Рішення № 100677573, 28.10.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
28.10.2021
Номер справи
640/15852/20
Номер документу
100677573
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 жовтня 2021 року м. Київ № 640/15852/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І., розглянувши за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АБІ УКРАЇНА" (вул. Дегтярівська, буд.31, м. Київ, 03057, код ЄДРПОУ 30049726)

до Головного управління ДПС у м. Києві (вул. Шолуденка 33/19, м. Київ, 04116, код ЄДРПОУ 39439980)

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "АБІ УКРАЇНА" з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 19.03.2019 № 00003110502 та від 19.03.2020 № 00003120502.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 15.07.2020 відкрито загальне позовне провадження у справі №64/15852/20.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 02.03.2021 закінчене підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

13.04.2021 розгляд справи вирішено продовжити в порядку письмового провадження.

В обґрунтування позовних вимог зазначено про протиправність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, винесених на підставі недоведених висновків проведеної перевірки.

Заперечення проти позовних вимог викладено у відзиві на позовну заяву, згідно якими відповідач наполягає на безпідставності доводів позивача про протиправність висновків проведеної перевірки, а також на правомірності рішень контролюючого органу, прийнятих за її результатами.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

У період з 31.01.2020 по 13.02.2020 на підставі п.п.78.1.5 п.78.1 ст. 78 Податкового кодексу України та відповідно до наказу Головного управління ДПС у м. Києві від 11.01.2020 № 104, контролюючим органом проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ «АБІ УКРАЇНА».

За результатом перевірки складено акт від 20.02.2020 №121/26-15-05-02-04/30049726, згідно висновків якого позивачем порушено:

1) п.44.1 ст. 44, п.п.134.1.1 п.134.1 ст.134 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму 126091 грн., у тому числі за 2018 рік у сумі 126 091 грн;

2) п.44.1 ст. 44, п.134.1.1 п.134.1 ст.134, пп. 140.5.10 п. 140.5 ст. 140 Податкового Кодексу України, в результаті чого завищено від`ємне значення об`єкта оподаткування податком на прибуток за три квартали 2019 року у сумі 5 925 767 грн.

Не погоджуючись з висновками перевірки, позивач подав заперечення на акт перевірки від 20.02.2020 №121/26-15-05-02-04/30049726, за результатом розгляду яких висновки акту перевірки залишено без змін, а заперечення - без задоволення.

Головним управлінням ДПС у м. Києві прийнято податкові повідомлення-рішення:

від 19.03.2019 № 00003110502, яким збільшено суму грошового зобов`язання з податку на прибуток підприємств на загальну суму 157 614,00 грн., в тому числі податкове зобов`язанням у розмірі 126 091,00 грн., штрафні санкції на суму 31 523,00 грн.

від 19.03.2020 №00003120502, яким збільшено суму від`ємного значення оподаткування податком на прибуток у розмірі 5 925 767,00 грн.

Не погоджуючись із висновками, викладеними в акті перевірки та винесеними за її результатами податковими повідомленнями-рішеннями, 30.03.2019 ТОВ «АБІ Україна» звернулось до відповідача зі скаргою.

Рішенням про результати скарги від 26.06.2020 №20299/6/99-00-06-02-01-06 ДПС України скасовано податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у м. Києві від 19.03.2020 №00003120502 в частині завищення витрат на збут по взаємовідносинах з ФОП ОСОБА_1 , ФОП ОСОБА_2 , а в іншій частині зазначене податкове повідомлення-рішення та податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у м. Києві від 19.03.2020 №00003110502 залишено без змін, а скаргу - частково задоволено.

Позивач вважаючи вищезазначені податкові повідомлення-рішення відповідача протиправними звернувся до суду для захисту своїх прав та законних інтересів.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України № 2755-VI від 02.12.2010 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Податковий кодекс України), який набрав законної сили 01.01.2011.

Згідно з підпунктом 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України господарська діяльність - діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Підпунктом 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Податкового кодексу України передбачено, що об`єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього розділу.

Відповідно до пункту 44.1 статті 44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку, що витрати для цілей визначення об`єкта оподаткування податком на прибуток мають бути фактично здійснені та підтверджені належним чином оформленими первинними документами, що відображають реальність здійснення господарської операції.

Таким чином, відображення господарської операції у податковому обліку повинно здійснюватися відповідно до її реального економічного змісту на підставі первинних документів бухгалтерського обліку.

