
Провадження № 2/235/1524/21
Справа № 235/4335/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 жовтня 2021 року м.Покровськ
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
в складі головуючого судді Хмельової С.М.
за участю секретаря судового засідання Лебеденко В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Покровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії,
ВСТАНОВИВ:
До Красноармійського міськрайонного суду Донецької області звернулось Управління соціального захисту населення Покровської міської ради з позовом до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 11 вересня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області із заявою про призначення житлової субсидії за адресою: АДРЕСА_1 . В заяві про призначення житлової субсидії та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги, відповідач вказав, що за вище зазначеною адресою мешкає 3 чоловіка. У довідці про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб від 09.09.2015 р. було визначено, що за адресою: АДРЕСА_1 зазначено 3 чоловіка: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 зазначений, як такий, що зареєстрований, але не проживає. Відповідно рішення від 19 жовтня 2015 року було призначено житлову субсидію з розрахунку на всіх членів сім`ї.
Заявою про призначення житлової субсидії, поданої та підписаної відповідачем передбачено, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу, переліку отриманих житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50000,00 грн), зобов`язуються протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення.
Декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, яка теж подана та підписана відповідачем, вбачається що особа, яка подала декларацію усвідомлює, що в разі подання нею у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, їх доходи і витрати, йому може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі особа яка отримує вищезазначену допомогу зобов`язується повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії.
01 грудня 2016 року відповідач звернувся до управління з заявою про призначення субсидії та надав декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії в якій зазначив, що за його адресою зареєстровано 2 чоловіка: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який фактично з ним не проживає. У довідці про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб від 28.11.2016 було зазначено, що за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровано 2 чоловіка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .. На підставі зазначених даних інспектором Покровської координаційної комунальної установи був складений акт від 16.12.16.р. № 5347 про те, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрований та проживає, а ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 зареєстрований, але не проживає. Відповідно рішення про призначення субсидії від 11 січня 2017 року було призначено субсидію на ЖКП з розрахунку всіх членів сім`ї.
06 грудня 2018 року відповідач звернувся до управління з заявою про призначення субсидії та надав декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії в якій зазначив, що адресою АДРЕСА_1 , він мешкає з дружиною - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 . Відповідно рішень про призначення субсидії: від 19 грудня 2018 року, від 25 січня 2019 року, від 05 квітня 2019 р., від 23 травня 2019 р., від 06 листопада 2019 року, від 21 листопада 2019 року, від 17 грудня 2019 року, від 25 лютого 2020 року, від 24 березня 2020 року, від 23 квітня 2020 року, від 25 травня 2020 року було призначено субсидію з розрахунку всіх членів сім`ї.
07 жовтня 2020 року відповідач повторно звернувся до управління з заявою про призначення субсидії та вказав, що мешкає з дружиною - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 . Сектор реєстрації проживання фізичних осіб ЦНАП м. Покровська у довідці про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб від 16.10.2020 р. № 3822 зазначив, що за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровано 2 чоловіка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Відповідно рішень про призначення субсидії: від 11 листопада 2020 року, від 23 листопада 2020 року, від 02 грудня 2020 року було призначено субсидію на ЖКП з розрахунку всіх членів сім`ї.
У довідці сектора реєстрації місця проживання фізичних осіб ЦНАП м. Покровська від
16.10.2020 р. № 3822 було зазначено, що за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровано 2 чоловіка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в заявах відповідач надавав неправдиві відомості про склад сім`ї та йому неправомірно була призначена субсидія. Відповідно до вимог «Положення про спрощення порядку надання субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого побутового палива» затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 р. № 848 (далі - Положення) пункту 24 «Житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії».
Відповідно до абзацу 1 пункту 3 Положення житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств. що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком. Також відповідно пункту 4 Положення право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Відповідно абзацу 1 і 2 пункту 90 Положення громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема щодо зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарств. Згідно пункту 91 цього Положення у разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім`ї члена домогосподарства, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання подаються нові заява та декларація.
