Рішення № 100615282, 27.10.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.10.2021
Номер справи
120/8009/21-а
Номер документу
100615282
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2021 р. Справа № 120/8009/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Сала Павла Ігоровича, розглянувши у м. Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом керівника Гайсинської окружної прокуратури Вінницької області в інтересах держави до Дашівської селищної ради Гайсинського району Вінницької області про визнання бездіяльність протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

19.07.2021 до суду надійшла позовна заява керівника Гайсинської окружної прокуратури Вінницької області Гирби В.М. (далі - прокурор) в інтересах держави до Дашівської селищної ради Гайсинського району Вінницької області (далі - Дашівська селищна рада) про:

- визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо звільнення від плати за харчування у дошкільних навчальних закладах дітей з числа осіб, визначених у статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям"; дітей із сімей, в яких сукупний дохід на кожного члена за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку установлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах; дітей, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, або з числа внутрішньо переміщених осіб, які навчаються у закладах дошкільної освіти Дашівської об`єднаної територіальної громади Гайсинського району Вінницької області;

- зобов`язання відповідача розглянути питання щодо звільнення від плати за харчування у дошкільних навчальних закладах дітей з числа осіб, визначених у статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям"; дітей із сімей, в яких сукупний дохід на кожного члена за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку установлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах; дітей, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, або з числа внутрішньо переміщених осіб, які навчаються у закладах дошкільної освіти Дашівської об`єднаної територіальної громади Гайсинського району Вінницької області;

- визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо звільнення від плати за харчування у закладах загальної середньої освіти дітей з числа осіб, визначених у статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; дітей, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, або з числа внутрішньо переміщених осіб; дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", які навчаються у закладах загальної середньої освіти Дашівської об`єднаної територіальної громади Гайсинського району Вінницької області;

- зобов`язання відповідача розглянути питання щодо звільнення від плати за харчування у закладах загальної середньої освіти дітей з числа осіб, визначених у статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; дітей, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, або з числа внутрішньо переміщених осіб; дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", які навчаються у закладах загальної середньої освіти Дашівської об`єднаної територіальної громади Гайсинського району Вінницької області.

На підтримку заявлених позовних вимог прокурор зазначає, що під час проведення вивчення дотримання прав дітей при організації харчування у закладах дошкільної та загальної середньої освіти на території Дашівської селищної ради, Гайсинською окружною прокуратурою Вінницької області встановлено, що 22.01.2021 на 2-й сесії 8 скликання Дашівської селищної ради прийнято рішення № 141 "Про організацію харчування учнів та вихованців закладів освіти Дашівської селищної ради у 2021 році".

Проте всупереч вимогам чинного законодавства відповідач допускає бездіяльність, яка полягає у не включенні до рішення про порядок харчування дітей у закладах дошкільної освіти Дашівської об`єднаної територіальної громади Гайсинського району Вінницької області на 2021 рік звільнення від плати за харчування у дошкільних навчальних закладах: дітей з числа осіб, визначених у статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям"; дітей із сімей, в яких сукупний дохід на кожного члена за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку установлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах; дітей, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, або з числа внутрішньо переміщених осіб.

Крім того, рішенням Дашівської селищної ради № 141 від 22.01.2021 не передбачено забезпечення безкоштовним харчуванням дітей з числа осіб, визначених у статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; дітей, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, або з числа внутрішньо переміщених осіб; дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", які навчаються у закладах загальної середньої освіти Дашівської об`єднаної територіальної громади Гайсинського району Вінницької області.

Водночас така бездіяльність відповідача унеможливлює реалізацію державної політики щодо соціального захисту дітей та забезпечення безоплатності дошкільної та загальної середньої освіти. Відтак інтерес держави у цьому випадку полягає у захисті прав та інтересів дітей, їх прав на дошкільну, загальну середню освіту та харчування.

Крім того, прокурор зазначає, що у правовідносинах у сфері охорони дитинства відсутній відповідний орган, який уповноважений державою представляти вказані інтереси в суді. Тому прокурор вважає, що з цих підстав він набуває статус позивача.

Ухвалою суду від 23.07.2021 позовну заяву прокурора прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін. При цьому суд, навівши відповідні мотиви, дійшов висновку, що керівник Гайсинської окружної прокуратури належним чином обґрунтував у чому полягає порушення інтересів держави у даному випадку та, відповідно, необхідність їх захисту, а також навів достатні підстави для звернення до суду з цим позовом. Крім того, суд погодився з доводами прокурора на підтримку набуття ним статусу позивача і з тим, що у спірних правовідносинах прокурор наділений процесуальною дієздатністю на звернення до суду саме як позивач.

