
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/9628/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 жовтня 2021 року м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу №380/9628/21 за позовом ОСОБА_1 до Старосамбірського районного сектору Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області про визнання протиправними дії, зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач – ОСОБА_1 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просила:
Визнати протиправною бездіяльність Старосамбірського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області щодо не видачі паспорту у формі книжечки ОСОБА_1 замість втраченого паспорту в формі книжечки серії НОМЕР_1 , який виданий 30 грудня 2014 року Старосамбірським PC ГУ ДМС України у Львівській області, та зобов`язати Старосамбірський районний відділ Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області видати паспорт у формі книжечки ОСОБА_1 .
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 12 травня 2018 року позивачці виповнилось 25 років і відповідно до чинного законодавства мала б бути вклеєна фотографія її паспорт у формі книжечки.
З травня 2018 року позивачка зверталась до співробітників Старосамбірського районного сектору ГУ ДМС України у Львівській області щодо вклеювання фотографії в її паспорт у формі книжечки.
Проте кожен раз співробітники Старосамбірського районного сектору ГУ ДМС України у Львівській області відмовляли позивачці у вклеюванні фотографії в її паспорт у формі книжечки, мотивуючи свою відмову тим, що позивачка має отримати карту посвідчення особи з електронним, чипом (ID-картку).
Зверталась усно, вважаючи, що у встановленому порядку і належним чином її звернення реєструються, оскільки навіть усні звернення мають відповідно до Закону України «Про звернення громадян» реєструватись і розглядатись.
Позивачка вважає, що такі дії Старосамбірського районного сектору ГУ ДМС України у Львівській області є примушуванням до обробки її персональних і конфіденційних даних з метою оформлення паспорта громадянина України у формі картки і є неправомірним втручанням в її особисте життя з боку держави та порушенням вимог «Про захист персональних даних». Крім того, Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ, яким затверджено зразок бланка паспорта громадянина України у формі книжечки, на сьогодні є чинним.
Правильність своєї позиції позивачка обґрунтовує рішенням Великої Палати Верховного Суду від 19 вересня 2018 року в зразковій справі № 806/3265/17.
Також позивачка зазначає, що нею втрачено паспорт у формі книжечки, виданого 30 грудня 2014 року Старосамбірським PC ГУ ДМС України у Львівській області серії НОМЕР_1 .
25 травня 2021 року позивачка звернулась до Старосамбірського районного відділу ГУ ДМС у Львівській області з приводу видачі паспорту у формі книжечки у зв`язку з втратою паспорту серії НОМЕР_1 , виданого 30 грудня 2014 року Старосамбірським PC ГУ ДМС України у Львівській області.
26 травня 2021 року усно працівниками Старосамбірського районного відділу ГУ ДМС у Львівській області мені повідомлено про відмову у видачі паспорту в формі книжечки замість втраченого паспорту. Водночас, офіційної письмової відмови у видачі паспорту у формі книжечки замість втраченого не надано.
В подальшому на письмове звернення позивачки відповідач надав протиправну письмову відмову у видачі паспорту в формі книжечки замість втраченого паспорту.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав, що позивачкою не дотримано встановленого законодавством процедури звернення за видачею паспорта замість втраченого, оскільки вона не зверталась до відповідача із заявою встановленого зразка та пакетом документів передбаченим Тимчасовим порядком №456, а відтак відповідач не мав підстав для видачі паспорта замість викраденого.
Рішення про видачу паспорта по суті Відповідачем не приймалося, а лист Старосамбірського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області від 02.06.2021 № 4637-248/4637.1-21 має роз`яснювальний характер та не тягне для позивача правових наслідків.
Звернення позивача розглянуто відповідачем у передбачений Законом України «Про звернення громадян» строк. А тому правовідносини з приводу видачі паспорта замість втраченого у будь-якій формі (чи то ID-картки, чи то оформлення у формі книжечки) взагалі не склались. Відсутність правовідносин, в даному випадку, свідчить про відсутність порушеного права.
