
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 жовтня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/4427/21
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Притула К.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому проваджені адміністративну справу за позовом комунального підприємства "Благоустрій" Кропивницької міської ради" до Виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради про визнання протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство "Благоустрій" Кропивницької міської ради" звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить стягнути з Виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради на користь Комунального підприємства «Благоустрій» Кропивницької міської ради» заборгованість з відшкодування виплаченого середнього заробітку працівникові ОСОБА_1 (депутату Фортечної районної у місті Кропивницькому ради) в розмірі 801 (вісімсот одна) гривня 41 коп., у зв`язку з виконанням ним депутатських повноважень.
Позовні вимоги мотивовані тим, що на комунальному підприємстві «Благоустрій» Кропивницької міської ради» на посаді заступника начальника з благоустрою працював ОСОБА_1 , який одночасно є депутатом Фортечної районної у місті Кропивницькому ради.
Під час виконання депутатських повноважень ОСОБА_1 в лютому та березні місяці 2021 року, його було звільнено від виконання повноважень за основним місцем роботи і при цьому було збережено та виплачено заробітну плату без утримань з причин відсутності на роботі.
Позивач звернувся до відповідача з листом № 143 від 05.03.2021 та заявою від 14.04.2021 про відшкодування середнього заробітку депутата Фортечної районної у м.Кропивницькому ради восьмого скликання. Однак відповідач відмовив в проведенні даного відшкодування.
З огляду на наявність заборгованості, яка виникла перед комунальним підприємством «Благоустрій» Кропивницької міської ради та через відмову відповідача відшкодувати виплачений середній заробіток працівника позивач звернувся до суду.
11 серпня 2021 року ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду було відкрито провадження по даній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (а.с.33).
26.08.2021 (вх.№ 24074/21) представником відповідача до суду надано відзив на позовну заяву в якому зазначено, що позовні вимоги не визнає та заперечує проти їх задоволення. В обґрунтування своєї позиції зазначає, що оскільки депутат Фортечної районної у місті Кропивницькому ради не є штатним працівником ради відшкодування середнього заробітку депутатам районної у місті ради програмою класифікації видатків "Організаційне, інформаційно-аналітичне та матеріально-технічне забезпечення діяльності районної у місті ради" видатків на відшкодування середнього заробітку депутатам районної у місті ради не визначено.
Окремого рішення щодо затвердження програми, про відшкодування середнього заробітку депутатам Фортечної районної у місті ради за час здійснення ними депутатських повноважень, Відповідачем не приймалось, оскільки коштів такого цільового призначення районній у місті раді не визначено.
Розглянувши подані позивачем і відповідачем документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що на комунальному підприємстві «Благоустрій» Кропивницької міської ради» на посаді заступника начальника з благоустрою працював ОСОБА_1 , який одночасно є депутатом Фортечної районної у місті Кропивницькому ради.
09.02.2021 позивачем було отримано від Виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради лист про необхідність забезпечення участі депутата Фортечної районної у місті Кропивницькому ради ОСОБА_1 для здійснення його депутатських повноважень у проведенні зустрічі з виборцями 09.02.2021 року з 8 год. 30хв (а.с.7).
Підтвердженням відсутності ОСОБА_1 на робочому місці 09.02.2021 слугують Акт №2 про відсутність на робочому місці від 09.02.2021 та Акт №3 про відмову написати заяву від 09.02.2021 (а.с.8-9).
10.02.2021 позивачем був виданий Наказ №19-к «Про здійснення депутатських повноважень» та надано ОСОБА_1 для ознайомлення під підпис. Проте від підпису про ознайомлення із вказаним наказом ОСОБА_1 відмовився, про що було складено Акт №4 «Про відмову ознайомлення з наказом №19-к від 10.02.2021 року», та надано начальнику КП «Благоустрій» Міської ради міста Кропивницького Доповідну записку від Інспектора ВК Качаненко Л.В. (а.с.11-12).
Судом встановлено, що позивачем було отримано від відповідача листи від 18.02.2021 №1-19/13-1 «Про забезпечення участі депутата Фортечної районної у місті Кропивницькому ради восьмого скликання на засіданні Погоджувальної ради та на другому засіданні другої сесії районної у місті ради восьмого скликання», від 22.02.2021 №1-19/16/1 «Про забезпечення участі депутата Фортечної районної у місті Кропивницькому ради восьмого скликання на засіданні Погоджувальної ради» та 19.03.2021 р. №1-19/60/1 «Про забезпечення участі депутата Фортечної районної у місті Кропивницькому ради восьмого скликання на третьому пленарному засіданні другої сесії восьмого скликання».
У зв`язку з необхідністю тимчасового звільнення ОСОБА_1 від виконання повноважень за основним місцем роботи на час виконання депутатських повноважень начальником КП «Благоустрою» Кропивницької міської ради було затверджено Акт №8 Про тимчасове звільнення від виконання виробничих повноважень від 23.02.2021, Акт №9 Про тимчасове звільнення від виконання виробничих повноважень від 25.02.2021 та Акт №14 Про тимчасове звільнення від виконання виробничих повноважень від 22.03.202 (а.с.8-14).
Отже, під час виконання депутатських повноважень ОСОБА_1 в лютому та березні місяці 2021 року, його було звільнено від виконання повноважень за основним місцем роботи і при цьому було збережено та виплачено заробітну плату без утримань з причин відсутності на роботі.
Судом встановлено, що керуючись ст. 32 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», Голові Фортечної районної у м. Кропивницькому ради Позивачем надано лист (вих.№143 від 05.03.2021р.) «Про відшкодування середнього заробітку депутата Фортечної районної у м.Кропивницькому ради восьмого скликання», та додано Табель обліку використаного часу за лютий 2021 рік і Рахунок №20 від 05.03.2021 (а.с.20).
