
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 жовтня 2021 року м. Київ № 640/16754/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Вєкуа Н.Г., при секретарі судового засідання Ус М.С., за участі представника позивачів - Громич І.В., представника відповідача - Коляденка В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 ОСОБА_2
до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Київської міської ради
провизнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
На підставі ч. 1 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 20 жовтня 2021 року проголошено скорочене (вступна та резолютивна частини) судове рішення. Виготовлення рішення у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог ч. 3 ст. 243 названого Кодексу. Під час проголошення скороченого (вступної та резолютивної частин) судового рішення сторонам роз`яснено зміст судового рішення, порядок і строк його оскарження, а також порядок отримання повного тексту рішення.
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) звернувся до Київської міської ради (код ЄДРПОУ- 22883141, 01044, м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 36), Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (код ЄДРПОУ-26345558, адреса:01001, м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 32), третя особа - ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ), в якому (з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог) просить суд:
- визнати протиправними та скасувати рішення (лист) Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 32, код ЄДРПОУ- 26345558) про відмову у наданні ОСОБА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва зблокованих житлових будинків по АДРЕСА_3 , та АДРЕСА_4 , затверджене наказом Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 31.05.2021 №570;
- зобов`язати Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 32, код ЄДРПОУ 26345558) видати ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва зблокованих житлових будинків на земельних ділянках по АДРЕСА_3 , та АДРЕСА_4 .
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.07.2021 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №640/16754/21.
Ухвалою суду від 02.08.2021 вирішено здійснювати розгляд адміністративної справи №640/16754/21 за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання по справі.
Також, до Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_2 з позовом до Київської міської ради, Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), в якому (з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог) просить суд:
- визнати протиправними та скасувати рішення (лист) Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 32, код ЄДРПОУ - 6345558) про відмову у наданні ОСОБА_2 , РНОКПП - НОМЕР_2 містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва зблокованих житлових будинків по АДРЕСА_3 , та АДРЕСА_4 , затверджене наказом Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 31.05.2021 №570;
- зобов`язати Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 32, код ЄДРПОУ 26345558) видати ОСОБА_2 , РНОКПП - НОМЕР_2 , містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва зблокованих житлових будинків на земельних ділянках по АДРЕСА_3 , та АДРЕСА_4 .
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.08.2021 (суддя Смолій І.В.) відкрито спрощене позовне провадження у справі за позовом ОСОБА_2 .
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.09.2021 об`єднано в одне провадження адміністративні справи за позовом ОСОБА_1 та за позовом ОСОБА_2 .
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відмова Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради у видачі позивачам містобудівних умов та обмежень не містить обґрунтування підстав, як того вимагає закон; цільове призначення Земельних ділянок встановлене ще в 1999 та 2002 роках та до цього часу воно є не змінним до затвердження Генплану, що дозволяє Позивачам здійснював на таких Земельних ділянках будівництво житлових будинків; у ДСТУ-Н Б Б.1.1-12:2011 відсутня категорія земельних ділянок з так функціональним призначенням як «зелені насадження загального користування»; віднесення Земельних ділянок за Генпланом до зелених насаджень загального користування, абсолютно не впливає на можливість Позивача здійснювати забудову таких Земельних ділянок, оскільки така забудова відповідає цільовому призначенню Земель ділянок.
Відповідачем в особі Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надано суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що заявниками було подано не повний пакет документів, а саме: не надано викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000, а також, земельні ділянки за функціональним призначенням відносяться до території зелених насаджень загального користування та зони охоронюваного ландшафту, що підтверджується витягом з містобудівного кадастру.
Відповідач в особі Київської міської ради також надав суду відзив на позовну заяву, який стосується первинних вимог позивачів, заявлених до подання заяви про зменшення позовних вимог та наразі не стосується предмету позову.
Позивач в особі ОСОБА_1 надав суду відповідь на відзиви, в якій наголосив, що використання позивачем земельних ділянок для забудови, повністю відповідає вимогам містобудівної документації, а відмова відповідача у видачі містобудівних умов є протиправною та безпідставною. Позивач зазначив, що відповідно до витягів з Державного земельного кадастру №НВ-0004588682020 від 18.02.2020, №НВ-0004588692020 від 18.02.2020, земельні ділянки сформовані, цільове призначення використання земельних ділянок визначене - для індивідуального житлового, гаражного і дачного будівництва, категорія земель «землі житлової та громадської забудови», вид використанні «для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель».
