Постанова № 100602131, 26.10.2021, Кам'янський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
26.10.2021
Номер справи
696/771/21
Номер документу
100602131
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

26.10.2021 Справа № 696/771/21

№ 3/696/540/21

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

26 жовтня 2021 року м. Кам`янка

Суддя Кам`янського районного суду Черкаської області Шкреба В.В., за участі, особи, щодо якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , захисника Колесника Д.В.,

розглянувши матеріали Департаменту запобігання політичної корупції Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого по АДРЕСА_1 , працюючого керівником Товариства з обмеженою відповідальністю «Олімп», ІПН НОМЕР_1 ,

за вчинення правопорушення, передбаченого статтею 212-15 КУпАП

встановив :

Як слідує зі складених протоколів ОСОБА_1 порушив встановлений законом порядок надання внесків на підтримку політичної партії.

Так, за результати аналізу Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру IV квартал 2020 року (далі – Звіт), поданого до Національного агентства з питань запобігання корупції (далі – Національне агентство) політичною партією «Всеукраїнське об`єднання «ЧЕРКАЩАНИ» ідентифікаційний код 00041789 (далі - Партія), встановлено, що на розрахунковий рахунок Черкаської обласної організації Партії ідентифікаційний код НОМЕР_2 , відкритий в АТ КБ «Приватбанк», МФО 305299 (р/р НОМЕР_3 ) надійшли грошові кошти від Товариства з обмеженою відповідальністю «Олімп», ідентифікаційний код 32230658 (далі – ТОВ «Олімп»), керівником якого відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є ОСОБА_1 , у загальному розмірі 71 650 грн., зокрема:

1) 01.01.2020 за розрахунковим документом № 1392 у розмірі 20 000,00 гривень;

2) 08.10.2020 за розрахунковими документами №№ 1397; 1395 та 1396 відповідно на загальну суму 18 450,00 гривень (10 000,00 гривень; 6 450,00 гривень та 2 000,00 гривень);

3) 12.10.2020 за розрахунковим документом № 1400 у розмірі 13 200,00 гривень;

4) 28.12.2020 за розрахунковими документами №№ 1459 та 1460 відповідно на загальну суму 20 000,00 гривень (10 000,00 гривень та 10 000,00 гривень (колія сторінок Звіту Партії банківської вилиски додаються).

Під час зіставлення та звірки відомостей, зазначених у Звіті Партії, з доданими до Звіту документами, відомостями з інформаційних баз даних державних органів та інших відомостей, які мають відображатись у Звіті, виявлено, що грошові внески на підтримку Партії від ТОВ «ОЛІМП» надані з порушенням Закону України «Про політичні партії в Україні» (далі - Закон).

Так відповідно до частини четвертої статті 14 Закону внеском на підтримку політичної партії є грошові кошти чи інше майно, переваги, пільги, послуги, позики (кредити), нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального або негрошового характеру, у тому числі членські внески членів політичної партії, спонсорство третіми особами заходів чи іншої діяльності на підтримку партії, товари, роботи, послуги, надані або отримані безоплатно чи на пільгових умовах (за ціною, нижчою за ринкову вартість ідентичних або подібних робіт, товарів та послуг на відповідному ринку), отримані політичною партією її місцевою організацією, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи.

Водночас відповідно до даних електронної системи публічних закупівель України ProZorro, ТОВ «ОЛІМП» уклав договори про закупівлю товарів та послуг для забезпечення потреб територіальної громади на загальну суму 473 120 00 гривень, що є більшою чим понад сто розмірів прожиткового мінімуму (відповідно до абзацу третього статті 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 1 січня 2020року становить 2 102,00 гривень) для працездатних осіб, встановленого на 1 січня року, в якому здійснено внесок, а саме:

- з Виконавчим комітетом Михайлівської сільської ради (ідентифікаційний код 04410723) від 18.02.2019 № 18 (TenderlD: UA-2019-02-18-000885-a) на суму 97 920,00 грн (дата завершення дії договору 31.12.2019) щодо очистки доріг від снігу;

- з Відділом освіти, культури, молоді та спорту Виконавчого комітету Кам`янської міської ради (ідентифікаційний код 41823673) від 21.02.2019 № 78 (TenderlD: UA-2019-02-21-002611-b) на суму 160 160,00 грн (дата завершення дії договору 31.12.2019) про закупівлю 17 600 літрів молока;

