Рішення № 100645521, 28.10.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.10.2021
Номер справи
160/12332/21
Номер документу
100645521
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2021 рокуСправа № 160/12332/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Схід Руд Трейд» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами, та за зустрічним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Схід Руд Трейд» до Державної служби геології та надр України про визнання протиправними та скасування наказів та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 22.07.2021 засобами поштового зв`язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Схід Руд Трейд» про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 6298 від 29.11.2018, наданого Товариству з обмеженою відповідальністю «Схід Руд Трейд».

2. До позову додано платіжне доручення № 538 від 12.07.2021 про сплату судового збору у розмірі 2270 грн.

3. Ухвалою суду від 27.07.2021 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, установлено сторонам строки для подання заяв по суті спору.

4. 10.08.2021 Товариство з обмеженою відповідальністю «Схід Руд Трейд» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із зустрічним позовом до Державної служби геології та надр України про:

- визнання протиправним та скасування наказу Державної служби геології та надр України від 22.07.2020 № 311 «Про встановлення термінів на усунення порушень» в частині, що стосується ТОВ «Схід Руд Трейд»;

- визнання протиправним та скасування наказу Державної служби геології та надр України від 09.09.2020 № 391 «Про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів на усунення порушень», в частині, що стосується зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 6298 від 29.11.2018, виданого ТОВ «Схід Руд Трейд»;

- визнання протиправним та скасування наказу Державної служби геології та надр України від 28.01.2021 № 134 «Про поновлення дії, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів», яким внесено зміни до додатку 1 наказу Державної служби геології та надр України від 09.09.2020 № 391 в частині доповнення підстав зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 6298 від 29.11.2018 року», в частині, що стосується зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 6298 від 29.11.2018 року, виданого ТОВ «Схід Руд Трейд»;

- визнання поновленою дію спеціального дозволу на користування надрами № 6298 від 29.11.2018, виданого ТОВ «Схід Руд Трейд» з моменту зупинення, а саме з 09.09.2020;

- зобов`язання Державної служби геології та надр України шляхом видання відповідного наказу поновити дію спеціального дозволу на користування надрами № 6298 від 29.11.2018 з моменту його зупинення, а саме з 09.09.2020 з метою видобування окислених залізистих кварцитів (спільно залягаюча корисна копалина - вапняк) ділянки Латівська (Латівська Північна, Латівська Південна), яка знаходиться в Дніпропетровській області, місто Кривий Ріг, Широківський район строком на 15 років.

5. У зустрічному позові заявлено клопотання про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати в місячний строк з моменту набрання законної сили судовим рішенням звіт про його виконання.

6. До зустрічного позову додана квитанція від 06.08.2021 № МР_АВ311078LJV_20528599 про сплату судового збору у розмірі 13620 грн.

7. Ухвалою від 16.08.2021 прийнято зустрічний позов ТОВ «Схід Руд Трейд» до Державної служби геології та надр України про визнання протиправними та скасування наказів та зобов`язання вчинити певні дії до спільного розгляду в адміністративній справі № 160/12332/21 з первісним позовом Державної служби геології та надр України до ТОВ «Схід Руд Трейд» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами, вимоги за зустрічним позовом об`єднані в одне провадження з первісним позовом, суд перейшов до розгляду справи № 160/12332/21 за правилами загального позовного провадження, призначено справу до розгляду у підготовчому засіданні 14.09.2021.

8. 03.09.2021 засобами поштового зв`язку до суду надійшов відзив Державної служби геології та надр України на зустрічний позов з додатками.

9. 13.09.2021 засобами поштового зв`язку до суду надійшло клопотання ТОВ «Схід Руд Трейд» про долучення до матеріалів справи документів.

10. 14.09.2021 справу знято з розгляду, наступне судове засідання призначене на 28.09.2021.

11. У підготовче засідання 28.09.2021 прибув представник відповідача та позивача за зустрічним позовом.

12. Ухвалою суду від 28.09.2021 закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні 26.10.2021.

13. Державна служба геології та надр України 07.10.2021 отримала ухвалу суду від 28.09.2021 та повістку про виклик у судове засідання 28.09.2021 згідно із рекомендованим повідомлення про вручення поштового відправлення штриховий кодовий ідентифікатор 4930018270236.

14. У судове засідання 28.09.2021 представник позивача та відповідача за зустрічним позовом у судове засідання не прибув, причин неприбуття не повідомив, відповідач та позивач за зустрічним позовом подав клопотання про розгляд справи за його відсутності, у зв`язку із відсутністю підстав для відкладення розгляду справи згідно із статтею 205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи у письмовому проваджені.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА ТА ВІДПОВІДАЧА ЗА ЗУСТРІЧНИМ ПОЗОВОМ

15. Державна служба геології та надр України вважає наявними підстави для припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 6298 від 29.11.2018, наданого ТОВ «Схід Руд Трейд».

16. ДНВП «Геоінформ» листом від 03.07.2020 № 03/303-1826 повідомило Держгеонадра про ненадання товариством звітів за формою 5-гр за 2019 рік.

17. Наказом від 22.07.2020 № 311 надрокористувачу надано 15 календарних днів на усунення порушень.

18. ДНВП «Геоінформ» листом від 25.08.2019 № 03/303-2487 повідомило стосовно переліку надрокористувачів, які не подалі звітні баланси, корисних копалин за формами 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2019 рік.

19. Наказом від 09.09.2020 № 391 зупинено дію спеціального дозволу та надано надрокористувачу 15 календарних днів на усунення порушень.

20. Наказом від 09.09.2020 № 394 «Про проведення позапланових перевірок» затверджено перелік суб`єктів надрокористувачів стосовно яких будуть здійснюватися позапланові заходи, згідно акту від 12.10.2020 № 40/6297-Д та припису від 16.10.2020 № 40/6297-Д суб`єкт господарювання не допустив посадових осіб Держгеонадр до здійснення заходу державного нагляду (контролю), не надав документи, зразки продукції, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникли під час державного нагляду (контролю).

21. Усунути порушення надрокористувач мав до 16.11.2020, проте у встановлені терміни порушення не усунув.

22. Південний міжрегіональний відділ Департаменту державного геологічного контролю Держгеонар підготував подання від 12.01.2021 № 05-14/03 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 6298 від 29.11.2018.

23. Наказом Держгеонадр від 28.01.2021 № 134 внесено зміни до пункту 15 додатка 1 до наказу 391 від 09.09.2020 в частині доповнення підстав зупинення дії дозволу та надано 30 календарних днів на усунення порушень.

24. ДНВП «Геоінформ» листом від 15.03.2021 № 03/303-0992 повідомило стосовно переліку надрокористувачів, які не подали звітні баланси корисних копалин за формами 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2020 рік.

25. Наказом Держгеонадр надано надрокористувачу 15 календарних днів на усунення порушень.

26. У зв`язку із не усуненням порушень Південний міжрегіональний відділ Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр підготував подання від 12.01.2021 № 04-14/03 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 6292 від 29.11.2018.

27. Листом від 17.05.2021 № 7790/01/07-21 Держгеонадр товариству запропоновано надати згоду/незгоду на припинення права користування надрами.

28. ДНВП «Геоінформ» листом від 15.06.2021 № 03/303-2279, повідомило Держгеонадра стосовно переліку надрокористувачів, які не подало звітні баланси корисних копалин за формами 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2020 рік.

29. Отже, в зазначені строки відповідач так і не усунув порушення законодавства в сфері надрокористування.

