Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №03/3064
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Єфіменка В.В.,
з секретарем Макарченко Н.П.;
за участю представників сторін:
від позивача : Бобошко О.М. за довіреністю,
від 1 відповідача : Науменко М.С. за довіреністю;
від 2 відповідача: Науменко М.С. за довіреністю;
від 3 відповідача: Горяченко І.В. за довіреністю не з’явився;
від 3 особи (Черкаської міської ради) –Науменко М.С. за довіреністю;
від 3 особи (Департаменту бюджетної політики Виконавчого комітету Черкаської міської ради) –Король А.М. за довіреністю;
від 3 особи (Головного фінансового управління Черкаської обласної державної адміністрації) –не з’явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом Одеської залізниці, м.Одеса
до 1 відповідача - Департаменту житлово-комунального комплексу виконавчого комітету Черкаської міської ради,
до 2 відповідача - виконавчого комітету Черкаської міської ради,
до 3 відповідача - Головного управління державного казначейства у Черкаській області
ІІІ особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:
- Черкаська міська рада;
- Департамент бюджетної політики виконавчого комітету Черкаської міської ради;
- Головне фінансове управління Черкаської обласної державної адміністрації,
про стягнення 315 954 грн. 47 коп., -
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов про стягнення з відповідача збитків в сумі 306955 грн. 54 коп. від перевезення пільгових категорій громадян залізничним транспортом за період з січня по квітень 2008 року з тих мотивів, що головний розпорядник бюджетних коштів, призначених на компенсацію вищеназваних збитків –Департамент житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради відмовляється здійснювати виплати Одеській залізниці.
Представник позивача у судовому засіданні заявлені вимоги підтримав повністю з мотивів, викладених в позовній заяві.
Перший Відповідач у відзиві на позов та його представник в судовому засіданні заявлених вимог не визнав, просив їх повністю відхилити посилаючись на те, що: аналогічні вимоги позивачем вже заявлялись у 2009 році і залишені господарським судом без розгляду; відповідач вважає, що відсутній предмет спору.
Другий відповідач у відзиві на позов та його представник в судовому засіданні позовні вимоги не визнав.
Представник третьої особи (Черкаська міська рада) заперечував проти заявлених позовних вимог.
Представник третьої особи (Головне управління державного казначейства у Черкаській області) надала суду пояснення про те, що питання делегування повноважень в частині виплат на компенсацію за пільговий проїзд першому відповідачу, розпоряджень про перерахування коштів по КФК 170302 та фінансових зобов’язань розпорядників бюджетних коштів не належить до компетенції органів Державного казначейства України.
Від Головного фінансового управління Черкаської обласної державної адміністрації надійшло письмове пояснення, в якому зазначено, що обласною радою на 2008 рік передбачено субвенцію бюджету міста Черкаси на надання пільг з послуг зв’язку, інших передбачених законодавством пільг та компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян у розмірі 13469981 грн., а Черкаським міським бюджетом використано 13422003,60 грн. В поясненні міститься клопотання про розгляд спору без участі представника Головного фінансового управління Черкаської обласної державної адміністрації.
Департамент бюджетної політики виконавчого комітету Черкаської міської ради у відзиві на позов та його представник у судовому засіданні заявлених вимог не визнали повністю посилаючись на те, що кошти на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян на 2008 рік були використані у міському бюджеті в повному обсязі відповідно до встановлених бюджетних призначень, затверджених рішенням Черкаської міської ради від 31.01.2008 № 4-310 «Про міський бюджет на 2008 рік».
Справа розглядається за наявними матеріалами.
Суд, вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
З матеріалів справи вбачається, що за 4 місяці (січень-квітень) 2008 року позивачем було здійснено перевезення пільгових категорій пасажирів по території м. Черкаси на загальну суму 306 955 грн. 54 коп., а саме:
- у внутрішньодержавному та міждержавному залізничному сполученні перевезені 4 959 пільговиків на загальну суму 168 601 грн. 23 коп.;
- у приміському залізничному сполученні перевезено 59 884 особи пільгових категорій громадян на загальну суму 138 354 грн. 31 коп.
Загальна сума збитків Одеської залізниці за січень-квітень 2008 року від перевезення пільгових категорій пасажирів залізничним транспортом склала 306955 грн. 54 коп.
Згідно ч.6 ст.306 ГК України відносини, пов’язані з перевезенням пасажирів та багажу, регулюються Цивільним кодексом України та іншими нормативно – правовими актами.
У відповідності із ст.11 ЦК України цивільні права та обов’язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади.
