Рішення № 100640198, 22.10.2021, Галицький районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
22.10.2021
Номер справи
341/526/21
Номер документу
100640198
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Єдиний унікальний номер 341/526/21

Номер провадження 2/341/567/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2021 року місто Галич

Галицький районний суд Івано-Франківської області в складі головуючого судді Мергеля М. Р., за участю:

секретаря судового засідання Матейко О. С.,

представника позивачки ОСОБА_1 - ОСОБА_2 ,

розглянув у судовому засіданні матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до Галицької міської ради Івано-Франківської області, Управління соціального захисту населення Івано-Франківської районної державної адміністрації, Івано-Франківської районної державної адміністрації Івано-Франківської області, третя особа: Управління Державної казначейської служби України у Галицькому районі Івано-Франківської області, про відшкодування матеріальної та моральної шкоди.

встановив:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Галицької міської ради Івано-Франківської області, третя особа: Управління соціального захисту населення Галицької районної державної адміністрації, про відшкодування матеріальної та моральної шкоди.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначила, що вона є власницею житлового будинку, який знаходиться по АДРЕСА_1 . 23 червня 2020 року внаслідок виходу з русла річки Дністер, що протікає через м. Галич, було затоплене її господарство, у тому числі підвали і коридор її будинку, після чого змушена усувати наслідки затоплення: змивати мул зі стін у підвалах, обробляти протигрибковими засобами. Крім того, на стінах будинку появились тріщини, у коридорах та ванній кімнаті стіни покрились пліснявою, осідає підлога.

ОСОБА_1 зазначає, що зверталась до відповідача - Галицької міської ради з заявою про включення її в реєстр виплат матеріальної грошової допомоги населенню м. Галича, що постраждало внаслідок надзвичайної ситуації, яка виникла в червні 2020 року, однак Галицька міська рада її не включила в реєстр осіб, які мають право на виплату матеріальної допомоги.

З огляду на викладене, позивачка просила суд стягнути з Галицької міської ради Івано-Франківської області на її користь 20000,0 грн матеріальної грошової допомоги, як постраждалій внаслідок надзвичайної ситуації, яка виникла у червні 2020 року та 7000, 0 грн моральної шкоди.

Ухвалою суду від 07 квітня 2021 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 24 травня 2021 року, яке відкладене на 22 червня 2021 року.

09 червня 2021 року позивачка подала до суду заяву про залучення співвідповідача та зміну позовних вимог, в якій просила суд залучити до участі у справі співвідповідача Управління соціального захисту населення Галицької РДА та третю особу: Управління Державної казначейської служби України у Галицькому районі Івано-Франківської області.

Також, просила змінити позовні вимоги, а саме:

-включити її в реєстр виплат матеріальної грошової допомоги населенню м. Галича, що постраждало внаслідок надзвичайної ситуації, яка виникла в червні 2020 року;

-стягнути з Управління соціального захисту населення Галицької районної державної адміністрації в Івано-Франківській області на її користь 20000,0 грн матеріальної грошової допомоги, як постраждалій внаслідок надзвичайної ситуації, яка виникла у червні 2020 року;

-стягнути з Галицької міської ради Івано-Франківської області на її користь 7000,0 грн моральної шкоди.

Ухвалою суду від 22 червня 2021 року залучено до участі у справі у якості співвідповідача Управління соціального захисту населення Івано-Франківської районної державної адміністрації як правонаступника Управління соціального захисту населення Галицької районної державної адміністрації в Івано-Франківській області та третю особу: Управління Державної казначейської служби України у Галицькому районі Івано-Франківської області. Підготовче засідання відкладено на 12 липня 2021 року.

Ухвалою суду від 27 вересня 2021 року за клопотанням Управління соціального захисту населення Івано-Франківської районної державної адміністрації залучено до участі у справі у якості співвідповідача Івано-Франківську районну державну адміністрацію Івано-Франківської області. У судовому засіданні оголошено перерву до 22 жовтня 2021 року.