Вказаною ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

29.07.2021 копію вказаної ухвали надіслано на електронну адресу відповідача: dashivsilrada@meta.ua.

29.07.2021 до суду надійшло підтвердження відповідача про отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, про що секретарем судового засідання складено відповідну довідку.

За змістом положень ч. 1, 2 ст. 129 КАС України учаснику судового процесу, який не має офіційної електронної адреси, текст повістки надсилається йому судом електронною поштою, факсимільним повідомленням, телефонограмою, текстовим повідомленням з використанням мобільного зв`язку на відповідну адресу електронної пошти, номер факсу, телефаксу, телефону, зазначені у відповідній письмовій заяві.

Учасник судового процесу повинен за допомогою електронної пошти (факсу, телефону) негайно підтвердити суду про отримання тексту повістки. Текст такого підтвердження роздруковується, а телефонне підтвердження записується відповідним працівником апарату суду, приєднується секретарем судового засідання до справи і вважається належним повідомленням учасника судового процесу про дату, час і місце судового розгляду. В такому випадку повістка вважається врученою учаснику судового процесу з моменту надходження до суду підтвердження про отримання тексту повістки.

Таким чином, суд доходить висновку, що 29.07.2021 відповідач отримав копію ухвали від 23.07.2021 про відкриття провадження у цій справі.

Втім, як у встановлений судом строк, так і станом на дату ухвалення рішення до суду не надходив відзив на позовну заяву.

Тому суд, керуючись ч. 6 ст. 162 КАС України, вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Водночас дата постановлення судового рішення у цій справі обумовлена перебуванням головуючого судді (судді-доповідача) у відпустці в період з 11.10.2021 по 26.10.2021 включно.

Вивчивши матеріали справи, оцінивши наведені прокурором доводи на підтримку заявлених позовних вимог та додані до позовної заяви докази, суд приходить до переконання, що позов належить задовольнити з огляду на таке.

Встановлено, що 22.01.2021 Дашівською селищною радою прийнято рішення за № 141 "Про організацію харчування учнів та вихованців закладів освіти Дашівської селищної ради у 2021 році".

Пунктами 1-2 вказаного рішення Дашівська селищна рада встановила наступне:

1) з 01.02.2021 вартість харчування для вихованців закладів дошкільної освіти Дашівської селищної ради на одну дитину в день у розмірі 20,00 грн.

1.1) батьківську плату за харчування дітей в закладах дошкільної освіти у розмірі 10,00 грн., що становить 50% від вартості харчування на день.

1.2) для батьків, у сім`ях яких троє і більше дітей та батьків, які брали участь у АТО/ООС розмір плати зменшити на 50% від розміру батьківської плати (5,00 грн.).

1.3) забезпечити харчування дітей в закладах дошкільної освіти за рахунок коштів місцевого бюджету в розмірі 100% таких категорій:

- дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;

- дітей з інвалідністю;

- дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних групах.

2) з 01.02.2021 вартість одноразового харчування учнів в закладах загальної середньої освіти Дашівської селищної ради у розмірі 10,00 грн.

2.1) забезпечити харчування дітей в закладах загальної середньої освіти за рахунок коштів місцевого бюджету в розмірі 100% таких категорій:

- дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;

- учнів 1-4 класів з малозабезпечених сімей;

- дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних групах.

2.2) забезпечити харчування учнів 1-11 класів (окрім категорій учнів, визначених у пункті 2.1) за кошти батьків (за бажанням).

З метою вивчення стану додержання законності у сфері охорони прав дітей на повноцінне, якісне та безпечне харчування перший заступник керівника Гайсинської окружної прокуратури звернувся до голови Дашівської об`єднаної територіальної громади з листом від 26.05.2021 за № 02.51-756свих21, в якому просив надати інформацію щодо кількості дітей пільгової категорії, які відвідують дошкільні навчальні заклади, що знаходяться у підпорядкуванні територіальної громади, зокрема: діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування; діти із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям"; діти з числа осіб, визначених у ст. 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; діти, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, або з числа внутрішньо переміщених осіб; діти з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних групах; діти з багатодітних сімей; діти із сімей, в яких сукупний дохід на кожного члена за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України.