Протокольною ухвалою суду від 20 жовтня 2021 року закрито підготовче провадження у справі та вирішено продовжувати розгляд адміністративної справи по суті.
В судовому засіданні 20 жовтня 2021 року представник позивачів позовні вимоги підтримав повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні 20 жовтня 2021 року проти позову заперечував, просив суд у задоволенні адміністративного позову відмовити.
У судовому засіданні 20 жовтня 2021 року на підставі частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України проголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Заслухавши пояснення, доводи та заперечення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог з таких підстав.
ОСОБА_1 є власником 1/2 частки земельних ділянок у АДРЕСА_4 (площею - 0,1000 га, кадастровий номер 8000000000:82:277:0158) та АДРЕСА_4 (площею - 0,1001 га, кадастровий номер 8000000000:82:277:0036) на підставі Договору купівлі-продажу земельної ділянки від 06.07.2016, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Осипенко Д.О. за реєстровим номером 3966, Договору купівлі-продажу земельної ділянки від 06.07.2016, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Осипенко Д.О. за реєстровим номером 3967.
Власником іншої частки Земельних ділянок є ОСОБА_2 , відповідно до Договору дарування, серія та номер: 6024, від 05.11.2018, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Осипенко Д.О. та Договору дарування, серія та номер: 6025 від 05.11.2018, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Осипенко Д.О.
Позивачі звернулись до Відповідача із заявою №50371-005726830-013-16 від 06.05.2021 про надання містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва зблокованих житлових будинків на Земельних ділянках.
Відповідно до вимог частини 3 статті 29 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності, Позивачем до заяви було додано пакет документів, зокрема:
1) копію договору купівлі-продажу земельної ділянки від 06.07.2016, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Осипенко Д.О. за реєстровим номером 3966;
2) інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме №200551779 від 17.02.2020;
3) копію договору купівлі-продажу земельної ділянки від 06.07.2016, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Осипенко Д.О. за реєстровим номером 3967;
4) інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме №200550389 від 17.02.2020;
5) копію договору дарування земельної ділянки від 05.11.2018, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Осипенко Д.О. за реєстровим номером 6024;
6) витяг з Держаного реєстру речових прав на нерухоме майно №144007025 від 05.11.2018;
7) копію договору дарування земельної ділянки від 05.11.2018, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Осипенко Д.О. за реєстровим номером 6025;
8) витяг з Держаного реєстру речових прав на нерухоме майно №144004631 від 05.11.2018;
9) викопіювання з топографо-геодезичного плану М1:2000;
10) витяг з Державного земельного кадастру по земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_4 ;
11) витяг з Державного земельного кадастру по земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_3 .
31.05.2021 Київмістобудування листом, який затверджений Наказом №570 від 31.05.2021, відмовив Позивачам у наданні містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва зблокованих житлових будинків на земельних ділянках, в порядку пункту 1, 3 частини 4 статті 29 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності зв`язку з:
- поданням неповного пакету документів, який визначено частиною 3 статті 29 ЗУ регулювання містобудівної діяльності», а саме відсутністю: зазначених намірів необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень; викопіювання з топографо- геодезичного плану М 1: 2000;
- невідповідністю намірів забудови Земельних ділянок вимогам містобудівної документації, оскільки Земельні ділянки за функціональним призначенням відноситься до території зелених насаджень загального користування та зони охоронюваного ландшафту.
Позивачі, вважаючи відмову Київмістобудування протиправною та такою, що порушує праві приватної власності Позивачів на використання Земельними ділянками, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Повноваження органів містобудування та архітектури у спірних правовідносинах регламентуються законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» 17 лютого 2011 року № 3038-VI.
Відповідно до частини другої ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 38 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року № 2768-III (далі - ЗК України) до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об`єктів загального користування.
Відповідно до ст. 39 ЗК України використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.
Згідно частини першої ст. 78 ЗК України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Відповідно до частини третьої цієї статті земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.