У судовому засіданні представник позивачки адвокат Головашкін В. А. позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позові та суду пояснив, що 23 червня 2020 року внаслідок виходу з русла річки Дністер, що протікає через м. Галич затоплено зовнішній та внутрішній підвали та коридор будинку позивачки.

Розпорядженням КМ України від 02 липня 2020 року № 811-р «Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету для проведення невідкладних заходів з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, яка виникла у червні 2020 року» передбачено відшкодування шкоди потерпілим, житлові будинки яких пошкоджені у розмірі 20 тис. грн на сім`ю, внаслідок надзвичайної ситуації, яка виникла у червні 2020 року.

Стверджує, що будинок позивачки був пошкоджений, після чого позивачка змушена усувати наслідки затоплення. Крім того, на стінах будинку появились тріщини, у коридорах та ванній кімнаті стіни покрились пліснявою, осідає підлога. Враховуючи пошкодження, на ремонт потрібні кошти, значно більше, ніж 20 тис. гривень. ОСОБА_1 зверталась до відповідача - Галицької міської ради із заявою про включення її в реєстр виплат матеріальної грошової допомоги населенню м. Галича, що постраждало внаслідок надзвичайної ситуації, яка виникла в червні 2020 року, однак Галицька міська рада її не включила в реєстр осіб, які мають право на виплату матеріальної допомоги. Як наслідок, Управління соціального захисту населення Галицької районної державної адміністрації в Івано-Франківській області їй таку допомогу не виплатило.

Протиправними діями Галицької міської ради Івано-Франківської області, а саме відмовою у включенні її в реєстр виплат матеріальної грошової допомоги населенню м. Галича, що постраждало внаслідок надзвичайної ситуації, яка виникла в червні 2020 року їй завдано моральну шкоду, яка полягає у душевних стражданнях, постійному стресі, через що стан здоров`я різко погіршився. Моральну допомогу ОСОБА_1 оцінює у розмірі 7 тис. грн, які просить стягнути з Галицької міської ради.

У судове засідання представник відповідача Галицької міської ради не з`явився, хоча повідомлений про розгляд справи належним чином.

Проте 21 травня 2021 року подав до суду відзив на позов. Заперечуючи позов, представник відповідача зазначає, що дійсно 23-25 червня 2020 року в м. Галичі Івано-Франківської області виникла надзвичайна ситуація. Внаслідок виходу з русла річок Дністер та Луква, підтоплені мікрорайони м. Галича: Заріка, Меживіддя та Центр. Галицькою міською радою Івано-Франківської області створено депутатські комісії з обстеження наслідків повені. Обстежено також будинок позивачки. В порядку виконання розпорядженням КМ України від 02 липня 2020 року № 811-р «Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету для проведення невідкладних заходів з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, яка виникла у червні 2020 року» (далі - Розпорядження КМ України від 02 липня 2020 року № 811-р), рада склала списки осіб, будинки яких були затоплені вище рівня підлоги. Позивачку до зазначених списків не включено, так як документально не підтверджено пошкодження її житлового будинку. Також зазначає, що умовою для отримання сім`єю матеріальної грошової допомоги у розмірі 20 тис. грн є пошкодження житлового будинку та зафіксованого факту такого пошкодження. Галицька міська рада Івано-Франківської області вважає свої дії правомірними та просить відмовити у задоволенні позову.

Представники відповідачів Управління соціального захисту населення Івано-Франківської районної державної адміністрації, Івано-Франківської районної державної адміністрації Івано-Франківської області та третьої особи: Управління Державної казначейської служби у Галицькому районі Івано-Франківської області у судове засідання не з`явились, хоча повідомленні про розгляд справи відповідно до норм статті 128 ЦПК України (а. с. 87-89). Відзив на позов не подали.

Положеннями частини першої статті 223 ЦПК України передбачено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки ( пункт 1 частини третя статті 223 ЦПК України).

Таким чином, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи за відсутності представників відповідачів, оскільки такі повідомлені належним чином про судове засідання, клопотань про відкладення судового засідання не подавали.

