Рішення № 100681145, 28.10.2021, Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
28.10.2021
Номер справи
346/3504/21
Номер документу
100681145
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 346/3504/21

Провадження № 2/346/1505/21

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2021 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області

в складі головуючого судді Яремин М.П.

з участю секретаря Сав`ка О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом департаменту соціальної політики Коломийської міської ради Івано-Франківської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги,-

ВСТАНОВИВ:

в обгрунтування своїх вимог позивач зазначає, що 25.02.2020 року до департаменту соціальної політики Коломийської міської ради надійшла заява відповідача про призначення компенсації, на підставі якої та доданих до неї документів останньому призначено компенсацію як фізичній особі, що надає соціальні послуги ОСОБА_2 , який згідно з висновком ЛКК від 24.02.2020 року №30/25 за станом свого здоров`я потребує постійного стороннього догляду пожиттєво, як особа не здатна до самообслуговування, на період з 25.02.2020 року по 08.09.2033 року. При поданні заяви відповідач зобов`язався, що в разі перетину кордону, працевлаштуванні чи виникненні інших обставин, повідомити департамент соціальної політики в трьохденний термін.

11.03.2021 року до департаменту з Головного центру обробки соціальної інформації Державної прикордонної служби надійшла відповідь на запит, щодо перетину кордону отримувачами соціальних допомог та компенсацій, відповідно до якої відповідач перебував за межами України в період з 26.09.2020 року по 22.12.2020 року та повторно виїхав за межі України 19.01.2021 року, а отже, не надавав соціальні послуги протягом 5 днів вересня 2020 року, 31 дня жовтня 2020 року, 30 днів листопада 2020 року, 22 днів грудня 2020 року, а також з 19.02.2021 року, про що не повідомив департамент соціальної політики. Що є порушенням п. 15 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 558 від 29.04.2004 року.

Департаментом припинено виплату компенсації відповідачу з 01.04.2021 та здійснено розрахунок надміру виплачених коштів за період з 26.09.2020 року по 31.03.2021 року, яка становить 1 384,02 грн.

31.03.2021 року відповідачу направлено повідомлення про припинення надання державної соціальної допомоги (компенсацій) житлової субсидії з вимогою повернути надміру виплачені кошти в строк до 01.05.2021 року, однак, відповідач добровільно кошти не повернув.

Тому позивач просить стягнути з відповідача 1 384,02 грн. надміру виплачених у вигляді компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, а також присудити з відповідача судові витрати, які складаються зі сплаченого судового збору в розмірі 2 270,00 грн.

Представник позивача в судове засідання не з`явилася, 28.10.2021 року представник позивача, ОСОБА_3 подала до суду письмову заяву, в якій просить справу розглядати в її відсутності, проти винесення заочного рішення не заперечує (а. с. 48).

Відповідач в судове засідання повторно не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином а саме за зареєстрованим місцем проживання, шляхом надсилання судових повісток про виклик до суду, а також шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України. Причин своїх неявок відповідач суду не повідомив, не звернувся із заявою про розгляд справи в його відсутності та не подав відзив на позов.

Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

У рішенні від 03.04.2008 у справі "Пономарьов проти України" Європейський суд з прав людини зробив, висновок про те, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

Передбачене ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов`язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (пункт 35 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії"(Alimentaria Sanders S.A. v. Spain") від 07.07.1989 р.).

Таким чином, Верховний Суд зазначив, що особа, яка добросовісно користується наданими законом процесуальними правами, зобов`язана слідкувати за перебігом розгляду своєї заяви.

Отже, оскільки інформація про судові засідання, яка розміщена на веб-порталі «Судова влада України», є відкритою, то суд вважає, що сторони є належним чином повідомлені про судовий розгляд.

Відповідно до ч. 4 ст.223 ЦПК України у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).

Тому відповідно до положень ч. 4 ст. 223 та ч.1 ст.280 ЦПК України суд вважає можливим ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, оскільки представник позивача не заперечує проти такого вирішення справи.

В зв`язку з неявкою в судове засідання сторін фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, що відповідає правилам ч.2 ст.247 ЦПК України.

Суд, перевіривши матеріали справи, та, оцінивши досліджені докази в сукупності, дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що 25.02.2020 року відповідач звернувся до департаменту соціальної політики Коломийської міської ради із заявою про призначення компенсації, як фізичній особі, яка надає соціальні послуги, в якій під особистий підпис зобов`язався, що в разі перетину кордону, працевлаштуванні чи виникненні інших обставин, повідомити в трьохденний термін (а.с. 4).

25.02.2020 року відповідач також звернувся до вказаного департаменту із заявою (подається особою, яка надаватиме соціальні послуги), в якій зобов`язався надавати соціальні послуги та вчасно повідомити про припинення надання соціальних послуг або інші причини, що впливають на призначення компенсаційної виплати (а.с. 6).

