
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про зупинення провадження у справі
"27" жовтня 2021 р. справа № 300/5561/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження питання про зупинення провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій щодо зменшення розміру пенсії до 60% розміру заробітної плати за відповідною посадою працівника прокуратури та зобов`язання здійснити перерахунок і виплату пенсії за вислугу років виходячи із 70% на підставі довідок №18-197вих20 від 10.03.2020 та №21-251 від 23.06.2021, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ) 28.09.2021 звернувся в суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі по тесту також - відповідач, Управління, орган пенсійного забезпечення) про визнання протиправними дій щодо зменшення розміру пенсії до 60% розміру заробітної плати за відповідною посадою працівника прокуратури та зобов`язання здійснити перерахунок і виплату пенсії за вислугу років виходячи із 70% на підставі довідок №18-197вих20 від 10.03.2020 та №21-251 від 23.06.2021.
Підставою звернення ОСОБА_1 із вказаним адміністративним позовом є протиправні, на переконання позивача, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо здійснення перерахунку пенсії, внаслідок чого її розмір зменшено до 60% від заробітної плати за відповідною посадою працівника прокуратури. Вважає, що розмір його пенсії повинен становити 70 відсотків суми заробітної плати, визначеної у довідках Івано-Франківської обласної прокуратури №18-197вих20 від 10.03.2020 та №21-251 від 23.06.2021.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.10.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву від 20.10.2021 за №0900-0803-7/38610, який надійшов на адресу суду 25.10.2021 із відповідними письмовими доказами. Обґрунтовуючи власну правову позицію відповідач, поряд з іншим, посилається на висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 20.01.2021 у справі №640/1744/20, вважаючи, що перерахунок призначеної пенсії працівникам органів прокуратури може здійснюватися лише на положеннях законодавства, чинного на день звернення із заявою про перерахунок пенсії, та не може ґрунтуватися на законі, який втратив чинність, а саме, статті 50-1 Закону №1789.
Позивач у адміністративному позові просить застосувати правові висновки Верховного Суду, визначені в постанові від 08.06.2021 у справі №263/15245/16-а. Разом з тим, відповідач у письмових поясненнях від 20.10.2021 за №0900-0803-7/38611 наполягає на застосуванні протилежних за змістом висновків, сформованих Верховним Судом у постанові від 08.09.2021 у справі №340/3185/19.
Дослідивши матеріали справи та доводи сторін з приводу спірних правовідносин, суд встановив наступне.
З власної ініціативи, судом встановлено, що Верховний Суд сформував правові висновки (наведені в постановах від 03.05.2018 у справі №308/11498/16-а; від 22.06.2018 у справі №635/6663/16-а; від 19.12.2018 у справі №725/1352/16-а; від 29.04.2020 у справі №490/5366/16-а; від 08.06.2021 у справі №263/15245/16-а), згідно яких призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, тому внесені зміни до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90, а потім 80 і згодом 60 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку, а також положення частини другої статті 86 Закону №1697-VII, якими встановлено, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми місячної заробітної плати, не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії. Отже, при перерахунку пенсії, призначеної працівнику прокуратури, має застосовуватись норма, що визначає розмір місячного заробітку у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Остання виявлена судом аналогічна позиція Верховного Суду з цього питання викладена в постанові від 10.09.2021 у справі №580/5238/21.
Разом з тим, 08.09.2021 Верховний Суд у справі №340/3185/19 також ухвалив постанову, якою залишено в силі постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 30.04.2020 про відмову в позові особи 1 до Головного управління Пенсійного Фонду України у Кіровоградській області про визнання протиправним рішення щодо відмови в перерахунку пенсії, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку за відповідною посадою діючого працівника органів прокуратури та без обмеження її максимального розміру. Верховний Суд виходив із того, що в ситуації з перерахунком пенсії працівникам органів прокуратури таке право може ґрунтуватися лише на положеннях чинного на день звернення із заявою про перерахунок пенсії законодавства, тобто статті 86 Закону №1697-VII, та не може ґрунтуватися на законі, який втратив чинність - статті 50-1 Закону №1789.
В той же час, Розглядаючи справу №580/5962/20 за касаційною скаргою ГУ ПФУ в Черкаській області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 28.01.2021 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.04.2021, предметом спору в якій є правомірність рішення органу пенсійного фонду в частині перерахунку пенсії працівнику органів прокуратури, виходячи з відсотку середньомісячного заробітку, з якого обрахована пенсія - 60%, та в частині обмеження розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, Верховний Суд в складі колегії суддів передав справу № 580/5962/20 на розгляд Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав.
Ухвалою Верховного Суду від 11.10.2021 у справі № 580/5962/20 призначено дану справу до розгляду Судовою палатою з розгляду справ щодо захисту соціальних прав.
За приписами пункту 5 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об`єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
Отже, колегії Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду мають різні правові позиції щодо вирішення питання про застосування при перерахунку пенсії, призначеної працівнику прокуратури відповідно до Закону №1789-ХІІ, розміру відсотку середньомісячного заробітку, з якого обраховується пенсія, та обмеження десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
Відтак, Судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Верховного Суду за наслідками розгляду справи №580/5962/20 повинна сформувати з цього питання єдину правову позицію.
З огляду на вказані обставини та враховуючи різні підходи касаційного суду до вирішення питання, яке підлягає вирішенню у справі №300/5561/21, суд дійшов висновку про необхідність зупинення провадження у цій справі до усунення Верховним Судом у складі палати суперечливих підходів його колегій до питання правозастосування в цій категорії спорів, - тобто до набрання чинності судовим рішенням палати Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду у справі №580/5962/20.
Керуючись статтями 236, 243, 248, 256, 292, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Зупинити провадження в адміністративній справі №300/5561/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій щодо зменшення розміру пенсії до 60% розміру заробітної плати за відповідною посадою працівника прокуратури та зобов`язання здійснити перерахунок і виплату пенсії за вислугу років виходячи із 70% на підставі довідок №18-197вих20 від 10.03.2020 та №21-251 від 23.06.2021, до набрання чинності судовим рішенням Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Верховного Суду у справі № 580/5962/20 (адміністративне провадження №К/9901/15917/21).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 256, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається до безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя /підпис/ Чуприна О.В.