
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2021 року м. Житомир справа № 240/10887/21
категорія 112010200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Романченка Є.Ю.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача стосовно відмови в перерахунку призначеної пенсії за період з 01.01.2020 року по 31.01.2021 року включно;
- зобов`язати відповідача провести розрахунок пенсії за віком з 01.01.2020 року по 31.01.2021 року включно, з урахуванням довідки ВАТ «Тюменьенерго» (Тюменська ТЕЦ-1) № 51 від 21.05.2002 року про суму фактичного заробітку за період з жовтня 1968 р. по квітень 1971 р.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 01.01.2020 року Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області протиправно зменшило йому розмір пенсії фактично вдвічі, у зв`язку з неврахуванням довідки № 51 від 21.05.2002.
Позивач вказав, що рішенням Романівського районного суду Житомирської області від 14.12.2020 року у справі №290/966/20, яке набрало законної сили, встановлено факт належності ОСОБА_1 довідки №51 від 21.05.2002 року про суму фактичного заробітку за період з жовтня 1968 р. по квітень 1971 р., яка видана ВАТ «Тюменьенерго» (Тюменська ТЕЦ-1).
Ухвалою судді прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження. Призначено засідання у справі на 05.07.2021 о 12:00.
В судові засідання 05.07.2021 та 05.08.2021 представники сторін не прибули належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи.
19.07.2021 на адресу суду надійшов відзив на адміністративний позов, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області просило відмовити в задоволення адміністративного позову з мотивів викладених у відзиві.
05.08.2021 суд, без виходу до нарадчої кімнати, постановив ухвалу про подальший розгляд справи в письмовому провадженні, яку занесено секретарем судового засідання до протоколу судового засідання.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив, об`єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області і одержую пенсію за віком, що підтверджується довідкою від 21.08.2020 року №391/0218.
В 2020 році Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зменшило розмір пенсії позивача до 2243,95грн.
01.07.2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із завою про надання інформації на якій підставі прийнято рішення про виплату пенсії в зменшеному розмірі.
Листом від 29.07.2020 року Головне управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило, що матеріали пенсійної справи переглянуто, з 01.01.2020 року пенсійну виплату зменшено і приведено у відповідність до чинного законодавства. Підставою для зменшення виплати пенсії є те, що довідка ВАТ "Тюменьенерго» № 51 від 21.05.2002 року про нараховані суми заробітної плати за період з 01.10.1968 р. по 30.04.1971 р. видана ОСОБА_1 ,а не ОСОБА_1 .
Позивач звернувся за захистом своїх оспорюваних прав до суду. Рішенням Романівського районного суду Житомирської області від 14.12.2020 року у справі №290/966/20, яке набрало законної сили, встановлено факт належності позивачу довідки №51 від 21.05.2002 року про суму фактичного заробітку за період з жовтня 1968 р. по квітень 1971 р., яка видана ВАТ «Тюменьенерго» (Тюменська ТЕЦ-1).
Листом від 22.01.2021 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі вищевказаного рішення суду і довідки ВАТ «Тюменьенерго» (Тюменська ТЕЦ-1) №51 від 21.05.2002 року, починаючи з моменту зменшення розміру пенсії, а саме з 01.01.2020 року.
Листом від 04.02.2021 року відповідач повідомив, що з 01.02.2021 р. відповідно до поданої заяви від 22.01.2021 р. ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з врахуванням вищевказаної довідки про заробітну плату. Для обчислення розміру пенсії врахована заробітна плата за найбільш доцільний період роботи з 01.05.1966 р. по 30.04.1971 р. відповідно до довідок про заробітну плату, при страховому стажі 43 роки 9 місяців 11 днів. Розмір пенсійної виплати з 01.02.2021 р. становить 6 489,65 грн.
Також, згідно вказаного листа відповідач повідомив що, не може здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.01.2020, оскільки рішення Романівського районного суду Житомирської області від 14.12.2020 року у справі №290/966/20, не містить зобов`язань щодо здійснення перерахунку пенсії.
Таким чином, незважаючи на те, що судом встановлено належність ОСОБА_1 довідки №51 від 21.05.2002 року про доходи, відповідач відмовився здійснити перерахунок пенсії за період з січня 2020 року по січень 2021 року включно.
Не погодившись з такими діями відповідача позивач звернувся до суду.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб`єктом владних повноважень в основу оскаржуваного рішення (відмови в перерахунку) на відповідність вимогам частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає, що заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення, з наступних підстав.
