Рішення № 100616849, 26.10.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2021
Номер справи
320/8916/21
Номер документу
100616849
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 жовтня 2021 року м. Київ № 320/8916/21

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панченко Н.Д., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Київській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Бонсай Трейд» про стягнення податкового боргу

ВСТАНОВИВ:

до суду звернулося Головне управління ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ ВП 44096797, 03151, м. Київ, вул. Народного Ополчення, 5а) з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Бонсай Трейд» (код ЄДРПОУ 40769537, 07300, Київська обл., Вишгородський р-н, м. Вишгород, вул. Промислова буд. 4, офіс 12), в якому просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Бонсай Трейд» (код ЄДРПОУ 40769537) кошти в рахунок погашення податкового боргу у розмірі 21 388,65 грн з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків та за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.

В якості підстави позову позивач вказував на те, що за відповідачем обліковується податковий борг, який виник за наслідками нарахованих штрафних санкцій з податку на додану вартість, проте не сплачений у добровільному порядку у встановлений чинним податковим законодавством строк.

Ухвалою суду від 25.08.2021 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Запропоновано відповідачеві протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву.

Копія ухвали суду про відкриття провадження у справі була надіслана 28.09.2021 засобами поштового зв`язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу відповідача, вказану у позовній заяві - вул. Промислова, буд. 4, оф. 12, м. Вишгород, Київська область, 07300 (трек-код відправлення №0113300938212) та яка відповідає відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Згідно відомостей щодо відстеження поштового відправлення за №0113300938212, останнє перебувало у точці видачі/доставки з 30.09.2021 та вручено за довіреністю 07.10.2021.

Згідно пункту 3 частини 6 статті 251 Кодексу адміністративного судочинства України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення.

Однак, враховуючи дату вручення - 07.10.2021 - відповідачеві копії ухвали суду від 25.08.2021, своїм правом на подання відзив на позовну заяву відповідач не скористався, оскільки у встановлений судом строк (по 22.10.2021 включно) та станом на час складення даного рішення відзив від відповідача не надходив.

Частиною 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи, що відповідач по справі своїм процесуальним правом на подання відзиву не скористався, суд визнав за можливе розгляд справи здійснювати за наявними матеріалами.

Дослідивши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Бонсай Трейд» (код ЄДРПОУ 40769537) зареєстроване за адресою: 07300, Київська обл., Вишгородський р-н, м. Вишгород, вул. Промислова буд. 4, офіс 12) та перебуває на обліку в Головному управлінні Державної податкової служби у Київській області.

Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, видами діяльності ТОВ "Бонсай Трейд" є: 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля (основний); 73.20 Дослідження кон`юнктури ринку та виявлення громадської думки; 63.99 Надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у.; 63.11 Оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов`язана з ними діяльність; 95.11 Ремонт комп`ютерів і периферійного устаткування; 81.10 Комплексне обслуговування об`єктів.

Як вбачається із матеріалів справи, уповноваженою особою відповідача на підставі п.п. 20.1.4 п. 20 ст.20, п. 75.1 ст. 75 у порядку п.п. 76.3 ст. 76 та ст. 102 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку ТОВ "Бонсай Трейд" з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН за жовтень 2016 року.

За результатами вказаної перевірки складено акт від 19.06.2018 №000618/10-36-53-01/40769537 відповідно до висновків якого встановлено порушення відповідачем пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (в т.ч., що діяли до 01.01.2017), за що передбачена відповідальність п. 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України, а саме за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних від 26.10.2016 №2619, від 25.10.2016 №2511, від 26.10.2016 №2618, від 26.10.2016 №2620, від 26.10.2016 №2622, від 25.10.2016 №2512, від 26.10.2016 №2623, від 25.10.2016 №2510, від 26.10.20216 №2625, від 24.10.2016 №2422, від 27.10.2016 №2732, від 27.10.2016 №2733, від 26.10.2016 №2624.

На підставі висновків акта від 19.06.2018 №000618/10-36-53-01/40769537, згідно з п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54, п.п. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75,п. 76.3 ст. 76 з врахуванням ст. 102 Податкового кодексу України позивачем у відношенні відповідача винесено податкове повідомлення-рішення від 10.07.2018 №0031115301, яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції на загальну суму 21388,65 грн.

Згідно долучених позивачем до матеріалів справи доказів, вищевказаний акт перевірки надсилався відповідачеві засобами поштового зв`язку рекомендованим поштовим відправленням з повідомленням про вручення на адресу ТОВ "Бонсай-Трейд", що відповідає відомостям з ЄДР (трек-код відправлення №0730109750210), але відповідне поштове відправлення повернулося з відміткою поштового органу "за зазначеною адресою не проживає".

Також, матеріали справи містять надсилання відповідачеві за відповідною адресою ППР від 10.07.2018 №0031115301 (трек-код відправлення №0730109838347), що повернулося за аналогічною відміткою працівника поштового зв`язку.

Оскільки у добровільному порядку відповідач узгоджені податкові зобов`язання не сплатив, про що зазначено позивачем у позові, на виконання вимог ст. 59 Податкового кодексу України відповідачеві було направлено податкову вимогу форми "Ю" від 01.08.2018 №127156-53 на загальну суму 21451,65 грн. (у т.ч. за основним платежем на суму 63,00 грн., та за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 21388,65 грн.), що як вбачається з поштового відправлення за трек-кодом №0730109913004, була повернута з поштовою відміткою "за закінченням встановленого строку зберігання".

