Рішення № 100645288, 27.10.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.10.2021
Номер справи
120/7575/21-а
Номер документу
100645288
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

27 жовтня 2021 р. Справа № 120/7575/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Бошкової Ю.М., розглянувши у письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) з адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області (далі – Ліквідаційна комісія УМВС у Вінницькій області, відповідач).

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що 07.05.2021 року його представник ОСОБА_2 направив до Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області заяву, в якій просив підготовити та направити до комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни працівників органів внутрішніх справ довідки за формою згідно з додатком 1 та документи із зазначених у пункті 4 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які, захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 20.08.2014 року № 413, які є підставою для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій. Однак, листом від 21.05.2021 року відповідач повідомив, що 10.03.2020 року ОСОБА_1 вже звертався до Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області із того ж питання за результатами розгляду якого вирішено питання по суті та надано вмотивовану відповідь зареєстровану, 10.02.2020 року за № А-73/04/12-2020. На підставі цього та посилаючись на ст. 8 Закону України «Про звернення громадян» відповідач відмовився розглядати звернення від 06.05.2021 року.

Таку відмову Ліквідаційної комісії УМВС у Вінницькій області Смик А.М. вважає протиправною та такою, що порушує його законні права та інтереси.

Ухвалою від 14.07.2021 року позовну заяву залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків останньої.

20.07.2021 року представник позивача подав заяву про усунення недоліків, у якій зазначив, що предметом даного позову є саме відмова Ліквідаційної комісії УМВС у Вінницькій області, викладена у листі від 21.05.2021 року №К-271/04/12-2021.

Ухвалою від 26.07.2021 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Крім того, даною ухвалою встановлені сторонам строки для подання відзиву на позов, відповіді на відзив, заперечення та вирішено витребувати у Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області всі наявні матеріали, які стали підставою для відмови у підготовці пакету документів щодо ОСОБА_1 для надсилання їх на розгляд комісії МВС України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни, яка викладена у листі від 21.05.2021 року №К-271/04/12-2021.

13.08.2021 року на адресу суду надійшов відзив та клопотання відповідача про зупинення провадження у справі. За змістом відзиву представник відповідача вказує, що у 2016 році, на підставі наданих позивачем документів, управлінням кадрового забезпечення УМВС України у Вінницькій області підготовлено матеріали та скеровано їх до МВС. Згідно рішення комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни працівників органів внутрішніх справ, матеріали щодо надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій 07.12.2016 року було повернуто на доопрацювання. 24.02.2017 року позивачем особисто отримано вищевказані матеріали, про що свідчить його підпис на зворотній стороні супровідного листа № 5301 дск/12/2/2/01-2016.

У подальшому, як вказує відповідач, до Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області надійшов лист від Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України від 21.01.2020 року вих. № С-556/22 від 21.01.2020 року про розгляд звернення ОСОБА_1 щодо надання статусу учасника бойових дій, з проханням провести перевірку викладених у зверненні відомостей та за наявності законних підстав, підготувати пакет документів стосовно ОСОБА_1 для надсилання їх на розгляд комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни. В результаті опрацювання даного листа Ліквідаційною комісією УМВС України направлено ОСОБА_1 лист за вих. № А-73/04/12-2020 від 10.02.2020 року, яким проінформовано позивача про необхідний перелік документів, який потрібно надати відповідно Постанови КМУ від 20.08.2014 року № 413 для надання особі статусу учасника бойових дій. Крім того, в листі останнім абзацом зазначено: «... для надсилання на розгляд комісії МВС України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни Вам необхідно надати документи згідно вказаного вище переліку».

При цьому Ліквідаційна комісія УМВС України у Вінницькій області наголошує, що вона не відмовляла позивачу у підготовці пакету документів стосовно нього та надсиланні їх на розгляд комісії МВС України.

Крім того, 10.03.2020 року, як вказує сторона відповідача, на адресу Ліквідаційної комісії УМВС України надійшла заява від представника позивача Костюка В.Г. з проханням повідомити результат розгляду звернення його довірителя до Департаменту кадрового забезпечення Національної поліції України. На дану заяву було повторно направлено копію відповіді від 10.02.2020 року № А-73/04/12-2020.

11.05.2021 року на адресу Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області надійшла заява від представника позивача адвоката Костюка В.Г. з проханням підготувати та направити до комісії МВС України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни працівників органів внутрішніх справ документів, які є підставою для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.