02 грудня 2020 року відділом грошових виплат і компенсацій було виявлено переплату по нарахованим сумам житлової субсидії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .
В зв`язку з виявленим порушенням управлінням було здійснено перерахунок субсидії за період з жовтня 2018 року - квітень 2020 року внаслідок чого було встановлено, що відповідачу було безпідставно виплачено 6388,18 грн, які необхідно повернути до державного бюджету (в тому числі 6064,54 грн (субсидія призначена безготівково з 01.10.2018-31.09.2019), 323,64 грн (монетизована субсидія з 01.10.2019-30.04.2020 р)).
Спеціаліст з управління надіслала поштою рекомендований лист з повідомленням про прохання погасити заборгованість, але відповідач проігнорував.
Позивач просить суд стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області незаконно отримані суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії за період з 01.10.2018 р. по 30.04.2020р. у сумі 6338,18 грн; стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області судовий збір у розмірі 2270,00 грн.
Ухвалою суду від 23.06.2021 року відкрито провадження у справі, визначено проводити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання з повідомленням (викликом) сторін.
25 серпня 2021 року відповідачем подані до суду письмові пояснення щодо позовних вимог. Відповідач ОСОБА_3 у поясненнях зазначив, що вважає, вимоги позивача не обґрунтованими, безпідставними та такими, що суперечать чинному законодавству, виходячи з наступного.
Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення. електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот) врегульовано положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 р. № 848(далі Положення).
Згідно з пунктом 3 Положення (у редакції на дату звернення та призначення відповідачу субсидії) призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Відповідно до п. 8 Положення (у редакції на дату звернення та призначення відповідачу субсидії) житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку).
Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії у випадках, передбачених абзацами другим і третім цього пункту, приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
Житлова субсидія не може призначатися одночасно за зареєстрованим місцем проживання особи та за місцем її фактичного проживання.
Із змісту пункту 9 Положення (у редакції на дату звернення та призначення відповідачу субсидії) вбачається, що житлова субсидія розраховується па всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії. Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія. За рішенням комісії доходи членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично за даною адресою не проживають, в сукупний дохід домогосподарства не враховуються. Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці десятому пункту 7 цього Положення, і не може поширюватися на випадок, визначений в абзаці третьому цього пункту.
Згідно п. 13 Положення (у редакції на дату звернення та призначення відповідачу субсидії) для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання):
заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява);
декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлове субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);
довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення - зазначенням їх розміру;
Громадянин несе відповідальність за надані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Відповідно до пункту 22 Положення за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, зокрема, коли у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії та на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином до державного бюджету.
Посадові особи, винні у надмірному перерахуванні (виплаті) житлової субсидії, несуть відповідальність згідно із законом.
При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.
Тобто, механізм повернення надмірно отриманих коштів у вигляді житлової субсидії передбачає стягнення зазначених сум лише у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини отримувача субсидій, а саме через його зловживання.
Звертаючись з позовом позивач зазначив, що відповідач не надав інформацію про доходи сина - ОСОБА_3 , що призвело до надмірної виплати коштів у вигляді субсидії в розмірі 6388,18 грн за період з 01.10.2018 року по 30.04.2020 року.
Відповідач звертає увагу суду на те, що звертаючись до управління соціального захисту населення у вересні 2015 р. та в грудні 2016 р. він повідомляв, що за адресою АДРЕСА_1 прописаний в тому числі і його син ОСОБА_3 , який тривалий час не проживає за даною адресою, та надавав довідки про склад сім`ї, акт Покровської координаційної комунальної установи. Отже він нічого не приховував та не спотворював інформацію, подавав ті документи, які у нього вимагали, і у 2018 р. Вважав, що управління володіє даною інформацією, яка на час призначення субсидії (з 2015 р. по 2020 р.) була незмінною.
