Ухвала суду № 100617317, 23.10.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.10.2021
Номер справи
380/4025/21
Номер документу
100617317
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/4025/21

У Х В А Л А

з питань встановлення судового контролю за виконанням судового рішення

23 жовтня 2021 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кузана Р.І. розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Держави України - Управління соціального захисту населення Бориславської міської ради про визнання протиправними дій та зобов`язання до вчинити дії, стягнення матеріальної та моральної шкоди, -

в с т а н о в и в :

На розгляді Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа № 380/4025/21 за позовом ОСОБА_1 до Держави України - Управління соціального захисту населення Бориславської міської ради про визнання протиправними дій та зобов`язання до вчинити дії, стягнення матеріальної та моральної шкоди.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 05.07.2021 у справі № 380/4025/21 позов ОСОБА_1 до Держави України - Управління соціального захисту населення Бориславської міської ради про визнання протиправними дій та зобов`язання до вчинити дії, стягнення матеріальної та моральної шкоди - задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Бориславської міської ради щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком. Зобов`язано Управління соціального захисту населення Бориславської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги. В задоволені решти позовних вимог відмовлено.

Рішення суду набрало законної сили 10.08.2021.

02.09.2021 Львівським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист.

13.10.2020 від представника позивача надійшла скарга про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05.07.2021 у справі № 380/4025/21, в якій заявник просить винести ухвалу про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення та зобов`язати відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення протягом 45 днів з моменту набрання ухвалою законної сили. Скарга мотивована тим, що рішення Львівського окружного адміністративного суду у цій справі є невиконаним.

Представник позивача просить розглянути скаргу без її участі.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Зазначеній нормі відповідають також і положення п. 1 ч. 6 ст. 246 КАС України, згідно з яким у разі необхідності у резолютивній частині також вказується про порядок і строк виконання рішення

Згідно з вимогами ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України. Суб`єктами, на яких поширюється обов`язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.

Відповідно до вимог ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Із наведеного слідує, що рішення суду, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України «Про виконавче провадження».

Суд встановив, що за заявою ОСОБА_1 постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) від 20.09.2021 відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа Львівського окружного адміністративного суду від 02.09.2021 №380/4025/21. На даний час виконавче провадження триває.

Нормами КАС України не визначено конкретного переліку підстав для встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, шляхом зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання такого. Однак, виходячи зі змісту вказаних вище норм КАС України можна дійти висновку, що такими підставами є зокрема, невиконання суб`єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, або наявність обґрунтованих підстав вважати, що такий суб`єкт владних повноважень буде ухилятись від виконання рішення суду.

При цьому суд зазначає, що судовий контроль у формі зобов`язання подати звіт, також є формою забезпечення виконання судових рішень. Однак, такий спосіб забезпечення виконання рішення суду є правом, а не обов`язком суду зобов`язати суб`єкта владних повноважень, проти якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, і може застосовуватись, зокрема в тому випадку, якщо є достатньо доказів ухилення боржником від виконання рішення суду.

Розглянувши заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення судом встановлено, що позивачем не наведено причин та не надано доказів, які б свідчили про необхідність встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.

При цьому, лише ухвалення судом рішення зобов`язального характеру само по собі не є достатньою підставою для встановлення судового контролю за виконанням рішення.

За таких обставин, суд не вбачає підстав для задоволення заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням зазначеного вище рішення суду.

Керуючись ст.ст.243, 248, 256, 294, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в:

у задоволенні скарги позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Держави України - Управління соціального захисту населення Бориславської міської ради про визнання протиправними дій та зобов`язання до вчинити дії, стягнення матеріальної та моральної шкоди - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст ухвали складено та підписано 25.10.2021

Суддя Кузан Р.І.