
справа № 489/4411/21 провадження №2/489/2152/21
РІШЕННЯ
Іменем України
27 жовтня 2021 року м. Миколаїв
Ленінський районний суд міста Миколаєва у складі головуючого судді Коваленка І.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) цивільну справу за позовною заявою Департаменту праці та соціального захисту Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених державних коштів,
встановив:
В липні 2021 року позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з відповідача кошти за субсидією на оплату житлово-комунальних послуг у сумі 3092,58 грн.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що серпня 2015 року відповідачу Департаментом праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради було призначено субсидію на оплату житлово-комунальних послуг на підставі заяви та декларації про доходи і витрати, на домогосподарство ОСОБА_1 , що складалось з двох зареєстрованих в ньому осіб - заявника та його дружини ОСОБА_2 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
З травня 2018 року по січень 2019 року Департаментом праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради було призначено субсидію відповідачу у безготівковій формі шляхом перерахунку коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, а з лютого по квітень 2019 року відповідно до постанови КМУ № 62 від 06.02.2019 субсидія виплачувалась у готівковій формі.
В червні 2019 року при автоматичному перепризначенні житлової субсидії на новий період, відповідно до витягу з реєстру територіальної громади м. Миколаєва про зареєстрованих осіб в житловому приміщенні, стало відомо, що за даною адресою змінися склад сім`ї, а саме було зареєстровано ще одну особу - доньку ОСОБА_3 .
Так, з 01.05.2018 року під час призначення житлової субсидії підлягали врахуванню також доходи членів сім`ї особи зі складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства.
Наявність такої обставини, як зміна складу сім`ї члена домогосподарства, зумовлювала подання нової заяви та декларації.
Оскільки відповідач протягом 30 календарних днів не проінформував структурний підрозділ про зміни у складі зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства, виникла переплата коштів за період з 01.05.2018 по 31.01.2019 в сумі 3996,20 грн., з 01.02.2019 по 30.04.2019 в сумі 3092,58 грн.
Посилаючись на те, що відповідачем не дотримано вимог Положення та не повідомлено управління в місячний термін про обставини, які вплинули на право подальшої виплати субсидії, виплачені відповідачеві кошти житлової субсидії за період з 01.02.2019 по 30.04.2019 в готівковій формі кошти в сумі 3092,58 грн. є надмірно виплаченими та відповідачем добровільно не повернуті, позивач просить задовольнити позов.
Ухвалою Ленінського районного суду міста Миколаєва від 09.07.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Клопотань від учасників справи про проведення судового засідання з повідомленням (викликом) сторін відповідно до частини п`ятої статті 279 ЦПК України не надходило.
Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
У відповідності до частини тринадцятої статті 7 ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Згідно вимог статті 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Виходячи з вимог частини п`ятої статті 268 ЦПК України, датою ухвалення рішення є дата його складання.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази та встановивши фактичні обставини справи, суд дійшов наступного.
Матеріалами справи підтверджено, що на підставі заяви та декларації про доходи і витрати ОСОБА_1 від 31.05.2015, на домогосподарство за адресою: АДРЕСА_1 , що складалося з двох зареєстрованих осіб Управлінням праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради було призначено відповідачу субсидію на оплату житлово-комунальних послуг.
У вказаній заяві ОСОБА_1 вказав, що він повідомлений про те, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають) зобов`язується протягом місяця повідомити про це орган соціального захисту населення.
Також подав декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії, в якій зазначив себе та дружину ОСОБА_2 як осіб, яка зареєстровані за вищезазначеною адресою.
На підставі наданих відповідачем документів йому було призначено житлову субсидію. Надалі, нарахування субсидії здійснювалось відповідно до вимог п.16 Положення без звернення відповідача.
Відповідно до п.1 Положення субсидія на оплату житлово-комунальних послуг є адресною безготівковою формою відшкодування населенню вартості житлово-комунальних послуг, а субсидія на придбання скрапленого газу та твердого палива є адресною готівковою допомогою, яка надається один раз на рік.
Пунктами 8, 9 Положення визначено, що житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку).
Житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.
На період з 01.02.2019 по 30.04.2019 рішеннями Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради ОСОБА_1 було призначено житлову субсидію, в порядку пункту 16 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (в редакції станом на 01.01.2019 (далі - Положення), відповідно до якого після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний строк для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім осіб, які відповідають вимогам, визначеним в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, осіб, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства, орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 14 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктом 14 цього Положення.
Призначення житлової субсидії було здійснено на період з травня 2018 року по січень 2019 року шляхом перерахунку коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам. Проте, при призначенні житлової субсидії на новий період в готівковій формі, а саме з 01.02.2019 по 30.04.2019 відповідачем не повідомлено позивача про зміну складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні осіб, хоча згідно витягу від 12.06.2019 з реєстру територіальної громади м. Миколаєва про зареєстрованих осіб в житловому приміщенні, за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровані три особи, зокрема - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Отже, оскільки відповідачем не дотримано вимог Положення та не повідомлено управління в місячний термін про обставини які вплинули на право подальшої виплати субсидії, виплачені ОСОБА_1 готівкові кошти житлової субсидії за період з 01.02.2019 по 30.04.2019 в сумі 3092,58 грн. є надмірно виплаченими.
Як вбачається з повідомлення про переплату житлової субсидії від 23.07.2019, яке направлено відповідачу поштовим зв`язком, запропоновано повернути переплачену суму житлової субсидії. Дане повідомлення відповідачем отримане 28.08.2019, що підтверджується копією рекомендованого повідомленням з відміткою про вручення.
Відповідно до абз. 16 п. 16 Положення, громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема:
зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа - членів домогосподарства, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу;
зміни у складі сім`ї члена домогосподарства;
зміну переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання;
зміну переліку витрат на управління багатоквартирним будинком;
зміну управителя, виконавця комунальних послуг, створення об`єднання;
настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 6 цього Положення.
Уразі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім`ї члена домогосподарства подаються нові заява та декларація.
В порушення вищевказаних вимог п. 16. Положень, відповідач не повідомив позивача про всіх зареєстрованих осіб за своєю адресою, внаслідок чого в період з 01.02.2019 по 30.04.2019 безпідставно була нарахована та сплачена позивачем субсидія на суму 3092,58 грн., що підтверджується розрахунком, наданим позивачем.
За змістом статті 177 ЦК України гроші є об`єктом цивільних прав.
Сума надмірно перерахованої (виплаченої) субсидії є майном, збереженим без достатньої правової підстави. А тому на правовідносини з повернення цієї суми поширюються приписи глави 83 ЦК України, а також Положення та Порядку.
Згідно з ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
За правилами абз. 5, 16, 18 п. 22 Положення (в редакції, що діяла до 01.10.2019) призначення субсидії в період надання раніше призначеної субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.
У випадках, зазначених в абзацах четвертому - восьмому цього пункту, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином до державного бюджету, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг до державного бюджету шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії.
У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.
З огляду на вищезазначене, оскільки відповідач добровільно не повернув надмірно сплачену йому субсидію у сумі 3092,58 грн. за період з 01.02.2019 по 30.04.2019, позовні вимоги позивача обґрунтовані і заявлена позивачем сума підлягає стягненню з нього за рішенням суду.
Згідно із ч. 1 ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а тому з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2270,00 грн.
Керуючись статтями 4, 19, 141, 158, 263-265 ЦПК України,суд
вирішив:
Позовні вимоги Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради про стягнення надміру виплачених державних коштів задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради суму надміру виплачених державних коштів у розмірі 3092,58 грн. (три тисячі дев`яносто дві гривні 58 коп.), які перерахувати на р/р UA928201720343130006000078737, Держказначейська служба України, отримувач - Мінсоцполітики України, код ЄДРПОУ 37567866.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 коп.).
Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Інформація про учасників справи:
позивач - Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, ЄДРПОУ 03194499, місцезнаходження: м. Миколаїв, вул. М. Морська, 19;
відповідач - ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .
Повний текст судового рішення складено 27.10.2021.
Суддя І.В.Коваленко