Згідно з частиною першою статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до частини першої статті 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Заслухавши представника позивачки, надавши належну правову оцінку наявним у справі письмовим доказам, суд установив наступні фактичні обставини у справі.

Позивачка є власницею будинку за адресою АДРЕСА_1 , що підтверджується наявною у матеріалах справи копією витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно (а. с. 12).

У червні 2020 року у західних областях України, зокрема в Івано-Франківській області, сильні опади спричинили надзвичайну ситуацію природного характеру регіонального рівня.

23-25 червня 2020 року в місті Галичі Івано-Франківської області виникла надзвичайна ситуація внаслідок виходу з русла річок Дністер та Луква, підтоплені мікрорайони м. Галича - Заріка, Меживіддя та Центр. Ця обставина визнається сторонами, визнана судом загальновідомою і в силу частини третьої статті 83 ЦПК України не потребує доказування.

Відповідно до рішення Галицької міської ради Івано-Франківської області від 26 червня 2020 року створено депутатські комісії з обстеження наслідків повені 23-25 червня 2020 року (а. с. 40).

Обстежено також будинок позивачки, що підтверджується реєстром актів обстежень наслідків повені 23-25 червня 2020 року (а. с. 42-43).

Відповідно до змісту акта обстеження від 27 червня 2020 року, обстеженням установлено, що повінню зруйновано (пошкоджено, знищено, замулено): два підвали, вода під підлогою, літня кухня, сарай, сад, город 0,3 га (а. с. 44).

Внаслідок повені пошкоджено належний ОСОБА_1 будинок за адресою: АДРЕСА_1 . Затоплено два підвали, літню кухню, сарай, сад, город 0,3 га, вода під підлогою будинку, що підтверджується копією акта обстеження комісії Галицької міської ради від 27 червня 2020 року (а. с. 15).

Крім того, пошкоджено підлогу будинку, стіни та стелю, які покрились пліснявою, що підтверджується фотографіями (а. с. 19-21).

Рішенням Галицької міської радої від 02 липня 2020 року затверджено акти обстеження наслідків повені 23-25 червня 2020 року (а. с. 41).

Позивачка зверталась до міського голови м. Галича О. Трачика з проханням включити її до переліку осіб, які повинні отримати матеріальну допомогу, внаслідок надзвичайної ситуації, яка виникла в червні 2020 року відповідно до Розпорядження КМ України від 02 липня 2020 року № 811-р (а. с. 13).

Відповідно до відповіді міського голови м. Галича О. Трачика від 17 серпня 2020 року № 02.2-14/459 на заяву позивачки встановлено, що 27 липня 2020 року на сесії Галицької міської ради затверджено перелік будинків, яким передбачена виплата матеріальної грошової допомоги відповідно до Розпорядження КМ України від 02 липня 2020 року № 811-р. Житлові будинки, в яких не було встановлено фактів затоплення вище рівня підлоги у перелік не включені (а. с. 17-18).

Надаючи правову оцінку установленим обставинам справи та спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої та пункту 1 частини другої статті 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).

Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 1 Розпорядженням КМ України від 02 липня 2020 р. №811-р з метою ліквідації наслідків надзвичайної ситуації природного характеру, яка виникла у червні 2020 року на територіях Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської та Чернівецької областей, виділити з резервного фонду державного бюджету 754 млн гривень для здійснення першочергових (невідкладних) заходів, у тому числі для Івано-Франківської облдержадміністрації - 480 млн гривень.

Згідно з пунктом 2 вищевказаного розпорядження передбачено, зокрема, Івано-Франківській облдержадміністрації за рахунок виділених коштів, передбачених пунктом 1 цього розпорядження, забезпечити, зокрема, виплату матеріальної грошової допомоги постраждалому населенню для забезпечення належних умов проживання в таких розмірах: сім`ям, житлові будинки яких пошкоджені, - 20 тис. гривень на сім`ю.