Право позивача на одержання компенсацій передбачено Законом України “Про залізничний транспорт”, “Про державний бюджет на 2008 рік”, Постановою КМУ від 22.04.1997 р № 379 “Про заходи щодо поліпшення транспортного обслуговування населення та виготовлення транспортних засобів для перевезення пасажирів”, Постановою КМУ від 04.03.2002 р. № 256 “Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету”.
Відповідно до ст. 42 Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік” компенсація за пільговий проїзд окремих категорій громадян здійснюється шляхом надання субвенції з державного бюджету України місцевим бюджетам. Статтею 2 Бюджетного кодексу України встановлено, що субвенція –це міжбюджетний трансферт для використання на певну мету.
Підпунктом “б” п.4 ст.89 Бюджетного кодексу України передбачено, що до видатків, які здійснюються з районних бюджетів та бюджетів міст обласного значення та враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належать видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення державних програм соціального захисту, зокрема на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України “Про транспорт” відшкодування збитків від безоплатних перевезень пільгових категорій громадян регулюється нормативними актами Кабінету Міністрів України, зокрема Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого Постановою КМУ від 04.03.2002 № 256 (далі –Порядок).
Вищезазначеним Порядком, саме на головних розпорядників коштів місцевих бюджетів покладається обов’язок щодо здійснення розрахунків з підприємствами залізничного транспорту за здійснені перевезення окремих категорій населення залізничним транспортом з застосуванням пільгових тарифів. П.5 встановлено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів (тобто - відповідач) щомісяця готують дані про нараховані суми щодо пільг, компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами –постачальниками відповідних послуг і направляють їх до фінансових органів районних держадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського, Автономної Республіки Крим і обласного значення) до 15 числа місяця, що настає за звітним.
Пунктом 3 Порядку та п. 3 ч. 1 ст. 22 Бюджетного кодексу України визначено, що головними розпорядниками коштів місцевого бюджету на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення. Головні розпорядники коштів місцевого бюджету визначаються рішенням про місцевий бюджет.
Ч. 1 ст. 11 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” визначено, що виконавчими органами рад є їх виконавчі комітети.
Головним розпорядником коштів, що були виділені з державного бюджету обласному бюджету, а з обласного бюджету м. Черкаси на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян в 2008 році, був Виконавчий комітет Черкаської міської ради.
30.03.2009 до позивача від Департаменту житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради надійшов лист за вих. № 111, яким повідомлено Одеську залізницю про те, що Департамент житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради являється правонаступником Виконавчого комітету Черкаської міської ради. А листом від 08.04.2009 позивач повідомлений про те, що з 01.01.2009 Департамент житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради став головним розпорядником бюджетних коштів по перевезенню пільгових категорій пасажирів.
З матеріалів справи вбачається, що 23.08.2007 року міському голові м. Черкаси позивачем було надано прогнозні розрахунки збитків від перевезення пільгових категорій громадян на 2008 рік в сумі 750 000,00 грн. та отримано відповідь в листі №8879-01-20 від 24.09.2007 р. про те, що зазначена сума, призначена для компенсації збитків від перевезення пільгових категорій громадян, включена в бюджетний запит на 2008 рік.
Суд враховує, що позивач будучи державним підприємством, систематично намагався вирішити з відповідачем питання щодо перерахування виділених з Державного бюджету України коштів, необхідних для компенсації за проїзд пільгових категорій громадян у 2008 році.
Зокрема, на протязі 2008 року представниками Одеської залізниці проведено декілька спільних нарад з представниками Черкаської обласної адміністрації та Виконавчого комітету Черкаської міської ради, а також велось листування з приводу укладання договору на компенсацію за перевезення пільгових категорій громадян та погашення заборгованості за перевезення пільгових категорій громадян в 2008 році.
Посилання відповідачів на те, що позивачу нібито було перераховано 33752,97 грн. у 2008 році суд вважає безпідставними, оскільки як вбачається з поданих сторонами доказів у платіжному дорученні № 3 від 28.03.2008 виконавчий комітет Черкаської міської ради визначив призначення платежу - розрахунки за квітень, липень 2007 р., а предметом спору є збитки за січень-квітень 2008 р. (т.2 а.с.1;9;33).
На виконання ухвали господарського суду Черкаської області від 10.12.2009 по cпpaвi № 03/3064 Головне фінансове управління облдержадміністрації повідомило суд про таке:
Рішенням обласної ради від 12.01.2008 № 15-1/V «Про обласний бюджет на 2008 рік»передбачено субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг з послуг зв’язку, інших передбачених законодавством пільг та компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян і зокрема, місту Черкаси - у сумі 13469981,00 грн.
