Рішення № 100673413, 29.10.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.10.2021
Номер справи
140/12159/21
Номер документу
100673413
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2021 року 12 год. 17 хв. ЛуцькСправа № 140/12159/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Ковальчука В.Д.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за заявою Головного управління ДПС у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Максор Груп” про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна платника податків,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Волинській області (далі – ГУ ДПС у Волинській області, позивач) звернулося із заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю “Максор Груп” (далі – ТОВ Максор Груп”, відповідач) про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна платника податків.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Головним управлінням ДПС у Волинській області винесено наказ від 25.10.2021 №3061 “Про проведення відповідно до п. п. 78.1.8 п. 78.1 Податкового кодексу України (далі – ПК України) документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ “Максор Груп” (код ЄДРПОУ 42042472)”, яким визначено проведення документальної позапланової виїзної перевірки відповідача з 26.10.2021 тривалістю 5 робочих днів щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за вересень 2021 року від`ємного значення з податку на додану вартість, яке визначене з урахуванням від`ємного значення з податку на додану вартість, задекларованого у попередніх періодах з травня 2021 року.

При виході 26.10.2021 за податковою адресою підприємства: Волинська область, місто Луцьк, вул. Рівненська, буд. 54, встановлено відсутність посадових осіб ТОВ “Максор Груп” керівника ОСОБА_1 та головного бухгалтера Койкової Яни Андріївни або інших законних представників відповідача. За вищезазначеною адресою встановлено наявність п`ятиповерхового приміщення, у якому розміщено магазини, спортивний клуб “Legion”, бар “Явір” та офіси ряду інших суб`єктів господарської діяльності, проте вивісок, стендів чи будь-якої іншої інформації, яка б свідчила про діяльність ТОВ “Максор Груп” та їх посадових чи уповноважених осіб не встановлено.

Працівниками контролюючого органу здійснено спробу зв`язатись із директором даного товариства за телефоном, зазначеним у ІТС «Податковий блок» ( НОМЕР_1 ), проте відповіді не отримано.

Крім того, на адресу ТОВ “Максор Груп” неодноразово направлялись листи-повідомлення про початок перевірок та необхідність забезпечення присутності посадових осіб підприємства за місцем реєстрації для вручення копій наказів та ознайомлення з направлення на перевірку. Однак вищезазначені листи повертались з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

На підставі вищевикладеного о 11 годині 00 хвилин 27.10.2021 ГУ ДПС у Волинській області було прийнято рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна ТОВ “Максор Груп”, а тому просить підтвердити обґрунтованість умовного адміністративного арешту майна платника податків.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 28.10.2021 прийнято вказану заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі.

Відповідач відзиву на позов не подав.

У судове засідання сторони не прибули, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце розгляду справи. При цьому, від представника позивача надійшла заява від 29 жовтня 2021 року про розгляд справи за її відсутності, в якій вимоги заяви підтримує повністю.

З врахуванням наведеного, справу судом розглянуто та вирішено на підставі наявних у ній доказів, за відсутності представників сторін в порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази, судом встановлені наступні обставини справи.

Головним управлінням ДПС у Волинській області винесено наказ від 25.10.2021 №3061 “Про проведення відповідно до п. п. 78.1.8 п. 78.1 Податкового кодексу України документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ “Максор Груп” (код ЄДРПОУ 42042472)”, яким визначено проведення документальної позапланової виїзної перевірки відповідача з 26.10.2021 тривалістю 5 робочих днів щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за вересень 2021 року від`ємного значення з податку на додану вартість, яке визначене з урахуванням від`ємного значення з податку на додану вартість, задекларованого у попередніх періодах з травня 2021 року.

З метою вручення копії наказу від 25.10.2021 № 3061 та ознайомлення з направленнями на перевірку від 25.10.2021 № 3227, № 3228 щодо проведення позапланової документальної перевірки ТОВ “Максор Груп” працівниками управління податкового аудиту ГУ ДПС у Волинській області здійснено виїзд 26.10.2021 за податковою адресою платника податків: м. Луцьк, вул. Рівненська, 54.

При виході 26.10.2021 за вказано адресою підприємства встановлено відсутність посадових осіб ТОВ “Максор Груп” керівника ОСОБА_1 та головного бухгалтера Койкової Яни Андріївни, а також інших законних представників відповідача. За вищезазначеною адресою встановлено наявність п`ятиповерхового приміщення, у якому розміщено магазини, спортивний клуб “Legion”, бар “Явір” та офіси ряду інших суб`єктів господарської діяльності, проте вивісок, стендів чи будь-якої іншої інформації, яка б свідчила про діяльність ТОВ “Максор Груп” та їх посадових чи уповноважених осіб не встановлено.

Також працівниками контролюючого органу здійснено спробу зв`язатись із директором ОСОБА_1 за телефоном, зазначеним у ІТС «Податковий блок» ( НОМЕР_1 ), проте відповіді не отримано.

Вищезазначене підтверджується актом неможливості проведення перевірки ТОВ “Максор Груп” (код ДРПОУ 42042472) у зв`язку з не встановленням місцезнаходження.

Крім того, на адресу ТОВ “Максор Груп” позивачем направлялись листи-повідомлення від 14.07.2021 вих. №11049/6, від 19.08.2021 вих. №12605/6/03-20-07-02-06 про початок перевірок та необхідність забезпечення присутності посадових осіб підприємства за місцем реєстрації для вручення копій наказів та ознайомлення з направлення на перевірку. Однак вищезазначені листи повертались позивачу з відміткою відділу поштового зв`язку з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

Вищевказані факти унеможливлюють проведення документальної позапланової виїзної перевірки за наявності законних підстав для її проведення. Водночас контролюючим органом було дотримано всіх законодавчо визначених умов проведення перевірки ТОВ “Максор Груп”.

