Рішення № 100617290, 26.10.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2021
Номер справи
380/3254/21
Номер документу
100617290
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ВІЙСЬКОВА ЧАСТИНА А 1108
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2021 року

справа №380/3254/21

провадження № П/380/3306/21

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Кузана Р.І., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А1108 про визнання протиправними дій, стягнення індексації, -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Військової частини А1108 (місцезнаходження: 82100, Львівська область, м.Дрогобич, вул.Трускавецька, 64, код ЄДРПОУ 08113287) (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії військової частини А1108 у відношенні до ОСОБА_1 щодо невірного нарахування індексації грошового забезпечення у період з 01 січня 2016 року по 30 серпня 2018 року.

- стягнути з військової частини А1108 на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 30 серпня 2018 року у сумі 95 953,35 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач, посилається на те, що під час проходження служби йому не виплачувалась індексація грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 року, а у період з 01.03.2018 по 30.08.2018 виплата здійснювалась у занижених розмірах. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 07.08.2020 у справі №380/4830/20 позов ОСОБА_1 до Військової частини А1108 про визнання протиправними дій, стягнення індексації грошового забезпечення - задоволено частково. Визнано протиправними дії Військової частини А1108 у відношенні до ОСОБА_1 щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення з 01.01.2016 по 30.08.2018. Стягнуто з Військової частини А1108 на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 30.08.2018. У задоволенні позовних вимог про стягнення з Військової частини А1108 на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 30.08.2018 у сумі 100456,56грн - відмовлено. На виконання вищевказаного рішення суду Військова частина А1108 виплатила позивачу індексацію грошового забезпечення у сумі 4503,21 грн. Проте, позивач вважає, що відповідачем суму індексації нараховано невірно, оскільки невірно визначено базові місяці. На переконання позивача базовими місяцем при нарахуванні індексації грошового забезпечення має бути січень 2008 року.

Крім того, позивач вказує, що відповідно до висновку судово-економічної експертизи № 3942 від 10.06.2020, проведеної за його заявою Львівським науково-дослідним інститутом судових експертиз, сума індексації грошового забезпечення, яка підлягала виплаті позивачу за період з 01.01.2016 по 30.08.2018 повинна становити 100456,56 грн.

Ухвалою судді від 15.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач 12.04.2021 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що військовою частиною А1108 була нарахована та виплачена ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 року по 30.08.2021 року індексація грошового забезпечення у розмірі 4503,21 грн. (довідка-розрахунок від 17.08.2020 року №97).

Вважає доводи позову про необхідність застосування січня 2008 року, як місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) в період з 01.01.2016 по 01.03.2018 не є обґрунтованими, оскільки позивач бажає застосувати до правовідносин за період з січня 2008 року по грудень 2015 року норму п. 5 Порядку № 1078 в редакції, яка діє з 01.12.2015 року.

Так, у випадку зміни базового місяця для обчислення розміру індексації грошового забезпечення чинним законодавством України не передбачено повернення до попереднього базового місяця, в т. ч. у зв`язку із запровадженими у 2015 році змінами в законодавстві щодо порядку проведення індексації грошових доходів населення. А тому, місяць, наступний за місяцем підвищення грошових доходів, з якого здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації, установлений відповідно до норм, які діяли до 01.12.2015 року, перегляду не підлягає.

Крім того, стверджує, що у зв`язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови № 1013 істотно змінився порядок індексації зарплати та інших доходів населення, внесеними змінами передбачено ряд новел в порядку проведення індексації грошових доходів населення. Тобто, Постановою № 1013 не лише істотно змінено порядок проведення індексації доходів населення, починаючи з 01.12.2015 року, але й фактично визначено базовий місяць (січень 2016 року), який необхідно враховувати в подальшому для проведення індексації.

Що стосується висновку експерта Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз Паліводи Я.Я. від 10.06.2020 року № 3942 за результатами проведення судово-економічної експертизи по заяві ОСОБА_1 від 04.06.2020 року, то на переконання відповідача такий необхідно відхилити, оскільки висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили, експертне дослідження було проведено без застосування норм законодавства України, яке регулювало порядок обчислення індексації протягом усього часу проходження військової служби позивачем.

Представник позивача подав відповідь на відзив (вх. 25090).

Сторони належним чином повідомлялися про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, підтвердженням чого є наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах України.

Наказом командира Військової частини А1108 (по строковій частині) від 30.08.2018 №194 солдата військової служби за контрактом ОСОБА_1 , навідника 3-ої обслуговуючої 8-ої реактивної артилерійської батареї 3-го реактивного артилерійського дивізіону, звільнено з військової служби в запас за підпунктом «к» п. 2 ч.5 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» та направлено на військовий облік до Самбірського ОРВК Львівської області.

Наказ від 30.08.2018 №194 не містить відомостей щодо виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення.

Станом на день виключення позивача із списків особового складу військової частини, з останнім не було проведено розрахунків щодо нарахування та виплати йому індексації грошового забезпечення, у зв`язку з чим він звернувся до Військової частини А1108 із відповідною заявою.