Більш того, відповідно до частин другої та четвертої статті З СК України, сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Згідно з абзацом п`ятим пункту 6 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 3 червня 1999 року № 5-рп/99 у справі про офіційне тлумачення терміна «член сім`ї» членами сім`ї є, зокрема особи, які постійно з ним мешкають і ведуть спільне господарство. До таких осіб належать не тільки близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, і баба), але й інші родичі чи особи, які не перебувають з особою у безпосередніх родинних зв`язках (брати, сестри дружини (чоловіка), неповнорідні брати і сестри, вітчим, мачуха, опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки й інші).
Отже, ознакою особи, яку можна вважати членом сім`ї - є спільне проживання та спільне ведення господарства. Проте, відповідно до раніше наданих до управління довідок та акту, а також довідки №01-12/3534 та акту за №01-12/3535 від 20.08.2021 р. виданих комунальною установою Покровського координаційного комітету самоорганізації населення, син - ОСОБА_3 не мешкає з відповідачем з 2014 року.
Таким чином, на момент написання заяви на отримання субсидії та після того, як вийшла Постанова КМУ № 329, у будинку мешкало та користувалися комунальними послугами 1 людина, тільки відповідач, інших членів сім`ї в буднику не проживало, отже, ним не зменшено розмір отримуваного доходу, а значить не збільшено розмір отриманої субсидії.
Водночас, враховуючи стягнення грошової суми, позивачем не доведено та не надано до матеріалів справи належних, допустимих, достовірних, достатніх доказів та докладного і обґрунтованого розрахунку (п.3 ч.3 ст. 175 ЦПК України) в підтвердження факту існування надміру перерахованої житлової субсидії саме в розмірі 6388,18 грн.
Загальні підстави для виникнення зобов`язання у зв`язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.
Положеннями статей 1212, 1215 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Не підлягає поверненню безпідставно набуті, зокрема, заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Отже, законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.
Зазначений правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 02 липня 2014 року у справі № 6-91 цс 14 та у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06 лютого 2019 року у справі № 545/163/17 (провадження № 61-33727сво18).
При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.
Наведене узгоджується із висновком, викладеним у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 січня 2019 року у справі № 753/15556/15-ц (провадження № 14-445цс18), постанові Верховного Суду від 06 березня 2019 року у справі № 607/4570/17 (провадження № 61-29030св18).
Водночас, наявність чи відсутність у поданій декларації інших осіб родини, які зареєстровані в будинку, але проживають окремо і які сплачують за житлово-комунальні послуги по власним особовим рахункам, жодним чином не впливало на призначення і розмір субсидії.
Позивач повинен був робити запити та безоплатно отримувати інформацію необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних отриманих від осіб, які звертаються за признанням субсидій.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові ВС № 298/1396/16-й від 10.04.2019
року.
Відповідно до рішення Європейського Суду з прав людини від 20 жовтня 2011 року по справі «Рисовський проти України» щодо принципів застосування статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, зокрема, щодо необхідності додержання принципу «належного урядування» при втручанні держави у право особи на мирне володіння своїм майном.
Європейський суд з прав людини вказує, що принцип «належного урядування» як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість. З іншого боку, потреба виправити минулу «помилку» не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу. Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків (рішення у справі «Рисовський проти України».
Враховуючи викладене, відповідач вважає, що відсутні підстави для стягнення з нього на користь позивача отриманої житлової субсидії в розмірі 6388,18 грн, оскільки відсутні належні докази на підтвердження того, що звернувшись до позивача із заявою про призначення житлової субсидії, він приховав або свідомо надав недостовірні відомості, управлінням не надано докладного і обґрунтованого розрахунку в підтвердження факту існування надміру перерахованої житлової субсидії саме в розмірі 6388,18 грн, крім того на момент написання заяви на отримання субсидії та після того, як вийшла Постанова КМУ № 329, в будинку мешкала та користувалася комунальними послугами 1 людина, тільки відповідач, розмір отримуваного доходу не зменшено, тому не збільшено розміру субсидії, отримував рівно стільки, на що має право, в зв`язку з чим відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог.
