
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
26 жовтня 2021 року м. Рівне №460/5236/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Нор У.М. розглянувши за в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівненський Молодіжний Жилий Комплекс" доГоловного управління ДПС у Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівненський Молодіжний Жилий Комплекс" (далі – позивач, ТОВ "Рівненський МЖК") звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС в Рівненській області (далі-відповідач), в якому просило визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС в Рівненській області щодо несписання безнадійного податкового боргу за платежем податку на додану вартість в сумі 556 грн 66 коп. та зобов`язати Головне управління ДПС у Рівненській області прийняти рішення про списання безнадійного податкового боргу ТОВ "Рівненський МЖК" з податку на додану вартість в сумі 556,66 грн.
Обґрунтовуючи заявлені вимоги позовні вимоги позивач зазначає, що податковий борг в сумі 556,66 грн. є безнадійним та підлягає списанню відповідно до пп. 101.1 ст.101 Податкового Кодексу України. Вказує на те, що минув строк давності в 1095 календарних днів з дня виникнення боргу. Таким чином, борг не може бути стягнутий в судовому порядку податковим органом. Наголошує на тому, що орган доходів і зборів самостійно здійснює процедури щодо проведення списання безнадійного податкового боргу відповідно до Порядку. На думку позивача відмова відповідача від списання безнадійного податкового боргу є протиправною, а зобов`язання списати такий борг є ефективним способом захисту в межах спірних відносин. За таких обставин, просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою суду від 02.06.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, визначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного провадження з повідомленням сторін.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти позову. Свої заперечення обґрунтовує тим, що визнання податкового боргу безнадійним та його списання здійснюється за умов вжиття всіх передбачених заходів з дотримання вимог Кодексу та Порядку № 577, які викладені в листі № 971/7/99-00-10-04-07 від 21.01.2020 Державної податкової служби України та у разі підтвердження належними документами відсутності джерел та відповідно неможливості погашення цього боргу, за результатами чого приймається відповідне рішення щодо визнання податкового боргу безнадійним та його списання згідно з вимогами чинного законодавства.
14.07.2021 розгляд справи відкладено до 18.10.2021, яке в подальшому відкладено до 05.10.2021.
Ухвалою суду від 05.10.2021 суд ухвалив перейти до розгляду справи №460/5236/21 в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи та з`ясувавши всі обставини спору, які мають значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд зазначає наступне.
02.12 1993 ТОВ "Рівненський МЖК" зареєстроване як юридична особа. На обліку в ДПІ у м. Рівному перебуває з 31.08.1995.
За даними з інтегрованої картки ТОВ "Рівненський МЖК" з податку на додану вартість за позивачем зафіксовано податковий борг з податку на додану вартість в сумі 13 486,99 грн, який виник на підставі:
12930,33 грн нараховані згідно декларації № 9273783744 від 20.01.2016 по терміну сплати 30.01.2016;
192,85 грн нараховані штрафні санкції за актом перевірки згідно податкового повідомлення – рішення (форма "Р") № 0004211201 від 25.04.2016;
86,77 грн нараховані штрафні санкції згідно з п. 120.1.1, 120.1.2 ст. 120.1 Податкового Кодексу України за актом перевірки поточного року, податкове повідомлення-рішення (форма "Н") № 0000991201 від 04.07.2016;
208,57 грн нараховані штрафні санкції згідно з п.120.1.1, 120.1.2 ст.120.1 ПКУ за актом перевірки поточного року, податкове повідомлення-рішення (форма "Н") №0000981201 від 04.07.2016;
56, 67 грн нараховані штрафні санкції згідно з п.120.1.1, 120.1.2 ст.120.1 ПКУ за актом перевірки поточного року, податкове повідомлення-рішення (форма "Н") №0000981201 від 04.07.2016;
11,8 грн нараховані штрафні санкції згідно з п.120.1.1, 120.1.2 ст.120.1 ПКУ за актом перевірки поточного року, податкове повідомлення-рішення (форма "Н") №0006451201 від 16.11.2016.