Листом від 27.05.2021 за № 537 Відділ освіти, культури, молоді та спорту Дашівської селищної ради повідомив наступну інформацію щодо кількості дітей пільгової категорії, які відвідують дошкільні навчальні заклади, що знаходяться у підпорядкуванні територіальної громади:

- діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування - 2;

- діти із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" - 32;

- діти з числа осіб, визначених у ст. 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" - 16;

- діти, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, або з числа внутрішньо переміщених осіб - 2;

- діти з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних групах - 0;

- діти з багатодітних сімей - 90;

- діти із сімей, в яких сукупний дохід на кожного члена за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України - 0.

Відділ освіти, культури, молоді та спорту додатково повідомив, що на території Дашівської територіальної громади функціонує 13 закладів дошкільної освіти (з них 1 заклад у процесі ліквідації). Засновник закладів дошкільної освіти - Дашівська селищна рада, орган управління - Відділ освіти, культури, молоді та спорту Дашівської селищної ради.

Крім того, з метою вивчення стану додержання законності у сфері охорони прав дітей на повноцінне, якісне та безпечне харчування перший заступник керівника Гайсинської окружної прокуратури звернувся до голови Дашівської об`єднаної територіальної громади з листом від 08.06.2021 за № 02.51-884вих21, в якому просив надати інформацію щодо кількості дітей пільгової категорії, які відвідують загальноосвітні навчальні заклади, що знаходяться у підпорядкуванні територіальної громади, зокрема: діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування; діти із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям"; діти з числа осіб, визначених у ст. 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; діти, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, або з числа внутрішньо переміщених осіб; діти з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних групах; діти з багатодітних сімей; діти із сімей, в яких сукупний дохід на кожного члена за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України. Також перший заступник курівника окружної прокуратури просив надати інформацію щодо кількості отримувачів державної соціальної допомоги відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", в яких виховуються діти дошкільного та шкільного віку (окремо), які проживають на території об`єднаної територіальної громади.

Листом від 14.06.2021 за № 02.12/674 Дашівська селищна рада повідомила наступну інформацію щодо кількості дітей пільгової категорії, які відвідують загальноосвітні навчальні заклади, що знаходяться у підпорядкуванні територіальної громади:

- діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування - 18;

- діти із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" (станом на 10.06.2021 за наявності дійсних довідок, наданих з державної соціальної допомоги) - 31;

- діти з числа осіб, визначених у ст. 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" - 0;

- діти, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, або з числа внутрішньо переміщених осіб - 32;

- діти з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних групах - 8;

- діти з багатодітних сімей - 405;

- діти із сімей, в яких сукупний дохід на кожного члена за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України - 0.

Також Дашівська селищна рада повідомила, що на території Дашівської територіальної громади з початку року отримувачами державної соціальної допомоги відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", в яких виховуються діти були 103 сім`ї. У цих сім`ях виховувалося 145 дітей шкільного віку і 61 дитина дошкільного віку.

Прокурор вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо звільнення від плати за харчування у дошкільних навчальних закладах та у закладах загальної середньої освіти: дітей з числа осіб, визначених у статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям"; дітей із сімей, в яких сукупний дохід на кожного члена за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку установлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах; дітей, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, або з числа внутрішньо переміщених осіб, які навчаються у закладах дошкільної та загальної середньої освіти Дашівської об'єднаної територіальної громади Гайсинського району Вінницької області.

Відтак з метою захисту інтересів держави прокурор звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 53 Конституції України передбачено, що кожен має право на освіту. Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.

Згідно зі ст. 6 Закону України від 11.07.2001 № 2628-ІІІ "Про дошкільну освіту" (далі - Закон № 2628-ІІІ) принципами дошкільної освіти є: доступність для кожного громадянина освітніх послуг, що надаються системою дошкільної освіти; рівність умов для реалізації задатків, нахилів, здібностей, обдарувань, різнобічного розвитку кожної дитини; єдність розвитку, виховання, навчання і оздоровлення дітей; єдність виховних впливів сім`ї і закладу дошкільної освіти; наступність і перспективність між дошкільною та початковою загальною освітою; світський характер дошкільної освіти у державних і комунальних закладах дошкільної освіти; особистісно-орієнтований підхід до розвитку особистості дитини; демократизація та гуманізація педагогічного процесу; відповідність змісту, рівня й обсягу дошкільної освіти особливостям розвитку та стану здоров`я дитини дошкільного віку; інші принципи, визначені Законом України "Про освіту".

За приписами частин першої та другої статті 33 Закону № 2628-ІІІ держава забезпечує соціальний захист, підтримку дітей дошкільного віку, особливо дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, а також дітей із малозабезпечених та багатодітних сімей. Дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, гарантовано право на збереження родинних стосунків, утримання у державних і комунальних закладах дошкільної освіти за рахунок держави, а також на захист їх особистих, майнових і житлових прав згідно із законодавством України.

