Рішення № 100603252, 26.10.2021, Лисичанський міський суд Луганської області

Дата ухвалення
26.10.2021
Номер справи
415/8218/21
Номер документу
100603252
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 415/8218/21

Провадження № 2-а/415/456/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2021 року м. Лисичанськ

Лисичанський міський суд Луганської області у складі:

головуючого судді Калмикової Ю.О.,

за участю секретаря Кравченко О.В.,

за участю представника позивача Остаповича І.С.,

за участю відповідача Gasimov Mayis Eldar Oglu Mayis,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Лисичанська адміністративну справу за позовом Луганського прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса, Державної прикордонної служби України до громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 про примусове видворення іноземця та його затримання з метою забезпечення видворення за межі України,

встановив:

Описова частина

Зміст позовних вимог

26.10.2021 року до Лисичанського міського суду Луганської області надійшли матеріали адміністративної справи за позовом Луганського прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса, Державної прикордонної служби України до громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 про примусове видворення іноземця та його затримання з метою забезпечення видворення за межі України.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилалася на те, що відповідача було виявлено та в подальшому затримано 05 вересня 2021 року о 18 годині 00 хвилин прикордонним нарядом 3 прикордонного загону імені Героя України Євгена Пікуса в 50 м від лінії державного кордону України на околиці н.п. Червона Зірка Старобільського району Луганської області в межах контрольованого прикордонного району на ділянці відповідальності 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса за спробу незаконного перетину державного кордону України, а саме: спробу перетинання державного кордонну України поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України, чим порушив вимоги ст.ст. 9, 12 Закону України «Про державний кордон України», відповідальність за, що передбачена ч. 2 ст. 204-1 КУпАП.

Міловським районним судом Луганської області 09.09.2021 року відповідача було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу 8500 грн. за спробу незаконного перетинання державного кордону України.

З прикордонного загону імені Героя України ОСОБА_2 06 вересня 2021 року було прийнято рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зобов`язано покинути територію України у термін до 20 вересня 2021 року.

Відповідач у визначений термін не виконав рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни та станом на 21 вересня 2021 року не покинув територію України.

В свою чергу відповідача було повторно виявлено та в подальшому затримано 23 жовтня 2021 року близько о 19 годині 40 хвилин прикордонним нарядом 3 прикордонного загону імені Героя України Євгена Пікуса в 1000 м від лінії державного кордону України на околиці н.п. Золотарівка Щастінського району Луганської області, в межах контрольованого прикордонного району на ділянці відповідальності 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса за спробу незаконного перетину державного кордону України, а саме: спробу перетинання державного кордонну України поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України, чим порушив вимоги ст.ст. 9, 12 Закону України «Про державний кордон України», відповідальність за, що передбачена ч. 2 ст. 204-1 КУпАП.

Клопотань від інших осіб щодо взяття на поруки або внесення застави не надходило.

Інших позовних заяв щодо проваджень у відношенні даного іноземця 3 прикордонним загоном імені Героя України полковника Євгенія Пікуса не подавалось.

Правовий статус іноземця та особи без громадянства, які проживають або тимчасово перебувають в Україні, їх основні права, свободи та обов`язки, порядок вирішення питань, пов`язаних з їх в`їздом в Україну або виїздом з України, регулюються Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 № 3773-VI.

Іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Таким чином, враховуючи вищевикладене встановлені наступні обставини справи, зокрема: повторно вчинив порушення законодавства України з прикордонних питань та про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, що виразилось у спробі незаконного перетині державного кордону з України в Російську Федерацію, поза встановленими пунктами пропуску, в складі групи осіб, рішення про примусове повернення не виконав, будь які законні підстави перебувати на території України - відсутні, наявність обґрунтованих підстав вважати, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення про примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури примусового. Тому з метою реалізації державної політики у сфері міграції 3 прикордонний загін вважає за правильним звернутися до суду з позовом про видворення громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за межи України та його затримання з метою забезпечення примусового видворення за межі території України.

На підставі викладеного, просили суд затримати громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 з метою забезпечення примусового видворення, з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні терміном на 6 місяців, а також примусово видворити за межі України громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 .

Доводи особи, яка подала позов

Позовна заява мотивована тим, що громадянин Республіки Азербайджан ОСОБА_1 незаконно перебуває на території України.

Надходження позовної заяви та інших заяв до суду

26.10.2021 року ухвалою суду про відкриття провадження у справі № 415/8218/21 було відкрито провадження у цій адміністративній справі.

