
Справа № 163/1703/21
Провадження № 3/163/946/21
ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 вересня 2021 року місто Любомль
Суддя Любомльського районного суду Волинської області Шеремета С.А.
з участю секретаря Голядинець О.В.,
представника Волинської митниці Кунєвої З.Ю.,
особи, що притягується до відповідальності, ОСОБА_1 ,
розглянувши в приміщенні суду направлені Волинською митницею матеріали справи за протоколом № 0323/20500/21 про притягнення до відповідальності за ст.472 МК України
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, що проживає по АДРЕСА_1 , уповноваженого на роботу з митними органами/декларанта ТОВ «ВЕЛ`Ю ПЕК», РНОКПП НОМЕР_1 ,
в с т а н о в и в :
Інспектор Волинської митниці склав протокол про те, що ОСОБА_1 як декларант ТОВ «ВЕЛ`Ю ПЕК» не заявив за встановленою формою точні та достовірні відомості про товар – «автомобіль спеціального призначення (сміттєвоз) марки «MAN», модель «26.364 FVL», ідентифікаційний номер НОМЕР_2 », загальною вартістю 403 773,60 гривні, при таких обставинах.
21.02.2021 року декларантом ТОВ «ВЕЛ`Ю ПЕК» ОСОБА_1 Волинській митниці Держмитслужби подано митну декларацію типу ТР80АА №UA205020/2021/521 від 21.02.2021 з метою ввезення на митну територію України в режимі «транзит» товару, а саме: «Автомобіль спеціального призначення (сміттєвоз) марки «MAN», модель «26.364 FVL», ідентифікаційний номер НОМЕР_2 », а також товарно-супровідні документи: рахунок-фактуру №0001 від 03.02.2021, CMR №341783 від 15.02.2021, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 від 20.09.2019 .
Відповідно до вищевказаної декларації та товарно-супровідних документів відправником товару є італійська компанія «AUTO-SKAUT IT», одержувачем – «LTD OMEGA MOTOR GROUP» (Молдова). Вартість товару становить 12 000 євро.
21.02.2021 через митний пост «Ягодин» Волинської митниці Держмитслужби, під керуванням перевізника – громадянина України ОСОБА_2 , вищевказаний транспортний засіб було ввезено та взято Волинською митницею під митний контроль, а перевізником взято зобов`язання доставити товар до митниці призначення – Одеської митниці Держмитслужби в термін до 03.03.2021, однак у встановлені ст. 95 МК України строки товар на Одеську митницю, станом на 28.07.2021, доставлений так і не був, у зв`язку із чим на перевізника ОСОБА_2 посадовою особою Волинської митниці Держмитслужби складено протокол про порушення митних правил за ч.4 ст.470 МК України.
Декларантом ТОВ "ВЕЛ`Ю ПЕК" (код ЄДРПОУ 36547530) громадянином України ОСОБА_1 зазначений товар було заявлено за кодом 870590, згідно УКТЗЕД.
З метою розрахунку митних платежів для забезпечення їх стягнення за фактом недоставлення до митниці призначення вищевказаного товару, направлено запит №7.3-17.1/14/384 до Управління адміністрування митних платежів, митної вартості та митно-тарифного регулювання Волинської митниці Держмитслужби.
При проведенні розрахунку митних платежів посадовими особами Управління адміністрування митних платежів, митної вартості та митно- тарифного регулювання Волинської митниці Держмитслужби, згідно службової записки від 24.05.2021 № 7.3-17.1/14/384 встановлено код товару 8704239900 (Моторні транспортні засоби для перевезення вантажів) за вищевказаною митною декларацією, що не відповідає відомостям, зазначеним в гр.33 митної декларації ТР80АА №UA205020/2021/000521 (в митній декларації зазначено код 870590). Загальна сума митних платежів, що підлягає сплаті при випуску товару за кодом УКТЗЕД 8704239900 для вільного обігу на митній території України становить - 926 480,74 грн.
Таким чином на товар «автомобіль спеціального призначення (сміттєвоз) марки "МАМ" за митною декларацією ТР80АА №UА205020/2021/000521, що переміщувався прохідним транзитом, необхідне гарантування про забезпечення сплати митних платежів в сумі 926 480.74 грн.
З огляду на такі обставини дії ОСОБА_1 із зазначенням положень ст.ст.257, 266, кваліфіковані за ст.472 МК України, як недекларування в митній декларації типу ТР80АА №UA205020/2021/000521 точних та достовірних відомостей про назву товару та код товару, згідно з УКТЗЕД.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину не визнав, пояснив, що декларування здійснював на підставі наданих йому документів.