Частиною 5 статті 35 Закону № 2628-ІІІ передбачено, що батьки або особи, які їх замінюють, вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному закладі дошкільної освіти у розмірах, визначених органами місцевого самоврядування або відповідними органами управління.

Пільгові умови оплати харчування дітей у закладах дошкільної освіти для багатодітних та малозабезпечених сімей та інших категорій, які потребують соціальної підтримки, надаються за рішенням органу місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевого бюджету.

Від плати за харчування дитини звільняються батьки або особи, які їх замінюють, у сім`ях, у яких сукупний дохід на кожного члена сім`ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних закладах дошкільної освіти. За харчування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, плата не справляється.

Органи місцевого самоврядування та місцеві органи виконавчої влади забезпечують безкоштовним харчуванням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з інвалідністю, дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", дітей з числа осіб, визначених у статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", які навчаються у державних і комунальних закладах дошкільної освіти.

Відповідно до ч. 4 ст. 56 Закону України від 05.09.2017 № 2145-VІІІ "Про освіту" (далі - Закон № 2145-VІІІ) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, у підпорядкуванні яких перебувають державні і комунальні заклади освіти, забезпечують безоплатним гарячим харчуванням: дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних класах (групах), дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", дітей з числа осіб, визначених у статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", які навчаються в закладах дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) чи фахової передвищої освіти; осіб інших категорій, визначених законодавством та/або рішенням органу місцевого самоврядування.

Частина третя статті 5 Закону України від 26.04.2001 № 2402-ІІІ "Про охорону дитинства" визначає, що місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції, визначеної законом, забезпечують: організацію безкоштовного харчування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних і інклюзивних класах, та учнів 1-4 класів загальноосвітніх навчальних закладів із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям"

Згідно з ч. 10 ст. 7 Закону України від 20.10.2014 № 1706-VІІ "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" діти з числа внутрішньо переміщених осіб чи діти, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, які навчаються у дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладах незалежно від підпорядкування, типів і форми власності, забезпечуються безкоштовним харчуванням у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

З метою стабільної роботи дошкільних та інтернатних навчальних закладів для забезпечення гарантованого мінімуму задоволення культурно-освітніх потреб населення, соціального захисту сімей, які мають дітей, 26.08.2002 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 1243 "Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів" (далі - Постанова КМУ № 1243).

Абзацом третім пункту першого Постанови КМУ № 1243 встановлено, що від плати за харчування дітей відповідно до Закону України "Про дошкільну освіту" звільняються батьки або особи, які їх замінюють, у сім`ях, в яких сукупний дохід на кожного члена за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку установлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах, а також батьки дітей або особи, які їх замінюють, із сімей, що отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям".

Аналогічні прписи містить Порядок встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладів, який затверджений наказом Міністерства освіти і науки України від 21.11.2002 № 667 (далі - Порядок № 667).

З аналізу наведених норм слідує, що від плати за харчування у дошкільних навчальних закладах та закладах загальної середньої освіти звільняються: діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування; діти із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям"; діти з числа осіб, визначених у ст. 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; діти, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, або з числа внутрішньо переміщених осіб; діти з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних групах; діти з багатодітних сімей; діти із сімей, в яких сукупний дохід на кожного члена за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України.

Судом встановлено, що станом на 27.05.2021 на території Дашівської об`єднаної територіальної громади зареєстрована наступна кількість дітей пільгової категорії, які відвідують заклади дошкільної освіти:

- діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування - 2;

- діти із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" - 32;

- діти з числа осіб, визначених у ст. 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" - 16;

- діти, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, або з числа внутрішньо переміщених осіб - 2;

- діти з багатодітних сімей - 90.

Також станом на 14.06.2021 заклади середньої освіти, які знаходяться на території Дашівської об`єднаної територіальної громади відвідують діти таких пільгових категорій:

- діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування - 18;

- діти із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" (станом на 10.06.2021 за наявності дійсних довідок, наданих з державної соціальної допомоги) - 31;

- діти, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, або з числа внутрішньо переміщених осіб - 32;

- діти з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних групах - 8;

- діти з багатодітних сімей - 405.