30. Особливими умовами № 5 спеціального дозволу № 6298 від 29.11.2018 передбачено, що надрокористувач зобов`язаний подавати щорічну звітність перед ДНВП «Геоінформ України» про стан запасів корисних копалин за формою 5-гр.

31. Із посиланням на статтю 24 Кодексу України про надра позивач зазначив, що товариство порушило законодавство в сфері надрокористування та не усунуло порушення, у зв`язку із чим наявні підстави для анулювання дозволу, згідно статті 26 Кодексу України про надра.

32. Надрокористувач наділений не правом, а обов`язком вчасно усунути виявлені порушення. Не усунення у встановлений строк порушень є виключною виною відповідач, при тому, шо Держгеонадра надали значний термін для здійснення дій направлених на усунення порушень.

33. Відповідно до пункту 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється у разі, зокрема, використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, а саме, особливими умовами № 5 спеціального дозволу № 6298 від 29.11.2018 передбачено, що надрокористувач зобов`язаний подавати щорічну звітність, перед ДНВП «Геоінформ України» про стан запасів корисних копалин за формою 5-гр та сплачувати обов`язкові платежі.

34. Таким чином, оскільки виявлені систематичні порушення та невиконання вимог розпорядчих документів є порушенням вимог передбачених спеціальним дозволом, наявні підстави для анулювання дозволу, згідно із статтею 26 Кодексу України про надра.

35. Інформація щодо згоди на анулювання спеціального дозволу на користування надрами до Держгеонадр не надходила, отже самостійно анулювати спеціальний дозвіл не є можливим.

36. Держгеонадра проти зустрічного позову заперечила повністю, із посиланням на обставини викладені у первісному позові, зазначила, що Державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний геологічний Фонд України» (ДНВП «Геоінформ України») є науково-виробничою установою Державної служби геології та надр України, яка збирає, зберігає, аналізує та надає у користування інформацію, що утворилася в процесі геологічного вивчення та використання надр.

37. Згідно із розділом 7 угоди про користування надрами від 29.11.2018 надрокористувач зобов`язаний в установленому порядку подавати до Держгеонадр щорічні звіти відповідно до форм звітності щодо обліку запасів корисних копалин.

38. Держгеонадра після кожного наказу направляла листи товариству, неотримання товариством кореспонденції не означає відсутність обов`язку надрокористувача усунути порушення у сфері надрокористування визначені спеціальним дозволом на користування надрами.

39. Накази Держгеонадр розміщуються протягом п`яти робочих днів на офіційному веб-сайті відповідного органу.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА ТА ПОЗИВАЧА ЗА ЗУСТРІЧНИМ ПОЗОВОМ

40. Товариство проти заявленого позову заперечило повністю, подало зустрічний позов, у якому зазначило, що не отримувало листів від Державної служби геології та надр України.

41. Як стало відомо з відкритої інформації розміщеної на офіційному сайті відповідача, товариству зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами № 6298 від 29.11.2018, а саме, наказами від 22.07.2020 № 311, від 09.09.2020 № 391, від 28.01.2021 № 134.

42. Як вбачається з інформації вищезазначених наказів, як актів індивідуальної дії відносно позивача, основною підставою для зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 6298 від 29.11.2018 стало начебто неподання товариством щорічної звітності щодо руху запасів за формою 5-гр за 2018 та 2019 роки.

43. Особливими умовами № 5 спеціального дозволу № 6298 від 29.11.2018 не передбачено обов`язку надрокористувача подавати щорічну звітність за формою 5-гр про стан запасів корисних копалин перед ДНВП «Геоінформ України», особливі умови передбачають обов`язок надрокористувача щодо своєчасної і в повному обсязі оплати обов`язкових платежів до Державного бюджету згідно з чинним законодавством.

44. Більше того, особливими умовами № 4 спеціального дозволу передбачений обов`язок надрокористувача щодо щорічної звітності щодо руху запасів згідно з формою 5-гр, але не перед ДНВП «Геоінформ України», як зазначено у первісному позові, а перед Державною службою геології та надр України.

45. Цей обов`язок товариства кореспондується з приписами Інструкції із заповнення форми звітності № 5-гр (тверді горючі, металічні та неметалічні корисні копалини) (річна) «Звітний баланс запасів корисних копалин за 20_рік»), затвердженої наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 14.03.2016 № 97, відповідно до пункту 2 якої форму 5-гр до 05 лютого наступного за звітним року до Держгеонадр подають користувачі надр, визначені статтею 13 Кодексу України про надра, що здійснюють користування надрами на підставі та в межах родовища (ділянки), визначеного (визначеної) спеціальним дозволом на користування надрами.

46. Умовами спеціального дозволу на користування надрами № 6298 від 29.11.2018 не передбачений термін надання щорічної звітності звітного балансу запасів корисних копалин за формою 5-гр, а зазначений лише обов`язок такої звітності (що відповідає позиції ВАСУ в ухвалі від 22.01.2015 у справі № К/800/8625/13).

47. На виконання обов`язку, передбаченого особливими умовами № 4 спеціального дозволу та інструкцією із заповнення форми звітності за формою 5-гр за 2018 – 2019 роки позивачембули направлені поштовим відправленням на адресу Державної служби геології та надр України, про що свідчать квитанції № 5205100006030 з описом вкладення від 04.02.2020, а щорічна звітність за формою 5-гр за 2020 рік була направлена на адресу Державної служби геології та надр України 04.02.2021, про шо свідчить квитанція № 5205100049128 з описом вкладення.

48. Додатковою підставою для зупинення дії спеціального дозволу стало начебто порушення товариством абзацу 2.4 статті 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) усфері господарської діяльності», якими передбачено, що суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний не створювати перешкоди органам державного нагляду (контролю) чи їх посадовим особам при здійсненні ними заходів державного нагляду (контролю), за умови, що зазначені заходи здійснюються такими особами відповідно до вимог закону, та надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, шо виникають під час державного нагляду (контролю) відповідно до закону.

49. Із загальнодоступних даних бази Пілотного модулю планування заходів державного нагляду (контролю) та збору інформації для запуску інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) товариству стало відомо, що відповідно до наказу, як акту індивідуальної дії, Держгеонадра від 09.09.2020 № 394 у зв`язку із порушенням особливих умов спеціального дозволу на користування надрами, а саме, неподання суб`єктам господарювання документів обов`язкової звітності за два звітні періоди підряд без поважних причин було проведено позапланову перевірку ТОВ «Схід Руд Трейд» з питань дотримання вимог у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, за результатами якої складено акт від 12.10.2020 № 40/6298-Д, а потім внаслідок якого було складено припис від 16.10.2020 № 40/6298-Д, за невиконання вимог якого, були доповнені підстави зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 6298 від 29.11.2018.

50. Позивач звертає увагу на той факт, шо у відповідача були відсутні підстави для здійснення позапланового заходу, винесення припису та оскаржуваних наказів, оскільки вимоги щодо надання щорічної звітності щодо руху запасів згідно з формою 5-гр за 2018 - 2019 роки були позивачем виконані.

51. Окрім того, що вихід на позапланову перевірку позивача с безпідставним та незаконним, ще і порушення, які встановлені в акті з посиланням на абзац статті Закону № 877, начебто який було порушено позивачем, зовсім не існують, а саме, в акті перевірки в розділі опис виявлених порушень у графі таблиці № з/п 2 вказано - «вимоги законодавства, які було порушено, із зазначенням відповідних статей (пунктів, абзаців тощо) - вказане порушення: абзац другий статті 11 Закону № 877 з описом фактичних обставин - суб`єкт господарювання не надав документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю). В той час, коли абзац другий статті 11 Закону № 877 передбачає порушення - не створювати перешкоди органам державного нагляду (контролю) чи їх посадовим особам при здійсненні ними заходів державного нагляду (контролю), за умови що зазначені заходи здійснюються такими особами відповідно до вимог закону.

