушення.

В той же час зазначення у постанові про накладення адміністративного стягнення про визнання особою, яка притягається до відповідальності своєї вини не може бути достатнім доказом правомірності рішення суб`єкта владних повноважень про накладення на таку особу стягнення за відсутності інших належних доказів, тому не звільняє посадову особу суб`єкта владних повноважень доводити правомірність прийнятого рішення.

Аналогічна правова позиція була викладена Верховним Судом у постанові від 8 липня 2020 року у справі № 177/525/17.

З огляду на викладене, суд, приходить до висновку, що відповідач, який є суб`єктом владних повноважень, всупереч вимогам частини 2 статті 71 КАС України, не надав жодних належних і допустимих у розумінні статті 70 КАС України доказів, які б підтверджували правомірність винесення ним оскаржуваної постанови про адміністративне правопорушення та не спростував тверджень позивача щодо відсутності в його діях складу правопорушення, за яке його притягнуто до адміністративної відповідальності.

Стосовно питання щодо відповідності описаних у протоколі про адміністративне правопорушення фактичних обставин справи інкримінованому ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 204-2 КУпАП суд зазначає наступне.

За приписами ч. 1 ст. 204-2 КУпАП адміністративна відповідальність настає за порушення порядку в`їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї.

Отже, вказана норма є бланкетною та відсилає до відповідного нормативного акту, зокрема, наЗакон України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях».

Відповідно до частин 1 та 3статті 12 цього Закону, в`їзд осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях і виїзд осіб, переміщення товарів з таких територій здійснюються через контрольні пункти в`їзду-виїзду.

Порядок в`їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів із таких територій визначаються Кабінетом Міністрів України.

28.11.2019р. набрав чинності Порядок в`їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів з таких територій, затвердженийпостановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2019р. № 815 (далі Порядок № 815).

Відповідно до п. 1 Порядку № 815, він визначає процедуру в`їзду/виїзду осіб і транспортних засобів, за допомогою яких вони переміщуються, і переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях (далі - тимчасово окуповані території) та з таких територій.

Дія цього Порядку № 815 поширюється на всіх фізичних та юридичних осіб, які здійснюють такий в`їзд/виїзд і переміщення товарів через контрольні пункти в`їзду-виїзду, контрольні пункти в`їзду-виїзду на залізниці.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 815 (в редакції, чинній на час вчинення адміністративного правопорушення), в`їзд/виїзд осіб, у тому числі транспортних засобів, за допомогою яких вони переміщуються, а також переміщення товарів на тимчасово окуповані території та з таких територій здійснюється виключно через визначені контрольні пункти відповідно до вимог цього Порядку.

Контрольні пункти не призначені для перетинання державного кордону.

Поза визначеними контрольними пунктами в`їзду/виїзду переміщення через лінію розмежування осіб, транспортних засобів та товарів заборонено.

З визначення термінів, викладених в пункті 2 Порядку № 815 вбачається, що контрольний пункт в`їзду/виїзду - це комплекс будівель, спеціальних, інженерних споруд і технічних засобів, розташованих на спеціально визначеній земельній ділянці, де здійснюються заходи контролю в`їзду-виїзду осіб, транспортних засобів та товарів, які переміщуються на тимчасово окуповані території та з таких територій.

Лінія розмежування - умовна лінія на місцевості між тимчасово окупованими територіями та контрольованими територіями, яка проходить по передньому краю передових позицій об`єднаних сил;

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку про те, що положення Порядку № 815 визначають правила в`їзду на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях та виїзду з них виключно через контрольні пункти, які розташовані на спеціально визначеній земельній ділянці в межах лінії розмежування, при цьому такі контрольні пункти не призначені для перетинання державного кордону.

Таким чином, особа підлягає відповідальності за ч. 1 ст. 204-2 КУпАП виключно у разі переміщення саме через лінію розмежування поза визначеними контрольними пунктами в`їзду/виїзду.

Як вбачається з оскаржуваної постанови, на позивача накладено стягнення за ч. 1 ст. 204-2 КУпАП за перетинання державного кордону через непрацюючий пункт пропуску Успенка до РФ.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про державний кордон України», державним кордоном України є лінія і вертикальна поверхня, що проходить по цій лінії, які визначають межі території України - суші, вод, надр, повітряного простору.

Згідно з частинами 1 та 3статті 9 цього Закону, перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку.

Пункт пропуску через державний кордон України - це спеціально виділена територія на залізничних та автомобільних станціях, у морських і річкових портах, аеропортах (аеродромах) з комплексом будівель, споруд і технічних засобів, де здійснюються прикордонний, митний та інші види контролю і пропуск через державний кордон осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна.

Стаття 35 Закону України «Про державний кордон України» передбачає, що особи, винні в порушенні або спробі порушення режиму державного кордону України, прикордонного режиму або режиму в пунктах пропуску через державний кордон України, у незаконному переміщенні або спробі незаконного переміщення через державний кордон України вантажів, матеріалів, документів та інших предметів, а також в інших порушеннях законодавства про державний кордон України, несуть кримінальну, адміністративну або іншу відповідальність згідно з законодавством України.

Таким чином, зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини справи про перетин державного кордону не утворюють собою склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-2 КУпАП, оскільки об`єктивна сторона вказаного правопорушення полягає в недотриманні правил в`їзду/виїзду поза визначеними контрольними пунктами саме через лінію розмежування, а не державного кордону

На підставі вищевикладеного, враховуючи що відповідачем не надано жодних належних та допустимих доказів на підтвердження дійсності викладених в постанові про адміністративне правопорушення фактичних обставин справи, приймаючи до уваги той факт, що інкриміноване відповідачу діяння не охоплюється складом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-2 КУпАП, суд приходить до висновку, що постанова про накладення адміністративного стягнення на позивача підлягає скасуванню, а справа закриттю.

Відповідно до вимог ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 243-246, 250, 251, 286 КАС України, суд, –

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Начальника 2-ого Відділення інспекторів прикордонної служби Відділу прикордонної служби «Новотроїцьке» Донецького прикордонного загону старший лейтенант Купець Юрія Петровича, Відділу прикордонної служби «Новотроїцьке» Донецького прикордонного загону про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення – задовольнити.

Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення № 151890 від 30.07.2021 року, якою ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 204-2 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1 700 грн.

Закрити справу про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 204-2 КУпАП.

Стягнути з Відділу прикордонної служби «Новотроїцьке» Донецького прикордонного загону (ЄДРПОУ 14321726, адреса: 85732, Донецька область, Волновський район, смт. Новотроїцьке, пров. Східний, 16) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , витрати по сплаті судового збору у розмірі 454,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається в Донецький апеляційний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Повний текст рішення виготовлено 29.10.2021 року

Суддя С. М. Ліпчанський