
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
_____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 жовтня 2021 року м.Кропивницький Справа № 340/4018/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд
в складі головуючого судді Пасічника Ю.П.
за участю секретаря судового засідання Побочій О.В.,
позивач ОСОБА_1 та її представник Малойван Є.І.
представника третьої особи Гуцул М.С.
розглянувши в режимі відеоконференції за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Управління Державної Міграційної служби України в Кіровоградській області (вул. Єгорова, 25, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25015, код ЄДРПОУ 37795939); Департаменту надання адміністративних послуг Кропивницької міської ради (вул. Архітектора Паученка, 41/26, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25006, код ЄДРПОУ 43399834), третя особа ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ) про визнання дій протиправними та зобов`язати вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
19.07.2021 року ОСОБА_1 звернулась до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області, Кропивницької міської ради, третя особа на стороні відповідачів ОСОБА_2 , в якому просила:
- визнати Висновок Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області від 19.04.2021 р. «Про результати розгляду заяви ОСОБА_2 , щодо перевірки підстав зняття її з реєстрації місця проживання» протиправним;
- зобов`язати Відділ реєстрації місця проживання особи міської ради міста Кропивницького скасувати реєстрацію місця проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_3 .
Позов мотивовано тим, що 19.01.2012р. між нею на ОСОБА_2 був укладений та нотаріально посвідчений договір купівлі-продажу квартири за адресою: АДРЕСА_3 .
19.03.2019р. ОСОБА_2 було знято з реєстрації за адресою: АДРЕСА_3 , на підставі абз. 9 п. 26 Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, затверджених ПКМУ від 02.03.2016р. №207.
На підставі оскаржуваного висновку УДМС України в Кіровоградській області від 19.04.2021р., зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 було скасовано зважаючи на те, що на момент зняття з реєстрації ОСОБА_2 , ОСОБА_1 не мала законних підстав знімати з реєстраційного обліку ОСОБА_2 у зв`язку з накладенням на домоволодіння за адресою: АДРЕСА_3 , арешту на підставі ухвали слідчого судді Кіровського районного суду м. Кіровограда від 17.08.2017р.
Не погоджуючись з вказаним висновком позивач вказує, що вказані дії порушують її права власника майна, оскаржуваний висновок УДМС України в Кіровоградській області прийнято поза межами повноважень вказаного органу, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Вказані обставини стали підставою для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 26.07.2021р. відкрито спрощене позовне провадження у справі, судове засідання призначено на 02.09.2021р. (а.с.51).
Ухвалою суду від 09.08.2021р. задоволено клопотання представника позивача про проведення судового засідання в режимі відеоконференції (а.с.63,64).
17.08.2021р. від УДМС України в Кіровоградській області надійшов відзив на позов вимоги якого не визнаються та вказується, що прийняття оскаржуваного висновку здійснено на підставі та у спосіб визначені Правилами реєстрації місця проживання, затвердженими ПКМУ від 02.03.2016р. №207, а тому позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають (а.с.71,72).
25.08.2021р. представником позивача надано відповідь на відзив якою, на переконання позивача, спростовуються доводи наведені у відзиві (а.с.78-80).
25.08.2021р. від Кропивницької міської ради надійшов відзив на позов відповідно до якого вказується, що міська рада є неналежним відповідачем у справі оскільки повноваження щодо реєстрації та зняття з місця реєстрації місця проживання громадян покладено на Департамент надання адміністративних послуг Кропивницькою міської ради, який є самостійною юридичною особою, а отже саме вказаний орган має бути відповідачем у справі щодо вимог про скасування реєстрації місця проживання ОСОБА_2 (а.с.86-90).
01.09.2021р. від третьої особи надійшли пояснення з приводу заявлених позовних вимог, за змістом яких вимоги позивача є безпідставними та задоволенню не підлягають (а.с.113-118).