01 квітня 2021 ТОВ "Рівненський МЖК" звернулось із заявою до Головного управління ДПС у Рівненській області про списання безнадійного податкового боргу у сумі 556,66 грн у зв`язку із закінченням строку давності (1095 календарних днів). Вказана заява залишилась без відповіді.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Спеціальним нормативно-правовим актом, який встановлює окремі правила та положення для регулювання відносин оподаткування та захисту прав учасників податкових відносин, у тому числі захисту порушеного права в судовому порядку, є Податковий Кодекс України (далі - ПК України).
За правилами підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно пункту 36.1 статті 36 ПК України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
У відповідності підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
Отже невиконання платником податку обов`язку зі сплати узгодженого податкового зобов`язання призводить до набуття такого зобов`язанням статусу податкового боргу, процедура стягнення якого визначається законом.
Проте за наявності певних обставин, визначених законодавством, податковий борг може бути визнаний безнадійним та списаний.
Правила списання безнадійного податкового боргу врегульовані статтею 101 ПК України, у відповідності до пункту 101.1 якої списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.
У пункті 101.2 вказаної статті наведено перелік ознак, що дозволяють відрізнити податковий борг від безнадійного податкового боргу.
Так, під терміном "безнадійний" розуміється, окрім іншого, податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений цим Кодексом (підпункт 101.2.3 пункту 101.2 статті 101 ПК України).
Відповідно до пункту 101.5 статті 101 ПК України контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Строки давності та їх застосування визначені у статті 102 ПК України.
Згідно з пунктом 102.1 статті 102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до пункту 102.4 статті 102 ПК України, - у разі якщо грошове зобов`язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв`язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов`язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
За кожним податком та збором у платника податку виникає безумовний податковий обов`язок сплатити суму такого податку чи збору в порядку і строки, визначені законом. Виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк. У разі виникнення у платника податку податкового боргу платник зобов`язаний його сплатити, а у разі несплати - податковий обов`язок не є виконаним.
У такому разі контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі (пункт 95.1 статті 95 ПК України).
При цьому стягнення коштів контролюючий орган має право ініціювати тільки в межах 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Податковий борг платника податків, стосовно якого минув цей строк давності, не може бути ініційований контролюючим органом до стягнення, оскільки безумовно вважається безнадійним.
Механізм списання безнадійного податкового боргу визначено Порядком списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України № 577 від 10 жовтня 2013 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 жовтня 2013 року за № 1844/24376 (далі - Порядок № 577).
Згідно пункту 2.1 зазначеного Порядку № 577, під терміном "безнадійний податковий борг" слід розуміти: 1) податковий борг платника податків, визнаного в установленому порядку банкрутом, вимоги щодо якого не були задоволені у зв`язку з недостатністю майна банкрута; 2) податковий борг фізичної особи, яка: визнана в судовому порядку недієздатною, безвісно відсутньою або оголошена померлою, у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення згідно із законом; або померла, у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення згідно із законом; або понад 720 днів перебуває у розшуку; 3) податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений статтею 102 Податкового кодексу України; 4) податковий борг платника податків, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).
На виконання пунктів 4.1, 4.2, 4.3, 4.4, 4.5 Порядку № 577 списання безнадійного податкового боргу платників податків у випадках, передбачених підпунктом 4 пункту 2.1 Порядку (виникнення податкового боргу внаслідок форс-мажорних обставин), платник податків звертається до органу доходів і зборів за місцем обліку безнадійного податкового боргу та/або за місцем обліку такого платника з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків та зборів, що підлягають списанню. До заяви обов`язково додаються документи, які підтверджують, що податковий борг вважається безнадійним.
За результатами розгляду документів, наданих платником податків, керівник (його заступник) органу доходів і зборів за наявності підстав приймає рішення про списання безнадійного податкового боргу, яке оформляється на бланку за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
В інших випадках, передбачених підпунктами 1, 2, 3, 5 пункту 2.1 розділу II цього Порядку № 577 (в тому числі відносно податкового боргу по якому минув строк позовної давності), орган доходів і зборів здійснює процедури щодо проведення списання безнадійного податкового боргу відповідно до вимог пункту 4.2 цього розділу.
Структурний підрозділ органу доходів і зборів, до функцій якого належить списання безнадійного податкового боргу, здійснює таке списання щокварталу протягом двадцяти календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації (розрахунку) за звітний (податковий) квартал. Рішення про списання безнадійного податкового боргу вноситься до інформаційної системи не пізніше наступного робочого дня після підписання такого рішення.