21.05.2021 року Ліквідаційною комісією УМВС України у Вінницькій області надано відповідь ОСОБА_3 , якою повідомлено, що відповідно до ст. 8 Закону України «Про звернення громадян» його звернення від 06.05.2021 не підлягає розгляду. Підставою для такої відповіді, як вказує представник відповідача, стало попереднє звернення Костюка В.В. в інтересах ОСОБА_1 від 10.03.2020 року до Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області, що стосувалось цього ж питання, яке було розглянуте та надана вичерпна відповідь.

З огляду на зазначене, відповідач вважає позов безпідставним, необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.

08.09.2021 року стороною позивача подано заперечення на клопотання про зупинення провадження.

Ухвалою суду від 09.09.2021 року вирішено відмовити у задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі.

Правом на подачу відповіді на відзив та заперечення сторони не скористались.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив, що представник позивача звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області із заявою від 06.05.2021 року та просив підготовити та направити до комісії МВС України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни працівників органів внутрішніх справ довідки за формою згідно з додатком 1 та документи із зазначених у пункті 4 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які, захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь антитерористичній операції, забезпеченні її проведенні, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 20.08.2014 року № 413, які є підставою для надання ОСОБА_1 статусу учасник бойових дій.

У відповідь на вищезазначену заяву Ліквідаційна комісія УМВС України у Вінницькій області листом від 21.05.2021 року №К-271/04/12-2021 повідомила, що ОСОБА_1 звертався до Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області із того ж питання, яке міститься у заяві від 06.05.2021 року. За результатами розгляду вказаної заяви питання вирішено по суті, позивачу надано вмотивовану відповідь зареєстровану10.02.2020 року за № А-73/04/12- 2020. Окрім того, зазначено, що на підставі викладеного та відповідно до ст. 8 Закону України «Про звернення громадян» звернення від 06.05.2021 року не розглядається.

Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд виходить з такого.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 5 статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Закон України від 22.10.1993 року №3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі – Закон №3551-XII) визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.

Відповідно до Закону №3551-XII учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з`єднань, об`єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Згідно з пунктом 19 частини першої статті 6 вказаного Закону учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Процедуру надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року №413 (далі - Порядок №413).

Відповідно до абзацу другого пункту 2 Порядку №413 статус учасника бойових дій надається, зокрема, військовослужбовцям (резервістам, військовозобов`язаним) Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям МВС, Управління державної охорони, Держспецзв`язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, співробітникам Служби судової охорони, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Перелік документів, що є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій, визначено пунктом 4 Порядку №413.

Як передбачено пунктом 5 Порядку №413, рішення про надання та позбавлення статусу учасника бойових дій приймається: комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мін`юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Офісі Генерального прокурора, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, ДСНС, ДФС (далі - комісії), - стосовно осіб, зазначених в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку; міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», яка утворюється Мінветеранів (далі - міжвідомча комісія), - у разі виникнення спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання, та стосовно осіб, зазначених в абзаці четвертому пункту 2 цього Порядку.

Рішення щодо утворення комісії та положення про неї затверджується відповідним міністерством, центральним органом виконавчої влади та іншим державним органом, зазначеним в абзаці другому цього пункту.

При цьому, п. 6 Порядку № 413 визначено, що для надання статусу учасника бойових дій: особам, зазначеним в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, які брали участь в антитерористичній операції, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов`язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи, передбачені пунктом 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій. У разі коли місце постійної дислокації військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації розташоване безпосередньо в районі проведення антитерористичної операції, документи командирами (начальниками) або іншими керівниками підприємств, установ та організацій подаються на розгляд комісії не раніше ніж через 30 календарних днів після зарахування осіб до списків військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації чи призначення їх на відповідні посади.

Комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та в місячний строк із дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав комісії повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій з метою подальшого доопрацювання (абзац п`ятий пункту 6 Порядку №413).

Відтак, з аналізу вищезазначених норм вбачається, що діючим законодавством чітко визначено порядок зібрання та розгляду документів, які необхідні для отримання особою статусу учасника бойових дій.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.05.2019 року №395 затверджено Положення про комісію Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасника війни (далі – Положення №395).