52. Щодо припису, який було винесено відповідачем від 16.10.2020 № 40/6298-Д, слід зазначити, що відповідно до частини 8 статті 7 Закону № 877 припис органу державного нагляду (контролю) - Державної служби геології та надр - виноситься лише у випадку виявлення під час перевірки порушень вимог законодавства та повинен містити вимогу щодо усунення цих порушень. Оскільки позивачем взагалі не було допущено порушень на момент винесення припису, то припис від 16.10.2020 № 40/6298-Д є також незаконним.

53. Вимоги припису не направлені на усунення порушень вимог законодавства з геології та надр, оскільки внаслідок непроведення перевірки не встановлено жодних порушень. Припис не може замінювати форму контролю як проведення перевірки, та за його допомогою не можуть витребовуватися необхідні документи, що мають оглядатися та досліджуватися при перевірці.

54. Необхідність надання документів, що висвітлено безпосередньо в самому приписі, не узгоджується з вимогами законодавства щодо мети припису, як обов`язкового до виконання документа направленого на усунення виявлених порушень вимог законодавства з геології та надр.

55. Вказана позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними в постановах від 11.06.2019 у справі № 802/793/16, від 30.09.2019 у справі № 817/61/16.

56. Позивач є добросовісним надрокористувачем і вважає, що підстави для прийняття оскаржуваних припису та наказів відносно позивача у Державної служби геології та надр України були відсутні, а їх прийняття порушує право позивача користування надрами.

57. У пункті 21 Порядку № 615 міститься пряма норма, що дія дозволу поновлюється органом з питань надання дозволу після усунення надрокористувачем причин, що призвели до зупинення його дії.

58. У разі визнання за рішенням суду, що набрало законної сили, незаконним (безпідставним) зупинення дії та/або анулювання дозволу строк дії дозволу та відповідно строк користування надрами продовжується органом з питань надання дозволу на строк такого зупинення та/або анулювання.

59. Таким чином, оскільки з боку позивача не було ніяких порушень, які стали підставою зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 6298 від 29.11.2018, правова норма прямо визначає лише один варіант правомірної поведінки відповідача як дозвільного органу - поновити позивачу дію спеціального дозволу на користування надрами № 6298 від 29.11.2018 з моменту його зупинення, а саме з 09.09.2020.

60. Оскільки підстави для зупинення дії спеціального дозволу відсутні, доречною буде вимога позивача про зобов`язання Державної служби геології та надр України поновити дію спеціального дозволу з моменту його зупинення, а саме з 09.09.2020.

61. Жоден інший спосіб захисту порушених прав позивача не гарантує повного та дієвого захисту прав, свобод та інтересів позивача від порушень з боку відповідача, при якому подальші можливі протиправні дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень викликають необхідність повторного звернення позивача до суду за захистом своїх прав.

62. Верховний Суд у постанові від 21.03.2019 у справі № 817/498/17 наголосив, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

63. Оскільки, попередня поведінка відповідача свідчить про недбале ставлення до виконання своїх повноважень позивач має обґрунтоване побоювання, що відповідач, у випадку винесення судом рішення на користь позивача, буде створювати формальні перешкоди у виконанні такого рішення або іншим способом затягувати його виконання.

64. За таких обставин, товариство змушене звертатися до суду із проханням скористатися правом суду на встановлення судового контролю за виконанням рішення.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

65. Товариство з обмеженою відповідальністю «Схід Руд Трейд» зареєстровано 16.06.2017 номер запису 12271020000017907, код ЄДРПОУ 41401940.

66. Згідно із витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 03.07.2021 за кодом 413029260072 станом на 03.07.2021, місцезнаходженням юридичної особи є місто Кривий Ріг, пр. Поштовий, будинок 1, кабінет 322, згідно із хронологією реєстраційних дії 05.02.2019, 21.04.2020, 09.06.2021 здійснювалась реєстрація змін місцезнаходження юридичної особи.

67. ТОВ «Схід Руд Трейд» на підставі наказу від 31.10.2018 видано спеціальний дозвіл на користування надрами № 6298 від 29.11.2018:

- вид користування надрами: видобування;

- мета користування надрами: видобування окислених залізистих кварцитів, придатних в якості добавки для цементу та вапняків, придатних в якості сировини для виробництва вапна.

68. Особливими умовами спеціального дозволу № 6298 від 29.11.2018, зокрема, є:

4) щорічна звітність перед Державною службою геології та надр України щодо руху запасів згідно з формою 5-гр;

5) своєчасна і в повному обсязі сплата платежів до Державного бюджету згідно з чинним законодавством.

69. Додатком до спеціального дозволу № 6298 від 29.11.2018 є угода № 6298 про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин від 29.11.2018.

70. Додатком 2 до угоди про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин від 29.11.2018 є Програма робіт, яка передбачає початок видобування залізистих кварцитів у ІІ кварталі 2020 року.

71. ТОВ «Схід Руд Трейд» складено:

- звітний баланс запасів корисних копалин за 2018 рік окислені залізисті кварцити та спільнозалягаюча копалина – вапняки за формою 5-гр, затвердженою наказом від 14.03.2016 № 97;

- звітний баланс запасів корисних копалин за 2019 рік окислені залізисті кварцити та спільнозалягаюча копалина – вапняки за формою 5-гр, затвердженою наказом від 14.03.2016 № 97.

72. 04.02.2020 звітні баланси запасів корисних копалин за 2018 та 2019 рік за формою 5-гр направлені на адресу Державної служби геології та надр України, м. Київ вул. Антона Цедіка, 16, згідно квитанції № 5205100006030 із описом вкладення, що підтверджується штемпелем поштового відділення «Укрпошта» та підписом працівника зв`язку.

73. Державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний геологічний фонд України» (ДНВП «Геоінформ України») листом від 03.07.2020 № 03/303-1826 на запит Держгеонадра від 24.06.2020 надало інформацію щодо звітування надрокористувачів за 2019 рік, додавши відповідні переліки, у наданому додатку від 03.07.2020 за порядковим номером 38 зазначено ТОВ «Схід Руд Трейд», спецдозвіл № 6298 від 28.11.2018.

74. Наказом від 22.07.2020 № 311 «Про встановлення термінів на усунення порушень» Держгеонадра встановило надрокористувачам терміни на усунення порушень законодавства про надра у зв`язку із порушенням особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами в частині надання звітних балансів запасів корисних копалин за формами 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2019 рік та враховуючи пропозиції робочої групи з питань надрокористування (протокол від 20.07.2020 № 7-РГ/2020) вирішено:

- встановити надрокористувачам терміни на усунення порушень законодавства про надра, згідно з переліком, наведеним додатку до цього наказу.

75. Згідно із витягом з переліку надрокористувачів, яким встановлено терміни для усунення порушень законодавства про надра (додаток до наказу від 22.07.2020 № 311) за порядковим номером 5 зазначено:

- спецдозвіл № 6298 від 28.11.2018;

- власник дозволу: ТОВ «Схід Руд Трейд»;

- корисна копалина: кварцити залізисті, вапняк;

- порушення: пункт 3 статті 53 Кодексу України про надра;

- номер та дата протоколу, прийняте рішення: № 7-РГ/2020 від 20.07.2020, надати надрокористувачу 15 календарних днів для усунення порушень.