Відповідно до положень Методичних рекомендацій щодо використання коштів державного бюджету для виплати матеріальної грошової допомоги населенню, що постраждало внаслідок надзвичайної ситуації, яка виникла у червні 2020 року, встановлено, що ці методичні рекомендації розроблені для визначення механізму використання коштів резервного фонду державного бюджету для виплати матеріальної грошової допомоги населенню, що постраждало внаслідок надзвичайної ситуації, яка виникла у червні 2020 року.

Для надання допомоги списки громадян, яким надаватиметься допомога, складаються та затверджуються райдержадміністраціями та виконавчими органами міських (міст обласного значення) рад, рад об`єднаних територіальних громад.

Для обстеження житлових приміщень, пошкоджених стихією органами місцевого самоврядування утворюються комісії у складі представників такого органу.

На підставі актів обстеження та пропозицій комісії орган місцевого самоврядування узагальнює відомості про об`єкти, їх власників (співвласників) та в двохденний строк надсилає їх відповідній райдержадміністрації.

Райдержадміністрація складає на підставі зазначених відомостей зведений реєстр по району у двох примірниках, один з яких у одноденний строк надсилає Департаменту соціальної політики облдержадміністрації, а другий - управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації.

Належність сімей до категорії визначають відповідні органи місцевого самоврядування, згідно з умовами пункту 2 цих рекомендацій.

На підставі зазначених списків управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрацій, міських (міст обласного значення) рад, оформлюють в установленому порядку документи, необхідні для перерахування коштів одержувачам допомоги.

Висновок Галицької міської ради про включення у списки осіб, у яких під час повені 23-25 червня 2020 року будинки затоплені вище рівня підлоги не грунтуються на законі, суперечить обов`язку ради діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, оскільки умовою для отримання відповідної виплати є факт пошкодження житлового будинку, а не наявність рівня води вище підлоги.

Враховуючи те, що в результаті повені об`єктивно пошкоджено житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , який належить позивачці ОСОБА_1 , зокрема затоплено підвали її будинку, вода перебувала під підлогою, та внаслідок чого пошкодження зазнала підлога, стіни і стеля будинку, то позивачку зобов`язані були включити у списки громадян, яким надавалась допомога та які, у цьому випадку, складались Галицькою міською радою. На підставі зазначених списків Управління праці та соціального захисту населення Галицької районної державної адміністрації оформлювало в установленому порядку документи, необхідні для перерахування коштів одержувачам допомоги і такі є розпорядниками коштів нижчого рівня.

Отже, Галицька міська рада безпідставно та необгрунтовано не включила позивачку у списки громадян, яким надавалась допомога у зв`язку з пошкодженням житлового будинку внаслідок повені.

З огляду на викладене, суд установив, що позивачка має право на отримання матеріальної допомоги як постраждала внаслідок повені, яка виникла у червні 2020 року, для забезпечення належних умов проживання у розмірі 20000,0 грн.

Таким чином, позов у частині стягнення з Управління соціального захисту населення Івано-Франківської районної державної адміністрації, Івано-Франківської районної державної адміністрації Івано-Франківської області 20000,0 грн матеріальної грошової допомоги як постраждалій внаслідок надзвичайної ситуації, яка виникла у червні 2020 року, підлягає задоволенню у спосіб стягнення з державного бюджету за рахунок коштів резервного фонду.

Відповідно до частини першої та пункту 2 частини другої статті 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає, зокрема, у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів.

Згідно з частиною першою статті 1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Не включення ОСОБА_1 у реєстр виплат матеріальної грошової допомоги населенню м. Галича, що постраждало внаслідак надзвичайної ситуації, яка виникла у червні 2020 року, завдало їй моральну шкоду, яка полягає у дискримінації порівняно з іншими постраждалими, необхідності звертатись до відповідача і суду за захистом прав тощо.