Відповідно до пунктів б) та д) частини першої ст. 90 ЗК України власники земельних ділянок мають право, зокрема, самостійно господарювати на землі, споруджувати жилі будинки, виробничі та інші будівлі і споруди.
Згідно частини першої ст. 16 Закону № 3038-VI планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.
Містобудівна документація на місцевому рівні розробляється з урахуванням даних державного земельного кадастру на актуалізованій картографічній основі в цифровій формі як просторово орієнтована інформація в державній системі координат на паперових і електронних носіях.
Порядок обміну інформацією між містобудівним та державним земельним кадастрами встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини другої ст. 24 Закону № 3038-VI зміна функціонального призначення територій не тягне за собою припинення права власності або права користування земельними ділянками, які були передані (надані) у власність чи користування до встановлення нового функціонального призначення територій.
Забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.
Таким чином, містобудівна документація на місцевому рівні має розроблятися з урахуванням наявних даних Державного земельного кадастру, тобто, відомості з Державного земельного кадастру є первинними по відношенню до містобудівної документації на місцевому рівні.
Відповідно до частини п`ятої ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» проектування та будівництво об`єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку:
1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних;
2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи;
3) затвердження проектної документації;
4) виконання підготовчих та будівельних робіт;
5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів;
6) реєстрація права власності на об`єкт містобудування.
Згідно частини першої ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» основними складовими вихідних даних є:
1) містобудівні умови та обмеження;
2) технічні умови;
3) завдання на проектування.
Згідно абзацу першого частини другої цієї статті фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва.
Частиною третьою цієї статті передбачено, що містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника (із зазначенням кадастрового номера земельної ділянки), до якої додаються:
1) копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію - у разі, якщо речове право на земельну ділянку не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;
2) копія документа, що посвідчує право власності на об`єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці - у разі, якщо право власності на об`єкт нерухомого майна не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації);
3) викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000.
Інформацію про речове право на земельну ділянку, право власності на об`єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, відомості з Державного земельного кадастру уповноважені органи містобудування та архітектури отримують відповідно до частини восьмої статті 9 Закону України «Про адміністративні послуги».
Цей перелік документів для надання містобудівних умов та обмежень є вичерпним.
Витяг з містобудівного кадастру для формування містобудівних умов та обмежень до документів замовника додає служба містобудівного кадастру (у разі її утворення).
Перелік об`єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються, визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування.
Згідно частини четвертої цієї статті підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є:
1) неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень;
2) виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об`єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці;
3) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
Відмова у наданні містобудівних умов та обмежень здійснюється шляхом направлення листа з обґрунтуванням підстав такої відмови відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, що не перевищує встановлений строк їх надання.
Згідно частини шостої цієї статті надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову в їх наданні здійснюється відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом 10 робочих днів з дня реєстрації заяви, затверджується наказом такого органу.
Аналіз наведених вище норм дає змогу дійти висновку про те, що підставами для відмови у видачі містобудівних умов та обмежень є: неподання документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень; виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об`єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці; невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
Водночас у разі відсутності вказаних вище підстав у спеціально уповноваженого органу містобудування та архітектури виникає обов`язок видати заявнику містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки.
Як свідчать матеріали справи, Позивачам було відмовлено у наданні містобудівних умов та обмежень з двох підстав:
- поданням неповного пакету документів, який визначено частиною 3 статті 29 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності», а саме відсутністю: зазначених намірів необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень; викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1: 2000;
- невідповідністю намірів забудови Земельних ділянок вимогам містобудівної документації, оскільки Земельні ділянки за функціональним призначенням відноситься до території зелених насаджень загального користування та зони охоронюваного ландшафту.
Щодо посилань Департаменту містобудування та архітектури на невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, оскільки, земельна ділянка за функціональним призначенням відноситься до території зелених насаджень загального користування та зони охоронюваного ландшафту, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Частиною першою статті 15 зазначеного Закону встановлено, що до Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки, зокрема: цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); відомості про обмеження у використанні земельних ділянок.
Статтею 20 Закону України "Про Державний земельний кадастр" встановлено, що відомості Державного земельного кадастру є офіційними.
Внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру є обов`язковим.
Слід додати, що відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.
