
Справа № 698/316/21
Провадження № 3/698/230/21
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 жовтня 2021 р. смт. Катеринопіль
суддя Катеринопільського районного суду Черкаської області Баранов О.І., розглянувши матеріали справи, які надійшли від СПД №1 (смт. Катеринопіль) Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , непрацюючого, місце проживання АДРЕСА_1 за ч.1 ст. 130, ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , 02.05.2021 року о 22 год. 00 хв. в с. Грушківка по вул. Петровського- Мічуріна, керував транспортним засобом Opel Corsa, д.н.з. НОМЕР_1 в стані алкогольного сп`яніння, чим порушив вимоги п.2.9(а) ПДР та скоїв правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП. Огляд на стан алкогольного сп`яніння проводився в присутності двох свідків за допомогою приладу Alcotest 6810 з результатом 2,89%.
Також, ОСОБА_1 , 02.05.2021 року о 22 год. 00 хв. в с. Грушківка по вул. Мічуріна- Дружби, керуючи транспортним засобом Opel Corsa, д.н.з. НОМЕР_1 , не врахував дорожньої обстановки, не вибрав безпечну швидкість та безпечний інтервал під час зустрічного роз`їзду з автомобілем Fiat Doblo д.н.з. НОМЕР_2 , внаслідок чого скоїв ДТП та транспортні засоби отримали механічні пошкодження. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.12.1 та п. 13.3 Правил дорожнього руху України, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.124 КУпАП.
Постановою суду від 15.06.2021 року адміністративні матеріали за № 698/316/21 та № 698/317/21 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за вчинення правопорушень, передбачених ч.1 ст. 130, ст. 124 КУпАП, об`єднано в одне провадження за № 698/316/21.
ОСОБА_1 на адресу місця проживання були направлені судові повістки, проте судові повістки, особі що притягується до адміністративної відповідальності не були вручені.
Крім того, на адресу Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області було направлено лист про забезпечення явки ОСОБА_1 в судове засідання, однак судове доручення виконане не було.
У протоколах про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 399769 від 02.05.2021 року та ДПР18 № 399768 від 02.05.2021 року зазначено, що справа про адміністративне правопорушення буде розглянута у Катеринопільському районному суді за викликом, про що під підпис ознайомлено ОСОБА_1 .
Враховуючи, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності була обізнана про складення відносно неї протоколів, достеменно знала, що її будуть викликати до суду на розгляд справи, жодної повістки не отримала, існують підстави вважати, що вона свідомо ухилялася від отримання викликів до суду.
Відповідно до ст. 277-2 КУпАП: повістка особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, вручається не пізніш як за три доби до дня розгляду справи в суді, в якій зазначаються дата і місце розгляду справи.
В той же час, законом не передбачено наслідків ухилення від отримання повістки.
Приймаючи до уваги вищевикладені обставини, особливу небезпечність розглядуваного адміністративного правопорушення, суд приходить до висновку про можливість застосування аналогії закону до процедури виклику правопорушника.
Аналогія закону це засіб заповнення прогалин у законодавстві, який полягає в застосуванні до нього іншої норми закону, яка регламентує подібні відносини.
Законодавство про адміністративні правопорушення не містить заборони на використання аналогії закону.
У найближчій галузі права кримінальному міститься заборона застосування закону про кримінальну відповідальність за аналогією (ч. 4 ст. 3 КК України). Проте, у кримінальному процесуальному законі аналогію не заборонено.
28.09.2021 року та 12.10.2021 року, за аналогією з цивільним процесуальним (ст. 128 ЦПК України) та адміністративним процесуальним законом (ст. 130 КАС України), на Офіційному веб-сайті «Судова влада України» було розміщено оголошення про виклик в судове засідання ОСОБА_1 на 11.10.2021 року на 9-30 год. та 25.10.2021 року на 9-00 год. Таким чином, ОСОБА_1 вважається належним чином повідомленим про час і місце розгляду справи.
Відповідно до ст. 268 КУпАП, в разі неявки особи, що притягується до адміністративної відповідальності в судове засідання без поважних причин, адміністративна справа може розглядатись без її участі. Заяв та клопотань від ОСОБА_1 до суду не надходило, а тому суд вважає можливим розглянути дану справу без його участі.
