
Справа № 161/10398/21
Провадження № 2/161/2995/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 жовтня 2021 року місто Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Черняка В.В.,
за участю секретаря судового засідання – Жаловаги І.П.,
представника позивача – Мірач І.П.,
відповідача – ОСОБА_1 ,
представника відповідача – ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луцьку цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги, -
ВСТАНОВИВ:
Департамент соціальної політики Луцької міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги.
В обґрунтування позову вказує, що 08 листопада 2013 року відповідачем до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради (далі – ДСП, Департамент) заяву про призначення компенсаційної виплати особі, яка здійснює догляд за інвалідом І групи - ОСОБА_3 , на підставі якої їй було призначено виплату вказаної допомоги на період з 08.11.2013 року по 18.03.2034 року. Крім того, на підставі заяв ОСОБА_1 від 04.03.2019 року та 04.09.2021 року Департаментом було призначено та виплачено останній допомогу малозабезпеченій сім`ї на період з 01.03.2019 року по 31.08.2019 року, а також з 01.09.2019 року по 29.02.2020 року.
За результатами проведення перевірки позивачем було виявлено факт не декларування доходів чоловіка відповідача, отриманих від здачі земельної ділянки в оренду Приватно-орендному СГП «Русь» на підставі договору оренди землі від 01.04.2016 року №793, крім того виявлено факт не здійснення догляду за ОСОБА_4 у зв`язку з тим, що відповідач з травня по липень 2019 року перебувала за межами території України. Вказане підтверджується письмовими поясненнями ОСОБА_1 до Акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 09.01.2020 року № 56096.
На підставі рішення ДСП від 20.10.2020 року відповідачу визначено обсяг надміру виплачених коштів компенсації по догляду за особою з інвалідністю за період з 03.05.2019 року по 31.01.2020 року в розмірі 301,39 грн. та встановлено строк для повернення виплачених коштів до 14.04.2020 року.
На підставі рішення ДСП від 27.01.2020 року ОСОБА_1 визначено обсяг надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.03.2019 року по 31.01.2020 року в розмірі 23161,16 грн. та встановлено строк для повернення вказаних коштів до 14.04.2020 року.
З огляду на наведене, на адресу відповідача 24.01.2020 року та 31.01.2020 року направлено повідомлення про повернення суми вказаних коштів.
На момент звернення до суду з позовом вказані кошти відповідачем не повернуті, відповідно до цього, позивач просить стягнути з відповідача надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в розмірі 23161,16 грн. та компенсаційної виплати особі, яка здійснює догляд за особою з інвалідністю І групи в розмірі 301, 39 грн.
Ухвалою суду від 25 червня 2012 року справу було прийнято до розгляду та відкрито провадження.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила задовольнити.
Відповідач та її представник проти задоволення позову заперечували.
Дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що у відповідності до рішення Департаменту соціальної політики м. Луцька від 20.11.2013 року, ОСОБА_1 , призначено здійснення компенсаційної виплати особі, яка здійснює догляд за інвалідом І групи - ОСОБА_3 , на період з 08.11.2013 року по 18.03.2034 року (а.с. 17-19).
Крім того, на підставі поданої відповідачем заяви від 04.03.2019 року ДСП було призначено та виплачено ОСОБА_1 допомогу малозабезпеченим сім`ям на період з 01.03.2019 року по 31.08.2019 року, а також з 01.09.2019 року по 29.02.2020 року (заява відповідача від 04.09.2019 року) (а.с.7-8, 11-12).
Разом із заявою про призначення допомоги відповідачем надавалася декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням соціальної допомоги (а.с.9-10, 13-14).
Особистим підписом у вказаних заявах від 04.03.2019 року та 04.09.2019 року ОСОБА_1 підтвердила, що усвідомлює наслідки подання неповних чи недостовірних відомостей і що її було повідомлено про обов`язок повідомляти органи соціального захисту населення про зміни обставин, які можуть вплинути на отримання допомоги, компенсацій та пільг, а також повідомлено про обов`язок повернення надміру нарахованих коштів після настання таких обставин.