Представник позивача Луганського прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України - Остапович С.І. в судовому засіданні підтвердив факти, викладені в позовній заяві, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.

Відповідач - громадянин Республіки Азербайджан ОСОБА_1 проти задоволення позову не заперечував.

Вислухавши сторони, дослідивши письмові докази по справі, судом встановлені наступні фактичні обставини справи та зміст спірних правових відносин.

Фактичні обставини справи, встановлені судом

Згідно з рішенням про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства за межі території України громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 від 06.09.2021 р. начальником відділу адміністративно-юрисдикційної діяльності штабу Луганського прикордонного загону імені Героя України полковника ОСОБА_4 вирішено примусово повернути до країни походження або третьої країни за межі території України громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зобов`язати його покинути територію України у термін до 20.09.2021 р.

Згідно з протоколом про адміністративне затримання від 23.10.2021 року, складеного дільничним інспектором прикордонної служби 1 категорії групи ДІПС відділення інспекторів прикродонної служби «Городище» відділу прикордонної служби «Біловодськ» ст. і-кт ОСОБА_5 громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був затриманий о 19 годині 40 хвилин 23.10.2021 на термін до трьох діб з метою з`ясування обставин правопорушення, складення протоколу про адміністративне правопорушення у зв`язку з вчиненням правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП, а саме: 23.10.2021 року о 19.40 годині в районі іпт 425 н.п. Золотарівка Щастинського району прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» було виявлено громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 на напрямку н.п. ОСОБА_6 – н.п. Новоруська РФ на відстані 1 км від Державного кордону України, які намагались перетнути Державний кордон України поза пунктом пропуску, чим порушив вимоги ст. 9, 12 Закону України «Про державний кордон України», тобто, скоїв правопорушення групою осіб, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 204-1 КУпАП. Українською мовою громадянин Республіки Азербайджан ОСОБА_1 не володіє, послуги перекладача потребує. Бажає давати пояснення російською мовою.

Пояснення надаються на окремому аркуші, де громадянин Республіки Азербайджан ОСОБА_1 зазначив, що 02.09.2021 року через аеропорт Бориспіль прилетів в місто Київ на потязі приїхав в м. Харків в готелі був одну добу. Він та ще три особи на таксі з м. Харків їхав до м. Щастя Луганської області, автомобілі змінювали, мобільні телефони віддали. Після автомобілів йшли по лісу, ходив в лісі, де їй і затримали.

Згідно з постановою Міловського районного суду Луганської області від 09.09.2021 року №418/2966/21, №3/418/1736/21 ОСОБА_7 визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП, та призначено стягнення у вигляді штрафу у розмірі 8500 грн. Постанова набрала законної сили 21.09.2021 року.

Мотивувальна частина

Відповідно до ч. 3 ст. 25 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року № 3773-VІ, рішення про добровільне повернення іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частинах першій і другій цієї статті, приймається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції за заявою іноземця та особи без громадянства про добровільне повернення. Порядок провадження за заявами іноземців та осіб без громадянства про добровільне повернення визначається Кабінетом Міністрів України.

Так, частиною 3 ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що іноземці та особи без громадянства зобов`язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Згідно з п. 14 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.

Нелегальні мігранти та інші іноземці та особи без громадянства, які вчинили злочин, адміністративні або інші правопорушення, несуть відповідальність відповідно до закону (ч. 1 ст. 23 Закону).

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України).

Відповідно до ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.

З наведеного суд доходить висновку, що примусовому видворенню іноземця чи особи без громадянства повинні передувати дві обставини: перша - прийняття рішення відповідним компетентним органом про примусове повернення; друга - ухилення від виїзду після прийняття рішення про повернення або наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в`їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.

Частиною 1 ст. 16 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що реєстрація іноземців та осіб без громадянства, які в`їжджають в Україну, здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України органами охорони державного кордону.

Частиною 15 ст. 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що іноземці та особи без громадянства, які в`їхали в Україну на інших законних підставах, не передбачених частинами 2 - 14 цієї статті, вважаються такими, які тимчасово перебувають на території України на законних підставах на період наданого візою дозволу на в`їзд або на період, встановлений законодавством чи міжнародним договором України.

За змістом пункту 2 ст. 25 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обов`язок виїзду з України, не пізніше дня закінчення відповідного строку їх перебування у зв`язку з відсутністю коштів або втратою паспортного документа можуть добровільно повернутися в країну походження або третю країну, у тому числі за сприяння міжнародних організацій.