Таким чином, зі змісту вищенаведених норм Порядку № 577 вбачається, що списання безнадійного податкового боргу, яким є податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності у 1095 днів, здійснюється контролюючим органом самостійно на підставі даних автоматизованої інформаційної системи станом на день виникнення безнадійного податкового боргу, або за даними довідки відповідного контролюючого органу про наявність безнадійного податкового боргу на день виникнення безнадійного податкового боргу.
При цьому, звернення платника податків про списання безнадійного податкового боргу є обов`язковим лише у випадку, якщо такий податковий борг виник внаслідок непереборної сили (форс-мажорних обставин), як це встановлено нормою пункту 4.1 Порядку № 577. В інших випадках, передбачених пунктом 101.2 статті 101 ПК України, пунктом 2.1 розділу ІІ Порядку № 577, розгляд питання про списання безнадійного податкового боргу ініціюється контролюючими органами щоквартально та проводиться автоматично, без участі платника податків.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що за за ТОВ «Рівненський МЖК» рахується безнадійний податковий борг за платежем «податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в розмірі 556,66 грн, щодо якого не вчинив будь-яких дій щодо його списання, незважаючи на вимоги ПКУ та звернення позивача.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 09.03.2021 у справі №300/2353/19 зробив висновок про те, що списання безнадійного податкового боргу, в тому числі податкового боргу, стосовно якого минув строк давності у 1095 днів, здійснюється контролюючим органом самостійно на підставі даних автоматизованої системи станом на день виникнення безнадійного податкового боргу.
При цьому, Верховний Суд відзначив, що звернення платника податків про списання безнадійного податкового боргу є обов`язковим лише у випадку, якщо такий податковий борг виник внаслідок не переробної сили (форс-мажорних обставин), як це встановлено нормою пункту 4.1 Порядку №577. В інших випадках, передбачених пунктом 101.2 статті 101 ПК України пунктом 2.1 розділу ІІ Порядку № 577, розгляд питання про списання безнадійного податкового боргу ініціюється контролюючими органами щоквартально та проводиться автоматично, без участі платника податків.
Врахувавши те, що податковий борг на підставі податкових повідомлень-рішень №0004211201 від 25.04.2016, №0000991201 від 04.07.2016, №0000981201 від 04.07.2016, №0006451201 від 16.11.2016 виник у період з 25.04.2016 по 16.11.2016 і є безнадійним за ознакою збігу строку давності, протягом якого цей борг може бути стягнутий з позивача, а тому підлягає списанню, а бездіяльність відповідача щодо несписання цього боргу є протиправною.
Аналогічний висновок щодо застосування пункту 101.5 статті 101 ПК України у подібних правовідносинах викладений у постанові Верховного Суду від 09 липня 2019 року у справі № 0240/2269/18-а.
Однак, суд зазначає, що судова гілка влади не може перебирати на себе повноваження органу податкової служби та підміняти його повноваження, які визначені та регулюються нормами чинного законодавства. Списання безнадійного податкового боргу здійснюється податковим органом і це виключне його право визнати борг безнадійним та приймати рішення про його списання. Тому суд має право зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву платника податків та прийняти рішення у відповідності до вимог податкового законодавства та висновків суду щодо списання безнадійного податкового боргу.
За наведеного вище, за результатами судового розгляду справи суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково.
Згідно із ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівненський Молодіжний Жилий Комплекс" (код ЄДРПОУ 13988757, 33003, м. Рівне, вул. Гайдамацька, 13-Б) до Головного управління ДПС у Рівненській області (код ЄДРПОУ ВП 44070166, 33023, м. Рівне, вул. Відінська, 12) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Рівненській області щодо несписання безнадійного податкового боргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівненський Молодіжний Жилий Комплекс" за платежем з податку на додану вартість в сумі 556 грн 66 коп.
Зобов`язати Головне управління ДПС у Рівненській області повторно розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівненський Молодіжний Жилий Комплекс" від 01.04.2021 про списання податкового боргу.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівненський Молодіжний жилий Комплекс" за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Головного управління ДПС у Рівненській області судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 1135 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністратив-ного суду.
Повний текст рішення складений 26 жовтня 2021 року
Суддя У.М. Нор