Розділом ІІ такого Положення визначено основні завдання та права Комісії. Так, відповідно до п. 2 Розділ ІІ Положення № 395 з метою забезпечення виконання покладених на неї завдань Комісія має право, зокрема, повертати документи суб`єктам звернення з метою подальшого їх доопрацювання в разі виявлення недоліків (помилок), що унеможливлюють прийняття рішення.

Згідно з п. 2 Розділу IV Положення №395 документи, розгляд яких не належить до повноважень Комісії чи оформлення яких не відповідає вимогам чинного законодавства України, протягом п`яти робочих днів з дати їх отримання повертаються суб`єкту звернення з відповідними роз`ясненнями.

Так, з матеріалів справи вбачається, що на підставі наданих ОСОБА_1 у 2016 році документів управлінням кадрового забезпечення УМВС України у Вінницькій області підготовлено матеріали та скеровано їх до МВС. Згідно рішення комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни працівників органів внутрішніх справ (протокол № 9 від 11.11.2016 року) матеріали щодо надання позивачу статусу учасника бойових дій були повернуті на доопрацювання. Як вказує відповідач, та не заперечується стороною позивача, такі документи повернуто ОСОБА_1 про що є відповідна відмітка з особистим підписом позивача та поінформовано про те, що для вирішення питання щодо надання статусу учасника бойових дій необхідно надати комісії МВС з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни ряд додаткових документів.

У подальшому, у зв`язку з надходженням листа від Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України від 21.01.2020 року вих. № С-556/22 про розгляд звернення ОСОБА_1 щодо надання статусу учасника бойових дій, Ліквідаційною комісією УМВС України направлено ОСОБА_1 лист за вих. № А-73/04/12-2020 від 10.02.2020 року, яким проінформовано позивача про необхідний перелік документів, який потрібно надати відповідно Постанови № 413 для надання особі статусу учасника бойових дій.

Не погодившись з наданою відповіддю Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області, ОСОБА_1 звернувся з позовом до Вінницького окружного адміністративного суду про визнання дій Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області протиправними та зобов`язання вчинити дії (справа № 120/5378/20-а).

За результатами розгляду справи №120/5378/20-а Вінницьким окружним адміністративним судом прийнято ухвалу від 04.02.2021 року, у якій вирішено позов ОСОБА_1 залишити без розгляду. Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 07.04.2021 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а ухвалу Вінницького окружного адміністративного суду від 04.02.2021 року без змін.

Водночас, суд наголошує, що в межах даної адміністративної справи судом надається оцінка діям відповідача в межах заявлених позовних вимог, тобто лише щодо доводів відповідача, викладених у листі від 21.05.2021 року №К-271/04/12-2021, щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 06.05.2021 року.

Так, у заяві від 06.05.2021 року представник позивача просив підготовити та направити до комісії МВС України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни працівників органів внутрішніх справ пакет документів, які є підставою для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.

У свою чергу, відповідач у листі від 21.05.2021 року №К-271/04/12-2021 зазначив, що 10.03.2020 року ОСОБА_1 звертався до Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області із того ж питання, яке міститься у заяві від 06.05.2021 року. За результатами розгляду вказаної заяви питання вирішено по суті, позивачу надано вмотивовану відповідь, зареєстровану10.02.2020 року за № А-73/04/12- 2020. Окрім того, зазначено, що на підставі викладеного та відповідно до ст. 8 Закону України «Про звернення громадян» звернення від 06.05.2021 року не розглядається.

Відтак, зі змісту такого листа вбачається, що Ліквідаційною комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області по суті не розглядалась заява ОСОБА_1 від 06.05.2021 року, з огляду на те, що відповідь із того ж питання вже надавалась позивачу.

Надаючи оцінку діям відповідача щодо правомірності відмови у розгляді звернення з наведених вище мотивів, суд зазначає, що Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення №413 від 20.08.2014 року не визначено порядок розгляду звернень осіб з приводу підготовки документів, передбачених п. 4 цього ж Порядку.

Водночас право на звернення до органів державної влади зі зверненнями різного характеру передбачене Законом України від 02.10.1996 року №393/96-ВР “Про звернення громадян” (далі – Закон № 393/96). Відповідно до ч. 1 ст. 1 вищезазначеного Закону громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

У свою чергу, ст. 8 Закону № 393/96 визначений перелік звернень, які не підлягають розгляду та вирішенню. До таких звернень, зокрема, належить повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті, а також ті звернення, терміни розгляду яких передбачено статтею 17 цього Закону, та звернення осіб, визнаних судом недієздатними.