26.03.2021 на адресу позивача надійшла відповідь від Відповідача на зазначений вище лист, якою було відмовлено у проведенні відшкодування середнього заробітку депутата (а.с. 23).
Також, 14.04.2021 позивачем було направлено на адресу відповідача заяву за вих №261 «Про відшкодування середнього заробітку депутата Фортечної районної у м.Кропивницькому ради восьмого скликання», та додано Табель обліку використаного робочого часу за березень 2021 року та Рахунок №37 від 14.04.2021 (а.с.24-25).
25.05.2021 року від Відповідача надійшла відповідь на зазначений лист, яким було відмовлено у проведенні відшкодування.
У зв`язку з відмовою в проведенні відшкодування середнього заробітку депутата за час здійснення ним депутатських повноважень у лютому 2021 року та березні 2021 року, позивачем було надіслано на адресу відповідача Лист-претензію за вих.№ 351 від 20.05.2021 (а.с.28).
14.06.2021 позивачем отримано відповідь на претензій, в якій відповідач відмовив у відшкодуванні даних коштів (а.с.29-30).
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі- Закон № 280/97-ВР).
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону № 280/97-ВР місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Частинами 1, 2 ст. 49 Закону № 280/97-ВР передбачено, що повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених законом. Рада невідкладно інформує відповідну територіальну виборчу комісію про дострокове припинення повноважень депутата ради. Депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов`язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення. Депутат, крім секретаря ради, повинен входити до складу однієї з постійних комісій ради.
Згідно зі ст. 20 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» на сесіях місцевої ради депутати місцевої ради на основі колективного і вільного обговорення розглядають і вирішують питання, віднесені до відання відповідної ради. Депутат місцевої ради, крім секретаря ради, голови районної у місті, районної, обласної ради та їх заступників, повинен входити до складу однієї з постійних комісій, що утворюються радою. Депутат місцевої ради за дорученням відповідної ради або постійної комісії, до складу якої його обрано, бере безпосередню участь у підготовці питань для розгляду на сесіях ради та засіданнях постійної комісії. Депутат місцевої ради зобов`язаний бути присутнім на пленарних засіданнях ради, засіданнях постійної комісії та інших органів ради, до складу яких він входить. У разі неможливості бути присутнім на засіданні депутат місцевої ради повідомляє про це особу, яка очолює відповідний орган. Рада, до якої обрано депутата, має право заслуховувати його звіти про виконання рішень ради, на пленарних засіданнях періодично інформує депутатів місцевої ради про хід виконання рішень, прийнятих радою, реалізацію пропозицій і зауважень, внесених ними, а також з інших важливих питань діяльності ради та її органів.
Відповідно до ч.3 ст.49 Закону №280/97-ВР на час сесій, засідань постійних комісій рад, а також для здійснення депутатських повноважень в інших, передбачених законом випадках, депутат звільняється від виконання виробничих або службових обов`язків з відшкодуванням йому середнього заробітку за основним місцем роботи та інших витрат, пов`язаних з депутатською діяльністю, за рахунок відповідного місцевого бюджету.
Аналогічні положення передбачені ст. 32 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», зокрема, на час сесії чи засідання постійної комісії місцевої ради, а також для здійснення депутатських повноважень в інших передбачених законом випадках депутат місцевої ради звільняється від виконання виробничих або службових обов`язків. У разі здійснення депутатських повноважень у робочий час депутату місцевої ради за основним місцем роботи відшкодовуються середній заробіток та інші витрати, пов`язані з депутатською діяльністю, за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету.
Статтею 119 Кодексу законів про працю України, передбачено, що на час виконання державних або громадських обов`язків, якщо за чинним законодавством України ці обов`язки можуть здійснюватися у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.
Відповідно до ч.ч.2 та 3 ст.64 Закону № 280/97-ВР сільські, селищні, міські, районні в містах (у разі їх створення) ради та їх виконавчі органи самостійно розпоряджаються коштами відповідних місцевих бюджетів, визначають напрями їх використання. Районні, обласні бюджети виконують місцеві державні адміністрації в цілях і обсягах, що затверджуються відповідними радами.
Відтак, враховуючи вищевикладене та положення ст. 32 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», ч. 3 ст.49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», суд вважає, що позивач має право на відшкодування середнього заробітку, виплаченого співробітнику – депутату Фортечної районної у м. Кропивницькому ради.
Щодо заявленої до стягнення суми то слід зазначити, що відповідач не надає жодних заперечень відносно розміру.
Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача слід стягнути 2270,00 грн. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради.
Керуючись ст.,ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
В и р і ш и в
Позовні вимоги комунального підприємства "Благоустрій" Кропивницької міської ради" (вул. Садова, 88 м.Кропивницький, Кіровоградська область, 25009, код ЄДРПОУ: 3821188111238) до Виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради (вул. Гоголя 28, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25006, код ЄДРПОУ 04055268) про визнання протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.
Стягнути з Виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради на користь Комунального підприємства «Благоустрій» Кропивницької міської ради» заборгованість з відшкодування виплаченого середнього заробітку працівникові ОСОБА_1 (депутату Фортечної районної у місті Кропивницькому ради) в розмірі 801 (вісімсот одна) гривня 41 коп., у зв`язку з виконанням ним депутатських повноважень.
Стягнути на користь комунального підприємства "Благоустрій" Кропивницької міської ради" за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради судовий збір у розмірі 2270,00 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду К.М. Притула