Ухвалою суду від 02.09.2021р., за клопотанням позивача, здійснено заміну відповідача – Кропивницьку міську раду на Департамент надання адміністративних послуг Кропивницької міської ради, у зв`язку з чим та на підставі п. 6 ст. 48 КАС України розгляд справи здійснено спочатку, судове засідання призначено на 22.09.2021р. (а.с.108-110,126).
Ухвалою суду від 22.09.2021р. розгляд справи відкладено до 04.10.2021р. за клопотанням представника позивача (а.с.138,142).
04.10.2021р. в судовому засіданні оголошено перерву до 26.10.2021р.
26.10.2021р. в судовому засідання проголошено вступну та резолютивну частину рішення, складення повного тексту рішення відкладено до 31.10.2021р.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в справі документи, всебічно й повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи та не заперечується сторонами, на підставі договору купівлі-продажу від 19.01.2012р. між позивачем (на час укладення договору ОСОБА_3 (а.с. 10, звор.)) та ОСОБА_2 укладено нотаріально посвідчений договір купівлі продажу квартири за адресою: АДРЕСА_3 (а.с.11-13).
Факт придбання квартири підтверджено Витягом з Державного реєстру правочинів від 19.01.2012р., довідкою про реєстрацію прав від 19.01.2012р., заявою про одержання грошових коштів в якості вартості придбаної квартири та Витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с.14-17).
Відповідно до інформації Міської ради м. Кропивницького від 19.03.2019р., гр. ОСОБА_2 знято з реєстрації місця проживання на підставі абз. 9 п. 26 Правил реєстрації (а.с.18).
16.04.2021р. ОСОБА_2 звернулась із заявою до УДМС України в Кіровоградській області з приводу перевірки правомірності її зняття з реєстраційного обліку за адресою: АДРЕСА_3 (а.с.19 звор.).
Висновком УДМС України в Кіровоградській області, який затверджений начальником УДМС України в Кіровоградській області 19.04.2021р., скасовано зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 на підставі п. 28, 29 Правил реєстрації (а.с.22,23 звор.).
Висновок мотивований тим, що на дату прийняття рішення про скасування місця реєстрації місці проживання ОСОБА_2 , ухвалою слідчого судді Кіровського районного суду м. Кіровограда від 17.08.2017р. накладено арешт на домоволодіння за адресою: АДРЕСА_3 , а тому позивач не мала права вчиняти дії щодо зняття з реєстраційного обліку ОСОБА_2 (а.с.27).
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Регулювання відносини, пов`язаних зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними договорами України, а також визначення порядку реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлення випадків їх обмеження, врегульовано нормами Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11 грудня 2003 року №1382-IV (далі – Закон №1382-IV).
Статтями 10 та 11 Закону №1382-IV передбачено, що у разі внесення під час реєстрації помилкових відомостей про особу орган реєстрації зобов`язаний на підставі поданих особою або її законним представником достовірних відомостей внести необхідні зміни до реєстраційного обліку протягом семи днів.
Реєстрація місця проживання та місця перебування осіб здійснюється органом реєстрації.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері реєстрації фізичних осіб, затверджує відповідно до закону порядок реєстрації місця проживання та місця перебування осіб в Україні, зразки документів, необхідних для реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання та місця перебування.
Постановою КМУ від 02.03.2016р. №207 затверджено Правила реєстрації місця проживання (далі – Правила реєстрації) та Порядок передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру.
Правилами реєстрації, визначений механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, а також встановлення форми необхідних для цього документів.
Відповідно до визначення термінів встановлених ст. 3 Закону №1382-IV:
- орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради;
- реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку;.
- зняття з реєстрації - внесення інформації про зняття з реєстрації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Відповідно до п. 3 Правил реєстрації, реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.
Реєстрація місця проживання/перебування або зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється в день подання особою або її представником документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена одночасно із зняттям з попереднього місця проживання (п. 4 Правил реєстрації).
Документи для здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи подаються до органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) з урахуванням вимог Закону України "Про адміністративні послуги" (п. 8 Правил реєстрації).