76. Держгеонадра листом від 04.08.2020 № 11666/01/07-20 повідомило ТОВ «Схід Руд Трейд» про прийняття рішення від 22.07.2020 № 311 та розміщення наказу на офіційному вебсайті.

77. Лист від 04.08.2020 № 11666/01/07-20 повернуто відправнику у зв`язку із неврученням адресату.

78. ДНВП «Геоінформ України» листом від 25.08.2020 № 03/303-2487 на запит Держгеонадра від 21.08.2020 надало інформацію щодо надрокористувачів, які не подали звітні баланси запасів корисних копалин за формами 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2019 рік, у додатку за порядковим номером 2 зазначено ТОВ «Схід Руд Трейд».

79. Наказом Держгеонадр від 09.09.2020 № 391 «Про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів на усунення порушень», у зв`язку із порушенням особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами в частині надання звітних балансів запасів корисних копалин за формами 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2019 рік та враховуючи пропозиції робочої групи з питань надрокористування (протокол від 03.09.2020 № 9-РГ/2020) вирішено:

- зупинити дію спеціальних дозволів на користування надрами згідно з переліком, наведеним додатку 1 до цього наказу.

80. Додатком 1 до наказу від 09.09.2020 № 391 є перелік спеціальних дозволів на користування надрами, дію яких зупинено, згідно із витягом із якого за порядковим номером 16 зазначено:

- спецдозвіл № 6298 від 28.11.2018;

- власник дозволу: ТОВ «Схід Руд Трейд»;

- корисна копалина: кварцити залізисті, вапняк;

- порушення: пункт 3 статті 53 Кодексу України про надра;

- підстава зупинення: підпункт 1 пункту 21 Постанови від 30.05.11 № 615;

- номер та дата протоколу, прийняте рішення: № 9-РГ/2020 від 03.09.2020, зупинити дію дозволу, надати 30 календарних днів на усунення порушень.

81. Держгеонадра листом від 15.09.2020 № 13933/01/07-20 повідомило ТОВ «Схід Руд Трейд» про прийняття рішення від 09.09.2020 № 391 та розміщення наказу на офіційному вебсайті.

82. Лист від 15.09.2020 № 13933/01/071758-20 повернуто відправнику у зв`язку із неврученням адресату.

83. Пунктом 1.3 наказу Держгеонадра від 09.09.2020 № 394, у зв`язку з неподанням суб`єктами господарювання документів обов`язкової звітності, передбачених наказом Держгеонадра від 22.08.2013 № 433, за два звітні періоди підряд без поважних причин, вирішено провести позапланові перевірки діяльності суб`єктів господарювання, яким надані дозволи на користування надрами, відповідно до додатку 3 на предмет дотримання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, визначеного згідно з додатком 4 до уніфікованої форми акту.

84. У додатку 3 до наказу Держгеонадр від 09.09.2020 № 394 наведено перелік суб`єктів господарювання, у якому за порядковим номером 45 зазначено: ТОВ «Схід Руд Трейд», дата початку перевірки 12.10.2020.

85. 12.10.2020 Південним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України складено акт № 40/6298-Д за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр ТОВ «Схід Руд Трейд», яким встановлено наявність порушень вимог законодавства:

1) суб`єкт господарювання не допустив посадових осіб Держгеонадр до здійснення заходу державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), встановлено законодавством; порушено абзац другий статті 11 Закону № 877; ризик настання негативних наслідків: псування родовищ;

2) суб`єкт господарювання не надав документи, зразки продукції, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникли під час державного нагляду (контролю); порушено абзац другий статті 11 Закону № 877; ризик настання негативних наслідків: псування родовищ.

86. 16.10.2020 за № 40/6298-Д Південним міжрегіональним відділом видано ТОВ «Схід Руд Трейд» припис за результатами позапланової перевірки: згідно з актом від 12.10.2020 № 40/6298-Д були виявлені порушення вимог законодавства у сфері надрокористування:

1) суб`єкт господарювання не допустив посадових осіб Держгеонадр до здійснення заходу державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), встановлено законодавством; порушено абзац другий статті 11 Закону № 877;

2) суб`єкт господарювання не надав документи, зразки продукції, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникли під час державного нагляду (контролю); порушено абзац четвертий статті 11 Закону № 877;

- надрокористувач цим приписом зобов`язується у строк до 16.11.2020 усунути вищезазначені порушення законодавства у сфері надрокористування та подати в письмовій формі до Південного міжрегіонального відділу матеріали, які підтверджують факт усунення вказаних порушень;

- перелік документів та матеріалів, що вимагаються за 21 питанням.

87. Згідно відмітки на приписі, припис направлено листом від 16.10.2020 № 151/14/03.

88. 12.01.2021 за № 05-14/03 Південним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України складено подання про зупинення дії (анулювання) спеціального дозволу на користування надрами № 6298 від 29.11.2018, згідно із яким:

- за результатами проведеної перевірки ТОВ «Схід Руд Трейд», згідно з актом від 12.10.2020 № 40/6298-Д, були виявлені порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та використання надр, надрокористувачу надано припис від 16.10.2020 № 40/6298-Д, установлено термін усунення порушення до 16.11.2020;

- аналіз усунення порушення станом на 12.01.2021 наведено у таблиці 1: порушення 1 – не усунене, порушення 2 – не усунене;

- відповідно до підпункту 3 пункту 21 Порядку № 615 у зв`язку із невиконання у встановлений строк припису від 16.10.2020 № 40/6298-Д відділ вносить подання про зупинення дії (анулювання) спеціального дозволу на користування надрами № 6298 від 29.11.2018.

89. Пунктом 4 наказу Держгеонадр від 28.01.2021 № 134 «Про поновлення дії, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів» вирішено на часткову зміну підстав для зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, доповнити перелік порушень та підстав для зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, виклавши стовпчики 8 та 9 в редакції з додатком 4 до цього наказу.

90. Додатком 4 до наказу Держгеонадр від 28.01.2021 № 134 є перелік спеціальних дозволів на користування надрами, яким доповнено підстави зупинення дозволу, згідно із витягом до якого за порядком номером 6 зазначено:

- спецдозвіл № 6298 від 28.11.2018;

- власник дозволу: ТОВ «Схід Руд Трейд»;

- порушення вимог законодавства: стаття 24, пункт 3 статті 53 Кодексу України про надра, абзац другий статті 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»;

- підстава зупинення: підпункти 1, 3 пункту 21 Порядку № 615;

- номер та дата протоколу, прийняте рішення: № 2-РГ/2021 від 27.01.2021, внести зміни до пункту 16 додатка 1 до наказу від 09.09.2020 № 391 в частині доповнення підстав зупинення дії дозволу, надати 30 календарних днів на усунення порушень.

91. Держгеонадра листом від 04.02.2021 № 1758/01-07-20 повідомило ТОВ «Схід Руд Трейд» про прийняття рішення від 28.01.2021 № 134 та розміщення наказу на офіційному вебсайті.

92. Лист від 04.02.2021 № 1758/01-07-20 повернуто відправнику у зв`язку із неврученням адресату.

93. ТОВ «Схід Руд Трейд» складено звітний баланс запасів корисних копалин за 2020 рік окислені залізисті кварцити та спільнозалягаюча копалина – вапняки за формою 5-гр, затвердженою наказом від 14.03.2016 № 97.