Отже, будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів для цілей ведення податкового обліку лише в разі фактичного здійснення господарської операції. Визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків. Вимога щодо реальних змін майнового стану платника податків як обов`язкова ознака господарської операції кореспондує з нормами Податкового кодексу України.

Щодо висновків про завищення позивачем, в порушення п. 44.1 ст. 44, п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України, собівартості реалізованих робіт і послуг в сумі 3 764 183,00 грн. (в тому числі за 2018 рік - 3 764 183,00 грн.), завищення витрат на збут у сумі 972 799,00 грн., слід зазначити слідуюче.

Як свідчать обставини справи, за результатом аналізу наданого ТОВ «АБІ Україна» документального підтвердження відповідності доходів та витрат по договорах від 01.07.2016 №01.07.Н7.16, від 03.01.2018 №03.01.U01.18, укладених з компанією «ABBYY Solutions Ltd» контролюючим органом встановлено, що реалізація робіт/надання послугу сфері інформатизації у липні 2018 року, у вересні 2018 року, у грудні 2018 року здійснювалась на підставі актів/інвойсів виконання робіт/надання послуг у сфері інформатизації, складених раніше ніж було оформлено первинні документи на придбання вказаних робіт/послуг.

У липні 2018 року ТОВ «АБІ Україна» виписало акти/інвойси виконання робіт/надання послуг у сфері інформатизації по договору від 01.07.2016 №01.07.Н7.16: №26 від 16.07.2018; №31 від 30.07.2018.

В той же час перевіркою встановлено, що формування собівартості реалізованих товарів і послуг по вказаному договору в липні 2018 року здійснювалось ТОВ «АБІ Україна» згідно з актами здачі-прийняття робіт (надання послуг) на загальну суму 1 642 174,58 грн.

У вересні 2018 року ТОВ «АБІ Україна» по договору від 03.01.2018: №03.01.U01.18 виписало акт/інвойс виконання робіт/надання послуг у сфері інформатизації №36 від 28.09.2018.

Формування собівартості реалізованих товарів і послуг по вказаному договору у вересні 2018 року здійснювалось ТОВ «АБІ Україна» згідно з актами здачі-прийняття робіт (надання послуг) на загальну суму 1 814 864,14 грн.

По договору від 03.01.2018 №03.01.U01.18 ТОВ «АБІ Україна» виписало акти/інвойси виконання робіт/надання послуг у сфері інформатизації №50 від 28.12.2018; №51 від 28.12.2018; №53 від 28.12.2018.

Формування собівартості реалізованих товарів і послуг по вказаному договору у грудні 2018 року здійснювалось ТОВ «АБІ Україна» згідно з актами здачі-прийняття робіт (надання послуг) на загальну суму 1 013 882,09 грн.

Згідно з наданими до перевірки документами, контролюючим органом встановлено, що послуги, отримані 31.07.2018 ТОВ «АБІ Україна» реалізовано 16.07.2018 та 30.07.2018; послуги, отримані 30.09.2018 реалізовано 28.09.2018; послуги, отримані 31.12.2018, реалізовано 28.12.2018.

Вартість робіт (послуг) інформаційно-консультаційні послуги з питань інформатизації у розмірі 972 799,34 грн. включено позивачем до складу витрат на збут (Дт 93-Кт 631), а суму у розмірі 3 764 183,41 - до складу собівартості реалізованих робіт та послуг.

У зв`язку з наведеним, контролюючий орган дійшов висновку, що позивачем порушено п.44.1 ст.44, п.п.134.1.1 п.134.1 ст.134 Податкового кодексу України в частині завищення собівартості реалізованих робіт і послуг за 2018 рік на суму 3 764 183 грн., завищення витрат на збут за 2018 рік на суму 97 299,34 грн.

В той же час матеріалами справи підтверджено, що протягом періоду, що підлягав перевірці, між компанією «ABBYY Solutions Ltd», як замовником, та позивачем, як виконавцем, було укладено ряд договорів про надання послуг.

Згідно договору № 03.01.U01.18 від 03.01.2018, позивач зобов`язався надати послуги, зокрема, із забезпечення технічної підтримки, консультування щодо програмного забезпечення ABBYY тощо.

Відповідно до п. п. 2.2.3, 2.2.4 зазначеного договору позивач має право самостійно визначати склад кваліфікованих спеціалістів, що надаватимуть послуги за Договором, залучати третіх осіб для надання послуг по Договору без додаткової письмової згоди замовника.