Водночас, як видно з рішення 4-ї сесії 8-го скликання Дашівської селищної ради від 22.01.2021 за № 141 "Про організацію харчування учнів та вихованців закладів освіти Дашівської селищної ради у 2021 році" за рахунок коштів місцевого бюджету в розмірі 100% забезпечено харчування:

1) в закладах дошкільної освіти дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з інвалідністю та дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних групах;

2) у закладах загальної середньої освіти дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, учнів 1-4 класів з малозабезпечених сімей та дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних групах

З наведеного вбачається, що від плати за харчування у дошкільних навчальних закладах та закладах загальної освіти, які знаходяться на території Дашівської об`єднаної територіальної громади, не звільняються діти окремих пільгових категорій, а саме: діти із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", діти з числа осіб, визначених у ст. 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", діти, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, або з числа внутрішньо переміщених осіб.

Поряд з цим суд враховує, що згідно з інформацією, наданою Дашівською селищною радою та Відділом освіти, культури, молоді та спорту Дашівської селищної ради, на території Дашівської об`єднаної територіальної громади відсутні діти із сімей, в яких сукупний дохід на кожного члена за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України, які навчаються у закладах дошкільної та загальної середньої освіти.

Отже, вказані вище обставини свідчать про те, що відповідач протиправно не вирішив питання про забезпечення безкоштовним харчуванням дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", дітей з числа осіб, визначених у ст. 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та дітей, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, або з числа внутрішньо переміщених осіб, які навчаються у закладах дошкільної та загальної середньої освіти Дашівської об`єднаної територіальної громади, чим порушив права дітей.

При цьому суд погоджується з доводами прокурора, що незабезпечення дітей зазначених пільгових категорій безкоштовним харчуванням у дошкільних навчальних закладах та закладах загальної середньої освіти унеможливлює реалізацію державної політики щодо соціального захисту дітей та забезпечення безоплатності дошкільної та загальної середньої освіти на території Дашівської об`єднаної територіальної громади.

Відтак, ураховуючи з`ясовані обставини справи та беручи до уваги факт неподання відзиву на позовну заяву, суд вважає доведеним, що на дату прийняття рішення у цій справі відповідач не усунув тих порушень вимог чинного законодавства, які зумовили необхідність звернення прокурора до суду задля захисту інтересів держави.

Тому заявлений адміністративний позов суд визнає обґрунтованим і таким, що підлягає частковому задоволенню, адже заявлені позовні вимоги стосуються в тому числі тих пільгових категорій дітей, які відсутні (не зареєстровані) на території відповідної територіальної громади.

В силу приписів ч. 2 ст. 139 КАС України у разі задоволення позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Отже, сплачений прокуратурою судовий збір з відповідача не стягується.

Керуючись ст.ст. 46, 53, 72, 77, 90, 139, 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Дашівської селищної ради щодо звільнення від плати за харчування у дошкільних навчальних закладах: дітей з числа осіб, визначених у статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям"; дітей, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, або з числа внутрішньо переміщених осіб, які навчаються у закладах дошкільної освіти Дашівської об`єднаної територіальної громади Гайсинського району Вінницької області.

Зобов`язати Дашівську селищну раду розглянути питання щодо звільнення від плати за харчування у дошкільних навчальних закладах: дітей з числа осіб, визначених у статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям"; дітей, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, або з числа внутрішньо переміщених осіб, які навчаються у закладах дошкільної освіти Дашівської об`єднаної територіальної громади Гайсинського району Вінницької області.

Визнати протиправною бездіяльність Дашівської селищної ради щодо звільнення від плати за харчування у закладах загальної середньої освіти: дітей з числа осіб, визначених у статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; дітей, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, або з числа внутрішньо переміщених осіб; дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", які навчаються у закладах загальної середньої освіти Дашівської об`єднаної територіальної громади Гайсинського району Вінницької області.

Зобов`язати Дашівську селищну раду розглянути питання щодо звільнення від плати за харчування у закладах загальної середньої освіти: дітей з числа осіб, визначених у статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; дітей, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, або з числа внутрішньо переміщених осіб; дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", які навчаються у закладах загальної середньої освіти Дашівської об`єднаної територіальної громади Гайсинського району Вінницької області.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

1) позивач: керівник Гайсинської окружної прокуратури Вінницької області (службова адреса: вул. Волонтерів, 15-А, м. Гайсин, Вінницька область, 23700);

2) відповідач: Дашівська селищна рада (ЄДРПОУ 04326081, місцезнаходження: вул. Горького, 9, смт. Дашів, Гайсинський район, Вінницька область, 22740);

Повне судове рішення складено 27.10.2021.

Суддя Сало Павло Ігорович