94. 04.02.2021 звітний баланс запасів корисних копалин за 2020 рік за формою 5-гр направлено на адресу Державної служби геології та надр України, м. Київ вул. Антона Цедіка, 16, згідно квитанції № 5205100049129 із описом вкладення, що підтверджується штемпелем поштового відділення «Укрпошта» та підписом працівника зв`язку.

95. ДНВП «Геоінформ України» листом від 15.03.2021 № 03/303-0992 на запит Держгеонадра від 24.02.2021 надало інформацію щодо власників спеціальних дозволів на користування надрами, які станом на 11.03.2021 не направили до ДНВП «Геоінформ України» щорічну статистичну звітність за формою 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2019 рік, у додатку за порядковим номером 14 зазначено ТОВ «Схід Руд Трейд».

96. Наказом від 29.04.2021 № 338 «Про надання термінів усунення порушень» Держгеонадра встановило надрокористувачам терміни на усунення порушень законодавства про надра у зв`язку із порушенням надрокористувачами особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами в частині надання звітних балансів запасів корисних копалин за формами 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2020 рік та враховуючи пропозиції робочої групи з питань надрокористування (протокол від 23.04.2021 № 7-РГ/2021) вирішено надати 15 календарних днів на усунення порушень згідно з переліком, наведеним у додатку до цього наказу.

97. Згідно із витягом з переліку (додаток до наказу від 29.04.2021 № 338) за порядковим номером 50 зазначено:

- спецдозвіл № 6298 від 28.11.2018;

- власник дозволу: ТОВ «Схід Руд Трейд»;

- порушення: пункт 3 статті 53 Кодексу України про надра;

- номер та дата протоколу, прийняте рішення: № 7-РГ/2021 від 23.04.2021, надати 15 календарних днів для усунення порушень.

98. Держгеонадра листом від 11.05.2021 № 7330/01/07-21 повідомило ТОВ «Схід Руд Трейд» про прийняття рішення від 29.04.2021 № 338 та розміщення наказу на офіційному вебсайті.

99. Лист від 11.05.2021 № 7330/01/07-21 повернуто відправнику у зв`язку із неврученням адресату.

100. Держгеонадра листом від 17.05.2021 № 7789/01/07-21 «Про надання згоди / незгоди на припинення права користування надрами» довела до відома ТОВ «Схід Руд Трейд», що робочою групою (протокол від 23.04.2021 № 7-РГ/2021) розглянуто питання щодо подальшої дії спеціального дозволу на користування надрами № 6298 від 28.11.2018, із посиланням на частину сьому статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», просило у 15 денний строк надати Держгеонадр власну пропозицію (згоду / незгоду) на припинення права користування надрами, згідно із спеціальним дозволом на користування надрами № 6298 від 28.11.2018.

101. ТОВ «Схід Руд Трейд» звернулось до Дніпропетровської дирекції АТ «Укрпошта» із запитом від 31.08.2021 № 31/08 про надання інформації щодо поштових відправлень, які були направлені ТОВ «Схід Руд Трейд» на адресу Державної служби геології та надр України, місцезнаходження 03057, м. Київ, вул. Антона Цедіка, 16, згідно квитанцій № 5205100006030 від 04.02.2020 з описом вкладення та № 5205100049128 від 04.02.2021 з описом вкладення, додавши копії квитанцій з описом вкладень.

102. Листом АТ «Укрпошта» від 05.09.2021 № 1853-Ю-20210510039-В на запит ТОВ «Схід Руд Трейд» повідомило, що Укрпошта здійснює перевірку пересилання реєстрованих поштових відправлень в автоматизованій системі протягом шести місяців з дня прийняття їх для пересилання, тому надати інформацію щодо поштових відправлень, які були направлені ТОВ «Схід Руд Трейд» на адресу Державної служби геології та надр України, місцезнаходження 03057, м. Київ, вул. Антона Цедіка, 16, 04.02.2020 з описом вкладення квитанція № 5205100006030 та № 5205100049128 від 04.02.2021 з описом вкладення немає можливості. Водночас повідомлено, що згідно додатків доданих до запиту, інформація вказана у формулярах завірена спеціальними штампами проставленими спеціальним штампувальним поштовим пристроєм зразка «Укрпошти», тобто документи поштового відправлення були належним чином оформлені та завірені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270 «Про затвердження Правил надання послуг поштового зв`язку».

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

103. Відповідно до частини другої статті 24 Кодексу України про надра користувачі надр зобов`язані:

1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано;

2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр;

3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища;

4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві;

4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України;

5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

104. Права та обов`язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою (частина третя статті 24 Кодексу України про надра).

105. Згідно із частиною першою статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі:

1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;

2) закінчення встановленого строку користування надрами;

3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;

4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення;

5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;

7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

106. Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку (частина друга статті 26 Кодексу України про надра).

107. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку (частина третя статті 26 Кодексу України про надра).

108. Пунктом 3 частини першої статті 53 Кодексу України про надра встановлено, шо при розробці родовищ корисних копалин повинні забезпечуватися облік стану і руху запасів, втрат і погіршення якості корисних копалин, а також подання до статистичних та інших державних органів встановленої законодавством звітності.

109. Відповідно до пункту 21 «Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами», затвердженго постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 № 124, яка набрала чинності 25.02.2020 (далі – Порядок № 615), дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням Міндовкілля, Держпраці, МОЗ, Держекоінспекції, органів місцевого самоврядування, ДПС у разі:

1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр;

2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов`язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров`ю працівників або населення;

3) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища;

4) наявності підстав, передбачених Законом України «Про санкції»;

5) невиконання умов висновків з оцінки впливу на довкілля та/або висновків державної екологічної експертизи;

6) відсутності висновку з оцінки впливу на довкілля та/або висновку державної екологічної експертизи діяльності з видобування корисних копалин.

110. Після зупинення дії дозволу надрокористувач зобов`язаний зупинити проведення на наданій йому в користування ділянці надр робіт, передбачених дозволом.

111. Зупинення дії дозволу не звільняє надрокористувача від обов`язку проводити на ділянці надр роботи, пов`язані із запобіганням виникненню надзвичайної ситуації або усуненням її наслідків.

112. Зупинення дії дозволу не є підставою для переривання строку його дії.

113. Дія дозволу поновлюється органом з питань надання дозволу після усунення надрокористувачем причин, що призвели до зупинення його дії.

114. У разі визнання за рішенням суду, що набрало законної сили, незаконним (безпідставним) зупинення дії та/або анулювання дозволу строк дії дозволу та відповідно строк користування надрами продовжується органом з питань надання дозволу на строк такого зупинення та/або анулювання.

115. Право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбачених Кодексом України про надра, Законами України «Про нафту і газ» та «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» (пункт 22 Порядку № 615).

116. Про надання, продовження строку дії, зупинення дії, поновлення дії, переоформлення, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ (пункт 24 Порядку № 615).

117. Облік наданих дозволів та заяв ведеться державним науково-виробничим підприємством «Геоінформ України» в установленому Держгеонадрами порядку (пункт 25 Порядку № 25).

118. Пунктами 1 та 4 наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 14.03.2016 № 97 затверджені форма звітності № 5-гр (тверді горючі, металічні та неметалічні корисні копалини) (річна) «Звітний баланс запасів корисних копалин за 20__ рік» та Інструкція із заповнення форми звітності № 5-гр (тверді горючі, металічні та неметалічні корисні копалини) (річна) «Звітний баланс запасів корисних копалин за 20__ рік» (далі Інструкція № 97).