Частиною 2 ст. 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 22 та 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІУ (далі - Закон №1058- IV).
За змістом ч. 1 ст. 40 Закону №1058-ІУ, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по ЗО червня 2000 року незалежно від перерв.
Згідно ч.2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кзі + Кз2 + КзЗ + ... + Кзп); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою: Кз = Зв : Зс, де: Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи; Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу). Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати розраховується, як сума коефіцієнтів заробітної плати поділити на кількість місяців заробітної плати для розрахунку пенсії.
Відповідно до ч.2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» крім індексації пенсії, передбаченої частиною першою цієї статті, щороку здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, на коефіцієнт, що відповідає не менш як 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком. Розмір та порядок такого підвищення пенсії визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України.
Сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), визначається за формулою: Зв “ 3 + Зд, де: Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); 3 - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу). У разі якщо сума страхових внесків, сплачена виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), для обчислення пенсії враховується розмір мінімальної заробітної плати; Зд - сума заробітної плати (доходу) або з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, застрахованої особи, розрахована виходячи із передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону доплати, за місяць, за який визначається коефіцієнт заробітної плати (доходу) або з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, і яка визначається за формулою: Зд~Д/Тх100%, де: Д - сума доплати, здійснена відповідно до частини третьої статті 24 цього Закону, або додаткових сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати; Т - розмір страхового внеску до солідарної системи у відповідному місяці.
У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за попередні місяці для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) враховується щомісячна середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за наявний попередній місяць з наступним перерахунком коефіцієнта заробітної плати (доходу) після отримання даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за місяць (місяці), що передує зверненню за призначенням пенсії.
З матеріалів справи вбачається, що єдиною підставою для перегляду Відповідачем з 01.01.2020 року пенсії позивача, стало неврахування довідки № 51 від 21 травня 2002 року про фактичну суму заробітку з жовтня 1968 року по квітень 1971 року, видана ВАТ „Тюменьенерго” (Тюменська ТЕЦ-1), з підстав неточності ПІБ - позивача.
Як встановлено судом, рішенням Романівського районного суду Житомирської області від 14 грудня 2020 року у справі № 290/966/20 було встановлено факт, що довідка № 51 від 21 травня 2002 року про фактичну суму заробітку з жовтня 1968 року по квітень 1971 року, видана ВАТ „Тюменьенерго” (Тюменська ТЕЦ-1) належить саме позивачу, а тому на думку суду, зменшення розміру пенсії позивача є необгрунтованим.
Згідно до ч.2 ст.46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь - яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Тобто у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, позовні вимоги, пов`язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь- яких її складових, підлягають задоволенню без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів незалежно від того, чи були такі суми нараховані цим органом.
Аналогічна правова позиція висловленау у постановах Верховного суду від 24.12.2020 року в справі №510/1286/16-а та від 24 листопада 2020 року у справі №815/460/18.
З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов до висновку, що дії відповідача щодо зменшення виплати позивачеві пенсії за віком з 01.01.2020р. призвели до порушення саме відповідачем прав та інтересів позивача на належне пенсійне забезпечення, а тому такі порушені права підлягають судовому захисту шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо припинення виплати позивачеві пенсії за віком з 01.01.202020р.
Також підлягають і задоволенню похідні позовні вимоги позивача про зобов`язання відповідача провести перерахунок пенсії за віком з 01.01.2020 року по 31.01.2021 року включно, з урахуванням довідки ВАТ «Тюменьенерго» (Тюменська ТЕЦ-1) № 51 від 21.05.2002 року про суму фактичного заробітку за період з жовтня 1968 р. по квітень 1971 р.
Відповідно до положень статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З приводу розподілу судових витрат суд зазначає, що відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову судові витрати покладаються на суб`єкта владних повноважень.
Таким чином, враховуючи задоволення позовних вимог, стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача підлягають судові витрати у розмірі 908,00 грн., сплата яких підтверджується квитанцією № 85 від 15.04.2021 року.
Керуючись ст.ст.9, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, щодо відмови в перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії за період з 01.01.2020 року по 31.01.2021 року включно.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести розрахунок пенсії за віком з 01.01.2020 року по 31.01.2021 року включно, з урахуванням довідки ВАТ «Тюменьенерго» (Тюменська ТЕЦ-1) № 51 від 21.05.2002 року про суму фактичного заробітку за період з жовтня 1968 р. по квітень 1971 р.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, ЄДРПОУ 13559341) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 908 (дев`ято сот вісім) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп.15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України
Суддя Є.Ю. Романченко