Управління соціального захисту населення Покровської міської ради в наданих суду 09.09.2021 року поясненнях зазначило, що не може погодитися з думкою відповідача про те, що відсутні підстави для стягнення з нього надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії. Позивач не погоджується з письмовим поясненням відповідача, тому що при призначенні субсидії на наступний термін заявник подає до управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області нову заяву та декларацію (на день звернення). Інформація, яка була зазначена ним у попередніх зверненнях не враховується при новому розрахунку. Заявою про призначення житлової субсидії, поданою та підписаною відповідачем передбачено, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу, переліку отриманих житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50000,00 грн), заявник зобов`язуються протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення.
При заповнені заяви заявник повинен зазначити (підкреслити), що його заява
потребує окремого рішення комісії та надати необхідні документи. Цього в даному випадку відповідачем не було зроблено.
Субсидія призначається, як виняток, за рішенням комісії в таких випадках: одиноко проживаючим непрацездатним громадянам на збільшену понад соціальну норму площу житла; у разі, якщо сім`я протягом 12 місяців перед зверненням за субсидією здійснила одноразову покупку або оплатила послуги (будівництво, ремонт, мобільний зв`язок тощо) на суму, яка перевищує 50 тисяч гривень; особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні на підставі договору найму (оренди) житла, якщо їй нараховується плата за житлово-комунальні послуги; індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію, але які сплачують послуги; виходячи з кількості осіб, які фактично проживають у житловому приміщенні на підставі підтверджуючих документів. Таким документом може бути довідка, що підтверджує місце перебування особи в іншій адміністративно-територіальній одиниці у зв`язку з роботою, лікуванням, навчанням, довготривалим відрядженням, відбуванням покарання, а також довідка про оплату житлово- комунальних послуг в іншому житловому приміщенні; особам, які зареєстровані у житловому приміщенні та сплачують за житлово- комунальні послуги на розділені особові рахунки, виходячи з кількості зареєстрованих осіб, які сплачують за послуги на такі рахунки; дитячим будинкам сімейного типу (з моменту їх створення) та прийомним сім`ям, а також сім`ям (крім багатодітних сімей), у яких не менше року проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування, виходячи з кількості дітей, які фактично проживають у житловому приміщенні, з урахуванням дітей, які не зареєстровані в ньому; особам, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи і мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, з урахуванням фактичних розмірів доходів; особам, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи і не мають доходів, з урахуванням місячного доходу на рівні прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи; якщо громадяни, що перебувають у складних життєвих обставинах, не змогли своєчасно звернутися за призначенням субсидії, субсидія може призначатися з дня виникнення відповідного права, але не більше ніж за шість місяців до звернення за призначенням субсидії; за наявності поважних причин, може бути подовжений строк протягом якого громадяни можуть документально підтвердити сплату простроченої понад два місяці заборгованості (інформацію про яку надає житлово-комунальне підприємство) або укладення договору про її реструктуризацію.
Рішення комісії про призначення субсидії переглядається у разі зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні, якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив покупку або оплатив послуги (одноразово), крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов`язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.
З декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, яка теж подана та підписана відповідачем, вбачається що особа, яка подала декларацію усвідомлює, що в разі подання нею у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, їх доходи і витрати, йому може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі особа яка отримує вищезазначену допомогу зобов`язується повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії.
Відповідно до вимог «Положення про спрощення порядку надання субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого побутового палива» затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 р. № 848 (далі - Положення) пункту 24 «Житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії».
В даному випадку відповідач не зазначив, що на момент подання заяви для надання субсидії у нього зареєстрований син ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 як такий, що зареєстрований, але не проживає.
Враховуючи викладене, просять позов управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області задовольнити повністю.
Представник позивача, відповідач, представник відповідача надали заяви про розгляд справи без їх участі.
Частиною 2 статті 247 ЦПК України передбачено, що у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, з`ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, що мають значення для вирішення справи по суті, встановивши фактичні дані та відповідні їм правовідносини, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
11.09.2015 року ОСОБА_3 звернувся до Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області з заявою про призначення субсидії (а.с.8).