Лист відповідача, з яким висловив незгоду позивач, не є рішенням суб`єкта владних повноважень у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді від 09 липня 2021 року у даній справі відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.
Судом встановлені наступні обставини:
26 травня 2021 року позивачка звернулась до Старосамбірського районного відділу ГУ ДМС у Львівській області з приводу видачі паспорту у формі книжечки у зв`язку з втратою паспорту серії НОМЕР_1 , виданого 30 грудня 2014 року Старосамбірським PC ГУ ДМС України у Львівській області.
02.06.2021 року за № 4637-248/4637.1-21 Старосамбірський районний відділ ГУ ДМС у Львівській області надав позивачці відповідь за результатами розгляду її заяви щодо видачі паспорту у формі книжечки, та повідомив про те, що оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України».
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 №398 «Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.2015 № 302» (набрала чинність 07.06.2019), до постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 внесено зміни, якими передбачається, що Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України у зразка 1994 року. Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, затверджено наказом МВС від 06.06.2019 №456, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14 червня 2019 року за №620/33591.
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивачка вважає спірну бездіяльність щодо видачі паспорту у формі книжечки у зв`язку з втратою паспорту протиправною, як наслідок просить зобовязати відповідача вчинити певні дії.
Судом не враховуються аргументи наведені позивачем про протиправність спірного наказу з наступних підстав згідно встановлених судом обставин та вимог законодавства:
Як зазначає позивачка в позові, що вона зверталась до відповідача з приводу видачі паспорту у формі книжечки у зв`язку з втратою паспорту, а відповідачем протиправно відмовлено у видачі паспорта позивачці у формі книжечки у зв`язку з втратою паспорту.
Відповідач по суті заперечує звернення позивачки з дотриманням нею встановленого законодавством порядку звернення за видачею паспорта замість втраченого.
Вказані обставини сторонами по справі не заперечуються і не спростовуються.
Згідно Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого Наказ Міністерства внутрішніх справ України 06 червня 2019 року № 456, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 червня 2019 р. за № 620/33591, цей Тимчасовий порядок, розроблений відповідно до абзацу п`ятого пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України», постанови Кабінету Міністрів України від 03 квітня 2019 року № 398 «Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302», Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-XII (в редакції Постанови Верховної Ради України від 23 лютого 2007 року № 719-V), визначає порядок подання документів, їх розгляду і прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року (далі - паспорт) особі, щодо якої прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року (далі - рішення суду), засвідчене в установленому законодавством порядку.
2. Паспорт оформлюється з використанням бланка паспорта громадянина України зразка, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 1994 року № 353 «Про затвердження зразка бланка паспорта громадянина України».
3. Оформлення і видачу паспорта здійснюють територіальні підрозділи Державної міграційної служби України (далі - територіальні підрозділи ДМС):
1) особі, яка досягла 16-річного віку,- на підставі заяви про видачу паспорта громадянина України (далі - заява) за зразком, наведеним у додатку 1 до цього Тимчасового порядку, поданої нею особисто.
Тобто реалізація права позивачки на отримання паспорта у формі книжечки, має підтверджуватись та реалізовуватись лише на підставі заяви про видачу паспорта громадянина України (далі - заява) за зразком, наведеним у додатку 1 до вказаного вище Тимчасового порядку, поданої нею особисто.
Будь яких, належних та допустимих доказів подання позивачкою відповідної заяви, за встановленим зразком, про видачу паспорта громадянина України, позивачкою не надано.
З врахуванням фактичних обставин справи, а саме щодо втрати позивачкою паспорта громадянина України то суд зазначає про те, що для оформлення паспорта замість втраченого або викраденого заявник подає:
1) заяву про втрату/викрадення паспорта (далі - заява про втрату паспорта) за зразком, наведеним у додатку 5 до цього ж Тимчасового порядку;
2) рішення суду;
3) заяву;
4) дві (три - у разі одержання втраченого паспорта в іншому територіальному підрозділі ДМС) фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см;
5) платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита або оригінал документа про звільнення від його сплати (у разі втрати паспорта);
6) витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (у разі викрадення паспорта на території України);
7) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб);
8) посвідчення про взяття на облік бездомної особи, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).
У разі оформлення паспорта замість втраченого/викраденого, оформленого територіальним підрозділом ДМС, який припинив свою діяльність або тимчасово не здійснює свої повноваження, заявник додатково подає всі наявні документи, у тому числі документи, що містять фотозображення особи. Для оформлення паспорта замість втраченого/ викраденого, рішення суду не подається, якщо паспорт, який було втрачено/викрадено оформлювався на підставі рішення суду.
2. Заява про втрату паспорта реєструється в журналі реєстрації заяв про втрату/викрадення паспорта за формою згідно з додатком 6 до цього Тимчасового порядку, після чого посадова особа територіального підрозділу ДМС заводить справу про втрату або викрадення паспорта (далі - справа про втрату паспорта), до якої долучаються подані документи та матеріали перевірки.
До видачі паспорта територіальний підрозділ ДМС на підставі заяви про видачу тимчасового посвідчення за формою згідно з додатком 7 до цього Тимчасового порядку видає особі тимчасове посвідчення за формою згідно з додатком 8 до цього Тимчасового порядку відповідно до розділу VII цього Тимчасового порядку.
Строк розгляду заяви про втрату паспорта становить 30 календарних днів з дня подання заяви. За потреби проведення додаткової перевірки за матеріалами справи про втрату паспорта або у разі несвоєчасного надходження відповіді на направлені запити строк розгляду продовжується не більше ніж на 30 календарних днів.
3. Під час розгляду заяви працівник територіального підрозділу ДМС здійснює перевірку інформації за даними відомчої інформаційної системи ДМС, а відомостей про реєстрацію місця проживання, які подані заявником,- за даними обліку територіального органу ДМС. У разі якщо особа зазначила у заяві, що її місце проживання зняте з реєстрації та/або не зареєстроване, така перевірка здійснюється за обліками всіх територіальних органів ДМС.
Перевірка стосовно осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України, проводиться за даними Державного реєстру виборців шляхом надсилання запитів до відповідних органів ведення Державного реєстру виборців.
У разі якщо відомості, зазначені в документах, поданих заявником, відсутні в обліку територіального органу ДМС або не відповідають його даним, працівник територіального підрозділу ДМС здійснює перевірку та/або уточнення таких даних у відповідному органі реєстрації в установленому порядку.
4. Якщо втрачений/викрадений паспорт був отриманий у територіальному підрозділі ДМС, до якого подано заяву про втрату паспорта, здійснюється звірка даних особи та її фотозображення з даними і фотокарткою, уклеєною до заяви про видачу цього втраченого/викраденого паспорта.
У разі отримання паспорта, який було втрачено/викрадено, в іншому територіальному підрозділі ДМС для підтвердження видачі цього паспорта саме тій особі, яка його втратила / у якої викрадено паспорт, не пізніше наступного дня після надходження заяви про втрату/викрадення паспорта до територіального підрозділу ДМС, який здійснював оформлення паспорта, який було втрачено/викрадено, засобами поштового або фельд`єгерського зв`язку надсилається запит за формою, наведеною в додатку 9 до цього Тимчасового порядку, з долученою фотокарткою цієї особи.
У разі якщо втрачений/викрадений паспорт був оформлений територіальним підрозділом ДМС, який припинив діяльність або тимчасово не здійснює свої повноваження, територіальний підрозділ ДМС надсилає такі запити до всіх територіальних органів ДМС.