Представник Волинської митниці під час розгляду протоколу заявила, що вважає доведеною винуватість ОСОБА_1 у вчиненні порушення митних правил, просила накласти стягнення в межах санкції ст.472 МК України.
Дослідженням доказів встановлено таке.
Факт переміщення через митний кордон автомобіля спеціального призначення (сміттєвоз) марки «MAN», модель «26.364 FVL», вартістю 12000 Євро, що на дату ввезення рівно 403 773,60 гривні, в режимі транзиту, відправником яких була італійська компанія «AUTO-SKAUT IT», одержувачем – «LTD OMEGA MOTOR GROUP» (Молдова) стверджений протоколом про порушення митних правил, товарно-супровідними документами на товари, митною декларацією типу ТР80АА №UA205020/2021/000521.
Факт оформлення ОСОБА_1 як декларантом на підставі договору №010 про надання посередницьких послуг митного брокера декларації типу ТР80АА №UA205020/2021/000521, подання цих декларацій з товарно-супровідними документами, вказаними в протоколах про порушення митних правил, повністю доведений як цим протоколом, декларацією і документами, так і письмовими та особистими поясненнями ОСОБА_1 і в справі не оспорюється.
За змістом протоколу про порушення митних правил невідповідність відомостей про товар стосується коду товару згідно з УКТЗЕД відповідно і точної назви: в товарно-супровідних документах вказано код 870590, а в дійсності – 8704239900.
Відповідно до ч.1 ст.67 МК України українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України.
Згідно із ст.69 МК України товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД. Митні органи здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД. На вимогу посадової особи митного органу декларант або уповноважена ним особа зобов`язані надати усі наявні відомості, необхідні для підтвердження заявлених ними кодів товарів, поданих до митного оформлення, а також зразки таких товарів та/або техніко-технологічну документацію на них. У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів орган доходів і зборів має право самостійно класифікувати такі товари. Під складним випадком класифікації товару розуміється випадок, коли у процесі контролю правильності заявленого декларантом або уповноваженою ним особою коду товару виникають суперечності щодо тлумачення положень УКТ ЗЕД, вирішення яких потребує додаткової інформації, спеціальних знань, проведення досліджень тощо. Штрафи та інші санкції за несплату митних платежів та за інші порушення, виявлені у зв`язку з неправильною класифікацією товарів, застосовуються митним органом виключно у разі, якщо прийняте митним органом рішення про класифікацію цих товарів у складному випадку було прийнято на підставі поданих заявником недостовірних документів, наданої ним недостовірної інформації та/або внаслідок ненадання заявником всієї наявної у нього інформації, необхідної для прийняття зазначеного рішення, що суттєво вплинуло на характер цього рішення. Рішення митних орагнів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов`язковими. Такі рішення оприлюднюються у встановленому законодавством порядку. У разі незгоди з рішенням митних органів щодо класифікації товару декларант або уповноважена ним особа має право оскаржити це рішення до органу вищого рівня відповідно до глави 4 цього Кодексу або до суду. Висновки інших органів, установ та організацій щодо визначення кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД при митному оформленні мають інформаційний або довідковий характер.
Згідно з ч.1 ст.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ч.1 ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, ви-рішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Статтею 487 МК України визначено, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
В рішенні "Надточій проти України" Європейський Суд з прав людини у справі зазначив, що "положення Митного кодексу безпосередньо поширюються на всіх громадян, які перетинають кордон та регулюють їх поведінку шляхом застосування стягнень (штраф та конфіскація), які є як покаранням, так і стримуванням від порушення. Таким чином, митні правопорушення, які розглядаються, мають ознаки, притаманні "кримінальному обвинуваченню" у значенні статті 6 Конвенції".
Згідно з рішенням Європейського Суду з прав людини у справі "Авшар проти Туреччини" в оцінці доказів Суд встановив стандарт доказування "поза розумним сумнівом". Таке доказування передбачає співіснування досить вагомих, чітких та узгоджених між собою висновків або подібних неспростованих презумпцій факту, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість особи доведено поза розумним сумнівом.
Отже, в справі про порушення митних правил винуватість особи має бути також доведена поза розумним сумнівом.