У даному випадку, як вбачається з витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 18.02.2020 №НВ-0004588682020 та №НВ-0004588692020: цільове призначення Земельних ділянок: для індивідуального житлового, гаражного і дачного будівництва; категорія земель: земля житлової та громадської забудови; вид використання земельної ділянки: для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських будівель.
Тобто, відомості, зазначені в Державному земельному кадастрі та які є первинними по відношенню до містобудівної документації на місцевому рівні, узгоджуються з намірами забудови, заявленими позивачами, а саме - забудови зблокованих житлових будинків.
Таким чином, посилання відповідача на те, що земельні ділянки щодо яких позивачі хочуть отримати містобудівні умови та обмеження забудови за функціональним призначенням відносяться до території зелених насаджень загального користування та зони охоронюваного ландшафту не узгоджуються з даними Державного земельного кадастру відомості якого є офіційними.
Слід додати, що відповідно до абзацу другого ч. 1 ст. 16 ст. 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" з містобудівна документація на місцевому рівні розробляється з урахуванням даних державного земельного кадастру на актуалізованій картографічній основі в цифровій формі як просторово орієнтована інформація в державній системі координат на паперових і електронних носіях.
Тобто, наведене додатково підтверджує, що дані Державного земельного кадастру є первинними офіційними даними для цілей формування як містобудівної документації, так і для формування Містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки.
Окрім того, суд зауважу, що відповідно до Проекту відведення земельної ділянки по АДРЕСА_3 , попередньому власнику гр. ОСОБА_3 , розробленого в 2002 році (копія якого наявна в матеріалах справи), на час обстеження земельної ділянки було встановлено, що земельна ділянка знаходиться в зоні малоповерхової житлової забудови.
Також, згідно даних Проекту відведення земельної ділянки по АДРЕСА_4 (відведення здійснювалось в 1999 році попередньому власнику гр. ОСОБА_4 ), ділянка межує з приватними земельними ділянками та землями загального користування, які використовуються як проїзд. Земельну ділянку передбачено відвести у приватну власність для будівництва та обслуговування жилого будинку та господарських будівель.
Також, суд звертає увагу, що відповідно до відкритих даних, 14.12.2015 Відповідач видав Містобудівні умови №924/15/12-3/009-15 для будівництва житлового будинку власнику земельної ділянки: по АДРЕСА_5 . Вказана земельна ділянка, як свідчать матеріали справи, знаходиться поряд з земельними ділянками Позивачів.
Як вбачається з вказаних вище Містобудівних умов №924/15/12-3/009-15, цільове призначення земельної ділянки по АДРЕСА_5 визначене - для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських споруд, землі житлової забудови - згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Державним актом на право власності на земельну ділянку від 07.03.2003 №02-7-00039.
При цьому, відповідно до пунктів 8 та 9 Містобудівних умов №924/15/12-3/009-15 від 14.12.2015, при видачі таких умов, враховано Генплан , концепцію стратегічного розвитку міста Києва (перша стадія Генерального плану розвитку міста Києва його приміської зони до 2025 року), затверджену рішенням Київської міської ради від 16.09.2010 №35/4847, відповідно до яких, функціональне призначення цієї земельної ділянки - територія зелених насаджень загального користування (відповідно до Генплану) та територія садибної забудови (відповідно до Концепції).
На переконання суду, надання Містобудівних умов №924/15/12-3/009-15 від 14.12.2015 на земельну ділянку по АДРЕСА_5 , яка є сусідньою ділянкою по відношенню до земельних ділянок Позивачів, підтверджує можливість використання земельних ділянок для будівництва житлових будинків, які відповідно до Генплану, віднесено до функціонального призначення - територія зелених насаджень.
Додатково, суд зауважує, що у листі відповідача від 31.05.2021 №570 всупереч абзацу п`ятому частини четвертої ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» не наведено обґрунтування підстав відмови у наданні містобудівних умов та обмежень, а саме якій містобудівній документації суперечать наміри забудови позивачів.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні під час розгляду справи не доведена.
Що стосується висновків відповідача про поданням позивачами неповного пакету документів, який визначено частиною 3 статті 29 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності», суд зауважує наступне.