Згідно довідки про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб від 09.09.2015 року ОСОБА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , має склад сім`ї: ОСОБА_2 - дружина, ОСОБА_3 - син, який прописаний, але не проживає (а.с.9). В декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 11.09.2015 року вказано, що ОСОБА_3 не працює, доходів не має, ОСОБА_2 працює та отримує пенсію, ОСОБА_1 отримує пенсію (а.с.8 зворотня сторона).
ОСОБА_1 є уповноваженим власником.
Рішенням Управління соціального захисту населення призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на 12 місяців, з вересня 2015 року по серпень 2016 року (а.с.10).
01.12.2016 року ОСОБА_3 звернувся до Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області з заявою про призначення субсидії (а.с.18 зворотня сторона).
Згідно довідки про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб від 28.11.2016 року ОСОБА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , має склад сім`ї: ОСОБА_3 - син (а.с.19). В декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 01.12.2016 року вказано, що ОСОБА_3 мешкає в Росії, ОСОБА_1 отримує пенсію (а.с.18). Згідно акту від 16.12.2016 року ОСОБА_3 прописаний у будинку, але фактично не проживає (а.с.20).
Акт обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 26.12.2016 року свідчить про те, що ОСОБА_3 прописаний у будинку, але проживає у Росії. За адресою АДРЕСА_1 , проживає ОСОБА_1 один (а.с.21).
06.12.2018 року ОСОБА_3 звернувся до Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області з заявою про призначення субсидії (а.с.27). В декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії відомості про сина відповідача відсутні (а.с.29).
Таким чином, оскільки відповідач не вказав дані про сина, у комісії були відсутні підстави проводити додаткову перевірку.
Рішенням Управління соціального захисту населення від 25.01.2019 року призначено субсидію з жовтня 2018 року по квітень 2019 року включно (а.с.32).
Рішенням Управління соціального захисту населення від 21.11.2019 року призначено субсидію з жовтня 2019 року по квітень 2020 року включно (а.с.36).
07.10.2020 року ОСОБА_3 звернувся до Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області з заявою про призначення субсидії (а.с.45-46). В декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії відомості про сина відповідача відсутні (а.с.48).
В даній справі спірним є період з жовтня 2018 року по квітень 2020 року.
Відповідачем до пояснень додано копію довідки від 19.08.2021 року за № 10090, яка видана відділом реєстрації місця проживання фізичних осіб Покровської міської ради. Відповідно до даної довідки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований з 28.02.2006 року по теперішній час у АДРЕСА_1 ; склад сім`ї 2 особи. ОСОБА_3 - син, ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований з 13.08.2008 року по теперішній час. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , була зареєстрована з 13.08.2008 по 28.01.2016р. (а.с.64 зворотня сторона).
Положенням про порядок призначення житлових субсидій, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 р. № 329), в редакції станом на дату звернення ОСОБА_3 з заявою про призначення субсидії 06.12.2018 року, у пункті 9 було передбачено, що житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії. {Абзац другий пункту 9 в редакції Постанови КМ № 841 від 17.10.2018 - застосовується з 1 жовтня 2018 року}
Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються. {Абзац третій пункту 9 в редакції Постанови КМ № 841 від 17.10.2018 - застосовується з 1 жовтня 2018 року}
Під час призначення житлової субсидії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають у зв`язку з призовом на строкову військову службу. При цьому фактичні доходи таких осіб не враховуються в сукупний дохід домогосподарства.
Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
У разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), за рішенням комісії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих за даною адресою членів домогосподарства. Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці одинадцятому пункту 7 цього Положення. {Абзац шостий пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 841 від 17.10.2018 - застосовується з 1 жовтня 2018 року}
За рішенням комісії доходи членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично за даною адресою не проживають, в сукупний дохід домогосподарства не враховуються. Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці одинадцятому пункту 7 цього Положення, і не може поширюватися на випадок, визначений в абзаці третьому цього пункту. {Абзац сьомий пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 841 від 17.10.2018 - застосовується з 1 жовтня 2018 року}
На підставі рішення комісії управителі, об`єднання, виконавці комунальних послуг не нараховують плати за житлово-комунальні послуги, внески/платежі на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком на членів домогосподарства, які зареєстровані, але фактично не проживають у житловому приміщенні (будинку).