Відповідно до абз. 9 п. 26 Правил реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі права на користування житловим приміщенням (закінчення строку дії договору оренди, найму, піднайму житлового приміщення, строку навчання в навчальному закладі (у разі реєстрації місця проживання в гуртожитку навчального закладу на час навчання), відчуження житла та інших визначених законодавством документів).
У разі внесення під час реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування помилкових відомостей про особу орган реєстрації зобов`язаний на підставі поданих особою або її представником достовірних відомостей у день звернення внести необхідні зміни до документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування, реєстру відповідної територіальної громади та надіслати інформацію до відомчої інформаційної системи ДМС з подальшою передачею інформації до Реєстру відповідно до Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Порядок) (п. 10 Правил реєстрації).
Як вже встановлено судом позивач набула право власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_3 , а тому в силу положень п. 26 Правил реєстрації набула право на вчинення дій щодо зняття з реєстраційного обліку попереднього власника квартири.
При цьому наявність, станом на дату вчинення дій щодо зняття з реєстраційного обліку ОСОБА_2 , ухвали слідчого судді Кіровського районного суду м. Кіровограда від 17.08.2017р. про накладення арешту на домоволодіння за адресою: АДРЕСА_3 , забороняє лише відчужувати квартиру та жодним чином не свідчить про заборону вчиняти дії щодо зняття з реєстраційного обліку попереднього власника квартири оскільки, вчинення вказаної дії є питанням про використання квартири адже, наявність в житловому приміщенні зареєстрованих осіб безпосередньо впливає на порядок, умови нарахування та вартість комунальних послуг.
Ухвала слідчого судді Кіровського районного суду м. Кіровограда від 17.08.2017р. не забороняє позивачеві вчиняти дії щодо використання квартири, що підтверджено ухвалою слідчого судді Кіровського районного суду м. Кіровограда від 17.06.2020р. (а.с.45).
Крім того, Висновок УДМС України в Кіровоградській області від 19.04.2021р. прийнято з порушенням процедури передбаченої Правилами реєстрації.
Так, відповідно до п. 29 Правил реєстрації у разі виявлення ДМС або її територіальними органами порушень законодавства органом реєстрації під час здійснення реєстрації / зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи такому органу надсилається повідомлення щодо необхідності проведення відповідної перевірки. У разі підтвердження зазначених порушень реєстрація / зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи підлягає скасуванню.
В даному випадку органом реєстрації, відповідно до визначення встановленого ст. 3 Закону №1382-IV, є Департамент надання адміністративних послуг Кропивницької міської ради.
Отже, за наслідками розгляду заяви ОСОБА_2 УДМС України в Кіровоградській області повинен був направити до Департаменту надання адміністративних послуг Кропивницької міської ради відповідне повідомлення для організації проведення перевірки.
Натомість, УДМС України в Кіровоградській області відповідне повідомлення не направив, а самостійно прийняв рішення у формі Висновку від 19.04.2021р., що свідчить про вчинення дій, які не входять до повноважень органів ДМС.
Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та таким, що підлягають задоволенню.
Відповідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Під час звернення до суду позивачем сплачено судовий збір в розмірі 1816 грн., який належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів в рівних частинах.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 246, 255, 292-297, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати Висновок Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області від 19.04.2021 р. «Про результати розгляду заяви ОСОБА_2 , щодо перевірки підстав зняття її з реєстрації місця проживання» протиправним.
Зобов`язати Відділ реєстрації місця проживання особи Управління у сфері державної реєстрації Департаменту надання адміністративних послуг Кропивницької міської ради скасувати реєстрацію місця проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_3 .
Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908 грн. у за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної Міграційної служби України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 37795939).
Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908 грн. у за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту надання адміністративних послуг Кропивницької міської ради (код ЄДРПОУ 43399834).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Повний текст рішення складено 29.10.2021р.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Ю.П. Пасічник