Водночас наказом Міністерства внутрішніх справ України від 10.10.2004 року № 1177 затверджено Положення про порядок роботи зі зверненнями громадян і організації їх особистого прийому в системі Міністерства внутрішніх справ України (далі – Положення №1177). Це положення встановлює єдиний порядок приймання, реєстрації, розгляду, узагальнення та аналізу звернень громадян в апараті МВС, закладах, установах і підприємствах, що належать до сфери управління МВС, а також визначає порядок контролю за його дотриманням.

Відповідно до п. 1.2 це Положення розроблено відповідно до Конституції України, Законів України "Про звернення громадян", "Про статус народного депутата", "Про статус депутатів місцевих рад", "Про інформацію" (зі змінами і доповненнями), Указу Президента України від 07 лютого 2008 року № 109 "Про першочергові заходи щодо забезпечення реалізації та гарантування конституційного права на звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування", постанови Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1242 "Про затвердження Типової інструкції з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади".

Відтак, Порядок №1177 є спеціальним нормативно-правовим актом, який розроблений для органів Міністерства внутрішніх справ України на виконання, зокрема, Закону України “Про звернення громадян”.

Згідно з п. 2.2 вищезазначеного Порядку не розглядаються повторні звернення до одного й того ж органу, від одного й того ж самого громадянина, з одного й того ж самого питання, якщо перше звернення вирішено по суті, а також звернення, подані з порушенням термінів, передбачених статтею 17 Закону України "Про звернення громадян", та звернення осіб, визнаних судом недієздатними. Рішення про припинення розгляду такого звернення приймає керівник апарату МВС, закладів, установ, підприємств, що належать до сфери управління МВС, про що повідомляється особі, яка подала звернення.

Окрім того, п. 3.5 Порядку №1177 визначено, що повторними вважаються звернення, в яких:

- оскаржується рішення, прийняте за попереднім зверненням, що надійшло до апарату МВС, закладів, установ, підприємств, що належать до сфери управління МВС;

- повідомляється про несвоєчасне вирішення попереднього звернення, якщо з часу надходження останнього минув установлений законодавством термін розгляду і відповідь авторові не надавалась;

- повідомляється про невирішене по суті або вирішене не в повному обсязі питання, порушене в першому зверненні;

- звертається увага на інші недоліки, допущені при вирішенні питання, порушеного в попередньому зверненні.

Відтак, враховуючи те, що відповідачем у листі від 10.02.2020 року №А-73/04/12-2020 вже розглянуто звернення ОСОБА_1 з аналогічного питання, адже у заяві від 06.05.2021 року позивач фактично не погоджується з діями (рішенням) Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області, які стосуються не підготовки матеріалів щодо надання статусу учасника бойових дій після їх повернення Комісією МВС України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни працівників органів внутрішніх справ, тому відповідачем правомірно відмовлено у повторному розгляді звернення позивача листом від 21.05.2021 року №К-271/04/12-2021.

Окрім того, суд зазначає, що при зверненні із заявою від 06.05.2021 року стороною позивача не долучено жодного з перерахованих у листі від 10.02.2020 року №А-73/04/12-2020 документів, які є необхідними для вирішення питання щодо надання статусу учасника бойових дій. Відтак, обставини, за яких відповідач листом від 10.02.2020 року фактично відмовляв ОСОБА_1 у направленні відповідного пакету документів до Комісії МВС, станом на момент звернення із заявою від 06.05.2021 року не змінились та не потребували окремого вивчення та розгляду Ліквідаційною комісією УМВС у Вінницькій області.

При цьому, суд звертає увагу позивача, що п. 8 Порядку №413 передбачено те, що у разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником підприємства, установи та організації до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії.

Відтак, позивач не позбавлений можливості самостійно звернутись до Комісії МВС України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни працівників органів внутрішніх справ з відповідним пакетом документів з метою набуття статусу учасника бойових дій.

За приписами статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд дійшов висновку, що заявлений позов не підлягає задоволенню.

У зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог судові витрати відповідно до статті 139 КАС України розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 73-77, 90, 139, 242, 245, 246, 250, 255, 263, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову – відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області (вул. Театральна, 10, м. Вінниця, 21050; код ЄДРПОУ 08592106).

Рішення в повному обсязі сформовано: 27.10.2021 року.

Суддя Бошкова Юлія Миколаївна