Постанова № 100597538, 26.10.2021, Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
26.10.2021
Номер справи
303/7149/21
Номер документу
100597538
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 303/7149/21

Провадження 3/303/3428/21

П О С Т А Н О В А

Іменем України

26 жовтня 2021 року м. Мукачево

Суддя Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області Морозова Н. Л.,

за участю: захисника особи відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 – адвоката Мельник П. П.

розглянувши матеріали, що надійшли з Управління патрульної поліції в Закарпатській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, безробітний,

- за частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

В С Т А Н О В И В:

29 серпня 2021 року о 02 год. 01 хв., по а/д Київ-Чоп, М06 770 км, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки ВАЗ, державний номерний знак НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп`яніння, а саме: зіниці, що не реагують на світло, поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження огляду на визначення стану сп`яніння у встановленому законом порядку водій відмовився, під час безперервної відео фіксації на нагрудну боді камеру № 3873, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху, відповідальність за що передбачена ч.1 ст.130 КУпАП.

До протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 267937 від 29.08.2021 року, відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП, додані: копія протоколу від підпису та отримання якого водій ОСОБА_1 відмовився (згідно запису у протоколі), розписка від 29.08.2021 року, згідно якої ОСОБА_1 безробітний, підтвердив факт залишення транспортного засобу марки ВАЗ, державний номерний знак НОМЕР_1 , на місці зупинки по а/д Київ-Чоп, М06 770 км, копія Постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованого не в автоматичному режимі серії БАА № 123470 від 29.08.2021 року, згідно якої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення п.31.4.3в ПДР України (не працююча ліва фара в режимі ближнього світла в темну пору доби) за ч.1 ст. 121 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу 680,00 гривень, відеозаписи фіксації даних подій у відповідності до вимог ч.2 ст.266 КУпАП.

У судове засідання, захисник ОСОБА_1 - адвокат Мельник П. П. подав письмові пояснення в інтересах ОСОБА_1 та в судовому засіданні пояснив, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, оскільки протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 267937 від 29.08.2021 року, відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП складений не тим поліцейським, який пропонував його підзахисному на місці зупинки проїхати в медичний заклад для проходження огляду на стан наркотичного сп`яніння, водієві ОСОБА_1 не пропонували пройти огляд на стан наркотичного сп`яніння на місці зупинки, водієві не вручали направлення на медичне освідчення, не були залучені свідки, постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованого не в автоматичному режимі серії БАА № 123470 від 29.08.2021 року, згідно якої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення п.31.4.3в ПДР України (не працююча ліва фара в режимі ближнього світла в темну пору доби) за ч.1 ст. 121 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу 680,00 гривень, оскаржена ним до суду.

ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився.

Заслухавши пояснення захисника особи, відносно якої складено протокол та дослідивши матеріали справи суд приходить до наступного висновку:

Пунктом 2.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306, передбачено, що водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп`яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.

Відповідно до п. 1.3 ПДР, учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.

Процедура огляду водія на стан сп`яніння та направлення для проходження такого огляду визначена положеннями ст. 266 КУпАП, Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 (Далі - Порядок) та Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою спільним Наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров`я України № 1452/735 від 9 листопада 2015 року (Далі — Інструкція).

Так, відповідно до п.2 розділу І Інструкції - огляду на стан сп`яніння, підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану.

Відповідно до п.6 Розділу І Інструкції , огляд на стан сп`яніння проводиться:

- поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі – спеціальні технічні засоби);

- лікарем закладу охорони здоров`я (у сільській місцевості за відсутності лікаря – фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).

Відповідно до п. 12 Розділу ІІ даного Інструкції, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції (4.Ознаками наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є:наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп`яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота);звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло;сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови;почервоніння обличчя або неприродна блідість), поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров`я.

При цьому, відповідно до п. 9 вказаного Розділу, з метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров`я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров`я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.

Відмова особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп`яніння, згідно диспозиції частини 1 статті 130 КУпАП, є окремим правопорушенням, та є підставою для складання відносно такого водія протоколу про адміністративне правопорушення за ст.130 КУпАП.