Якщо в житловому приміщенні (будинку) є кілька розділених особових рахунків, за рішенням комісії житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг може бути призначена кожному із таких домогосподарств на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. Склад кожного із домогосподарств визначається на підставі відомостей, внесених до декларації. При цьому до складу різних домогосподарств у межах одного житлового приміщення (будинку) не можуть входити члени однієї сім`ї. {Абзац дев`ятий пункту 9 в редакції Постанови КМ № 841 від 17.10.2018 - застосовується з 1 жовтня 2018 року}.
Тобто, ОСОБА_1 повинен був вказати, що у будинку зареєстрований його син, повідомити про те, що він зареєстрований, але не проживає. В даному випадку надання субсидії повинно було відбуватися за рішенням комісії після розгляду питання про можливість призначення субсидії.
Пунктом 13 даного Положення, станом на грудень 2018 року, було передбачено, що для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява); декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; договір найму (оренди) житла (у разі наявності).
Таким чином, в наданих до Управління документах 06.12.2018 року відповідач в будь-якому випадку повинен був вказати про те, що його син зареєстрований у будинку. При цьому до обов`язків Управління не входить обов`язок порівняння щойно отриманої заяви з заявами отриманими у попередні роки. Саме заявник несе відповідальність за достовірність вказаних ним відомостей, про що чітко вказано у заяві, яку своїм підписом засвідчує заявник. Так останнім абзацом заяви передбачено, що заявник усвідомлює, що в разі подання ним неповних або недостовірних відомостей про осіб, які входять до складу домогосподарства, та членів сім`ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання), їхні доходи, майновий стан і витрати, заявнику може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі заявник зобов`язується повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії (а.с.27-28). ОСОБА_3 стверджуючи про те, що його син не проживає у будинку тривалий час, а перебуває у Росії, не звернув увагу на передостанній абзац заяви, де зазначено, що в заяві повинна бути вказано інформація про фактичне проживання особи за адресою, а також про перебування особи за кордоном сукупно понад 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії. Абзацом 16 пункту 13 Положення було передбачено, що громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.
Відповідач ОСОБА_3 звертаючись з заявою про призначення субсидії 07.10.2020 року вдруге не вказує про те, що у домогосподарстві також зареєстрований його син (а.с.45-46), та не вказує дані про нього у декларації (а.с.48).
Пунктом 24 Положення, в редакції станом на жовтень 2020 року, було передбачено, що житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.
Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів одного з подружжя, якщо обом більше 60 років і вони проживають у сільській місцевості або селищах міського типу, доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.
Під час призначення житлової субсидії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають у зв`язку з призовом на строкову військову службу. При цьому фактичні доходи таких осіб не враховуються в сукупний дохід домогосподарства.
Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
Відповідно до пункту 25 Положення, у разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), за рішенням комісії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих за даною адресою членів домогосподарства. Рішення комісії в такому разі приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці першому пункту 20 цього Положення.
За рішенням комісії доходи членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично за даною адресою не проживають, в сукупний дохід домогосподарства не враховуються. Рішення комісії в такому разі приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці першому пункту 20 цього Положення, і не може поширюватися на випадок, визначений в абзаці третьому пункту 24 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти).
Тобто, ОСОБА_3 звертаючись з заявою 07.10.2020 року про призначення субсидії, повинен був вказати про те, що у будинку зареєстрований його син, але не проживає. В такому випадку саме комісія повинна була вирішувати чи призначати субсидію.
Пунктом 119 Положення, станом на грудень 2020 року було передбачено, що за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, в тому числі коли: у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення; під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії.
Пунктами 125, 126, 127 Положення, станом на грудень 2020 року було передбачено, що у випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії. У разі призначення житлової субсидії громадянину на наступний період структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може утримувати суму надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щомісячних сум субсидій шляхом їх зменшення не більш як 20 відсотків.
У випадках, зазначених в абзацах четвертому - шостому пункту 119 цього Положення, житлову субсидію після подання нових заяви та декларації може бути поновлено протягом сезону її призначення за рішенням комісії.