Частиною 2 ст. 263 КУпАП передбачено, що осіб, які незаконно перетнули або зробили спробу незаконно перетнути державний кордон України, порушили порядок в`їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, порушили прикордонний режим, режим в пунктах пропуску через державний кордон України або режимні правила у контрольних пунктах в`їзду - виїзду, вчинили злісну непокору законному розпорядженню або вимозі військовослужбовця чи працівника Державної прикордонної служби України або члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, а також іноземців та осіб без громадянства, які порушили правила перебування в Україні або транзитного проїзду через територію України, може бути затримано на строк до трьох годин для складення протоколу, а в необхідних випадках для встановлення особи і з`ясування обставин правопорушення - до трьох діб з повідомленням про це письмово прокурора протягом двадцяти чотирьох годин з моменту затримання.

Відповідно до п. 27 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, - державна установа, призначена для тимчасового тримання іноземців та осіб без громадянства: стосовно яких судом прийнято рішення про примусове видворення; стосовно яких судом прийнято рішення про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення, у тому числі прийнятих відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; затриманих центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальними органами та підрозділами на строки та в порядку, передбачені законодавством України; затриманих за рішенням суду до завершення розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні.

Крім того, суд враховує відсутність встановлених Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» та ст. 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод заборон на примусове видворення відповідача.

Суд враховує також ту обставину, що відповідач мав час та можливість для того, щоб в установленому законом порядку звернутися із заявою про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту. Докази того, що в країні походження відповідач піддавався переслідуванням за політичні чи релігійні переконання, расові або етнічні ознаки в матеріалах справи відсутні.

Крім того, відповідно до п. 30 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 25 червня 2009 року № 1 «Про судову практику розгляду спорів щодо статусу біженця та особи, яка потребує додаткового або тимчасового захисту, примусового повернення і примусового видворення іноземця чи особи без громадянства з України та спорів, пов`язаних із перебуванням іноземця та особи без громадянства в Україні» при вирішенні справ про примусове видворення суди повинні враховувати положення статей 9, 29 Загальної декларації прав людини 1948 року та статті 9 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права 1966 року, статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до яких ніхто не може зазнавати безпідставного арешту, затримання або вигнання, а при здійсненні своїх прав і свобод кожна людина може зазнавати лише таких обмежень, які встановлені законом виключно для забезпечення належного визнання та поваги прав і свобод інших людей, а також забезпечення справедливих вимог моралі, суспільного порядку і загального добробуту.

Таким чином, враховуючи все вищезазначене у сукупності та приймаючи до уваги наявність фактів порушення відповідачем законодавства України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, незаконного перебування на території України, не виконання відповідачем рішення про примусове повернення у зв`язку з відсутністю документів для перетинання державного кордону, які визначені ст. 15 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», а також не бажання залишати територію України, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги про примусове видворення відповідача повністю.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 7-9, 72-79, 90, 241, 242, 243, 246, 250, 255, 289 КАС України, ст.ст. 23-25, 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», суд

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Луганського прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса, Державної прикордонної служби України до громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 про примусове видворення іноземця та його затримання з метою забезпечення видворення за межі України, задовольнити повністю.

Затримати громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Лайкара Республіки Азербайджан, паспорт громадянина Республіки Азербайджан, стать чоловіча, документ, що посвідчує особу: НОМЕР_1 виданий 11.11.2017 року, з метою забезпечення примусового видворення, з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні терміном на 6 (шість) місяців.

Примусово видворити за межі території України громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Лайкара н Республіки Азербайджан, паспорт громадянина Республіки Азербайджан стать чоловіча, документ, що посвідчує особу: НОМЕР_1 виданий 11.11.2017 року.

Відповідно до вимог п. 3 ч. 2 статті 371 КАС України допустити негайне виконання рішення суду.

Рішення може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду через Лисичанський міський суд шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники судового розгляду:

Позивач: Луганський прикордонний загін імені Героя України полковника Євгенія Пікуса, Державної прикордонної служби України, місцезнаходження за адресою: буд. 58, пр. Перемоги, м. Лисичанськ, Луганська область, 93120, код ЄДРПОУ 14321736.

Відповідач: громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , фактичне місце перебування за адресою: Спеціальне приміщення впс «Марківка» 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса – буд. 230а, вул. Центральна, смт. Марківка, Старобільський район, Луганської області.

Повний текст судового рішення складено 26.10.2021.

Суддя Ю.О. Калмикова