Згідно з п.3.1. вищевказаного Договору по закінченню кожного періоду надання послуг сторонами підписується акт/інвойс про надання послуг.

Згідно умов договору №01.07.Н7.16 від 01.07.2016 позивач зобов`язався надати послуги, зокрема, у сфері інформатизації по зміні і/або доповненню наявного функціоналу програмного забезпечення.

Згідно з п. 2.2.2 зазначеного договору позивач має право залучати третіх осіб для виконання зобов`язань за Договором без додаткової письмової згоди замовника.

Договором №01.10.U01.18 від 01.10.2018 визначено обов`язок позивача надати послуги у сфері інформатизації, зокрема, з модульного тестування аналітичної системи.

Відповідно до п. п. 2.2.3, 2.2.4 зазначеного договору позивач має право самостійно визначати склад кваліфікованих спеціалістів, що надаватимуть послуги за Договором, залучати третіх осіб для надання послуг по Договору без додаткової письмової згоди замовника.

Таким чином, ТОВ «АБІ Україна» було укладено ряд договорів з компанією «ABBYY Solutions Ltd», за якими взято на себе зобов`язання із надання власними чи залученими силами послуг із забезпечення технічної підтримки / консультування щодо програмних продуктів / інформатизації / модульного тестування тощо.

Задля належного виконання взятих на себе зобов`язань із організації систематичного, своєчасного та належного надання зазначених вище послуг Позивачем залучалися треті особи (ФОП) на підставі укладених з ними договорів.

Зі змісту первинних документів, якими оформлялися операції між позивачем та третіми особами (звіти про надані послуги) вбачається, що характер послуг з інформатизації/модульного тестування програмних модулів/консультування кінцевих користувачів щодо використання програмного забезпечення передбачав їх регулярне надання протягом тривалого часу.

Відповідно до ст.901 Цивільного кодексу України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

В силу характеру таких послуг та положень ст. 901 ЦК України, такі послуги споживалися в процесі їх надання протягом усього періоду дії договорів.

За поясненнями позивача, ціллю замовлення послуг у третіх осіб слугувало забезпечення належного виконання зобов`язань за договорами з компанією «ABBYY Solutions Ltd», тому такі послуги спочатку мали бути прийняті останньою за відповідними актами здачі-приймання наданих Позивачем послуг, після чого Позивач засвідчував належність наданих третіми особами послуг за відповідними актами здачі-приймання.

Саме з вказаних причин частина «витратних» актів, за якими приймалися послуги від третіх осіб із консультування користувачів/інформатизації/модульного тестування, була підписана товариством пізніше «дохідних» актів з компанією «ABBYY Solutions Ltd», за якими остання приймала послуги від Позивача із забезпечення консультування користувачів/інформатизації/модульного тестування.

Таким чином, дати актів лише засвідчують дату їх оформлення, а не надання визначеного у них переліку послуг, як про це зазначає контролюючий орган. Відтак, зважаючи, що послуги надавалися систематично протягом певного періоду, а не одночасно в день підписання актів, висновки контролюючого органу про те, що послуги між третіми особами та позивачем, позивачем та компанією «ABBYY Solutions Ltd» не можуть співвідноситися між собою за весь період їх надання є необґрунтованими.

Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначенні Законом України від 16.07.1999 №996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі - Закон № 996-XIV).

Згідно ч. 2 ст. 3 Закону України №996-XIV, бухгалтерський облік є обов`язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Статтею 2 Закону України № 996-XIV зазначено, що сфера дії Закону поширюється на всіх юридичних осіб створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, які зобов`язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством.

Відповідно до ст.1 Закону України № 996-XIV, первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію.

Статтею 9 Закону України №996-XIV встановлено вимоги до первинних документів, які є підставою для бухгалтерського та податкового обліку. Згідно з даною нормою, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону України №996-XIV, первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Згідно з ч. 5 ст. 9 Закону України №996-XIV господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, у якому вони були здійснені.

Наведена норма свідчить про те, що відображення в обліку господарської операції на підставі первинного документа має здійснюватися в тому звітному періоді, у якому така господарська операція фактично відбулася, проте скласти первинний документ, яким підтверджується факт господарської операції, можна під час або після її здійснення.