За 2008 рік Черкаському міському бюджету профінансовано 13431281,00 грн. або 99.7% до уточнених річних призначень, з них 8103996,00 грн. –готівковими коштами та 5327285,00 грн. у порядку затвердженому Постановою Кабінету .Міністрів України від 11.01.2005 № 20. За даними звітності Державного казначейства України у Черкаській області Черкаським міським бюджетом використано 13422003,6 грн.
Готівкові кошти перераховувались міському бюджету відповідно до платіжних доручень, централізовані розрахунки проводились відповідно до спеціальних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків за електроенергію шляхом погашення заборгованості підприємств-надавачів пільгових послуг за спожиту електроенергію згідно із зведеними реєстрами.
Суд приходить до висновку, що у 2008 році існувала реальна можливість отримання позивачем з Черкаського міського бюджету в повному обсязі коштів, необхідних для компенсації збитків внаслідок забезпечення пільгового проїзду окремих категорій громадян.
В судовому засіданні встановлено, що позивач здійснив перевезення пільгових категорій пасажирів протягом січня - квітня 2008 р. по території м. Черкаси на загальну суму 306 955 грн. 54 коп., а саме:
- у внутрішньодержавному та міждержавному залізничному сполученні перевезено 4 959 пільговиків на загальну суму 168 601 грн. 23 коп.;
- у приміському залізничному сполученні перевезено 59 884 особи пільгових категорій громадян на загальну суму 138 354 грн. 31 коп.
Факт здійснення позивачем перевезень пільгових категорій громадян та розмір заподіяних збитків відповідач не оспорює. Цей факт підтверджується розрахунками, наданими позивачем та доказами, дослідженими у судовому засіданні.
Позивач щомісяця направляв міському голові міста Черкаси розрахунки форми “2-пільга” та акти звіряння розрахунків форми “3-пільга” (т.1 а.с. 22-45).
Розпорядником коштів є Департамент житлово-комунального комплексу виконавчого комітету Черкаської міської ради (код 26323404), виконавчий комітет Черкаської міської ради (код 04061547), Черкаська міська рада (код 25212542).
Листом № 5182-01-4 від 10.06.2008 р. виконавчий комітет Черкаської міської ради повідомив позивача про те, що вся сума субвенцій, яка була виділена з державного бюджету для забезпечення перевезення пільгових категорій громадян в сумі 9821,0 тис. грн. направлена на потреби міського електротранспорту (т.1 а.с.16).
Вищеназваний лист вказує на те, що Департамент житлово-комунального комплексу виконавчого комітету Черкаської міської ради, Департамент бюджетної політики виконавчого комітету Черкаської міської ради, виконавчий комітет Черкаської міської ради та Черкаська міська рада незважаючи на виділені з державного бюджету кошти всупереч вимог чинного законодавства, взагалі не приймали рішення щодо компенсації позивачу збитків внаслідок перевезення залізницею у січні-квітня 2008 р. окремих категорій громадян, які мають пільги.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача підлягають до повного задоволення і необхідно стягнути на користь позивача 306955 грн. 54 коп. збитків від перевезення пільгових категорій громадян залізничним транспортом за період з січня по квітень місяці включно 2008 року з тих мотивів, що розпорядники бюджетних коштів, які надійшли з Державного бюджету України і призначені на компенсацію вищеназваних збитків незаконно відмовляються здійснювати виплати Одеській залізниці.
Суд враховує, що Черкаська міська рада приймаючи рішення про бюджет міста Черкаси на 2008 рік всупереч вимогам чинного законодавства не виділила коштів для компенсації збитків Одеській залізниці внаслідок перевезення пільгових категорій пасажирів, а тому суд приходить до висновку, що судові витрати мають бути покладені на Черкаську міську раду.
Керуючись 49, 82-85 ГПК України, суд –
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути на користь Одеської залізниці, м.Одеса, вул. Пантелеймонівська,19, (код 01071315) - збитки в розмірі 306955 грн. 54 коп. від перевезення пільгових категорій громадян залізничним транспортом за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг з послуг зв’язку та інших передбачених законодавством пільг та компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян, призначеної для бюджету міста Черкаси через Головне Управління Державного казначейства України у Черкаській області (КЕКВ-1320). Стягувач - Одеська залізниця, м.Одеса, вул. Пантелеймонівська,19, (код 01071315).
Стягнути з Черкаської міської ради, код 04061547 (вул.Б.Вишневецького, 36, м.Черкаси) - 3 069 грн. 56 коп. витрат по сплаті держмита, 236 грн. 00 коп. витрат за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на користь Одеської залізниці, м.Одеса, вул. Пантелеймонівська,19, (код 01071315).
Рішення може бути оскаржено до Київського міжобласного апеляційного господарського суду протягом 10 діб.
СУДДЯ В.В.Єфіменко
Рішення оформлено
і підписано 18.06.2010