
УХВАЛА
м. Черкаси
27 жовтня 2021 року Справа № 580/248/19
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Тимошенко В.П.
за участю секретаря судового засідання Цаплі І.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Управління Державної казначейської служби України у Печерському районі м. Києва про заміну правонаступником боржника у виконавчому листі в адміністративній справі за позовом ПАТ "Черкасиобленерго" до Офісу великих платників податків ДФС,
встановив:
01.04.2021 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшла заява від 01.04.2021 №05-18/1941 Управління Державної казначейської служби України у Печерському районі м.Києва (далі – заявник) про заміну боржника у виконавчому листі від 18.12.2019 №580/248/19 – Офісу великих платників податків ДФС (відповідача у справі) його правонаступником Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДРПОУ 44082145).
Заявник просив розгляд заяви здійснювати без участі його представника. Учасники справи та Офіс великих платників податків ДПС явку представників у судове засідання не забезпечили з невідомих причин. Відповідно до вимог ч.2 ст.379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) їх неприбуття не перешкодило розгляду Заяви. На підставі ч.9 ст.205 КАС України суд вирішив розгляд Заяви здійснювати у письмовому провадженні у зв`язку з неприбуттям учасників у судове засідання та відповідно до ч.4 ст.229 КАС України не здійснювати фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши докази, надані в обґрунтування Заяви, оцінивши заявлені доводи, суд дійшов висновку, що вона підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Відповідно до ч.1 ст.379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
На підставі ч.4 ст.379 КАС України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Публічне акціонерне товариство “Черкасиобленерго” звернулося до суду з адміністративним позовом, в якому просило визнати протиправним та скасувати рішення від 18.08.2017 №0006734105.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 26 березня 2019 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 17 вересня 2019 року, позов було задоволено.
Постановою Верховного суду від 30.09.2020 рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 26 березня 2019 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 17 вересня 2019 року скасовано, в задоволені позову ПАТ “Черкасиобленерго” відмовлено у повному обсязі.
З метою примусового виконання вказаного рішення щодо судових витрат суд видав 18.12.2019 позивачу виконавчий лист.
Відповідно до пунктів 1-4 постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 №537 утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком. Реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2. Установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов`язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об`єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України. Визначено територіальні органи Державної податкової служби правонаступниками майна, прав та обов`язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності.
Згідно з Додатком 2 до цієї постанови Офіс великих платників податків ДФС реорганізується шляхом приєднання до Офісу великих платників податків ДПС.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №682-р забезпечено здійснення Державною податковою службою України покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227 функцій і повноважень Державної фіскальної служби України, що припиняється, з реалізацією державної податкової політики.
Наказом Державної податкової служби України від 28.08.2019 №36 розпочато виконання Державної податковою службою України функцій і повноважень Державної фіскальної служби України.
Так, 30.07.2019 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено записи про державну реєстрацію Офісу великих платників податків ДПС як юридичної особи
Проте запис про припинення Офісу великих платників податків ДФС у реєстрі на момент вирішення судом першої інстанції питання про заміну боржника у виконавчому провадженні був відсутній, як відсутній такий запис і на цей час.
Постанова Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 № 1200,постанова Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 №537 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №682-р свідчать про компетенційне адміністративне (публічне) правонаступництво Офісу великих платників податків ДПС, тобто про перехід до Офісу великих платників податків ДПС функцій Офісу великих платників податків ДФС у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску.
Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДРПОУ ВП 44082145) зареєстровано 30.09.2020.
Відповідно до Положення про Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 №643 Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків є правонаступником майна, прав та обов`язків Офісу великих платників податків ДПС у відповідних сферах діяльності.
Згідно п. 1 наказу Державної податкової служби України від 24.12.2020р. №755 “Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій” з 01.01.2021 розпочато здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як відокремлені підрозділи згідно з наказом ДПС від 30.09.2020р. №529 “Про утворення територіальних органів Державної податкової служби”, повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до пункту 1 постанови №893.
Водночас суд зазначає, що виконавчий лист у цій справі видано на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 26 березня 2019 року, яким на користь позивача з Офісу великих платників податків ДФС стягнуто понесені позивачем витрати, пов`язані з розглядом справи.
Отже, обов`язок боржника, що випливає з рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 26 березня 2019 року, не стосується публічно-владних функцій у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску чи інших функцій, що були передані Центральному міжрегіональному управлінню ДПС по роботі з великими платниками податків.
У такому випадку заміна Офісу великих платників податків ДФС як боржника за вказаним рішенням може мати місце виключно у випадку фактичного її вибуття унаслідок припинення.
Відповідно до ч.ч. 1, 5 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Таким чином, суд приходить до висновку, що оскільки зобов`язання, що випливає з виконанням відповідного судового рішення, не стосувалося публічно-владних функцій, що були передані Центральному міжрегіональному управлінню ДПС по роботі з великими платниками податків, і на момент вирішення судом питання про заміну боржника до реєстру не був внесений запис про припинення Офісу великих платників податків ДФС як боржника за вказаним рішенням суду, висновок суду про наявність підстав для заміни боржника у виконавчому листі є передчасним.
Наведене узгоджується з правовою позицією, викладеною у постанові Верховного суду від 11.02.2021 у справі №826/9815/18.
Керуючись ст.ст. 241-246, 255, 295, 379 КАС України, суд
ухвалив:
У задоволенні заяви Управління Державної казначейської служби України у Печерському районі м. Києва про заміну сторони у виконавчому листі Черкаського окружного адміністративного суду від 01.04.2021- відмовити.
Копію ухвали направити учасникам справи, Управлінню Державної казначейської служби України у Печерському районі м. Києва та Офісу великих платників податків ДПС.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом 15 днів з моменту її складення.
Суддя В.П. Тимошенко