Доказів оскарження ППР від 10.07.2018 №0031115301, а також податкової вимоги від 01.08.2018 №127156-53 матеріали справи не містять, у т.ч. щодо відкликання останньої.

Як зазначено позивачем, відповідно до інвентаризації даних інтегрованих карток платника податків, станом на 31.05.2021 у ТОВ "Бонсай Трейд" обліковується податковий борг з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на загальну суму 21388,65 грн.

Відповідно, керуючись пунктом 87.11 статті 87 Податкового кодексу України, позивач з метою стягнення вказаної вище суми податкового боргу відповідача, вирішив звернутись до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Згідно зі статтею 67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, визначає Податковий кодекс України (далі ПК України).

Стаття 67 Конституції України встановлює обов`язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.

Пунктом 41.1 статті 41 ПК України визначено, що контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, його територіальні органи.

Згідно з пунктом 41.2 цієї статті ПК України, органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.

Відповідно до пункту 42.2 статті 42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Відповідно до підпункту е пункту 176.1 статті 176 ПК України, платники податку зобов`язані своєчасно сплачувати узгоджену суму податкових зобов`язань, а також суму штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих контролюючим органом, та пені, за винятком суми, що оскаржується в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.

Так, відповідно до пункту 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо, зокрема: платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію, а при здійсненні заходів податкового контролю встановлено факти здійснення платником податків діяльності, що призвела до виникнення об`єктів оподаткування, наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу та наявності діючих (у тому числі призупинених) ліцензій на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством; дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань, суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Згідно з пунктом 58.3 статті 58 ПК України податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Згідно пункту 42.4 статті 42 ПК України у разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їх відмову прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

Враховуючи направлення вказаного вище податкового повідомлення-рішення та податкової вимоги на податкову адресу відповідача, такі рішення контролюючого органу вважається врученими.

Пунктом 54.4 статті 54 ПК України визначено, що якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов`язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов`язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.

Пунктом 56.1 статті 56 ПК України визначено, що рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

Під час розгляду справи відповідачем не було надано доказів на підтвердження оскарження в адміністративному та/або судовому порядку вказаного вище податкового повідомлення – рішення та податкової вимоги. У зв`язку з цим, нараховані на підставі таких рішень контролюючого органу, що наявні в матеріалах справи, податкові зобов`язання є узгодженими.

Згідно з пунктом 129.1 статті 129 ПК України нарахування пені розпочинається: при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження); при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов`язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження); при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів (270 календарних днів у разі здійснення платником податків самостійного коригування відповідно до підпункту 39.5.4 пункту 39.5 статті 39 цього Кодексу), наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання.

Згідно з пунктом 59.1 статті 59 ПК України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові.

Відповідач суму самостійно визначеного податкового зобов`язання в строки, установлені законом, не сплатив. З метою погашення податкового боргу позивачем була сформована та надіслана відповідачу податкова вимога форми Ю, яка зазначена вище.

Відповідно до пункту 59.5 статті 59 ПК України, у разі коли у платника податку, якому вручено податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника, що виник після надіслання податкової вимоги. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Доказів оскарження податкової вимоги чи погашення податкового боргу відповідач суду не надав.

Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Крім того, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі (пункт 95.1 статті 95 ПК України).

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2 статті 95 ПК України).

Відповідно до абзацу 1 пункту 95.3 статті 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Згідно з пунктом 95.4 статті 95 ПК України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Таким чином суд, вирішуючи питання про погашення за рахунок платника податків податкового боргу, яке здійснюється шляхом стягнення коштів з рахунків у банку або за рахунок готівки, приймає рішення про стягнення з боржника коштів у рахунок погашення податкового боргу.

Суд звертає увагу, що у справах, предметом яких є стягнення податкового боргу, суд відповідно до вимог чинного процесуального законодавства не надає правової оцінки обставинам та правовим підставам визначення грошових зобов`язань, несплата яких у встановлені законом строки призвела до утворення податкового боргу. Виходячи з предмету справи, дослідженню підлягають виключно ті питання, що стосуються наявності податкового боргу (вручення податкового повідомлення-рішення, узгодження визначеного ним грошового зобов`язання) та наявність підстав для стягнення податкового боргу у судовому порядку (направлення (вручення) податкової вимоги).

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги ту обставину, що суму заборгованості у розмірі 21388,65 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується доказами, що містяться у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 143, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з розрахункових рахунків у банках, що обслуговують Товариство з обмеженою відповідальністю «Бонсай Трейд» (код ЄДРПОУ: 40769537, адреса: 07300, Київська обл., Вишгородський р-н, м. Вишгород, вул. Промислова буд. 4, офіс 12) до бюджету кошти в рахунок погашення податкового боргу у розмірі 21388,65 грн. (двадцять одна тисяча триста вісімдесят вісім гривень 65 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Повний текст рішення складено та підписано: 26.10.2021.

Суддя Панченко Н.Д.