Рішення № 100648280, 28.10.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.10.2021
Номер справи
480/6505/21
Номер документу
100648280
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 жовтня 2021 року Справа № 480/6505/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

за участю секретаря судового засідання - Волкової Ю.В.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача:Ткаченко Є.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/6505/21

за позовом ОСОБА_1

до Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України,

третя особа - Міністерство оборони України

про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, третя особа - Міністерство оборони України, в якій просить:

- визнати дії державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Берегових Владислава Сергійовича щодо винесення постанови про закінчення виконавчого провадження № 63187440 від 09.07.2021 з підстав передбачених п. 9 ст. 39 Закону України “Про виконавче провадження” протиправними та скасувати постанову про закінчення виконавчого провадження № 63187440 від 09.07.2021.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що 09.07.2021 р. державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України винесено постанову № 63187440 про закінчення виконавчого провадження з підстав передбачених п.9 частини першої статті 39 Закону України “Про виконавче провадження”, у зв`язку із фактичним виконанням.

Позивач вважає, що дії державного виконавця щодо винесення постанови про закінчення виконавчого провадження з підстав передбачених п.9 ч.1 ст.39 Закону України “Про виконавче провадження” у зв`язку із фактичним виконанням є передчасними та протиправними, оскільки рішення суду не виконане в повному обсязі, а тому постанова про закінчення виконавчого провадження від 09.07.2021 підлягає скасування.

Ухвалою суду від 27.07.2021 відкрито провадження у справі, ухвалено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін з урахуванням ст. 287 КАС України.

04.08.2021 Міністерство оборони України надало пояснення щодо позовних вимог, в яких зазначено, що 13.02.2020 рішенням Сумського окружного адміністративного суду у справі №480/5394/19 зобов`язано Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу на сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку зі смертю його батька ОСОБА_3 внаслідок захворювання і смерті, які пов`язані з захистом Батьківщини відповідно до Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 “Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчання (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві”.

На виконання вказаного рішення 28.05.2020 було видано виконавчий лист, який в подальшому був направлений на виконання до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України.

01.10.2020 р. постановою державного виконавця було відкрито виконавче провадження № 63187440 з виконання вказаного виконавчого документа.

Відповідно до Протоколу №67 від 29.04.2021 року засідання Комісії Міністерства оборони України з питань, пов`язаних з призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, зокрема пункту 1, призначено одноразову грошову допомогу громадянці ОСОБА_1 в інтересах сина померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 в розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату смерті військовослужбовця ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) у сумі 725 000,00 грн.

22.06.2021 року до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України надійшла заява від Департаменту юридичного забезпечення Міністерства оборони України про закінчення виконавчого провадження, де додатком є витяг з протоколу засідання Комісії Міністерства оборони України з питань, пов`язаних з призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум №82 від 27.05.2021 року, в якому скасовується п. 1 Протоколу №67 від 29.04.2021 року у зв`язку із встановленням повного кола осіб, які можуть претендувати на отримання одноразової грошової допомоги, про що зазначено у листі Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 20.05.2021 р. № 11/1648. Наступним пунктом приймається рішення про призначення одноразової грошової допомоги громадянці ОСОБА_1 в інтересах сина померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 в розмірі 1/3 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату смерті військовослужбовця ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) у сумі 241 666,67 грн.

09.07.2021 р. державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України винесено постанову №63187440 про закінчення виконавчого провадження з підстав передбачених п.9 частини першої статті 39 Закону України “Про виконавче провадження”, у зв`язку із фактичним виконанням.

Враховуючи зазначене, Міністерство оборони України заперечує щодо позовних вимог позивача, вважає їх необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню (а.с. 44-45).

03.09.2021 відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України знаходилось виконавче провадження № 63187440 з примусового виконання виконавчого листа № 480/5394/19, виданого 28.05.2020 Сумським окружним адміністративним судом про зобов`язання Міністерства оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу на її сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку зі смертю його батька ОСОБА_3 внаслідок захворювання і смерті, які пов`язані з захистом Батьківщини відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві".

02.10.2020 державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження.

27.05.2021 на засіданні комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум прийнято рішення про призначення та виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 в інтересах сина померлого ОСОБА_3 у розмірі 1/3 частини 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року на дату смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 в сумі 241 666,67 грн. Згідно з платіжним дорученням від 06.07.2021 № 1220 стягувачу (реєстраційний номер виконавчого провадження: 63187440) перераховано кошти в повному обсязі. Вказані обставини зумовлюють винесення постанови про закінчення виконавчого провадження у зв`язку із фактичним виконанням рішення, яке підлягало виконанню.

Так, відповідно до п. 9 ч.1 ст. 39 Закону виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Враховуючи вищезазначене, 09.07.2021 державним виконавцем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження.

Таким чином, відповідач вважає, що державним виконавцем не порушено вимоги Закону, а підстави для визнання протиправною та скасування постанови відсутні, а тому просить відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с. 50-53).

Ухвалою суду від 22.09.2021 залучено Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України в якості співвідповідача до участі у справі.

В судовому засіданні 27.10.2021 позивач позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.

Представник відповідача, позовні вимоги не визнав, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник Міністерства оборони України у судове засідання не з`явився про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності.

Заслухавши доводи позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи, позовну заяву та відзив, зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 13.02.2020 по справі №480/5394/19 адміністративний позов ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії -задоволено. Визнано протиправними дії Міністерства оборони України щодо відмови у призначенні та виплати грошової допомоги на користь ОСОБА_1 на сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у зв`язку зі смертю ОСОБА_3 внаслідок захворювання і смерті, які пов`язані з захистом Батьківщини відповідно до Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 “Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві”. Зобов`язано Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу на її сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку зі смертю його батька ОСОБА_3 внаслідок захворювання і смерті, які пов`язані з захистом Батьківщини відповідно до Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 “Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві” (а.с. 10-12).

28.05.2020 Сумським окружним адміністративним судом було видано виконавчий лист (а. с. 13).

02.10.2020 р. державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження № 63187440 з виконання вищевказаного виконавчого документа (а.с. 14).

29.04.2021 комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум прийнято рішення №67 про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 в інтересах сина померлого ОСОБА_3 у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату смерті військовослужбовця у сумі 725 000 грн. (а.с.20).

27.05.2021 комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум прийнято рішення №82, яким скасовано п.1 протоколу комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 29.04.2021 №67, яким призначено ОСОБА_1 в інтересах сина померлого ОСОБА_3 у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату смерті військовослужбовця у сумі 725000 грн. Призначено одноразову грошову допомогу ОСОБА_1 в інтересах сина померлого ОСОБА_3 у розмірі 1/3 частини 500 кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату смерті військовослужбовця у сумі 241666 грн. (а.с.21).

09.07.2021 р. державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України прийнято постанову №63187440 про закінчення виконавчого провадження з підстав передбачених п.9 частини першої статті 39 Закону України “Про виконавче провадження”, у зв`язку із фактичним виконанням (а. с. 22).

Не погоджуючись з вказаними діями відповідача та постановою про закриття виконавчого провадження, позивач звернувся до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначені Законом України від 02 червня 2016 року № 1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі по тексту - Закон № 1404-VIII).

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону № 1404-VIII примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

Частиною першою статті 26 Закону №1404-VIII визначено, що виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, зокрема за виконавчими листами, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень.

За змістом частини першої статті 13 Закону №1404-VIII під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч. 1 та п. 1 ч. 2, ст. 18 Закону № 1404-VIII виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Виконавець зобов`язаний, зокрема, здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Отже, законодавством не передбачено повноважень державного виконавця здійснювати заходи примусового виконання судового рішення в інший спосіб, ніж визначений безпосередньо самим судовим рішенням та Законом України "Про виконавче провадження".

Судом встановлено, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 13.02.2020 у справі №480/5394/19 адміністративний позов ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії -задоволено. Визнано протиправними дії Міністерства оборони України щодо відмови у призначенні та виплати грошової допомоги на користь ОСОБА_1 на сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у зв`язку зі смертю ОСОБА_3 внаслідок захворювання і смерті, які пов`язані з захистом Батьківщини відповідно до Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 “Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві”. Зобов`язано Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу на її сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку зі смертю його батька ОСОБА_3 внаслідок захворювання і смерті, які пов`язані з захистом Батьківщини відповідно до Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 “Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві” (а.с. 10-12).

Так, досліджуючи зміст наведеного рішення суд звертає увагу, що судом було зобов`язано Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу на її сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку зі смертю його батька ОСОБА_3 внаслідок захворювання і смерті, які пов`язані з захистом Батьківщини відповідно до Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 “Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві” без визначення конкретної суми.

На виконання наведеного рішення суду 29.04.2021 комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум прийнято рішення №67 про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 в інтересах сина померлого ОСОБА_3 у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату смерті військовослужбовця у сумі 725 000 грн. (а.с.20).

27.05.2021 комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум прийнято рішення №82, яким скасовано п.1 протоколу комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 29.04.2021 №67, яким призначено ОСОБА_1 в інтересах сина померлого ОСОБА_3 у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату смерті військовослужбовця у сумі 725000 грн. Призначено одноразову грошову допомогу ОСОБА_1 в інтересах сина померлого ОСОБА_3 у розмірі 1/3 частини 500 кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату смерті військовослужбовця у сумі 241666 грн. (а.с.21).

Суд, також звертає увагу, що матеріали справи не містять доказів оскарження у судовому порядку наведеного рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум чи його скасування.

Згідно з платіжним дорученням від 06.07.2021 № 1220 позивачу перераховано кошти в повному обсязі.

Таким чином, суд приходить висновку про виконання Міністерством оборони України рішення Сумського окружного адміністративного суду по справі №480/5394/19.

Отже, вказані обставини зумовлюють винесення державним виконавцем постанови про закінчення виконавчого провадження у зв`язку із фактичним виконанням рішення, яке підлягало виконанню.

Так, відповідно до п. 9 ч.1 ст. 39 Закону № 1404-VIII виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Враховуючи вище зазначене, суд приходить висновку, що державним виконавцем правомірно винесено постанову про закінчення виконавчого провадження.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

На переконання суду, відповідачем доведено правомірність вчинених дій, з урахуванням вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог та системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, третя особа - Міністерство оборони України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії – відмовити.

Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня складення судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.А. Прилипчук