
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 жовтня 2021 р. Справа№200/12534/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитрієва В.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Дружківської міської ради про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
23 вересня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Дружківської міської ради про:
- визнання протиправним та скасування рішення від 29 липня 2021 року про відмову в призначенні грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка";
- зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу грошову компенсацію вартості одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка" в розмірі трьох розмірів прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, установленого законом на дату подання заяви про призначення грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка".
Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідач всупереч Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" відмовив у призначенні грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка", чим порушив право дитини на соціальний захист.
Відповідач позов не визнав, 13 жовтня 2021 року надав відзив на адміністративний позов у якому вказав, що Порядком №744 визначено механізм реалізації пілотного проекту «Монетизація одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» у 2020-2021 роках. Так п.8 цього Порядку передбачено подання до заяви, крім іншого, довідку з пологового будинку про неотримання одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка», проте позивачем надано довідку з КНП «Центральна міська клінічна лікарня» про те, що ОСОБА_1 не народжувала в акушерсько-гінекологічному відділенні лікарні та натуральну допомогу «пакунок малюка» не отримувала. Відповідач вказав, що на сьогоднішній день, законодавчо не врегульовано питання, можливості прийняття довідки з пологового будинку, в якому особа не народжувала та не отримувала натуральну допомогу «пакунок малюка» за адресою проживання, оскільки дитина народилася на тимчасово окупованій території України. Таким чином, відповідачем прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 в призначенні соціальної допомоги (грошова компенсація вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка») згідно п. 13 Порядку та умов реалізації пілотного проекту «Монетизація одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» у 2020-2021 роках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 2020 року № 744 (подання не в повному обсязі документів (відомостей). Вважає позовні вимоги позивача безпідставними та необґрунтованими.
Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду від 28 вересня 2021 року вирішено відкрити провадження в адміністративній справі, справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 .
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 16 січня 2021 року позивач ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Донецьку народила доньку ОСОБА_2 .
Факт народження дитини у м. Донецьку також підтверджується копією медичного свідоцтва про народження 1/1 від 26 грудня 2020 року, виданого медичною установою м. Донецька.
Довідкою КНП «Центральна міська клінічна лікарня» Дружківської міської ради від 26 липня 2021 року підтверджується, що ОСОБА_1 не народжувала у вказаній установі та матеріальну допомогу «Пакунок малюка» не отримувала.
29 липня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про призначення грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка».
Рішенням відповідача від 29 липня 2021 року №340 позивачу відмовлено в призначенні грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка», на підставі п. 13 Порядку та умов реалізації проекту «Монетизація одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» у 2020-2021 роках затвердженого Постановою КМУ від 29 липня 2020 року №744, у зв`язку з поданням не у повному обсязі документів.
Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.
Відповідно до статті 3 Конвенції про права дитини, ратифікованої постановою Верховної Ради України № 789-ХІІ від 27 лютого 1991 року, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.
Відповідно до положень статті 1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року №2811-XII (далі - Закон № 2811) громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Статтею 2 цього Закону передбачено, що одноразова натуральна допомога «пакунок малюка» - одноразова натуральна допомога, що відноситься до допомоги при народженні дитини.
Порядок та умови реалізації пілотного проекту «Монетизація одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» у 2020-2021 роках, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 2020 року № 744 (зі змінами) (далі - Порядок та умови № 744), визначають механізм реалізації зазначеного пілотного проекту в 2020-2021 роках.
Так пунктом 3 вказаної вище Постанови вирішено установити, що розмір грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка" становить не менш як три розміри прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, установленого законом на дату подання заяви про призначення грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка".
Надання одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» за рахунок субвенції здійснюється відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння між Урядом України та Управлінням Організації Об`єднаних Націй з обслуговування проектів і Дитячим фондом Організації Об`єднаних Націй у сфері соціального захисту сімей з дітьми та підтримки розвитку відповідального батьківства та проектних угод, укладених між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій та Управлінням Організації Об`єднаних Націй з обслуговування проектів, на умовах співфінансування у межах та в строки реалізації проекту міжнародної технічної допомоги «Забезпечення соціального захисту та відповідального батьківства в Україні».
Право на отримання грошової компенсації мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які разом з дитиною на законних підставах проживають на території України, є її батьками, патронатними вихователями, прийомними батьками, батьками-вихователями, опікунами (якщо батьки відмовилися від новонародженої дитини в пологовому будинку (відділенні), перинатальному, неонатальному центрі) (далі - отримувач) і забезпечують належні умови для догляду за нею та її виховання.