Так, частиною 3 статті 29 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника (із зазначенням кадастрового номера земельної ділянки), до якої додаються:
1) копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельні ділянкою, або копія договору суперфіцію - у разі, якщо речове право на земельну ділянку не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;
2) копія документа, що посвідчує право власності на об`єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці - у разі, якщо право власності на об`єкт нерухомого майна не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації);
3) викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000.
Інформацію про речове право на земельну ділянку, право власності на об`єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, відомості з Державного земель кадастру уповноважені органи містобудування та архітектури отримують відповідне частини восьмої статті 9 Закону України «Про адміністративні послуги».
Цей перелік документів для надання містобудівних умов та обмежень є вичерпним.
Відповідно до частини 4 статті 29 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності», підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є:
1) неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень;
2) виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об`єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці;
3) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
Надання Позивачами повного пакету документів, які визначені частиною 1 статі 29 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності», зокрема, в їх складі викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000, підтверджується Описом документів від 06.05.2021, який надано до ЦНАП та копія якого наявна в матеріалах справи та досліджена судом.
Суд зазначає, що відповідно до вимог статі 1 Закону України «Про адміністративні», видача містобудівних умов та обмежень відноситься до адміністративних послуг.
Згідно зі статтею 9 цього Закону, адміністративні послуги надаються суб`єктами надання адміністративних послуг безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг.
Частиною 8 статті 26-1 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що інформація та документи, надіслані заявниками в електронній формі через електронний кабінет або іншу державну інформаційну систему, інтегровану з електронною системою, отримання послуг, визначених цим Законом, вважаються отриманими у день надходження, а у разі подання такої інформації та документів у неробочий час робочого, неробочий день, святковий або вихідний день - у перший робочий день, наступний за днем подання.
Таким чином, документи, подані Позивачами через ЦНАП, вважаються отримані Відповідачем у день їх надходження, а саме 06.05.2021.
Отже, доводи відповідача в особі Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо неподання позивачами повного пакету документів, а саме викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000, спростовуються наведеними вище висновками суду.
Підсумовуючи наведене, суд зазначає, що відповідачем в особі Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) під час судового розгляду справи не доведено правомірність відмови у наданні ОСОБА_1 та ОСОБА_2 містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва зблокованих житлових будинків по АДРЕСА_3 , та АДРЕСА_4 , затверджене наказом Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 31.05.2021 №570, а тому таке рішення відповідача підлягає визнанню протиправним та скасуванню. А вимоги позивачів в цій частині позовних вимог - задоволенню.
Що стосується вимог про зобов`язання відповідача видати ОСОБА_1 та ОСОБА_2 містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва зблокованих житлових будинків на земельних ділянках по АДРЕСА_3 , та АДРЕСА_4 , суд зазначає, що оскільки під час судового розгляду справи встановлено протиправність рішення про відмову у видачі позивачам містобудівних умов та обмежень, при цьому, інші підстави для відмови у наданні Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) позивачам містобудівних умов та обмежень забудови вказаної земельної ділянки відсутні, суд вказує про необхідність зобов`язання Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) видати ОСОБА_1 та ОСОБА_2 містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва зблокованих житлових будинків на земельних ділянках по АДРЕСА_3 , та АДРЕСА_4 .
Відповідно до частини першої ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленних статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до вимог частини другої ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи представників сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов до висновку наявність правових підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Згідно з частиною першою ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 77-78, 139, 143, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) та ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ) - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними та скасувати рішення (лист) Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про відмову у наданні ОСОБА_1 та ОСОБА_2 містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва зблокованих житлових будинків по АДРЕСА_3 , та АДРЕСА_4 , затверджене наказом Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 31.05.2021 №570.
3. Зобов`язати Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) видати ОСОБА_1 та ОСОБА_2 містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва зблокованих житлових будинків на земельних ділянках по АДРЕСА_3 , та АДРЕСА_4 .
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) понесені ним витрати по сплаті судового збору в розмірі 908, 00 грн. (девятсот вісім гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (код ЄДРПОУ-26345558, адреса:01001, м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 32).
5. Стягнути на користь ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ) понесені ним витрати по сплаті судового збору в розмірі 908, 00 грн. (девятсот вісім гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (код ЄДРПОУ-26345558, адреса:01001, м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 32).
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 27 жовтня 2021 року.
Суддя Н.Г. Вєкуа