- з Виконавчим комітетом Баландинської сільської ради (ідентифікаційний код 04410539) від 05.03.2019 № 1 (TenderlD: UA-2019-03-05-000747-b) на суму 13 260,00 грн (дата завершення дії договору 31.12.2019) щодо прогортання сільських доріг від снігу;

- з Відділом освіти, культури, молоді та спорту Виконавчого комітету Кам`янської міської ради (ідентифікаційний код 41823673) від 23.03.2020 № 110 (TenderlD: UA-2020-03-23-000593-b) на суму 167 580, грн (дата завершення дії договору 31.12.2020) про закупівлю 17 100 літрів молока. Додаткової угодою від 13.08.12020 № 1 до договору на закупівлю № 110 від 23.03.2020 зменшено обсяги закупівлі молока до 12 508.16 літрів. Ціна за договором склала 122 580,00 гривень,

- з Виконавчим комітетом Михайлівської сільської ради (ідентифікаційний код 04410723) від 15.04.2020 № 96/04-20 (TenderlD: UA-2020-04-15-003200-a) на суму 79 200,00 грн (дата завершення дії договору 31.12.2020) щодо упорядкування сміттєзвалищ та території населених пунктів Михайлівської ОТГ (копії зазначених договорів додаються).

Частиною першою статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно з частиною першою статті 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи ’управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Отже, укладання договорів з Виконавчим комітетом Михайлівської сільської ради, Відділом освіти, культури, молоді та спорту Виконавчого комітету Кам`янської міської ради, Виконавчим комітетом Баландинської сільської ради, Відділом освіти, культури, молоді та спорту Виконавчого комітету Кам`янської міської ради, Виконавчим комітетом Михайлівської сільської ради свідчить, що ТОВ «ОЛІМП» забезпечило територіальні громади послугами та товарами.

Враховуючи викладене, територіальна громада в спосіб та порядок, передбачений Законом України «Про публічні закупівлі» (цей Закон визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об`єднаних територіальних громад), забезпечила свої потреби у товарах та послугах.

Пунктом 9 частини першої статті 15 Закону передбачено, що фізичними особами, з якими укладено договір про закупівлю робіт, товарів чи послуг для забезпечення потреб держави або територіальної громади на загальну суму понад п`ятдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня року, в якому здійснюється внесок, а також юридичними особами, з якими укладено такий договір на загальну суму понад сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня року, в якому здійснюється внесок, - протягом строку дії такого договору та протягом одного року після припинення його дії.

Частиною другою статті 15 Закону визначено, що здійснюючи внесок на підтримку політичної партії, особа підтверджує відсутність обмежень щодо здійснення внесків, передбачених частиною першою цієї статті. Відповідальність за недотримання таких обмежень несе особа, яка здійснює внесок. Партії та їх уповноважені особи не несуть юридичної відповідальності за порушення вимог, передбачених частиною першою цієї статті.

Дії ОСОБА_1 , як керівника ТОВ «ОЛІМП», що здійснило грошові внески на підтримку Черкаської обласної організації Партії (ідентифікаційний код 25208486) через порушення пункт 9 частини першої статті 15 Закону кваліфіковані за статтею 21215 КУпАП.

Зазначене зафіксовано в Акті про проведення аналізу Звіту політичної партії «Всеукраїнське об`єднання «ЧЕРКАЩАНИ» від 28.05.2021 та Висновку про результати аналізу Звіту політичною партією «Всеукраїнське об`єднання «ЧЕРКАЩАНИ» від 28.05.2021 № 692, затвердженого наказом Національного агентства від 18.05.2021 № 279/21 (копії Акту про проведення аналізу та Висновку про результати аналізу додаються).

В судовому засіданні ОСОБА_1 та його захисник з зазначеними у протоколах обставинами не погоджувались, вказали, що ОСОБА_1 не повинен нести відповідальність за порушення порядку фінансування партій, допущене юридичною особою, де він працює. Зокрема, в його службові повноваження не входять ці питання, та і Партія отримала кошти не як внески, а пожертву для підтримки соціально незахищених жертв населення, про що було зазначено у листа Партії на отримання коштів із зазначенням платежу «Добровільна пожертва». Самою сплатою цих коштів до Партії він не займався, так як вказане допущене з вини відповідного бухгалтера, яка не пересвідчилась у наявності договорів на постачання послуг для органів місцевого самоврядування та відповідну заборону проведення таких виплат. Після перших викликів до НАЗК Партією згадані кошти були повернуті ТОВ «Олімп», і на час судового розгляду вони не перебувають у користуванні та розпорядженні Партії, про що свідчить відповідна квитанція.

