Рішення № 100615407, 26.10.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2021
Номер справи
120/9660/21-а
Номер документу
100615407
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

26 жовтня 2021 р. Справа № 120/9660/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жданкіної Наталії Володимирівни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тульчинського районного відділу управління Державної міграційної служби у Вінницькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - позивачка) з адміністративним позовом до Тульчинського районного відділу управління Державної міграційної служби у Вінницькій області (далі - відповідач) про визнання відмови протиправною, зобов`язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачка зазначила, що 01.07.2020, у зв`язку з реєстрацією шлюбу та зміною прізвища, звернулась до відповідача із заявою про обмін паспорта громадянина України на новий у формі книжечки, однак у відповідь отримала відмову, що і стало підставою для звернення з цим позовом до суду.

Ухвалою суду від 20.08.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, за наявними у справі матеріалами, встановлено сторонам строк для подання заяв по суті справи.

У встановлений судом строк на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує щодо задоволення адміністративного позову. Зокрема вказав, що Постановою Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 року за № 398 "Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302", внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 за № 302, якими передбачається, що Державна міграційна служба України до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.

Порядок оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року, здійснюється на підставі Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затверджено наказом МВС від 06.06.2019 року № 456, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14 червня 2019 року за № 620/33591 (далі - Порядок №456). Разом з тим, позивач звернулась із заявою, яка не відповідає вимогам вказаного Порядку.

Враховуючи вищевикладене, представник відповідача просив в задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд встановив наступні фактичні обставини.

25.06.2021 ОСОБА_2 звернулась із заявою до відповідача, в якій просила обміняти їй паспорт громадянина України на новий шляхом оформлення та видачі паспорта у формі книжечки зразка 1994 року у зв`язку з зміною прізвища згідно свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 від 11.06.2021. До заяви позивачкою долучено ксерокопію свідоцтва про шлюб.

23.07.2021 відповідач листом № Ь-5/6/0534-21/0534/446-21 повідомив позивачку, що постановою Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 року за № 398 "Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302", внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 за № 302, якими передбачається, що Державна міграційна служба України до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.

Таким чином, за відсутності відповідного рішення суду в Тульчинського районного відділу управління Державної міграційної служби у Вінницькій області відсутні правові підстави в оформленні та видачі позивачці паспорта громадянина України у формі книжечки.

Не погоджуючись із такою відповіддю та вважаючи, що має право на отримання паспорта громадянина України у формі книжечки, позивачка звернулась з цим позовом до суду.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить із наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов`язки осіб, на ім`я яких видані такі документи визначені Законом України "Про Єдиний держаний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20.11.2012 року № 5492-VI (далі Закон України №5492-VI).

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закон України №5492-VI документами, оформлення яких встановлено цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, відповідно до їх функціонального призначення, є документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, яким є, зокрема, паспорт громадянина України.

Згідно з ст. 14 Закон України №5492-VI форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі книжечки здійснюється за технологією лазерного гравіювання та лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі картки виконується за технологією термодруку або лазерного гравіювання. Персоналізація документів здійснюється централізовано у Державному центрі персоналізації документів.

Відповідно до ч. 1, 4 ст. 21 Закону України №5492-VI паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.

Згідно з ч. 3 ст. 13 Закону України №5492-VI паспорт громадянина України містить безконтактний електронний носій.

Відповідно до п. 1, 3, 5 Положення «Про паспорт громадянина України», затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-XII (далі - Положення 2503-XII) паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України.

Паспорт є дійсним для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України. Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Паспортна книжечка являє собою зшиту внакидку нитками обрізну книжечку розміром 88х125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок. Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта.

Згідно з Положеннями п. 6 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 302 від 25.03.2015 (в редакції з доповненнями постановою КМУ № 398 від 03.04.2019), обмін паспорта здійснюється у разі:

- зміни інформації, внесеної до паспорта (крім додаткової змінної інформації);

- отримання реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (РНОКПП) або повідомлення про відмову від прийняття зазначеного номера (за бажанням);

- виявлення помилки в інформації, внесеній до паспорта;

- закінчення строку дії паспорта;

- непридатності паспорта для подальшого використання;

- якщо особа досягла 25- чи 45-річного віку та не звернулася в установленому законодавством порядку не пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку для вклеювання до паспорта зразка 1994 року нових фотокарток;

- наявності в особи паспорта зразка 1994 року (за бажанням).

Так, позивачка зазначає, що вона 25.06.2021 звернулась до відповідача із заявою, в якій просила обміняти їй паспорт громадина України у формі книжечки зразка 1994 року у зв`язку з зміною прізвища внаслідок укладення шлюбу.

Разом з тим, як встановлено судом, ОСОБА_3 не наведено будь-якої підстави для обміну паспорта саме у формі книжечки.

Положеннями абзацу 6 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України № 302 від 25.03.2015 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України» встановлено, що Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.

На виконання вказаної норми Міністерством внутрішніх справ України прийнято наказ № 456 від 06.06.2019, яким затверджено Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України.

Відповідно до положень п.п. 1) п. 1 розділу І Тимчасового порядку оформлення і видачу паспорта здійснюють територіальні підрозділи Державної міграційної служби України особі, яка досягла 16-річного віку,- на підставі заяви про видачу паспорта громадянина України (далі - заява) за зразком, наведеним у додатку 1 до цього Тимчасового порядку, поданої нею особисто.