119. Пунктом 2 Інструкції № 97 визначено, що форму 5-гр до 05 лютого наступного за звітним року до Держгеонадр подають користувачі надр, визначені статтею 13 Кодексу України про надра, що здійснюють користування надрами на підставі та в межах родовища (ділянки), визначеного (визначеної) спеціальним дозволом на користування надрами.

120. Частиною першою статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі – Закон № 877-V) визначено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

121. Абзацом шостим частини першої статті 6 Закону № 877-V визначено, що підставою для здійснення позапланових заходів є неподання суб`єктом господарювання документів обов`язкової звітності за два звітні періоди підряд без поважних причин або без надання письмових пояснень про причини, що перешкоджали поданню таких документів.

122. На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу (частина сьома статті 7 Закону № 877-V).

123. Згідно із частиною першою статті 11 Закону № 877-V суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний:

1) допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом (абзац другий);

2) не створювати перешкоди органам державного нагляду (контролю) чи їх посадовим особам при здійсненні ними заходів державного нагляду (контролю), за умови що зазначені заходи здійснюються такими особами відповідно до вимог закону (абзац третій);

3) виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства (абзац четвертий);

4) надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону (абзац п`ятий).

124. Правові та організаційні засади функціонування дозвільної системи у сфері господарської діяльності, порядок діяльності дозвільних органів, уповноважених видавати документи дозвільного характеру, та адміністраторів встановлений Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 06.09.2005 № 2806-IV (далі – Закон № 2806-IV).

125. Основні вимоги до порядку видачі документів дозвільного характеру або відмови в їх видачі, переоформлення, анулювання документів дозвільного характеру визначені статтею 4-1 Закону № 2806-IV.

126. Абзацом п`ятим частини сьомої статті 4-1 Закону № 2806-IV встановлено, що дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав:

1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;

2) здійснення суб`єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

127. Законом можуть передбачатися інші підстави для анулювання документа дозвільного характеру.

128. Дія документа дозвільного характеру припиняється через десять робочих днів із дня прийняття (винесення) дозвільним органом рішення про анулювання такого документа, якщо інше не передбачено законом.

129. Рішення дозвільного органу про анулювання документа дозвільного характеру може бути оскаржено до адміністративного суду (абзац одинадцятий частини сьомої статті 4-1 Закону № 2806-IV).

130. Анулювання документа дозвільного характеру з підстав, не передбачених законом, забороняється (абзац дванадцятий частини сьомої статті 4-1 Закону № 2806-IV).

131. У разі анулювання документа дозвільного характеру з підстав, не передбачених законом, документ дозвільного характеру підлягає поновленню за рішенням дозвільного органу або адміністративного суду. Поновлення документа дозвільного характеру відбувається шляхом здійснення відповідного запису в Єдиному державному реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (абзац тринадцятий частини сьомої статті 4-1 Закону № 2806-IV).

132. Строк дії безпідставно анульованого документа дозвільного характеру подовжується на строк, протягом якого такий документ дозвільного характеру вважався анульованим (абзац шістнадцятий частини сьомої статті 4-1 Закону № 2806-IV).

133. Днем поновлення безпідставно анульованого документа дозвільного характеру є день внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (абзац сімнадцятий частини сьомої статті 4-1 Закону № 2806-IV).

134. Основні вимоги до порядку видачі, переоформлення, анулювання документів дозвільного характеру поширюються на всі документи дозвільного характеру, у тому числі на дозвільні (погоджувальні) процедури, якщо інше не встановлено законом (частина одинадцята статті 4-1 Закону № 2806-IV).

135. Документ дозвільного характеру відображається у виписці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що підлягає обов`язковому оприлюдненню на порталі електронних сервісів у порядку, визначеному Міністерством юстиції України в Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (частина сімнадцята статті 4-1 Закону № 2806-IV).

VІ. ОЦІНКА СУДУ

136. У заявленому спорі Держгеонадра вважає наявними підстави для припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 6298 від 29.11.2018, наданого ТОВ «Схід Руд Трейд», у зв`язку із невиконанням надрокористувачем умов спецдозволу щодо подання звітів за формою 5-гр, у зв`язку із чим прийняті накази від 22.07.2020 № 311 про встановлення терміну на усунення порушень, від 09.09.2020 № 391 про зупинення дії спеціального дозволу, а також наказ 09.09.2020 № 394 про проведення позапланової перевірки, до проведення якої суб`єкт господарювання не допустив перевіряючих, у зв`язку із чим складено акт перевірки від 12.10.2020 та припис від 16.10.2021, вимоги останнього надрокористувачем не виконано в установлений строк, що стало підставою для доповнення підстав зупинення дії спецдозволу наказом від 28.01.2021 № 134.

137. Оскільки власник спецдозволу не надав згоду на припинення права користування надрами, у зв`язку із систематичних допущенням порушень умов спецдозволу, Держгеонадра просить задовольнити первісний позов.

138. Товариство заперечує проти правомірності встановлених порушень, зазначає про подання 04.02.2020 звітності за формою 5-гр за 2018, 2019 роки поштовим зв`язком, зазначає про відсутність підстав для проведення перевірки та винесення приписів, у зв`язку із чим визначено зміст позовних вимог зустрічного позову.

щодо надання звітності

139. Надаючи оцінку доводам сторін, суд виходить із того, що особливими умовами спеціального дозволу на користування надрами № 6298 від 29.11.2018 є:

4) щорічна звітність перед Державною службою геології та надр України щодо руху запасів згідно з формою 5-гр;

5) своєчасна і в повному обсязі сплата платежів до Держаного бюджету згідно з чинним законодавством.

140. Пунктом 2 Інструкції № 97 визначено, що форму 5-гр до 05 лютого наступного за звітним року до Держгеонадр подають користувачі надр, визначені статтею 13 Кодексу України про надра, що здійснюють користування надрами на підставі та в межах родовища (ділянки), визначеного (визначеної) спеціальним дозволом на користування надрами.

141. Таким чином, доводи позивача про не встановлення строку подання звітності за формою 5-гр суд вважає необґрунтованим.

142. Поряд із цим, як особливими умовами спецдозволу, так і пунктом 2 Інструкції № 97 визначено, що звітність за формою 5-гр подається до Державної служби геології та надр України.

143. Отже, наведені у позові аргументи Держгеонадр про встановлення особливими умовами спецдозволу обов`язку надрокористувача подавати щорічну звітність Державному науково-виробничому підприємству «Державний інформаційний геологічний фонд України», яке є самостійною юридичною особою (ЄДРПОУ 01432859), основним видом діяльності якого є 72.19 Дослідження й експериментальні розробки у сфері інших природничих і технічних наук, хоч засновником і власником такого державного підприємства є Держгеонадра, є необґрунтованими.

144. Документів на підтвердження делегування державному підприємству вищевказаних повноважень Держгеонадр матеріали справи не містять.

145. При цьому, пунктом 25 Порядку № 25 визначено, що державним науково-виробничим підприємством «Геоінформ України» ведеться облік наданих дозволів та заяв.

146. Матеріалами справи підтверджується направлення товариством 04.02.2020 засобами поштового зв`язку звітних балансів запасів корисних копалин за 2018 та 2019 рік за формою 5-гр на адресу Державної служби геології та надр України, м. Київ вул. Антона Цедіка, 16, згідно квитанції № 5205100006030 із описом вкладення, що підтверджується штемпелем поштового відділення «Укрпошта» та підписом працівника зв`язку.

147. При цьому, програмою робіт у формі додатку 2 до угоди про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин від 29.11.2018 передбачено початок видобування залізистих кварцитів тільки у ІІ кварталі 2020 року, отже зміна обсягів корисних копалин є запланованою саме з вказаного періоду.