У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку.
Управління звернулось до ОСОБА_3 з пропозицією вирішити питання щодо повернення переплачених коштів (а.с.52). Розмір переплачених коштів за період жовтень 2018 року - квітень 2020 року склав 6388,18 гривень.
Згідно з частиною першою статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.
Тобто зобов`язання з повернення безпідставного набуття, збереження майна виникають за наявності трьох умов: а) набуття або збереження майна; б) набуття або збереження за рахунок іншої особи; в) вiдсутнiсть правової підстави для набуття або збереження майна.
Вiдсутнiсть правової підстави - це такий перехід майна від однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій вказівці закону, або суперечить меті правовiдношення i його юридичному змісту. Тобто відсутність правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином.
Набуття чи збереження майна буде безпідставним не тільки за умови відсутності відповідної підстави з самого початку при набутті майна, а й тоді, коли первісно така підстава була, але у подальшому відпала.
Разом з тим у статті 1215 ЦК України передбачено загальне правило, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.
Згідно з частиною першою зазначеної статті не підлягає поверненню заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.
Судом, під час розгляду даної справи, встановлено, що відповідач надав позивачу недостовірну інформацію щодо зареєстрованих осіб у домогосподарстві, при цьому ступінь споріднення з уповноваженим власником домогосподарства не має значення. Під час призначення субсидії враховуються особи які зареєстровані та/або які не зареєстровані, але фактично проживають.
Визначальним є те, що громадянин звертаючись з заявою про призначення субсидії, повинен вказати достовірну інформацію як про себе, так і про зареєстрованих осіб, про їх доходи та т.ін., як того вимагає Положення про порядок призначення житлових субсидій. Цей обов`язок передбачений Положенням як на дату звернення з відповідною заявою так і на дату розгляду справи судом.
Відповідач у поясненнях посилається на правові висновки Верховного Суду у подібних правовідносинах, стверджуючи про відсутність підстав для задоволення позовних вимог. Проте суд не може погодитися з такою позицією відповідача, оскільки суди у справах, на які посилається відповідач, не встановили з боку відповідачів фактів надання недостовірної інформації, посилаючись на відсутність підстав для стягнення із відповідача на користь позивача отриманої житлової субсидії, оскільки відсутні належні докази на підтвердження того, що відповідач, звернувшись до позивача із заявою про призначення житлової субсидії, приховав та свідомо подав документи із недостовірними відомостями; відсутність умислу щодо навмисного подання інформації про меншу кількість зареєстрованих у будинку осіб; відсутність недобросовісності з боку відповідача, тощо.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.01.2019 року по справі 753/15556/15-ц зазначила, що сам факт оскарження відповідачем у судовому порядку наказу про звільнення з посади згідно з пунктом 1 статті 40 КЗпП України (зміни в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідація, реорганізація, банкрутство або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників) не може свідчити про недобросовісність дій особи, оскільки є реалізацією нею конституційного права, передбаченого статтею 55 Конституції України, на захист судом прав і свобод людини і громадянина. Тобто правовідносини не є подібними.
Таким чином доводи відповідача, викладені у поясненнях, суд вважає безпідставними.
Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року; SERYVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909|04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги законні, обґрунтовані та такі, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір, сплачений при зверненні до суду.
Керуючись статтями ст.ст. 12-13, 81,141, 259, 263-265 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Покровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області незаконно отримані суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії за період з 01.10.2018 р. по 30.04.2020р. у сумі 6338 (шість тисяч триста тридцять вісім) гривень 18 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області судовий збір у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного суду або через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Строк на апеляційне оскарження може бути поновлений в разі пропуску з поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України, а також відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень ЦПК України.
Позивач: Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області. Адреса: м. Покровськ, вул. Поштова, 22. Код ЄДРПОУ 25953161.
Відповідач: ОСОБА_1 . Адреса: АДРЕСА_1 . РНОКПП НОМЕР_1 .
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення, повний текст рішення виготовлено 25.10.2021 року.
Суддя: