Рішення № 100647995, 11.10.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.10.2021
Номер справи
440/8162/21
Номер документу
100647995
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/8162/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Бойка С.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

22 липня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення від 31.03.2021 №25899-1752/-02/8-1600/21, зобов`язання провести індексацію та виплату пенсії згідно Постанови Кабінету Міністрів України.

Позивач обґрунтовує позов тим, що він є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, отримує пенсію відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Перебуває на обліку у Головному управління Пенсійного фонду України в Полтавській області. Вважає, що відповідачем протиправно не проведено індексацію та виплату пенсії згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 р. №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст.42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 р. №124. У зв`язку з чим у березні 2021 року позивач звернувся з відповідною заявою до ГУ ПФУ в Полтавській області про надання відповіді чому йому не був проведений перерахунок пенсії у зв`язку з індексацією з 01.03.2021, отримав відповідь, в яким листом від 31.03.2021 №2599-1752/С– 02/8-1600/21 повідомлено позивача про те, що оскільки постанова Другого апеляційного адміністративного суду від 06.07.2020 року по справі №440/4729/19 не містить зобов`язань щодо подальшого перерахунку розміру пенсії, враховуючи наведені у рішенні суду показники та без застосування формули наведеної у Порядку, підстав для перерахунку пенсії з 01.03.2021 немає.

Позивач вважає, що відповідачем протиправно не проведено перерахунок (індексацію) його пенсії з 01.03.2021 року в порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127, а відтак просить позов задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою суду від 27 липня 2021 року відкрито провадження у справі та вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Також вказаною ухвалою зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області надати до суду належним чином засвідчену копію особової справи ОСОБА_1

25.08.2021 представник ГУ ПФУ в Полтавській області надав до суду письмовий відзив, який мотивований тим, що згідно матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію по інвалідності на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». ГУПФУ в Полтавській області проведено перерахунок пенсії відповідно до постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 06.07.2020 по справі №440/4729/19, проте вказана постанова не містить зобов`язань щодо подальшого перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 , враховуючи наведені в рішенні суду показники та без застосування формули наведеної у Порядку, а тому у відповідача відсутні підстави для індексації пенсії позивача з 01.03.2021.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія серії НОМЕР_1 .

Перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію по інвалідності на підставі закону України «Про статус і соціальний захист громадян. Які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Розмір пенсії обчислено на підставі постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 06.07.2020 по справі №440/4729/19, якою зобов`язано Управління з 01.01.2019 провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням у формулі перерахунку, визначеної пунктом 9-1 Порядку обчислення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210, показників: ЗП(мін) – на рівні 4173 (розмір мінімальної заробітної плати. Встановленої законом на 01 січня 2019 року); Зс – на рівні 4482,35 грн. (середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 рік).

На виконання вищевказаної постанови Управлінням проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2019, з урахуванням заробітної плати у розмірі 17522,98 грн ((4173 грн х%) : 4482,35 грн =4.65492 х3764,40 грн)).

Розмір пенсії за таких умов склав 13403,29 грн., в тому числі – 12266,09 грн – основний розмір пенсії (17522,98 грн х 70%);

- 50,00 грн – щомісячна цільова грошова допомога;

- 707,60 грн – підвищення як особі з інвалідністю внаслідок війни 2-ої грипи;

- 379,60 – додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАНС.

03.03.2021 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Полтавській області з вимогою провести індексацію пенсії 01 березня 2021 року.

Листом від 31.03.2021 №2599-1752/С -02/8-1600/21 ГУ ПФУ в Полтавсьукій області повідомила позивача, що оскільки постанова Другого апеляційного адміністративного суду від 06.07.2020 по справі №440/4729/19 не містить зобов`язань щодо подальшого перерахунку розміру пенсії, враховуючи наведені у рішенні суду показники та без застосування формули наведеної у Порядку, підстав для перерахунку пенсії з 01 березня 2021 року немає.

Вважаючи вказаний лист відмовою у проведенні індексації пенсії з 01.03.2021 року позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, вказаним у заявах по суті, суд виходить з такого.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст.55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Так, ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування регламентовані Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (далі Закон №1058-IV).

Відповідно до п.1 ч.1 ст.8 Закону №1058-IV, право на отримання пенсій із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Частиною 2 ст.42 Закону №1058-IVпередбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Постановою Кабінету Міністрів України №127 від 22.02.2021 року «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» встановлено, що у 2021 році:

перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 р. №124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11;

у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

з 1 березня у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі Закон) з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом 1 ч.1 ст.28 Закону, не досягає 2200 гривень, таким особам надається щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України №124 від 20.02.2019 року «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (далі - Постанова №124) затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок) та встановлено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,17.

Пунктами 2 та 3 Порядку врегульовано, що перерахунку підлягають пенсії, обчислені відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абзацом 3 ч.3 ст.45 Закону №1058 (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).

Пунктом 5 Порядку передбачено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом 1 пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Таким чином, з аналізу вищевказаних правових норм вбачається, що з 01.03.2019 року перерахунок пенсій здійснюється за наступних умов: перерахунку підлягають пенсії, призначені відповідно до Закону №1058 за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, та для обчислення розміру яких враховувався показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, станом на 1 жовтня 2017 року.

При обчисленні пенсій станом на 01 жовтня 2017 року застосовувався усереднений показник середньої заробітної плати за 2014-2016 роки - 3764,40 гривень.

Враховуючи вищевикладене, з 01 березня 2019 року перерахунку підлягали пенсії, для обчислення розміру яких враховувався показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, станом на 1 жовтня 2017 року, тобто 3764,40 гривень, проіндексовано на коефіцієнт 1,17 (3764,40 грн. х 1,17=4404,35 грн.), з 01.05.2020 року, перерахунку підлягали пенсії, для обчислення розміру яких враховувався показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески у розмірі 4888,83 грн. (4404,35 грн. х 1,11), а з 01.03.2021 року, перерахунку підлягають пенсії, для обчислення розміру яких враховувався показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески у розмірі 5426,60 грн. (4888,83 грн. х 1,11).

Як вбачається з матеріалів пенсійної справи, розмір пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Другого апеляційного суду від 06.07.2020 по справі 440/4729/19 обчислюється з урахуванням таких показників:

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки, - незмінний при перерахунку пенсії показник, що дорівнює 3.764,4 грн;

Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках), що дорівнює 70 відстків;

Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії;

Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою:

де Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, - показник, що щорічно змінюється та у 2019 році дорівнює 4.173 грн;

Зс 1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року, - незмінний при перерахунку пенсії показник, який враховується при призначенні пенсії, що дорівнює 4482,35 грн (показник 2016 року, оскільки обчислення пенсії згідно із п. 9-1 постанови КМУ № 1210 відбулось з 01.10.2017 року).

На даний час, розмір пенсії позивача становить 13403,29 грн.

Таким чином, при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 , відповідачем були враховані дані про заробіток із застосуванням середньої заробітної плати в Україні у розмірі – 4482,35 грн, що також вбачається і з листа ГУ ПФУ в Полтавській області №2599-1752/С-02/8-1600/21 від 31.03.2021 року. Водночас оскільки показник середньої заробітної плати в Україні, який враховувався при обчисленні пенсії позивачу (4482,35 гривень) є меншим, ніж середня заробітна плата в Україні, з якої сплачені страхові внески (5426,60 грн.), суд доходить висновку, що наявні підстави для перерахунку з 01.03.2021 року пенсії ОСОБА_1 .

Отже, відповідач, не повівши перерахунок з 01.03.2021 індексації та виплату пенсії відповідно до Постанови Кабінекту Міністрів України від 22.02.2021 №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», допустив протиправну бездіяльність.

Враховуючи вищевикладене, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку (індексації) призначеної позивачу пенсії з 01 березня 2021 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 р. №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 р. №124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, а вдітак наявні підстави для зобов`язання відповідача здійснити відповідний перерахунок (індексацію) пенсії позивача.

Що ж стосується вимог позивача щодо скасування Рішення №2599-1752/С-02/8-1600/21 від 31.03.2021, суд повідомляє, що лист Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №2599-1752/С-02/8-1600/21 від 31.03.2021 не є рішенням, а є відповіддю, яка надана відповідачем на звернення ОСОБА_1

ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з заявою довільної форми, а не відповідного зразка, встановленого Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», дана заява зареєстрована, як звернення, на яку ГУ ПФУ в Полтавській області надано відповідь від 31.03.2021 року вих.№2599-1752/С-02/8-1600/21 в порядку визначеному Законом України «Про звернення громадян».

Таким чином відповідь надана на звернення громадян скасуванню не підлягає, а тому необхідно відмовити в задоволенні цієї частини позоаних вимог.

З огляду на зазначене та оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі ст.5 Закону України "Про судовий збір", у зв`язку з чим питання щодо розподілу судових витрат в цій частині судом не вирішується.

Керуючись ст.ст.9, 73, 77, 90, 139, 241-246 КАС України, суд,

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул.Соборності,66, м.Полтава, 36014, код ЄРДПОУ 13967927) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не проведення перерахунку (індексації) призначеної ОСОБА_1 пенсії з 01 березня 2021 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 р. №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 р. №124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок (індексацію) та виплату призначеної ОСОБА_2 пенсії з 01 березня 2021 року відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від від 22.02.2021 р. №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України 20.02.2019 р. №124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.С. Бойко