щодо правомірності наказу від 22.07.2020 № 311

148. Пунктом 5 додатку до наказу від 22.07.2020 № 311 «Про встановлення термінів усунення порушень», товариству надано 15 календарних днів для усунення порушень в частині надання звітних балансів запасів корисних копалин, наказ у цій частині прийнято у зв`язку із отриманням від ДНВП «Геоінформ України» листом від 03.07.2020 № 03/303-1826 інформації про надрокористувачів, які не направили станом на 03.07.2020 щорічну статистичну звітність до ДНВП «Геоінформ України».

149. Таким чином, із урахуванням направлення товариством поштовим зв`язком на адресу Держгеонадр звітів за 2018, 2019 рік за формою 5-гр, відсутністю у надрокористувача обов`язку надання звітів до ДНВП «Геоінформ України», прийняття наказу від 22.07.2020 № 311 у частині, що стосується товариства, є необґрунтованим та безпідставним.

щодо правомірності наказу від 09.09.2020 № 391

150. Пунктом 16 додатку 1 до наказу Держгеонадр від 09.09.2020 № 391 «Про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів усунення порушень», у зв`язку із порушенням особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами в частині надання звітних балансів запасів корисних копалин за формами 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2019 рік вирішено зупинити дію спеціального дозволу ТОВ «Схід Руд Трейд» у зв`язку із допущенням порушення пункту 3 статті 53 Кодексу України про надра на підставі підпункту 1 пункту 21 Постанови № 615.

151. При прийнятті наказу враховано інформацію, надану ДНВП «Геоінформ України» листом від 25.08.2020 № 03/303-2487, про ненадання ТОВ «Схід Руд Трейд» звітного балансу запасів корисних копалин за 2019 рік.

152. Пунктом 3 частини першої статті 53 Кодексу України про надра встановлено обов`язок надрокористувача щодо подання до статистичних та інших державних органів встановленої законодавством звітності.

153. Підпунктом 1 пункту 21 Порядку № 615 встановлено право Держгеонадр зупинити дію дозволу у разі порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр.

154. Як зазначено вище, товариством виконано обов`язок надання за 2019 рік звітності, передбаченої пунктом 4 особливих умов спецдозволу, а вищезазначена норма кодексу передбачає подання звітності до статистичних та інших державних органів, наявності статусу яких у ДНВП «Геоінформ України» матеріалами справи не підтверджено, у зв`язку із чим суд зазначає, що наказ від 09.09.2020 № 391 у вказаній частині є безпідставним та необґрунтованим.

щодо правомірності наказу від 28.01.2021 № 134

155. Пунктом 4 наказу Держгеонадр від 28.01.2021 № 134 «Про поновлення дії, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів» вирішено на часткову зміну підстав для зупинення дії спеціального дозволу внести зміни до пункту 16 додатка 1 до наказу від 09.09.2020 № 391 в частині доповнення підстав зупинення дії дозволу, викладавши їх у редакції: порушення вимог законодавства: стаття 24, пункт 3 статті 53 Кодексу України про надра, абзац другий статті 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»; підстава зупинення: підпункти 1, 3 пункту 21 Порядку № 615.

156. Надаючи оцінку правомірності прийняття наказу від 28.01.2021 № 134 в частині, що стосується ТОВ «Схід Руд Трейд», суд зазначає, що порядок зупинення дії дозволів не передбачає процедуру доповнення підстав зупинення спецдозволів, застосовану Держгеонадра, яка у свою чергу обмежена у способі та порядку дій нормою статті 19 Конституції України.

157. При цьому, наказ від 28.01.2021 № 134 прийнятий на підставі подання міжрегіонального відділу про зупинення дії спецдозволу від 12.01.2021 за № 05-14/03 у зв`язку із не усуненням до 16.11.2020 порушень, встановлених приписом від 16.10.2020 № 40/6298-Д.

158. Суд зазначає, що припис від 16.10.2020 № 40/6298-Д видано на підставі акту позапланової перевірки від 12.10.2020, ініційованої наказом Держгеонадра від 09.09.2020 № 394.

159. Абзацом шостим частини першої статті 6 Закону № 877-V визначено, що підставою для здійснення позапланових заходів є неподання суб`єктом господарювання документів обов`язкової звітності за два звітні періоди підряд без поважних причин або без надання письмових пояснень про причини, що перешкоджали поданню таких документів.

160. У свою чергу, наказ Держгеонадра від 09.09.2020 № 394 про проведення позапланової перевірки прийнято у зв`язку з неподанням суб`єктами господарювання документів обов`язкової звітності, передбачених наказом Держгеонадра від 22.08.2013 № 433, за два звітні періоди підряд без поважних причин.

161. При цьому, наказом Держгеонадра від 22.08.2013 № 433 затверджено форму щорічної звітності щодо стану виконання Програми робіт, зміст форми передбачає її подання у термін до 31 грудня.

162. Суд зазначає, що обґрунтування підстав припинення користування надрами ненаданням товариством звітності про стан виконання Програми робіт – Держгеонадра не заявляє. Відсутність поважних причин ненадання такої звітності Держгеонадра не підтверджено.

163. Таким чином, підставою для проведення вказаної позапланової перевірки не є неподання надрокористувачем звітності за формою 5-гр за два звітні періоди підряд, аналіз інформації щодо подання товариством звітності щодо виконання Програми робіт матеріалами справи не підтверджується.

164. Отже, суд зазначає про безпідставність та необґрунтованість наказу від 28.01.2021 № 134 в частині, що стосується товариства.

165. Крім того, Верховний Суд у постанові від 09.06.2021 у справі № 160/1351/19 дійшов висновку, що у разі недопуску до перевірки або ненадання документів, орган державного геологічного контролю може вимагати припинення таких дій. Однак ці вимоги не можуть бути предметом припису, оскільки припис складається у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акта перевірки.

166. Суд касаційної інстанції у постанові від 21.12.2020 у справі № 440/1775/19 висловив правовий висновок, що припис не може замінювати таку форму контролю як проведення перевірки та за його допомогою не можуть витребовуватися необхідні документи, що мають оглядатися та досліджуватися при перевірці. Необхідність надання документів, що зафіксована безпосередньо в самому приписі, не узгоджується з вимогами законодавства щодо суті та мети припису як обов`язкового до виконання документа, направленого на усунення виявлених порушень вимог законодавства у певній сфері.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

167. Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що анулюванню дозволу, зупиненню дії дозволу передує процедура встановлення порушення надрокористувачем вимог відповідного законодавства, тобто перевірка, за результатами якої надрокористувачу може бути винесено припис, розпорядження або інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

168. Не проведення Держгеонадра заходів нагляду в порядку та спосіб, що встановлені Законом № 877-V, виключає виявлення ним будь-яких порушень у діяльності у сфері надрокористування, що унеможливлює застосування до нього заходів впливу як у виді зупинення дії, так і анулювання спецдозволу.

169. Аналогічний підхід у подібних правовідносинах застосовано Верховним Судом у постановах від 10.10.2018 у справі № П/811/43/17, від 04.03.2020 у справі № 200/1466/19-а.

170. Водночас відповідне рішення Держгеонадра щодо зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами, яке передує процедурі анулювання відповідного дозволу, залежить виключно від встановлення у визначеному порядку факту порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених спеціальним дозволом, на чому наголошено у постанові Верховного Суду від 03.12.2020 у справі № 200/12960/19-а.