Заява є згодою на обробку персональних даних згідно із Законом України «Про захист персональних даних». Під час заповнення заяви особою або її законним представником (далі - заявник) працівник територіального підрозділу ДМС інформує заявника про вимоги Закону України «Про захист персональних даних».

Згідно з п.п. 3) п. 1 розділу IV Тимчасового порядку обмін паспорта здійснюється зміни прізвища, імені, по батькові, дати та/або місця народження.

Для обміну паспорта заявник подає:

заяву;

рішення суду;

паспорт, що підлягає обміну;

дві (три - у разі одержання паспорта, який обмінюється в іншому територіальному підрозділі ДМС) фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см;

платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита (у разі обміну паспорта у зв`язку із непридатністю для користування) або оригінал документа про звільнення від його сплати;

документи, що підтверджують обставини (крім обміну паспорта з причин непридатності його використання), на підставі яких паспорт підлягає обміну. Видані компетентними органами іноземної держави документи, що подаються для оформлення паспорта, засвідчуються в установленому законодавством порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, та подаються з перекладом українською мовою, вірність якого засвідчується нотаріально;

довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб);

посвідчення про взяття на облік бездомних осіб, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).

Судом встановлено, що до заяви від 25.06.2021 позивачкою подано тільки ксерокопію свідоцтва про шлюб, будь - які інші вищезазначені документи серед поданих заявницею документів відсутні.

Згідно з п.п. 5 п. 1 Розділу IX Тимчасового порядку територіальний підрозділ ДМС відмовляє особі в оформленні або видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки), якщо особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення й видачі паспорта.

Керуючись вказаною нормою та у зв`язку із відсутністю повного переліку документів, а також відсутністю правової підстави для здійснення обміну паспорта громадянина України, позивачку було повідомлено про відсутність підстав для обміну їй паспорта громадянина України зразка 1994 року.

Як вбачається з матеріалів справи, звертаючись до міграційного органу, позивачка просила обміняти їй паспорт громадянина України зразка 1994, затвердженого постановою Верхової Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ, на новий шляхом оформлення та видачі паспорта у формі книжечки зразка 1994 року у зв`язку з зміною прізвища. При цьому, судом встановлено, що до заяви про обмін та видачу паспорта позивачка не надала всях необхідних документів, перелік яких визначений Порядком №456.

Разом з тим, подана позивачкою заява не відповідає формі, встановленій Тимчасовим порядком оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 червня 2019 року № 456.

Подання заявниками відповідної заяви, однак, без належного комплекту документів, із наміром отримати паспорт у вигляді книжечки, є підставою для надання заявнику вмотивованої відмови у прийнятті таких документів із зазначенням обґрунтувань такої відмови.

Чинним законодавством не передбачено таке обмеження, як неможливість отримання паспорта у формі книжечки, за умови дотримання заявником порядку і способу оформлення останнього.

Аналогічного правового висновку дійшов Верховний суд у складі Касаційного адміністративного суду у постанові від 05.03.2020 року №807/88/18.

Таким чином, оскільки подана позивачем заява про обмін та видачу паспорта громадянина України, не відповідає заяві встановленого зразка та не містить відповідний перелік документів, що, в тому числі, є передумовою для розгляду питання щодо видачі паспорта у формі паспортної книжечки, відповідач був позбавлений можливості обміняти та видати позивачці паспорт громадянина України будь-якого зразка.

Разом з тим, суд вказує, що після усунення вказаних недоліків ОСОБА_4 не позбавлена права на повторне звернення з питання обміну паспорта громадянина України.

При цьому, посилання позивачки на постанову Верховного Суду від 19.09.2018 по справі № 806/3265/17, суд вважає необґрунтованими, оскільки у вказаній постанові надано правову оцінку спірним правовідносинам, які не є тотожними спірним правовідносинам в даній справі. Предметом спору у зразковій справі № 806/3265/17 є вимоги щодо неправомірної відмови відповідача у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки у зв`язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних.

Разом з цим, у заяві від 25.06.2021 позивачкою не вказано, що вона відмовляється надати згоду на обробку персональних даних.

Не зазначає про таке позивачка і в адміністративному позові.

Крім того, суд зауважує, що відповідно до положень чинного законодавства у зв`язку з зміною прізвища внаслідок укладення шлюбу не є підставою для обміну паспорта громадянина України зразка 1994 року на новий паспорт громадянина України зразка 1994 року (за відсутності інших підстав, визначених положеннями п. 6 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 302 від 25.03.2015 (в редакції з доповненнями постановою КМУ № 398 від 03.04.2019), а є підставою для вклеювання до паспорта громадянина України зразка 1994 року нової фотокартки, у зв`язку з зміною прізвища внаслідок укладення шлюбу.

При цьому, позивачкою ні в заяві від 25.06.2021, ні в адміністративному позові не зазначається про наявність будь - яких інших підстав для обміну паспорта, яким би суд міг надати оцінку в рамках даної адміністративної справи.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених фактів, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

Відповідно до положень ст. 139 КАС України судові витрати у цій справі не розподіляються.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

в и р і ш и в :

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 )

Тульчинський районний відділ управління Державної міграційної служби у Вінницькій області (23652, Вінницька область, м. Тульчин, вул. Успенська, 3, код ЄДРПОУ 37836770)

Повний текст рішення виготовлено та підписано: 26.10.2021

Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна