
709/1196/21
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 жовтня 2021 року суддя Чорнобаївського районного суду Черкаської області Кваша І.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Чорнобаївського районного відділу державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), третя особа: Головне управління Державної казначейської служби у Черкаській області, про визнання дій протиправними, поновлення позивача у правах та стягнення завданої матеріальної і моральної шкоди, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася з даною позовною заявою до суду, в якій просить суд визнати дії Чорнобаївського районного відділу державної виконавчої служби під час виконання рішення суду про поновлення ОСОБА_1 на посаді протиправними; виконати рішення суду в повному обсязі; стягнути завдану матеріальну шкоду у розмірі 356500 грн.
Розглянувши матеріали заяви приходжу до наступного висновку.
Згідно зі ст. 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
За статтею 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Відповідно до частини першої статті 18 Закону України від 02 червня 2016 року
№ 1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів", суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
Судова юрисдикція - це інститут права, який покликаний розмежувати компетенцію як різних ланок судової системи, так і різних видів судочинства - цивільного, кримінального, господарського та адміністративного.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ.
Згідно з ст. 186 ЦПК України, до відкриття провадження у справі суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленими ст. 186 ЦПК України, чи підсудна справа даному суду, чи немає інших підстав для повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в цивільній справі, встановлених цим Кодексом.
Частиною першою статті 19 ЦПК України визначено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Зі змісту позову вбачається, що позивач фактично оскаржує дії державного виконавця під час виконання рішення суду про поновлення її на посаді, не згідна з постановою державного виконавця про закінчення виконавчого провадження, і основною позовною вимогою є визнання дій відділу виконавчої служби протиправними.
Пунктом 4 ч. 1 ст. 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Згідно з ст. 4 КАС України, суб`єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
В даній справі відповідачем є орган державної влади, тобто суб`єкт владних повноважень. Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема , спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
За ч.ч. 3,5 ст. 21 КАС України, якщо справа щодо однієї з вимог підсудна окружному адміністративному суду, а щодо іншої вимоги (вимог) - місцевому загальному суду як адміністративному суду, таку справу розглядає окружний адміністративний суд. Вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб`єктів публічно-правових відносин, або вимоги про витребування майна, вилученого на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше такі вимоги вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
Правовий аналіз зазначених норм, суб`єктний склад учасників справи, обраний позивачем спосіб захисту прав (визнання дій суб`єкту владних повноважень протиправними) дають підстави для висновку, що дана заява має бути розглянута в порядку адміністративного судочинства.
Виходячи з положень ч. 1 ст. 20 КАС України, Чорнобаївському районному суду Черкаської області як адміністративному суду, даний спір не підсудний. А тому з даним позовом позивач має звертатися до відповідного окружного адміністративного суду.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Враховуючи, що позов ОСОБА_1 не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, у відкритті провадження слід відмовити.
Керуючись ст. 19, п.1 ч. 1 ст. 186, ст. 260 ЦПК України, -
УХВАЛИВ:
У відкритті провадження за позовом ОСОБА_1 до Чорнобаївського районного відділу державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), третя особа: Головне управління Державної казначейської служби у Черкаській області, про визнання дій протиправними, поновлення позивача у правах та стягнення завданої матеріальної і моральної шкоди - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, але може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів шляхом подання апеляційної скарги.
Суддя І.М. Кваша