Даними висновку лікарсько-консультативної комісії № 30/25 від 24.02.2020 року підтверджується, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є інвалідом війни ІІ групи, за станом свого здоров`я потребує постійного стороннього догляду пожиттєво як особа не здатна до самообслуговування (а.с. 5).

Рішенням про призначення компенсації від 28.02.2020 року відповідачу призначено компенсацію, як фізичній особі, що надає соціальні послуги ОСОБА_2 , на період з 25.02.2020 року по 08.09.2033 року (а.с. 7).

Згідно з інформаційним листом Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України № 91-7687/0/15-21-Вих від 02.03.2021 року відповідач 26.09.2020 року по 22.12.2020 року перебував за межами України та 19.02.2021 року перетнув державний кордон України в напрямку «виїзд» (а.с.8-9).

Відповідно до п. 1 Порядку призначення і виплати компенсацій фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 № 558 (який діяв на час призначення компенсації), щомісячна компенсаційна виплата призначається непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами).

Пунктом 11 вказаного Порядку передбачено, що виплата компенсації провадиться щомісяця до 1 числа місяця, що настає за тим, в якому фізична особа надавала соціальні послуги, і триває до дня припинення їх надання.

Відповідно до п.15 Порядку № 558 фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов`язані повідомити структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення та виплати. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв`язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради надміру виплачені суми за весь період, коли фізична особа не мала права на одержання компенсації. Якщо фізична особа отримала винагороду за роботу, яку виконувала менше календарного місяця, виплата компенсації не припиняється, а здійснюється перерахунок за фактичну кількість днів, протягом яких надавалися соціальні послуги.

Судом також встановлено, що департаментом припинено виплату компенсації відповідачу з 01.04.2021 року та здійснено розрахунок надміру виплачених коштів, суму переплати вирахувано за період з 26.09.2020 року по 31.03.2021 року, яка становить 1 384,02 грн., що підтверджується даними протоколу індивідуального перерахунку від 25.03.2021 року (а.с. 10).

Письмовим повідомленням про припинення надання компенсації від 31.03.2021 року відповідача проінформовано про припинення виплати вказаних компенсаційних виплат, як фізичній особі, яка надає соціальні послуги, починаючи з 01.04.2021 року, на підставі проведеної перевірки відомостей достовірності інформації, щодо наданої Державною прикордонною службою України, встановлено строк для повернення виплаченої надміру виплаченої суми компенсаційної виплати – 1 384,02 грн. до 01.05.2021 року (а.с.11).

Враховуючи подальше пред`явлення даного позову, суд вважає, що зазначене повідомлення залишилось відповідачем без задоволення.

Згідно з ч. 1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Таким чином, оскільки відповідач у зв`язку з відсутністю на території України не надавав соціальні послуги, про що не повідомив департамент соціальної політики, що вплинуло на умови призначення та виплати вищевказаної компенсації, суд вважає, що з відповідача необхідно стягнути на користь позивача 1 384,02 грн., які надміру виплачені у вигляді компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги за вказаний період.

Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судом також встановлено, що позивачем за звернення до суду з даною позовною заявою сплачено судовий збір в розмірі 2 270 грн., що стверджується платіжним дорученням від 20.07.2021 року (а.с.3). Дані судові витрати підлягають присудженню з відповідача на користь позивача в зв`язку із задоволенням позовних вимог.

На підставі ст. 1212 ЦК України, Порядку призначення і виплати компенсацій фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 року №558, та, керуючись, ст.ст. 141, 263 - 265, 268, 273, 280-289, 354 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , на користь департаменту соціальної політики Коломийської міської ради Івано-Франківської області, адреса якого: м. Коломия, вул. Чорновола, 55, Івано-Франківської області, (на р/р НОМЕР_2 , МФО 820172, ЄДРПОУ 03193399), 1 384 (одну тисячу триста вісімдесят чотири) гривні 02 копійки надміру виплаченої компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , на користь департаменту соціальної політики Коломийської міської ради Івано-Франківської області, адреса якого: м. Коломия, вул. Чорновола, 55, Івано-Франківської області, (на р/р НОМЕР_3 , МФО 820172, ЄДРПОУ 03193399), судові витрати в розмірі 2 270 (дві тисячі сто дві ) гривні.

Заочне рішення може бути переглянуте Коломийським міськрайонним судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його ухвалення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана позивачем до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його ухвалення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених законом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Найменування сторін:

Позивач: Департамент соціальної політики Коломийської міської ради Івано-Франківської області, адреса: м. Коломия, вул. Чорновола, 55, Івано-Франківської області, 78200.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 .

Повний текст рішення складено 28 жовтня 2021 року.

Суддя Яремин М. П.