Отже, відображення доходів та витрат в облікових регістрах має відбуватись у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені, а не виключно на дату оформлення (складання) акту виконаних робіт (наданих послуг).

Згідно з Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за №168/704 (далі - Положення №88), господарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов`язань і фінансових результатів.

Згідно з п.2.1 Положення №88, первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, які містять відомості про господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.

Згідно з п. 2.2 Положення №88, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи.

Первинні документи повинні мати такі обов`язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у натуральному та/або вартісному виразі), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції (п. 2.4 Положення №88.

Первинна документація, долучена в якості доказів до матеріалів справи містить всі обов`язкові реквізити.

Відповідно до п.2.14 Положення №88 відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів та недостовірність відображених у них даних несуть особи, які склали та підписали ці первинні документи.

Згідно з п.п. 5-6 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 "Витрати", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.01.2000 за №27/4248 (далі - П(С)БО №16) витрати відображаються в бухгалтерському обліку одночасно зі зменшенням активів або збільшенням зобов`язань. Витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов`язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені. Витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені.

Згідно пункту 7 П(С)БО №16, витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені.

Витрати, які неможливо прямо пов`язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені».

Згідно пункту 19 П(С)БО №16:

«Витрати на збут включають такі витрати, пов`язані з реалізацією (збутом) продукції (товарів, робіт, послуг): витрати на ремонт тари; оплата праці та комісійні винагороди продавцям, торговим агентам та працівникам підрозділів, що забезпечують збут; витрати на рекламу та дослідження ринку (маркетинг); витрати на передпродажну підготовку товарів; витрати на відрядження працівників, зайнятих збутом; витрати на утримання основних засобів, інших матеріальних необоротних активів, пов`язаних зі збутом продукції, товарів, робіт, послуг (операційна оренда, страхування, амортизація, ремонт, опалення, освітлення, охорона); витрати на транспортування, перевалку і страхування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов`язані з транспортуванням продукції (товарів) відповідно до умов договору (базису) поставки; витрати на гарантійний ремонт і гарантійне обслуговування; витрати на страхування призначеної для подальшої реалізації готової продукції (товарів), що зберігається на складі підприємства; витрати на транспортування готової продукції (товарів) між складами підрозділів (філій, представництв) підприємства; інші витрати, пов`язані зі збутом продукції, товарів, робіт, послуг».

Відповідно до згідно п. 44.2 ст. 44 Податкового кодексу України, для обрахунку об`єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.

Як вже зазначалось вище, відповідно до пп. 134.1.1. п. 134.1. ст. 134 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу.

Таким чином, ТОВ «АБІ Україна» одночасно в певному періоді визнало та відобразило в обліку як доходи, так і витрати, що здійснювались для отримання таких доходів, що не суперечить положенням Податкового кодексу України та Положенням (стандартам) бухгалтерського обліку.

Не ставиться під сумнів відповідачем і фактичне зменшення активів позивача внаслідок збільшення його зобов`язань з оплати отриманих послуг.

З наведених підстав, суд погоджується з доводами позовної заяви про недоведеність факту завищення позивачем витрат на збут та собівартості реалізованих робіт і послуг.

2. Щодо висновків контролюючого органу про заниження позивачем різниць, на які збільшується фінансовий результат, на загальну суму 1 258 131,00 грн, в тому числі: за 4 квартал 2017 року - 144 100,00 грн, за 2018 рік - 1 039 031,00 грн, за три квартали 2019 року - 75 000,00 грн , слід зазначити наступне.

Перевіркою встановлено, що ТОВ «АБІ Україна» включено до складу витрат на збут витрати у сумі 1 258 131 грн. (стаття витрат - «Створення та просування Web-site»), в тому числі: за 4 квартали 2017 року - 144 100 грн.; за 2018 рік - 1 039 031 грн.; за три квартали 2019 року в сумі 75 000 грн.

Відповідно до звітів про надані послуги, звітів виконання технічних завдань, встановлено надання, в тому числі наступних послуг:

- постановка задач по сайту компанії.

- внесено переклади на сайт/ro-ro.

- правка сайтів ro, sk та uk/.

- наповнення сайтів контентом.

У досліджених звітах про надані послуги, звітах виконання технічних завдань зазначені назви сайтів: ІНФОРМАЦІЯ_1, ІНФОРМАЦІЯ_2.

При цьому, на бухгалтерському рахунку 12 «Нематеріальні активи» ТОВ «АБІ Україна» веб-сайти не обліковуються.