171. Анулювання раніше зупиненого спеціального дозволу можливе, зокрема, у разі, якщо надрокористувачем не усунуто порушення, які стали підставою для зупинення дії дозволу, що зазначено у постанові Верховного Суду від 20.08.2021 у справі № 809/1565/17.

172. З матеріалів справи судом встановлено, що порушення, системність вчинення яких покладено в підґрунтя позовних вимог Держгеонадр, не допущені надрокористувачем, у зв`язку із чим відсутні підстави для припинення права користування надрами ТОВ «Схід Руд Трейд» та задоволення заявлених Держгеонадра позовних вимог.

173. При розгляді справи судом встановлено необґрунтованість та безпідставність наказів Держгеонадр від 22.07.2020 № 311, від 09.09.2020 № 391, від 28.01.2021 № 134, у зв`язку із чим зустрічний позов в частині їх оскарження підлягає задоволенню.

174. Надаючи оцінку зустрічним похідним позовним вимогам про визнання поновленою дії спеціального дозволу на користування надрами № 6298 від 29.11.2018, виданого ТОВ «Схід Руд Трейд», з моменту зупинення, а саме з 09.09.2020, суд зазначає про відсутність підстав для їх задоволення, оскільки до компетенції адміністративного суду віднесено вирішення спорів про правомірність рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів власних повноважень, тобто контроль їх легальності, визнання спецдозволу поновленим може бути покладено в обґрунтування позову, однак не є належним способом захисту порушеного права.

175. Щодо позовних вимог про зобов`язання Держгеонадра, шляхом видання відповідного наказу, поновити дію спеціального дозволу на користування надрами № 6298 від 29.11.2018, з моменту його зупинення, а саме з 09.09.2020, суд зазначає, що вказаний спосіб захисту не кореспондується із пунктом 21 Порядку № 615, у тому числі у частині вимоги про зобов`язання «поновити» дію спецдозволу.

176. Зокрема, згідно із пунктом 21 Порядку № 615 у разі визнання за рішенням суду, що набрало законної сили, незаконним (безпідставним) зупинення дії та/або анулювання дозволу строк дії дозволу та відповідно строк користування надрами продовжується органом з питань надання дозволу на строк такого зупинення та/або анулювання.

177. Рішення суду у цій справі ще не набрало законної сили, отже підстави для зобов`язання Держгеонадр до вчинення дії щодо «продовження» строку дії дозволу та строку користування надрами є передчасними, крім того у вказаній нормі не йдеться про «поновлення» дії дозволу.

178. Поряд із цим, оскільки накази від 09.09.2020 № 391 та від 28.01.2021 № 134 щодо зупинення дії спецдозволу суд вважає протиправними (незаконними), та вказані накази, як акти індивідуальної дії, у разі набрання цим рішенням суду законної сили будуть такими, що не породжували для позивача будь-яких правових наслідків, належним способом захисту порушеного права є саме оскарження таких наказів.

179. Суд зазначає про важливість дії принципу «належного урядування». Він передбачає, державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

180. Таким чином, законодавством встановлено безальтернативний порядок дій органу з питань надання дозволу, а саме продовження строку дії дозволу та строку користування надрами на строк такого зупинення, які вчиняються на підставі рішення суду, яке набрало законної сили та яким визнано незаконним (безпідставним) зупинення дії такого дозволу.

щодо встановлення судового контролю

181. Вирішуючи клопотання позивача за зустрічним позовом про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд зазначає, що відповідач зобов`язаний виконувати рішення суду відповідно до статті 129-1 Конституції України, згідно із якою судове рішення є обов`язковим до виконання, та відповідно до статті 13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», якою встановлено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади та судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, органи державної влади, їх посадові особи не можуть приймати рішення, які скасовують судові рішення або зупиняють їх виконання.

182. Зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, відповідно до частини першої статті 382 КАС України подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, є правом, а не обов`язком суду.

183. З заявленого клопотання позивача не вбачається, а судом не встановлено, що загальний порядок виконання судового рішення не дасть очікуваного результату, або що відповідач створюватиме перешкоди для виконання такого рішення.

184. Оскільки позивач не навів обґрунтувань та не надав доказів, що підтверджують необхідність застосування процесуального інституту судового контролю за виконанням судового рішення, у тому числі із врахуванням частини задоволених позовних вимог, відсутності підстав для зобов`язання відповідача у межах розгляду цього спору вичинити певні дії, суд дійшов висновку про відсутність підстав для встановлення судового контролю за виконанням цього рішення.

щодо розподілу судових витрат

185. Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає, що сплачений Держгеонадра за подання первісного позову судовий збір відповідно до статті 139 КАС України покладається на суб`єкта владних повноважень.

186. До зустрічного позову додана квитанція від 06.08.2021 № МР_АВ311078LJV_20528599 про сплату судового збору у розмірі 13620 грн, як за заявлення шести позовних вимог немайнового характеру (6 х 2270 грн).

187. У зустрічному позові заявлено основні позовні вимоги про скасування трьох наказів та похідні вимоги про визнання дії спецдозволу поновленим та зобов`язання Держгеонадр поновити дію спецдозволу, які не потребують сплати судового збору, як і клопотання про встановлення судового контролю.

188. Таким чином, за подання зустрічного позову належав до сплати судовий збір у розмірі 6810 грн (3 х 2270 грн), інша частина сплаченого судового збору у розмірі 6810 грн є внесеною в більшому розмірі, ніж встановлено законом (надмірно сплаченою, 13620 грн – 6810 грн), та може бути повернута за відповідним клопотання.

189. Відповідно до задоволеної частини зустрічних позовних вимог на суб`єкта владних повноважень покладаються витрати на сплату судового збору у розмірі 6810 грн.

190. Керуючись статтями 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

191. У задоволенні адміністративного позову Державної служби геології та надр України (код ЄДРПОУ 37536031; вул. Антона Цедіка, 16, м. Київ, 03057) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Схід Руд Трейд» (код ЄДРПОУ 41401940; пр. Поштовий, буд. 1, кабінет 322, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50000) про анулювання спеціального дозволу на користування надрами – відмовити повністю.

192. Зустрічний адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Схід Руд Трейд» (код ЄДРПОУ 41401940; пр. Поштовий, буд. 1, кабінет 322, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50000) до Державної служби геології та надр України (код ЄДРПОУ 37536031; вул. Антона Цедіка, 16, м. Київ, 03057) про визнання протиправними та скасування наказів та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

193. Визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби геології та надр України від 22.07.2020 № 311 «Про встановлення термінів на усунення порушень» в частині, що стосується Товариства з обмеженою відповідальністю «Схід Руд Трейд».

194. Визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби геології та надр України від 09.09.2020 № 391 «Про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів на усунення порушень», в частині, що стосується зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 6298 від 29.11.2018, виданого Товариству з обмеженою відповідальністю «Схід Руд Трейд.

195. Визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби геології та надр України від 28.01.2021 № 134 «Про поновлення дії, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів», яким внесено зміни до додатку 1 наказу Державної служби геології та надр України від 09.09.2020 № 391 в частині доповнення підстав зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 6298 від 29.11.2018, в частині, що стосується зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 6298 від 29.11.2018, виданого Товариству з обмеженою відповідальністю «Схід Руд Трейд».

196. В іншій частині зустрічних позовних вимог відмовити.

197. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Схід Руд Трейд» за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби геології та надр України витрати на сплату судового збору у розмірі 6810 грн.

198. У задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Схід Руд Трейд» про встановлення судового контролю відмовити.

199. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя І.О. Верба