27.10.2021 о 11 год. 00 хв. Головним управлінням ДПС у Волинській області було прийнято рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків, яким застосовано умовний адміністративний арешт майна платника податків ТОВ “Максор Груп”.

Надаючи оцінку обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна платника податків ТОВ “Максор Груп”, застосованого рішенням ГУ ДПС у Волинській області від 27.10.2021, суд зазначає про наступне.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

За правилами підпункту 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від`ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.

Згідно із пунктами 78.4, 78.5 статті 78 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки. Допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення документальної позапланової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. Документальна позапланова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу.

Пунктом 81.1 статті 81 ПК України передбачено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу; копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки. Непред`явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред`явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки. Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п`ятому цього пункту, не дозволяється. При пред`явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення. У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.

Відповідно до пункту 94.1 статті 94 ПК України адміністративний арешт майна платника податків (далі - арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов`язків, визначених законом.

Згідно із підпунктом 94.2.3 пункту 94.2 статті 94 ПК України арешт майна може бути застосовано, якщо з`ясовується одна з таких обставин: платник податків відмовляється від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу.

За приписами пунктів 94.5, 94.6 статті 94 ПК України арешт майна може бути повним або умовним. Повним арештом майна визнається заборона платнику податків на реалізацію прав розпорядження або користування його майном. У цьому випадку ризик, пов`язаний із втратою функціональних чи споживчих якостей такого майна, покладається на орган, який прийняв рішення про таку заборону. Умовним арештом майна визнається обмеження платника податків щодо реалізації прав власності на таке майно, який полягає в обов`язковому попередньому отриманні дозволу керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу на здійснення платником податків будь-якої операції з таким майном. Зазначений дозвіл може бути виданий керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу, якщо за висновком податкового керуючого здійснення платником податків окремої операції не призведе до збільшення його податкового боргу або до зменшення ймовірності його погашення. Керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу за наявності однієї з обставин, визначених у пункті 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків, яке надсилається: 94.6.1. платнику податків з вимогою тимчасово зупинити відчуження його майна; 94.6.2. іншим особам, у володінні, розпорядженні або користуванні яких перебуває майно такого платника податків, з вимогою тимчасово зупинити його відчуження.

Як передбачено абзацами першим, третім пункту 94.10 статті 94 ПК України, арешт на майно може бути накладено рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом. Строк, визначений цим пунктом, не включає добові години, що припадають на вихідні та святкові дні.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 283 КАС України провадження у справах за зверненням органів доходів і зборів при здійсненні ними визначених законом повноважень здійснюється на підставі заяви таких органів щодо: підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.

Згідно із частиною сьомою статті 283 КАС України у разі постановлення судом ухвали про відкриття провадження у справі суд приймає рішення по суті заявлених вимог не пізніше 96 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення заявника до суду.

Відповідно до пункту 8 статті 283 КАС України рішення суду у справах, визначених пунктами 1-4 частини першої цієї статті, підлягає негайному виконанню. Апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані сторонами протягом десяти днів з дня їх проголошення. Подання апеляційної скарги на рішення суду у справах, визначених пунктами 1-4 частини першої цієї статті, не перешкоджає його виконанню.

З аналізу зазначених положень статті 94 ПК України, а також з огляду на наявні в матеріалах справи письмові докази, суд приходить висновку, що у посадових осіб Головного управління ДПС у Волинській області були законні підстави для проведення фактичної перевірки ТОВ “Максор Груп” на підставі наказу від 25.10.2021 №3061.

Відповідач, фактично, у зв`язку з відсутністю за юридичною адресою посадових та інших уповноважених представників товариства, здійснив недопуск посадових осіб позивача до проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ “Максор Груп”, всупереч вимогам ст. 81 ПК України, у зв`язку з чим рішення ГУ ДПС у Волинській області від 27.10.2021 про застосування адміністративного арешту майна платника податків ТОВ “Максор Груп” є підставним та обґрунтованим.

З огляду на викладене вище, суд підтверджує обґрунтованість умовного адміністративного арешту майна ТОВ “Максор Груп”, застосованого рішенням ГУ ДПС у Волинській області від 27.10.2021, а відтак, позовні вимоги ГУ ДПС у Волинській області задовольняє в повному обсязі.

При зверненні з позовом до суду ГУ ДФС у Волинській області сплачений судовий збір в розмірі 2270,00 гривні, що підтверджується платіжним дорученням №3967 від 28.10.2021.

Згідно частин 1 та 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

При розгляді справи судом не залучались свідки та не проводилась експертиза, у зв`язку з чим судовий збір, в даній справі, на користь ГУ ДПС у Волинській області не стягується.

Керуючись статтями 243-246, 257, 283 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Заяву задовольнити повністю.

Підтвердити обґрунтованість умовного адміністративного арешту майна платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю “Максор Груп” (43020, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Рівненська, будинок 54, код ЄДРПОУ 42042472), застосованого на підставі рішення Головного управління ДПС у Волинській області від 27 жовтня 2021 року про застосування адміністративного арешту майна платника податків.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255, 283 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення судового рішення.

Позивач: Головне управління ДПС у Волинської області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44106679).

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю “Максор Груп” (43020, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Рівненська, будинок 54, код ЄДРПОУ 42042472).

Суддя В.Д. Ковальчук