Документів на підставі яких ТОВ «АБІ УКРАЇНА» здійснювалось користування зазначеними сайтами не надано.

За висновками перевірки, ТОВ «АБІ Україна» надавало компанії «ABBYY Solutions Ltd» безоплатні послуги щодо тестування, перевірки сайтів, частин сайту, розміщення інформаційних матеріалів на сайті на загальну суму 1 258 131 грн.

З огляду на зазначене, перевіркою зроблено висновок, що ТОВ «АБІ Україна» на порушення п.п.140.5.10 п.140.5 ст.140 Податкового кодексу України занизило різниці, на які збільшується фінансовий результат, на загальну суму 1 258 131 грн.

Згідно пп. 14.1.13 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, безоплатно надані товари, роботи, послуги:

а) товари, що надаються згідно з договорами дарування, іншими договорами, за якими не передбачається грошова або інша компенсація вартості таких товарів чи їх повернення, або без укладення таких договорів;

б) роботи (послуги), що виконуються (надаються) без висування вимоги щодо компенсації їх вартості;

в) товари, передані юридичній чи фізичній особі на відповідальне зберігання і використані нею.

Відповідно до пп.140.5.10 п.140.5 ст.140 Податкового кодексу України, фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму перерахованої безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) особам, що не є платниками податку (крім фізичних осіб), та платникам податку, які оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до пункту 44 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу, крім безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг), перерахованої неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг, для яких застосовується положення підпункту 140.5.9 цього пункту.

Судом встановлено, що задля досягнення цілей Товариства щодо збільшення обсягів продажу програмних продуктів, ним замовлялися послуги у спеціалістів з комплексного просування продуктів/послуг, зокрема, укладено ряд договорів з контрагентами (перелік зазначений на ст. ст. 23-27 акту перевірки).

Згідно пояснень позовної заяви, характер наданих позивачу послуг (переклад контенту на іноземні мови, наповнення веб-сайтів контентом тощо) був спрямований на просування програмного забезпечення ABBYY та пов`язаних з його використанням послуг. В свою чергу, наведені контролюючим органом веб-сайти ІНФОРМАЦІЯ_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 виступали лише майданчиками для такого просування, що в жодному разі не вимагає їх обов`язкового перебування у володінні позивача.

В свою чергу, розміщення інформації на сайті ІНФОРМАЦІЯ_2 жодним чином не свідчить про надання володільцю цього сайту безкоштовних послуг з його розробки/удосконалення, чи реклами продукції виключно такої компанії.

Судом встановлено, що при проведенні перевірки ТОВ «АБІ Україна» надавалася копія додаткової угоди № 52/1 від 01.06.2017 до Ліцензійної Угоди №01.01.Н7.07 від 01.01.2007 року, укладеної з компанією «ABBYY Solutions Ltd», згідно умов якої товариство має право на рекламу програмного забезпечення будь-яким способом (що не виключає його розміщення, в тому числі, на веб-сайтах партнерської мережі).

Наведене свідчить про те, що відповідні веб-сайти виступали лише майданчиками для реклами продуктів/послуг, що в жодному разі не вимагає обов`язкового перебування таких сайтів у власності Позивача.

Також судом враховано надані при перевірці пояснення про те, що у володільців сайтів ІНФОРМАЦІЯ_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 відсутні будь-які заперечення щодо можливості їх використання позивачем задля розміщення інформаційних матеріалів про програмні продукти ABBYY.

Згідно з п.п. 14.1.231 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України розумна економічна причина (ділова мета) - причина, яка може бути наявна за умови, що платник податків має намір одержати економічний ефект у результаті господарської діяльності.

Зміст поняття розумної економічної причини (ділової мети) передбачає обов`язкову спрямованість будь-якої операції платника на отримання позитивного економічного ефекту, тобто на приріст (збереження) активів платника (їх вартість), а так само створення умов для такого приросту (збереження) в майбутньому.

Відповідно до п.п. 14.1.108 п. 14.1. ст. 14 ПК України маркетингові послуги (маркетинг) - послуги, що забезпечують функціонування діяльності платника податків у сфері вивчання ринку, стимулювання збуту продукції (робіт, послуг), політики цін, організації та управлінні руху продукції (робіт, послуг) до споживача та після продажного обслуговування споживача в межах господарської діяльності такого платника податків.