Всебічно, повно і об`єктивно дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, оцінивши за власним переконанням докази, суд приходить до наступних висновків.

За змістом статей 252 та 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно, всебічно та об`єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з`ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

За визначенням статті 9 КУпАП під адміністративним правопорушенням (проступком) слід розуміти протиправну, винну (умисну або необережну) дію чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Відповідно до статті 1 Закону України «Про засади запобігання корупції» правопорушення, пов`язане з корупцією є діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Статтею 212-15 КУпАП передбачена відповідальність за порушення встановленого законом порядку надання або отримання внеску на підтримку політичної партії, порушення встановленого порядку надання або отримання державного фінансування статутної діяльності політичної партії, а так само за порушення встановленого законом порядку надання або отримання фінансової (матеріальної) підтримки для здійснення передвиборної агітації, агітації з всеукраїнського або місцевого референдуму.

Відповідно до ст. 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

З протоколів про адміністративні правопорушення вбачається, що днями вчинення правопорушень є 01.10.2020, 08.10.2020, 12.10.2020, 28.12.2020 року, днем виявлення правопорушення є 28.05.2021 року, при цьому процесуальні документи (протоколи) складено лише 05.08.2021 року.

Як вбачається із статуту ТОВ «ОЛІМП», директор ТОВ «ОЛІМП» (п.10.17, 10.21.5) здійснює управління поточною діяльністю товариства, та тільки розпоряджається належними товариству коштами, коли в Статуті не міститься жодних посилань на те, що на директора покладений обов`язок по здійсненню платежів на користь третіх осіб.

Ці ж положення відсутні і в його посадовій інструкції, в якій не має даних про права директора здійснювати безпосередні сплати коштів від імені товариства, тобто віднесення його до кола відповідальних працівників за здійснення платежів, тоді як за твердженням сторони захисту у штаті ТОВ «ОЛІМП» є головний бухгалтер, який відповідає за бухгалтерський облік та господарські операції згідно Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

Відповідно до ч.2 ст.15 Закону України «Про політичні партії в Україні», здійснюючи внесок на підтримку політичної партії, особа підтверджує відсутність обмежень щодо здійснення внесків, передбачених частиною першою цієї статті. Відповідальність за недотримання таких обмежень несе особа, яка здійснює внесок. Партії та їх уповноважені особи не несуть юридичної відповідальності за порушення вимог, передбачених частиною першою цієї статті.

Відповідно до статті 14 КУпАП посадові особи підлягають адміністративній відповідальності не за всі правопорушення, а тільки за ті, що зв`язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров`я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов`язків.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що суду не надано переконливих доказів щодо підтвердження в діях ОСОБА_1 умислу, направленого на порушення ч. 9 ст. 15 Закону України «Про політичні партії в Україні», як і не надано доказів того, що саме він особисто і безпосередньо здійснив платіж (внесок) на рахунок політичної партії, а тому відсутні підстави стверджувати, що в цьому конкретному випадку він являвся суб`єктом, який повинен нести відповідальність передбачену ст.212-15 КУпАП, що в свою чергу виключає в його діях склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-15 КУпАП.

Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

З огляду на викладене, та приймаючи до уваги положення вимог частини 3 статті 62 Конституції України, суд дійшов до висновку, що провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 212-15 КУпАП підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-15 КУпАП, оскільки вина останнього у вчиненні інкримінованого йому адміністративного правопорушення не доведена.

Керуючись ст.ст. 33,40-1,172-7, 283-285 КУпАП,

п о с т а н о в и в :

Провадження по адміністративній справі відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (протоколи № 53-15/225 від 05.08.2021, № 53-15/226 від 05.08.2021, № 53-15/224 від 05.08.2021, № 53-15/227 від 05.08.2021 року) про вчинення правопорушення, передбаченого статтею 212-15 КУпАП, закрити на підставі пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП - у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником через Кам`янський районний суд Черкаської області до Черкаського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: В.В.Шкреба