Так, зі змісту оглянутого відеозапису з бодікамери поліцейського, що здійснена під час вище вказаних подій, з дотриманням вимог ч.2 ст.266 КУпАП та Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, затвердженої наказом МВС України 18.12.2018№ 1026, слідує, що 29.08.2021 року о 01:55 годині водій ОСОБА_1 був зупинений працівниками поліції у зв`язку з порушенням п.31.4.3в ПДР України (не працююча ліва фара в режимі ближнього світла в темну пору доби). У зв`язку з виявленням у водія ОСОБА_1 ознак наркотичного сп`яніння, поліцейським запропоновано водію пройти огляд на стан сп`яніння в закладі охорони здоров`я, на що водій відразу відмовився. Після чого, уповноваженою особою було складено протокол про порушення вимог п. 2.5 ПДР України з зазначенням ознак наркотичного сп`яніння та повідомлено ОСОБА_1 про притягнення його до відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП.

Надані відеозаписи з достатньою повнотою відображають як факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом, його зупинку працівниками поліції та підстави такої зупинки, обставини виявлення ознаки наркотичного сп`яніння – поведінка, яка не відповідає обстановці (надто збуджена та агресивно налаштована у відношенню уповноваженої особи) та чітко відображена позиція водія ОСОБА_1 про відмову від проїзду до закладу охорони здоров`я для встановлення стану наркотичного сп`яніння, які фактично мають бути розцінені як відмова від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп`яніння.

Оцінюючі надані суду докази у їх сукупності та взаємозв`язку, суд вважає їх належними, допустимими та такими, що узгоджуються між собою у логічному взаємозв`язку та є достатніми для встановлення складу адміністративного правопорушення у діях ОСОБА_1 .

Так, протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 267937 від 29.08.2021 року, відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП, складено уповноваженою особою, він містить всі необхідні реквізити та його зміст відповідає вимогам ст. 256 КУпАП України. Вказаний протокол містить відомості про фактичні обставини події, про відмові від підпису особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та інформацію, що до протоколу додається, запис боді камери. Особа, щодо якої складений протокол, ознайомлений зі своїми правами, передбаченими ст. 268 КУпАП та ст. 63 Конституції України, що підтверджується відповідним підписом.

Запис з боді камери чітко фіксує відмову ОСОБА_1 від проходження огляду на стан наркотичного сп`яніння у найближчому медичному закладі.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 266 КУпАП (у редакції, чинній на час скоєння ОСОБА_1 правопорушення), огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Таким чином, оскільки поліцейським під час встановлення факту відмови особи пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння були застосовані засоби технічної фіксації, присутність свідків у такому випадку законом не вимагається. При цьому, суд не застосовує положення Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду", затвердженого постановою КМУ 17.12.2008 N 1103, згідно якого під час відмови особи пройти огляд на стан сп`яніння вимагається присутність двох свідків, оскільки останні зміни до нього вносились у 2015 році, до ст. 266 КУпАП останні зміни вносились 16.02.2021 р., тобто положення Порядку він протирічать спеціальному закону (ст. 266 КУпАП), у зв`язку з чим доцільно застосовувати саме норму закону, яка є спеціальною у редакції, чинній на час скоєння правопорушення.

Отже, пояснення захисника, надані в судовому засіданні спростовуються сукупністю досліджених судом відео доказів, зазначених вище та суд розцінює такі, як позицію захисту, надані з метою уникнення адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ..

Враховуючи вище викладене, суд вважає доведеною вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та необхідним притягнути його до адміністративної відповідальності з накладенням адміністративного стягнення, передбаченого санкцією даної норми (ч.1 ст. 130 КУпАП).

Відповідно до ст.4 ЗУ «Про судовий збір» з ОСОБА_2 також належить стягнути суму судового збору на користь держави в розмірі 454,00 грн.

Керуючись ч.1 ст. 130, ст. 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,

П О С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та застосувати відносно нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.

Оплату адміністративного штрафу в розмірі 17000,00 гривень провести на рахунок отримувача – UA538999980313030149000007001, отримувач коштів – ГУК у Закарпатській області/21081300, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37975895, банк отримувача – Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081300, назва платежу: адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.

На підставі ч.2 ст.308 КУпАП у разі несплати штрафу протягом 15 днів, у порядку примусового виконання цієї постанови органу державної виконавчої служби стягнути з правопорушника подвійний розмір штрафу 34 000,00 (тридцять чотири тисячі) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 454,00 грн.

Судовий збір підлягає сплаті за наступними реквізитами: отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача - UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету – 22030106, пункт 5.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції через Мукачівський міськрайонний суд.

Суддя Мукачівського міськрайонного суду Н. МОРОЗОВА