Таким чином, поняття послуги «створення та просування Web-site» об`єднує в собі перелік інших послуг з оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах, тестування веб-проектів.

Враховуючи вищевикладене, суд погоджується з тим, що висновки контролюючого органу про безоплатне надання Товариством послуг компанії «ABBYY Solutions Ltd» щодо створення, перевірки сайтів, розміщення інформаційних матеріалів тощо є такими, що не відповідають дійсності.

Згідно з ч. 1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

За приписами ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до ст. 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своїх рішень, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Окремо суд вважає за необхідне зауважити, що за результатом адміністративного оскарження винесених контролюючим органом податкових повідомлень-рішень №00003110502, 00003120502, скаргу позивача було задоволено частково та скасовано податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у м.Києві від 19.03.2020 №00003120502 в частині завищення витрат на збут по взаємовідносинах з ФОП ОСОБА_1 , ФОП ОСОБА_2 , а в іншій частині зазначене податкове повідомлення-рішення та податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у м. Києві від 19.03.2019 №00003110502 залишено без змін.

Відповідно до п. 5 розділу II Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень - рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 28.12.2015 № 1204, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 22.01.2016 за №124/28254 (далі - Порядок №1204), якщо за результатами адміністративного або судового оскарження грошове зобов`язання, зменшення (збільшення) суми податкових зобов`язань та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість, штрафна (фінансова) санкція (штраф) та пеня, в тому числі за порушення норм іншого законодавства, зазначені у податковому повідомленні-рішенні, зменшуються, то шляхом опрацювання інформації підрозділів правової роботи щодо прийнятих рішень за результатами розгляду скарг в адміністративному та/або судовому порядку складається податкове повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов`язання, зменшену суму зменшення (збільшення) податкових зобов`язань та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені, в тому числі за порушення норм іншого законодавства.

Пунктом 7 розділу II Порядку № 1204 визначено, що податкові повідомлення - рішення згідно з пунктами 4 - 6 цього розділу складаються контролюючим органом, який склав попереднє податкове повідомлення-рішення, протягом 3 робочих днів з дня, що настає за днем отримання таким контролюючим органом рішення за результатами адміністративного, судового оскарження або іншого рішення про скасування раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення. При цьому у разі отримання вищезазначених рішень структурним підрозділом, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції контролюючого органу, або відповідальною особою, визначеною керівником (виконуючим його обов`язки, його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу для виконання таких функцій, забезпечується надання такого рішення структурному підрозділу, яким складалось попереднє податкове повідомлення-рішення, протягом 1 робочого дня, що настає за днем його отримання.

В порушення вказаних норм, за результатом оскарження податкових повідомлень-рішень від 19.03.2019, 19.03.2020 контролюючим органом не складено податкове повідомлення-рішення, яке містить зменшення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток, доказів зворотного суду не надано.

Окрім цього, в ході адміністративного оскарження спірних податкових повідомлень-рішень, позивач зауважив на технічну помилку, допущену в даті винесення податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м.Києві № 00003110502 (2019 замість правильної дати - 19.03.2020).

Наведені обставини, на думку суду, не можуть вважатись самостійною підставою для скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, але з врахуванням спростування висновків акту перевірки про наявні порушення позивачем норм податкового законодавства, також враховані при вирішенні спору по суті.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що, відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір у загальному розмірі 21010 грн., що підтверджується платіжними дорученнями від 08.07.2020 №518, від 29.07.2020 №533.

Зважаючи на задоволення позовних вимог, стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору в сумі 21 010 грн.

Керуючись ст.ст. 242, 308, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1.Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "АБІ УКРАЇНА" (вул. Дегтярівська, буд.31, м. Київ, 03057, код ЄДРПОУ 30049726) до Головного управління ДПС у м. Києві (вул. Шолуденка 33/19, м. Київ, 04116, код ЄДРПОУ 39439980) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, - задовольнити у повному обсязі.

2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м.Києві від 19.03.2019 № 00003110502.

3.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м.Києві від 19.03.2020 №00003120502.

4.Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АБІ УКРАЇНА" (вул. Дегтярівська, буд.31, м. Київ, 03057, код ЄДРПОУ 30049726) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 21010 (двадцять одна тисяча десять) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві (вул. Шолуденка 33/19, м. Київ, 04116, код ЄДРПОУ 39439980).

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295, 296 КАС України.

Суддя Я.І. Добрянська