Положення ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», при розгляді справ зазначеної категорії необхідно з`ясовувати всі обставини, перелічені у статтях 247 і 280 КУпАП.
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо на момент розгляду справи про адміністративне закінчився строк накладення адміністративного стягнення, передбачений статтею 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
КУпАП чітко передбачає, що закінчення строків накладення адміністративних стягнень є підставою, що виключає провадження у справі на будь-якій стадії.
Тобто, приписи 247 статті КУпАП є імперативними, і чітко вказують, що суд повинен лише закрити провадження, і не вирішувати при цьому жодних інших питань.
Відповідно до ч. 2 ст. 284 КУпАП постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.
Днем вчинення адміністративного правопорушення за ст. 124 КУпАП відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення є 02.05.2021 року. На час постановлення судового рішення, тримісячний термін накладення адміністративного стягнення, визначений КУпАП сплинув.
Відповідно, суд не має правових підстав встановлювати винність або невинуватість ОСОБА_1 вчиненні адміністративного правопорушення за ст. 124 КУпАП.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про міжнародні договори України», ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» стала практика Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства та обов`язкова до застосування судами як джерело права.
Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення суд враховує практику Європейського Суду з прав людини (пункт 137 Рішення від 09 січня 2013 року у справі «Олександр Волков проти України» (заява №21722/11) про те, що строки давності слугують кільком важливим цілям, а саме: забезпеченню юридичної визначеності та остаточності, захисту потенційних відповідачів від не заявлених вчасно вимог, яким може бути важко протистояти, та запобігти будь-якій несправедливості, яка могла б виникнути, якби від судів вимагалося виносити рішення щодо подій, що мали місце у віддаленому минулому, на підставі доказів, які через сплив часу стали ненадійними та неповними (див. рішення від 22 жовтня 1996 року у справі «Стаббінгз та інші проти Сполученого Королівства» (Stubbings and Others v. the United Kingdom), п. 51, Reports 1996-IV).
Строки давності є загальною рисою національних правових систем договірних держав щодо кримінальних, дисциплінарних та інших порушень.
Враховуючи вищевикладене, провадження по справі щодо ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП підлягає закриттю на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Згідно з ст.38. ч.6 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених статтею 130 цього Кодексу, може бути накладено протягом одного року з дня його вчинення. (в редакції із змінами від 16.02.2021 року №1231-ІХ, які набрали чинності 17.03.2021 року).
Відповідно до вимог п.2.9а Правил дорожнього руху України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП повністю доведена матеріалами адміністративної справи, зокрема: протоколом серії ДПР18 №399768 від 02.05.2021 року про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП; результатом огляду (2,89%), проведеним за допомогою приладу Alcotest 6810; письмовими поясненнями ОСОБА_1 , де останній зазначив, що 02.05.2021 року, перед тим як керував ТЗ, випив декілька чарок горілки; іншими матеріалами справи в їх сукупності.
На підставі викладеного, приходжу до висновку, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП - керування транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння.
Враховуючи вищевикладене, суд визнає ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та вважає за необхідне накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (Сімнадцять тисяч) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік, враховуючи що санкція статті передбачає без альтернативне стягнення за адміністративне правопорушення.
Окрім того, у відповідності до ст.40-1 КУпАП із ОСОБА_1 слід стягнути в дохід держави судовий збір.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.7, 33, 36, 40-1, 221, 268, 283-289 КУпАП, -
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП і накласти стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (Сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Справу про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП, щодо ОСОБА_1 , провадженням закрити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави 454 (Чотириста п`ятдесят чотири) гривні судового збору (код ЄДРПОУ 37993783, рахунок № UA908999980313111256000026001 Казначейство України (ЕАП), отримувач ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код класифікації доходів бюджету 22030106).
Повідомити порушника, що в разі несплати добровільно штрафу протягом 15 днів, з дня вручення копії постанови, при примусовому виконанні постанови суду згідно ч. 2 ст. 308 КУпАП, штраф підлягає стягненню у подвійному розмірі.
Дана постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя
Катеринопільського районного суду О.І. Баранов