Відповідно до пункту 6 Порядку та умов № 744 грошова компенсація призначається, якщо звернення за нею надійшло не пізніше ніж через 12 місяців з дня народження дитини.
Грошова компенсація за місцем перебування призначається за умови її неотримання за місцем проживання отримувача. Перевірка відомостей щодо неотримання грошової компенсації проводиться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення з використанням інформаційних систем.
Грошова компенсація призначається в разі неотримання протягом 30 днів з дня народження дитини одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» з незалежних від отримувача причин (зокрема, народження дитини до 37-го повного тижня вагітності (154-259 діб), народження дитини за кордоном, обсервація, карантин, самоізоляція, відсутність «пакунка малюка» в закладі охорони здоров`я, структурному підрозділі з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі утворення) ради за місцем проживання/перебування новонародженої дитини).
Відповідно до пункту 8 Порядку та умов № 744 до заяви отримувач додає такі документи: копію свідоцтва про народження дитини, копію документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, довідку з пологового будинку про неотримання одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка".
Отримувачу може бути відмовлено у призначенні грошової компенсації у разі подання не у повному обсязі документів (відомостей), передбачених пунктами 7-9 цих Порядку та умов (п. 13 Порядку та умов № 744).
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження дитини позивач народила дитину в м. Донецьку.
Позивач звернулася до відповідача із заявою своєчасно - до спливу 12 місяців з дня народження дитини.
Оскільки дитина позивача народжена на тимчасово окупованій території, остання не отримувала жодних видів соціальної допомоги при народженні дитини за місцем проживання та не змогла скористатися можливістю отримати «пакунок малюка», що підтверджено довідкою КНП «Центральна міська клінічна лікарня» Дружківської міської ради від 26 липня 2021 року.
Суд звертає увагу, що Порядком № 744 передбачається право на отримання грошової компенсації мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які разом з дитиною на законних підставах проживають на території України, є її батьками, патронатними вихователями, прийомними батьками, батьками-вихователями, опікунами (якщо батьки відмовилися від новонародженої дитини в пологовому будинку (відділенні), перинатальному, неонатальному центрі) (далі - отримувач) і забезпечують належні умови для догляду за нею та її виховання.
При цьому, зазначена правова норма не містить конкретизації місця народження дитини - «у пологовому будинку, розташованому на території, підконтрольній українській владі», а спрямована на реалізацію соціальної підтримки всім сім`ям на всій території держави Україна.
Крім того, суд ураховує, що соціальна матеріальна допомога, як легітимне очікування у відповідності до рішення від 26 червня 2014 року Європейського суду з прав людини у справі «Суханов та Ільченко проти України» (заяви № 68385/10 та 71378/10) становить право власності позивача, захист якого гарантується Протоколом 1 до статті 1 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
Виходячи з встановлених судом фактичних обставин позивач відповідала критеріям, визначеним необхідними пунктом 6 Порядку.
Таке може вважатися підставою для виникнення у позивача легітимних очікувань, а отже майном, право власності на яке підлягають захисту відповідно до статті 1 протоколу 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Таким чином, приймаючи до уваги наведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та таким, що підлягають задоволенню.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з такого.
Згідно положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як убачається з наявних матеріалів справи, при зверненні до адміністративного суду з позовною заявою, позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн. Таким чином, судовий збір у зазначеному розмірі підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2,5-10, 72-80, 159, 160, 171, 199-204, 205, 246, 250, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (місцезнаходження: Донецька область, м. Дружківка, вул. Машинобудівників, б. 64; код ЄДРПОУ: 26010987) від 29 липня 2021 року №340 про відмову ОСОБА_1 в призначенні грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка».
Зобов`язати управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (місцезнаходження: Донецька область, м. Дружківка, вул. Машинобудівників, б. 64; код ЄДРПОУ: 26010987) нарахувати та виплатити грошову компенсацію вартості одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка" ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_3 ) у розмірі трьох розмірів прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, установленого законом на дату подання заяви про призначення грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (місцезнаходження: Донецька область, м. Дружківка, вул. Машинобудівників, б. 64; код ЄДРПОУ: 26010987) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_3 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмір 908,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до пункту 3 розділу VІ "Прикінцевих положень" Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя В.С. Дмитрієв