За результатами розгляду звернення ОСОБА_1 , Військова частина А1108 надала відповідь №258 від 24.01.2020, в якій повідомила, що у межах наявного фінансового ресурсу можливості виплати індексації грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України у січні 2016 - лютому 2018 року у Міноборони не було. Окрім того, у відповіді відповідач вказує на роз`яснення Міністерства соціальної політики України №10685/0/14-15/10 від 16.04.2015, №252/10/136-16 від 09.06.2016, №78/0/66-17 від 08.08.2017 тощо, відповідно до яких військовослужбовцям припинена виплата індексації грошового забезпечення, в зв`язку із відсутністю фінансового ресурсу у Міністерства оборони України.

Вважаючи дії відповідача щодо не нарахування та не виплати індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 30 серпня 2018 року протиправними, позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 07.08.2020 у справі №380/4830/20 позов ОСОБА_1 до Військової частини А1108 про визнання протиправними дій, стягнення індексації грошового забезпечення - задоволено частково. Визнано протиправними дії Військової частини А1108 у відношенні до ОСОБА_1 щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення з 01.01.2016 по 30.08.2018. Стягнуто з Військової частини А1108 на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 30.08.2018. У задоволенні позовних вимог про стягнення з Військової частини А1108 на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 30.08.2018 у сумі 100456,56грн - відмовлено.

На виконання вищевказаного рішення суду Військова частина А1108 нарахувала та виплатила позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 30.08.2018 року у сумі 4503,21 грн.

Згідно з довідкою-розрахунком Військової частини А1108 від 17.08.2020 №97 при нарахуванні індексації для розрахунку суми індексації ОСОБА_1 базовим місяцем був січень 2016 року.

Позивач вважає, що відповідачем суму індексації нараховано невірно, оскільки невірно визначено базовий місяць, у зв`язку з чим звернувся до суду для захисту своїх прав.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлення єдиної системи їх соціального та правового захисту, гарантування військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливих умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулювання відносини у цій галузі визначено Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Відповідно до частини другої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-XII).

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-XII).

Статтею 1 Закону № 1282-XII визначено, що індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до статті 2 Закону № 1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (частина перша статті 4 Закону № 1282-XII).

Частинами першою, другою статті 5 Закону № 1282-XII встановлено, що підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів. Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік (частина шоста статті 5 Закону № 1282-XII).

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, з наступними змінами та доповненнями (далі - Порядок № 1078 в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 06.02.2003 № 491-ІV.

У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян проводиться їх компенсація відповідно до законодавства (абзац 8 пункту 4 Порядку № 1078).

Згідно з пунктом 6 Порядку № 1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.

У рішенні Конституційного Суду України від 15.10.2013 у справі №9-рп/2013 (далі - Рішення № 9-рп/2013) за конституційним зверненням громадянина щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України зазначено, що індексація заробітної плати як складова належної працівникові заробітної плати спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги. Тому системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а отже підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті.

Як зазначено Верховним Судом у постановах від 19.06.2019 у справі №825/1987/17, від 20.11.2019 у справі № 620/1892/19, від 05.02.2020 у справі № 825/565/17 індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а отже підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті.

Відтак, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці, проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковим для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи. За відсутності затвердженого особливого порядку індексації грошового забезпечення військовослужбовців, нарахування індексації грошового забезпечення здійснюється у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку, а саме відповідно до Порядку №1078. Сума індексації грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до Закону № 1282-XII підлягає обов`язковому нарахуванню та виплаті.

Згідно з пунктом 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

З аналізу вказаних норм, слідує, що місяць, в якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів), є базовим місяцем при проведенні індексації грошового забезпечення військовослужбовців. Разом з цим, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, то базовий період не змінюється, а сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», яка набрала чинності 01.01.2008 та втратила чинність 01.03.2018 (далі - Постанова № 1294), встановлено підвищені посадові оклади військовослужбовців, які визначені Додатком №1 до Постанови № 1294.

Як встановлено з матеріалів справи, згідно з довідкою-розрахунком про нарахування індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 30.08.2018 від 17.08.2020 за №97 позивачу нарахування індексації грошового забезпечення (період з січня 2016 по лютий 2018 року) здійснювалось із врахуванням базового місяця - січень 2016 року.

Відповідачем не надано доказів виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з березня 2018 року по серпень 2018 року, як і не наведено підстав відмови у такій виплаті.

Суд критично оцінює такі дії відповідача, оскільки абзацом 5 пункту 5 Порядку №1078 передбачено, що у разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

Зміна посадових окладів з урахуванням періоду проходження військової служби позивача відбулась у січні 2008 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294. Надалі розмір посадового окладу було змінено 01.03.2018 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704.

