
УХВАЛА
про відкриття провадження в адміністративній справі
27 жовтня 2021 р. Справа № 120/11613/21-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Сало Павло Ігорович, перевіривши матеріали:
за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 )
до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради (код ЄДРПОУ 38782790, місцезнаходження: вул. Соборна, 50, м. Вінниця, 21050)
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
17.09.2021 до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про:
- визнання протиправними дій відповідача щодо недоплати позивачці щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2020-2021 рр., як учаснику бойових дій, відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачці щорічну грошову допомогу до 5 травня за 2020-2021 рр., як учаснику бойових дій, у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що з 2016 року позивачка є учасником бойових дій та має право на встановлені законом пільги, зокрема отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". 27.02.2020 Конституційний Суд України прийняв рішення за № 3-р/2020, яким визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційними) окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
У зв`язку з отриманням меншої суми щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2020-2021 рр., 08.06.2021 позивачка звернулася до відповідача з заявою, в якій просила провести перерахунок та виплату їй щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2020-2021 рр., як учаснику бойових дій, у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
Листом від 23.06.2021 за № К-08-92951 відповідач відмовив у здійсненні перерахунку та виплати позивачці допомоги у зазначеному розмірі, посилаючись на те, що її виплата проводиться в межах виділених департаменту фінансових ресурсів.
На думку позивачки, така виплата здійснена відповідачем у зменшеному розмірі, а тому за захистом своїх прав та інтересів позивачка звертається до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 22.09.2021 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху, а позивачці встановлено строк для усунення виявлених судом недоліків позовної заяви шляхом подання до суду заяви (клопотання) про поновлення строку звернення до адміністративного суду з позовною вимогою щодо виплати грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій, за 2020 рік та доказів поважності причин його пропуску.
12.10.2021 до суду надійшла заява позивачки про зміну підстав адміністративного позову (вх. № 65669).
Вказаною заявою позивачка зменшує первинно заявлені позовні вимоги та просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо недоплати позивачці щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, як учасниці бойових дій, відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачці таку грошову допомогу у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.
Отже, позивачка зменшила розмір позовних вимог і тим самим виконала ухвалу суду про залишення позовної заяви без руху.
Інших перешкод для відкриття провадження в адміністративній справі не встановлено.
За цих обставин суд вважає можливим прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі.
Визначаючись щодо того, за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа, суд враховує положення ч. 2 ст. 257 КАС України, згідно з якими за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі (ч. 1 ст. 260 КАС України).
Крім того, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
З огляду на викладене та беручи до уваги, що за характером спірних правовідносин, предметом доказування і складом учасників ця справа має ознаки адміністративної справи незначної складності, суд доходить висновку про можливість її розгляду та вирішення в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дата постановлення ухвали обумовлюється тим, що в період з 11.10.2021 по 26.10.2021 включно головуючий суддя (суддя-доповідач) Сало П.І. перебував у відпустці, що об`єктивно унеможливило вирішення питання щодо відкриття провадження у справі протягом 5-денного строку з дня надходження до суду заяви позивачки про усунення недоліків позовної заяви.
Керуючись ст.ст. 32, 171, 236, 248, 256, 257, 260, 263, 294 КАС України, -
УХВАЛИВ:
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
2. Розгляд справи здійснювати суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтею 263 КАС України.
3. Роз`яснити учасникам справи, що відповідно до вимог ч. 2 ст. 262 КАС України розгляд справи по суті розпочнеться через 15 днів з дня відкриття провадження у справі.
4. Встановити відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву з дотриманням вимог, передбачених ст. 162 КАС України. Подання відзиву є правом відповідача, однак неподання без поважних причин відзиву суб`єктом владних повноважень може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
5. Інформацію по справі сторони можуть отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: "http://court.gov.ua/fair/".
6. Копію ухвали суду надіслати учасникам справи, а відповідачу також копію позовної заяви з доданими до неї документами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя Сало Павло Ігорович