
28.10.2021
Справа № 664/3257/21
Провадження № 2-о/664/107/21
РІШЕННЯ
Іменем України
28 жовтня 2021 року м. Олешки
Цюрупинський районний суд Херсонської області в складі:
суддяНикифоров Є.О.,секретар судового засіданняКім А.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Олешківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся із заявою про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України м. Сімферополь АР Крим ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . В заяві зазначено, що у заявника, який є громадянином України, на тимчасово окупованій території України народилась дочка, у зв`язку з чим свідоцтво про народження дитини видано органами, які є неприйнятними для українських органів ДРАЦС.
Заявник у судове засідання не з`явився, в заяві про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України зазначив про розгляд справи за його відсутності.
Представник заінтересованої особи у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, причина неявки не відома.
Враховуючи невідкладний розгляд заяви, згідно ч. 2 ст. 317 ЦПК України, суд вважає що неявка учасників справи не є перешкодою для її розгляду.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши отримані докази, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви з наступних підстав.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та громадянка України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебувають у шлюбі, зареєстрованому 20 жовтня 2018 року Олешківським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області, актовий запис № 122, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 . Від даного шлюбу сторони мають дитину ОСОБА_4 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 на тимчасово окупованій території України в м. Сімферополь АР Крим, що підтверджується свідоцтвом про її народження, виданим органом, створеним на тимчасово окупованій території АР Крим, а саме, 99100006 відділом реєстрації народження м. Сімферополя Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим.
Відповідно до ст. ст. 315, 317 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Статтею 317 ЦПК України передбачені особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України. Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхнім представником до суду за межами такої території.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Автономна Республіка Крим - тимчасово окупована територія є невід`ємною частиною України з 20 лютого 2014 року та на територію якої, відповідно до ст. 4 вказаного Закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.
Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 49 ЦК України, актами цивільного стану є, серед іншого, смерть фізичної особи. Згідно з положеннями частини 3 і 4 цієї ж статті, смерть фізичної особи підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Також, під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, суд застосовує практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права. Так, під час розгляду згаданої категорії справ необхідно враховувати висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, "Loizidou v. Turkey", "Cyprus v. Turkey"), а також Молдови та Росії (зокрема, "Mozer v. the Republic o f Moldova and Russia", "Ila § cu and Others v. Moldova and Russia"), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого "намібійського винятку", який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи "намібійський виняток" у справі "Кіпр проти Туреччини", ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, рішення суду у такій категорії справ має ґрунтуватись на дотриманні вимог статті 263 ЦПК України щодо повного і всебічного з`ясування обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, в тому числі з урахуванням документів, які видані органами та установами, що знаходяться на такій території.
Таким чином, документи, видані органами та установами (зокрема, медичними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток, можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв`язку під час розгляду справ у порядку статті 317 ЦПК України.
За викладених обставин надані заявником, свідоцтво про народження, з врахуванням наведеної вище практики ЄСПЛ, як виняток, приймаються судом до уваги під час розгляду даної справи як такі, що підтверджують факт народження особи на тимчасово окупованій території України.
Суд враховує, що проведення державної реєстрації дочки заявника не вбачається за можливе в будь-якому органі РАЦС на території, підконтрольній українській владі, оскільки відсутній належний документ, який відповідно до законодавства, підтверджує факт її народження.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для реєстрації народження в єдиному державному реєстрі актів цивільного стану громадян України. Наявні у заявника документи не створюють правових наслідків та не дозволяють безпосередньо вчинити державну реєстрацію народження органом РАЦС.
З урахуванням вищевикладеного, з метою захисту прав заявника, суд вважає, що заяву про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України слід задовольнити, оскільки лише такий спосіб забезпечити можливість отримати заявнику свідоцтво про народження особи, видане державним органом України.
Згідно пункту 8 частини першої статті 430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішення про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 89, 263-265, 293, 294, 315-319 ЦПК України, суд
у х в а л и в :
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт народження дитини жіночої статі ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 на тимчасово окупованій території в м. Сімферополь, Автономної Республіки Крим, Україна.
Батьком ОСОБА_2 є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , матір`ю - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Рішення суду допустити до негайного виконання.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу до Херсонського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його підписання.
Скарга на рішення подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Заявник: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа: Олешківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), код ЄДРПОУ: 04060192, місцезнаходження: Херсонська область, м. Олешки, вул. Пролетарська, буд. № 20.
Суддя Є. О. Никифоров