Суд зазначає, що базовим місяцем вважається місяць, в якому підвищена тарифна ставка (посадовий оклад) військовослужбовця за посадою, яку він займає. Визначення базового місяця залежить тільки від зміни розміру тарифної ставки (посадового окладу), яка вперше відбулась у січні 2008 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 № 1294, місяці, у якому відбулося збільшення розміру посадового окладу штату. При цьому, загальна сума збільшення грошового забезпечення перевищила суму індексації, нараховану в цьому місяці, і відповідно до абзаців 1 і 2, пункту 5 Порядку № 1078 січень 2008 року став базовим місяцем для нарахування індексації заробітної плати позивача.

У такому ж порядку нарахування індексації здійснюється до наступного підвищення розміру посадового окладу військовослужбовця, яке відбулося у березні 2018 року, відповідно до наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 № 90 «Про встановлення тарифних розрядів осіб офіцерського складу Збройних Сил України».

Таким чином, з березня 2018 року при виплаті індексації грошового забезпечення базовим місяцем є березень 2018 року. В решті спірного періоду базовий місяць повинен був залишатись незмінним, а саме: січень 2008 року.

У рішенні Конституційного Суду України від 15.10.2013 у справі № 9-рп/2013 щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України зазначено, що індексація заробітної плати як складова належної працівникові заробітної плати спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги. Тому системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а отже підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 19.07.2019 (справа № 240/4911/18), від 07.08.2019 (справа №825/694/17), від 23.10.2019 (справа №825/1832/17), яку суд враховує при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин.

Суд також зазначає, що відповідно до пункту 242 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008, після надходження до військової частини письмового повідомлення про звільнення військовослужбовця з військової служби або після видання наказу командира (начальника) військової частини про звільнення військовослужбовець повинен здати в установлені строки посаду та підлягає розрахунку, виключенню зі списків особового складу військової частини і направленню на військовий облік до районного (міського) військового комісаріату за вибраним місцем проживання. Особа, звільнена з військової служби, на день виключення зі списків особового складу військової частини має бути повністю забезпечена грошовим, продовольчим і речовим забезпеченням. Військовослужбовець до проведення з ним усіх необхідних розрахунків не виключається без його згоди зі списків особового складу військової частини.

У спірному випадку мало місце виключення позивача зі списку особового складу без проведення остаточного розрахунку на виконання судового рішення у справі 380/4830/20 позивачу не було виплачено індексацію грошового забезпечення в повному обсязі.

Таким чином, для ефективного захисту прав позивача суд зобов`язує відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_2 індексацію грошового забезпечення з 01.01.2016 по 30.08.2018 з базовими місяцями січень 2008 року та березень 2018.

Щодо вимоги позивача про стягнення з відповідача визначеної позивачем суми індексації у розмірі 95953,35 грн., то суд зазначає, що така задоволенню не підлягає з огляду на те, що розрахунки суми індексації здійснені позивачем самостійно. При цьому, позивач не володіє спеціальними знаннями у сфері фінансів та бухгалтерського обліку, з огляду на що суд не може взяти до уваги вказані розрахунки, тому позовні вимоги у частині стягнення конкретно визначеної суми 95953,35 грн., яка відповідачем не нарахована, задоволенню не підлягають.

При цьому, суд не бере до уваги долучений позивачем висновок експерта №3942 від 10.06.2020, оскільки з його змісту суд не може встановити, які саме документи були надані експерту для проведення експертного дослідження, перевірити їх зміст та встановити, чи було достатньо таких документів для визначення конкретного розміру суми індексації, належної до виплати позивачу. При цьому, суд враховує, що судом не призначалась судово-економічна експертиза по справі, не обговорювались питання, які необхідно поставити експерту зі сторонами, відповідачем не було подано своїх варіантів запитань до експерта та документів, які необхідно було враховувати під час проведення експертизи. Крім цього, така експертиза була проведена на замовлення позивача ще до первинного звернення його до суду, а висновок експерта був одним з доказів, що долучався позивачем до матеріалів справи №380/4830/20.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.

Щодо судового збору, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.13 ч.1 ст.15 Закону України «Про судовий збір», такий відповідно до ст.139 КАС України, поверненню позивачу не підлягає.

Щодо стягнення судових витрат, пов`язаних з проведенням судово-економічної експертизи в розмірі 1961,28 грн суд зазначає, що така експертиза проведена за ініціативою позивача не у зв`язку з необхідністю звернення до суду з даним позовом, а тому такі витрати не пов`язані з розглядом цієї справи. Тому, такі витрати не підлягають відшкодуванню позивачу.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 291, 382, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в:

позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Військової частини А1108 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення не у повному обсязі за період з 01.01.2016 по 30.08.2018.

Зобов`язати Військову частину А1108 (місцезнаходження: 82100, Львівська область, м.Дрогобич, вул.Трускавецька, 64, код ЄДРПОУ 08113287) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 з урахуванням базового місяця індексації - січень 2008 року та з 01.03.2018 по 30.08.2018 з урахуванням базового місяця індексації - березень 2018 року та з урахуванням виплаченої суми.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Р.І. Кузан