Моральна шкода - це зумовлені моральними стражданнями втрати немайнового характеру. Страждання викликають певні зміни у житті особи: неможливість реалізації своїх звичок і бажань, погіршення стосунків у колективі, втрата роботи, втрата довіри близьких людей, тощо. Тому, встановлюючи факт такої шкоди, слід керуватися не лише тими критеріями, які обумовлюють суб`єктивне сприйняття потерпілого (почуття, емоції), але й тими, які характеризують її зовнішній прояв - порушення звичайного для даної людини способу життя.

Саме суду на підставі наданих доказів надано право визначити розмір моральної шкоди, який при цьому повинен керуватися наступними принципами: умовна рівність втраченого блага і того, яке може бути надбане за конкретну суму грошей, поміркованості відповідності вимогам розважливості, розумності об`єктивного відображення дійсності, справедливості неупередженого ставлення до усіх учасників процесу.

Розмір відшкодування моральної шкоди має бути не більшим, ніж необхідно для достатньої компенсації моральної шкоди особи і не повинен призводити до її збагачення.

Відповідно до пункту 5 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року «Про судову практику по справам про відшкодування моральної шкоди», суд повинен з`ясувати, чим підтверджується факт заподіяння потерпілому моральних страждань, при яких обставинах і якими діями вони заподіяні, ступень вини заподіювача, які саме моральні страждання отримав потерпілий і в якій грошовій сумі він оцінює пов`язані з ними втрати.

Розмір відшкодування моральної шкоди, як зазначено в пункті 9 цієї Постанови, суд визначає в межах заявлених вимог, в залежності від характеру в об`єму заподіяних позивачу моральних страждань, з урахуванням у кожному конкретному випадку ступеня вини відповідача і інших обставин.

Відтак, з урахуванням умовної рівності втраченого блага і того, яке може бути надбане за конкретну суму грошей, поміркованості відповідності вимогам розважливості, розумності, об`єктивного відображення дійсності, справедливості, неупередженого ставлення до усіх учасників процесу, з урахуванням тяжкості моральних страждань викликаних змінами у житті особи, неможливість реалізації своїх звичок і бажань, суд визначає моральну шкоду в розмірі 3000,0 грн.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 76-81, 258, 259, 263, 265, 268, 272, 273, 352, 354, 355 ЦПК України, суд

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 до Галицької міської ради Івано-Франківської області, Управління соціального захисту населення Івано-Франківської районної державної адміністрації, Івано-Франківської районної державної адміністрації Івано-Франківської області, третя особа: Управління Державної казначейської служби України у Галицькому районі Івано-Франківської області, про відшкодування матеріальної та моральної шкоди задовольнити частково.

Стягнути з Державного бюджету за рахунок коштів резервного фонду на користь ОСОБА_1 20000 (двадцять тисяч) гривень 00 копійок матеріальної грошової допомоги як постраждалій внаслідок надзвичайної ситуації, яка виникла в червні 2020 року, які перерахувати на її картковий рахунок в Ощадбанку № НОМЕР_1 , НОМЕР_2 .

Стягнути з Галицької міської ради Івано-Франківської області на користь ОСОБА_1 3000 (три тисяч) гривень 00 копійок моральної шкоди, які перерахувати на її картковий рахунок в Ощадбанку № НОМЕР_1 , НОМЕР_2 .

Апеляційна скарга подається учасниками справи до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.

Датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 27 жовтня 2021 року.

Сторони:

позивачка: ОСОБА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .

відповідач: Галицька міська рада Івано-Франківської області, місцезнаходження: Майдан Різдва, 16, м. Галич Івано-Франківський район Івано-Франківська область.

відповідач: Управління соціального захисту населення Івано-Франківської районної державної адміністрації, місцезнаходження за адресою: вул. Галицька, 32, м. Тисмениця Івано-Франківський район Івано-Франківська область.

відповідач: Івано-Франківська районна державна адміністрація Івано-Франківської області: місцезнаходження: вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область.

третя особа: Управління Державної казначейської служби України у Галицькому районі Івано-Франківської області, місцезнаходження за адресою: Площа Волі, 1, м. Галич Івано-Франківський район Івано-Франківська область.

СуддяМикола МЕРГЕЛЬ