Ухвала суду № 100617531, 26.10.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2021
Номер справи
400/6468/21
Номер документу
100617531
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

з питань залучення співвідповідача у справі

26 жовтня 2021 р. № 400/6468/21 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лебедєвої Г.В., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання позивача про залучення другого відповідача у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі - відповідач) про:

- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідності до ст. ст. 43, 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнений з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, з 01.12.2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 26.05.2021 року №33/35-Р-07, виданої Державною установою "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Миколаївській області";

- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області перерахувати, нараховувати та виплачувати з 01 грудня 2019 року пенсію ОСОБА_1 у відповідності до ст. ст. 43, 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнений з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, з 01.12.2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 26.05.2021 року №33/35-Р-07, виданої Державною установою "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Миколаївській області", виходячи із загального розміру грошового забезпечення 17708, 98 грн., із обов`язковим включенням нових, зазначених у довідці додаткових видів грошового забезпечення до Автоматизованої системи розрахунку пенсій Пенсійного фонду України та проводити доплату різниці перерахованої пенсії за минулий час (з 01.12.2019 року), з урахуванням раніше виплачених сум, рівними частинами щомісячно одночасно з виплатою перерахованої пенсії до повного погашення заборгованості, що виникла в результаті перерахунку пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Державною установою "Територіальне медичне об`єднання МВС України в Миколаївській області" виготовлено оновлену довідку ОСОБА_1 від 26.05.2021 року №33/35-Р-07 для перерахунку його пенсії. Вказану довідку позивачем надано відповідачу. Проте, Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області позивачу відмовлено в перерахунку пенсії. Повідомлено, що після визнання протиправними та скасування пунктів 1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 інших рішень Уряду про умови і порядок проведення перерахунку пенсії не приймалось, підстав для перерахунку позивачу пенсії не має, що у свою чергу і стало підставою для звернення позивача до суду з відповідним позовом.

Ухвалою від 16.08.2021 року Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 400/6468/21 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст. 262 КАС України.

10.09.2021 року до канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від позивача надійшло клопотання про залучення до участі у справі у якості співвідповідача Пенсійний фонд України та звернути до нього позовні вимоги про зобов`язання Пенсійного фонду України у відповідності до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 року №280 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 року № 1279 "Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги" здійснити фінансування виплати перерахованої з 01.12.2019 року пенсії позивача. Клопотання мотивоване тим, що функції з призначення (перерахунку) та виплати пенсій є дискреційними повноваженнями головних управлінь Пенсійного фонду України. Однак, Кабінетом Міністрів України 16 грудня 2020 року було прийнято постанову № 1279 «Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги». Постановою № 1279 у пункті 3 встановлено Пенсійному фонду України до 1 квітня 2021 р. провести підготовчі технічні заходи для забезпечення переходу до централізованого фінансування виплати пенсій. Також вищевказаною постановою затверджено «Порядок виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку» та внесено до постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. № 1596, від 23 липня 2014 р. № 280 та від 11 травня 2017 р. № 312 відповідні зміни. Слід зазначити, що відповідно до п. 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 р. № 280 (в редакції Постанови № 1279) Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань. забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій. Отже, вчинити певні дії в інтересах позивача, зокрема щодо здійснення фінансування виплати пенсії, наразі може Пенсійний фонд України.

Розглянувши клопотання позивача про залучення співвідповідача у справі, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 3, 4, 5 ст. 48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави. Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.

Згідно ст. 52 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсіонерам з числа військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей пенсії виплачуються органами Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання пенсіонера, незалежно від реєстрації місця проживання. Іншим особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно з цим Законом, пенсії виплачуються органами Пенсійного фонду України через установи відкритого акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» за місцем фактичного проживання пенсіонера на підставі відповідних документів, що оформляються органом Пенсійного фонду України.

Відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 року №280 (надалі - Положення №280), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню.

Пунктом 4 Положення №280 передбачено, що Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань, серед іншого: розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України та подає його Міністрові соціальної політики для внесення в установленому порядку на розгляд Кабінетові Міністрів України, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством, складає звіт про виконання бюджету Пенсійного фонду України (п.п.4); організовує, координує та контролює роботу територіальних органів щодо забезпечення своєчасної та у повному обсязі виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством (п.п.6).

Згідно п.7 Положення №280 Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні управління.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 року №1279 «Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги» (надалі - Постанова №1279) затверджений Порядок виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку (надалі - Порядок).

Пунктом 1 Порядку передбачено, що вказаний Порядок визначає механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам у готівковій формі за зазначеним у заяві місцем їх фактичного проживання в межах України організаціями, що згідно із законодавством мають право здійснювати виплату і доставку пенсій та грошової допомоги.

Тобто, Постанова №1279 ніяким чином не змінила повноваження Пенсійного фонду України та її територіальних органів щодо призначення, нарахування та виплати пенсій.

Таким чином, Пенсійний фонд України здійснює фінансування пенсій шляхом розподілу коштів, що надходять на його видатковий рахунок. Спеціальних підрозділів, які безпосередньо виплачують пенсію одержувачам, в Пенсійному фонді України не створено. Централізоване перерахування коштів, що здійснюється Пенсійним фондом України, не є персоналізованим, не передбачає визначення розміру виплати кожній особі окремо, призначене лише для спрощення процедури проходження коштів від Фонду до уповноваженої організації або банку. Перерахування коштів під час фінансування здійснюється однією сумою за згрупованими списками одержувачів, сформованими і підписаними головними управліннями.

Так, пунктом 12 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 року №1596 (надалі - Порядок № 1596) визначено, що органи Пенсійного фонду (головні управління Пенсійного фонду України в областях, м. Києві) на підставі заяв, передбачених пунктом 10 цього Порядку, складають: списки на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки (далі - списки) згідно з додатком 2 у двох примірниках; опис списків на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки згідно з додатком 3 у трьох примірниках. Перший примірник списків формується за датою виплати в порядку зростання номерів поточних рахунків, другий - за датою виплати в порядку зростання номерів пенсійних (особових) справ. Дати і виплатний період визначаються органами Пенсійного фонду.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що обов`язок щодо виплати пенсії покладається на пенсійний орган, в якому пенсіонер перебуває на обліку, в даному випадку Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, до якого позивач звертав свої позовні вимоги.

До того ж предметом спору в даній справі є право позивача на перерахунок пенсії з 01.12.2019 року на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Миколаївській області".

Разом з тим, у даній справі Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області взагалі не здійснено перерахунок пенсії позивача, не визначено суми пенсії, що підлягає виплаті позивачу, не вчинено відповідних дій для проведення виплати позивачу перерахованої пенсії та відповідно у суду відсутні підстави для зобов`язання Пенсійного фонду України забезпечити фінансування виплати невизначеної суми пенсії.

Крім того, будь-яких рішень з цього питання Пенсійним фондом України не приймалось, та у суду відсутні підстави вважати, що такий орган не забезпечить фінансування виплати пенсії позивача.

Аналогічна позиція викладена у постановах П`ятого апеляційного адміністративного суду від 06.10.2021 року у справі № 420/9195/21, від 07.10.2021 року у справі № 420/5002/21, від 07.10.2021 року у справі № 420/8703/21.

За таких обставин, з урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про залучення співвідповідача у справі.

На підставі викладеного, керуючись ст. 48, 248 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання ОСОБА_1 про залучення Пенсійного фонду України у якості співвідповідача у справі - відмовити.

Справа розглядатиметься суддею одноособово.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання суддею) в порядку ст. 256 КАС України.

Оскарження ухвали окремо від рішення суду не допускається. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Г.В. Лебедєва