Як вбачається із акту № 03 від 15.01.2020 року та Додатку до нього від 22.01.2020 року за результатами проведеної перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення державних соціальних допомог, ОСОБА_1 не здійснювала догляд за ОСОБА_3 , оскільки в період з 03.05.2019 року по 25.07.2019 року відповідач перебувала за кордоном (а.с.24-25), крім того особою не задекларовано земельну ділянку чоловіка, площею 1,8967 га, що знаходиться за адресою: Волинська обл., Горохівський р-н, с/рада Мирненська (а.с. 20-23), яку згідно письмових пояснень останнього від 21.01.2020 року, наявних в матеріалах справи він протягом 2018-2019 рр. здавав в оренду (а.с.26). Отримання особою доходу від передачі земельної ділянки в оренду також підтверджується довідкою Приватно-орендного сільськогосподарського підприємства «Русь» № 4 від 21.01.2020 року (а.с.27).
Згідно з Законом «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та Постанови Кабінету міністрів України від 24.02.2003 року №250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї. Прожитковий мінімум для сім`ї - визначена для кожної сім`ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум» для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення.
Малозабезпечена сім`я - це сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Згідно Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 року №250, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначаються з місяця звернення на шість місяців. Для призначення допомоги подається в установленому порядку довідка про склад сім`ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї). При цьому допомога призначається на основі середньомісячного сукупного доходу сім`ї за останні шість місяців, що передують місяцю звернення, сукупного доходу осіб, які входять до складу сім`ї.
Відповідно до п. 14 вищезазначеного Порядку, розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї. Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом.
Згідно з п. 25 вищезазначеного Порядку, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надмірно виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Згідно з ч. 4 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та п. 12 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №250, у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно до п. 28 Порядку, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Рішенням комісії Департаменту соціальної політики від 16.01.2020 року відповідачу припинено здійснення компенсаційної виплати особі, яка здійснює догляд за особою з інвалідністю І групи з 03.05.2019 року та визначено обсяг надміру виплачених коштів – 301,39 грн. (строк повернення до 14.04.2020 року) (а.с.28).
Рішенням комісії Департаменту соціальної політики від 23.01.2020 року відповідачу припинено виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.09.2019 року та визначено обсяг надміру виплачених коштів – 23161,16 грн. (строк повернення до 14.04.2020 року) (а.с.29).
Крім того, направлено на адресу відповідача повідомлення про повернення надміру виплачених коштів (а.с. 31-31).
Станом на час розгляду справи відповідачем вказані кошти в добровільному порядку не повернуті.
Статтею 1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.
Разом з тим, відповідно до ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Отже, не може бути повернута сума надмірно перерахована (виплачена) державна соціальна допомога зокрема тоді, якщо позивач не доведе, що виплату здійснив добровільно, але внаслідок рахункової помилки з його боку чи недобросовісності з боку відповідача як набувача державної соціальної допомоги. Така недобросовісність може проявлятися у несумлінному ставленні до виконання власних обов`язків, зловживанні правом у власних інтересах або в інтересах третіх осіб тощо.
Зважаючи на те, що ОСОБА_1 вказала про факт перебування за кордоном у період з травня по липень 2019 року, внаслідок чого не здійснювала догляд за особою з інвалідністю І групи, що підтверджується відповідними письмовими поясненнями особи, крім того, свідомо надала недостовірну інформацію про свої доходи, факт недобросовісності набувача суд вважає доведеним, а тому кошти, виплачені їй як державна соціальна допомога підлягають поверненню.
Враховуючи вищевикладене, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, суд приходить до висновку про обґрунтованість і доведеність позовних вимог та необхідності у їх задоволенні в повному обсязі.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути понесені та документально підтверджені судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 2270 гривень.
Керуючись ст.ст. 4, 12, 77, 81, 141, 259, 264, 268, 280-282 ЦПК України, ст. 1212,1215 ЦК України, ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №250 від 24.02.2003 року, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в розмірі 23161 (двадцять три тисячі сто шістдесят одна) грн. 16 коп. та компенсаційної виплати особі, яка здійснює догляд за особою з інвалідністю І групи в розмірі 301 (триста одна) грн. 39 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Луцький міськрайонний суд Волинської області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Позивач: Департамент соціальної політики Луцької міської ради (43025, Волинська обл., м. Луцьк, пр-т. Волі 4А; ЄДРПОУ 03191963).
Відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).
Повний текст рішення суду складено 27 жовтня 2021 року.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області В.В. Черняк