Під час перевірки працівник територіального підрозділу ДМС перевіряє відповідність відомостей, наведених у запиті, та долученої до нього фотокартки даним заяви про видачу паспорта, який було втрачено/викрадено, та фотокартці, що міститься на ній. Одночасно в графі «Службові відмітки» заяви проставляється відмітка про дату надходження запиту й орган, який оформлює паспорт замість втраченого, після чого заява поміщається до архівної картотеки.
За результатами перевірки складається відповідь за формою, наведеною в додатку 10 до цього Тимчасового порядку, до якої долучається завірена керівником територіального підрозділу ДМС копія заяви про видачу паспорта, який було втрачено/викрадено.
5. У разі якщо під час порівняння фотокарток не встановлено тотожність зображеної на них особи або виявлено невідповідність відомостей, зазначених у запиті, даним заяви про видачу паспорта, який було втрачено/викрадено, про це повідомляється територіальний підрозділ ДМС, який надіслав запит, для вжиття додаткових заходів з установлення особи заявника та обставин виникнення розбіжностей.
6. У разі якщо картотеки заяв про видачу паспорта, який було втрачено/викрадено, територіального підрозділу ДМС не збереглися, відсутня будь-яка інформація у наявних даних обліку територіального органу ДМС, проводиться процедура встановлення особи відповідно до розділу VIII цього Тимчасового порядку.
7. Перевірки, зазначені в пунктах 3-6 цього розділу, здійснюються шляхом надсилання засобами поштового або фельд`єгерського зв`язку відповідних запитів.
Надсилання запитів здійснюється не пізніше одного робочого дня з дня подання заяви. Строк надання відповідей не повинен перевищувати трьох робочих днів з дня надходження запитів.
8. Після проведення необхідних перевірок за заявою про втрату паспорта працівник територіального підрозділу ДМС складає висновок за заявою про втрату паспорта за формою згідно з додатком 11 до цього ж Тимчасового порядку, який затверджується керівником цього підрозділу. У висновку зазначаються результати перевірки і прийняте рішення про видачу паспорта.
9. Якщо втрачений/викрадений паспорт було знайдено під час розгляду заяви про втрату паспорта, розгляд справи про втрату паспорта припиняється. У разі знайдення паспорта після отримання нового особа повинна здати знайдений паспорт до територіального підрозділу ДМС, де оформлювався новий паспорт, про що особу попереджають під час подання заяви про втрату паспорта.
Знайдені паспорти знищуються відповідно до пункту 6 розділу ХI цього Тимчасового порядку. Якщо паспорт знищено в іншому територіальному підрозділі ДМС, за місцем видачі паспорта надсилається повідомлення про його знищення за формою згідно з додатком 12 до цього ж Тимчасового порядку.
Таким чином законодавцем встановлений чіткий порядок та алгоритм дій у випадку втрати паспорта, і як вже зазначалось судом, що позивачка не надала суду будь яких, належних та допустимих доказів подання позивачкою відповідної заяви в тому числі і заяви про видачу паспорта, який було втрачено/викрадено, за встановленим зразком.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Надаючи правову оцінку спірній бездіяльності судом не встановлено порушення відповідачем вищевказаних вимог Тимчасового порядку. Відтак протиправна на дуку позивачки бездіяльність відповідача є правомірною, оскільки у відповідача не було законних підстав для вчинення дій щодо видачі паспорта позивачки в замін втраченого.
Також суд враховує положення Висновку N 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов`язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.
При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява N 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява N 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява N 4909/04; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
З цих же по суті підстав, судом не враховуються аргументи позивачки та враховуються заперечення відповідача.
Відповідно позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до вимог ст. 139 КАС України, судові витрати на користь позивача не присуджуються.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволені позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Старосамбірського районного сектору Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області (82000, Львівська обл., м. Старий Самбір, вул.Коцюбинської, 6) про визнання протиправними дії, зобов`язання вчинити дії, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.
Рішення складено в повному обсязі 28.10.2021 року.
Суддя Гавдик З.В.