Статтею 472 МК України встановлена відповідальність за недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов`язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Частиною 1 ст.257 МК України встановлено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно до ч.7 ст.257 МК України перелік відомостей, що підлягають внесенню до митних декларацій, обмежується лише тими відомостями, які є необхідними для цілей справляння митних платежів, формування митної статистики, а також для забезпечення додержання вимог цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Згідно з ч.8 ст.257 МК України митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється митними органами на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться такі відомості, у тому числі у вигляді кодів:
… 5) відомості про товари:
а) найменування;
б) звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар;
в) торговельна марка та виробник товарів (за наявності у товаросупровідних та комерційних документах);
г) код товару згідно з УКТ ЗЕД;
ґ) найменування країни походження товарів (за наявності);
д) опис упаковки (кількість, вид);
…
Відповідно до ст.266 Митного кодексу України Декларант зобов`язаний: 1) здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; 2) на вимогу митного органу пред`явити товари, транспортні засоби комерційного призначення для митного контролю і митного оформлення; 3) надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; 4) у випадках, визначених цим Кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього Кодексу; 5) у випадках, визначених цим Кодексом та іншими законами України, сплатити інші платежі, контроль за справлянням яких покладено на митні органи. Перед подачею митної декларації декларант має право з дозволу митного органу здійснювати фізичний огляд товарів з метою перевірки їх відповідності опису (відомостям), зазначеному у товаросупровідних документах, брати проби та зразки товарів. У випадках та в порядку, визначених цим Кодексом, декларант має право вимагати від митного органу випуску товарів, за умови забезпечення сплати митних платежів відповідно до розділу X цього Кодексу. У разі самостійного декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення декларантом передбачену цим Кодексом відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант.
Згідно із вимогами ч.2 ст.305 надання митним органам забезпечення сплати митних платежів є обов`язковим при ввезенні на митну територію України та/або переміщенні територією України прохідним та внутрішнім транзитом товарів за переліком, який затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №461 Про затвердження переліку товарів, ввезення яких на митну територію України та/або переміщення територією України прохідним та внутрішнім транзитом здійснюється за умови обов`язкового надання митним органам забезпечення сплати митних платежів, встановлено, що для товарів віднесених до товарної позиції з кодом 870590 забезпечення сплати митних платежів не є обов`язковим, натомість для товарів з кодом УКТЗЕД 8704239900 таке забезпечення є обов`язковим.
Під час розгляду протоколу встановлено, що, у зв`язку із зазначенням в митній декларації коду товару 870590 замість 8704239900, згідно з УКТЗЕД, при переміщенні територією України транзитом вказаного в протоколі автомобіля не було сплачено забезпечення митних платежів, що становить за обставин цієї справи 926 480,74 гривень, в подальшому транзит не завершився, товар зник на митній території України. Такі наслідки недекларування точних та достовірних відомостей - коду УКТЗЕД товару, не міг не знати ОСОБА_1 , як брокер декларант.
У зв`язку з цим встановлено підстави для висновку про наявність в діях ОСОБА_1 передбаченого ст.472 МК України складу правопорушення, а саме недекларування в митній декларації типу ТР80АА №UA205020/2021/000521 точних та достовірних відомостей про назву товару та код товару, згідно з УКТЗЕД, що призвело до несплати забезпечення митних платежів і в подальшому зникнення на митній території України ввезеного транзитом товару.
Враховуючи передбачену законом санкцію та доведеність вини порушника, стягнення на нього слід накласти у вигляді штрафу в розмірі 100% вартості переміщуваних товарів та їх конфіскації.
Витрати митниці по справі не заявлені.
З порушника відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України № 3674-VI підлягає стягненню судовий збір у відповідному розмірі.
Керуючись ст.ст.522, 527, 528 МК України,
п о с т а н о в и в :
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.472 МК України, і накласти на нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі 403 773 (чотириста три тисячі сімсот сімдесят три) гривні 60 копійок з конфіскацією у власність держави товару, а саме: «Автомобіль спеціального призначення (сміттєвоз) марки «MAN», модель «26.364 FVL», ідентифікаційний номер НОМЕР_2 », загальною вартістю 403 773,60 гривні.
Штраф в розмірі 403 773 (чотириста три тисячі сімсот сімдесят три) гривні 60 копійок підлягає стягненню на рахунок UA758999980313010106005003500 в Казначействі України (ЕАП) (ЄДРПОУ 38009371, отримувач ГУК у Волин.обл/с.Вишнів, код класифікації доходів бюджету 21081100, призначення платежу «адміністративні штрафи та інші санкції «05» Державна митна служба України»).
Стягнути із ОСОБА_1 в користь держави 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні судового збору на рахунок UA958999980313161206000003480 в Казначействі України (ЕАП) (МФО 899998, одержувач: ГУК у Волин.обл/м.Любомль, код ЄДРПОУ 38009371, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу "судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050").
Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду через Любомльський районний суд.
Суддя Любомльського районного суду
Волинської області С.А.Шеремета