Рішення № 10058901, 18.06.2010, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
18.06.2010
Номер справи
16/814-10
Номер документу
10058901
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"18" червня 2010 р.Справа № 16/814-10 За позовом Славутського міжрайонного прокурора м. Славута в інтересах держави в особі Славутської районної державної адміністрації, м. Славута та Управління агропромислового розвитку Славутської

районної державної адміністрації, м. Славута

за участю третьої особи на стороні позивачів без самостійних вимог на предмет спору - Головного управління Державного казначейства у Хмельницькій області, м. Хмельницький,

до Селянського (фермерського) господарства „Клепачі”, с. Клепачі Славутського району

про стягнення 1281800,00 грн.

                                                                                 Колегія у складі:

головуючого судді В.В. Магери

суддів Т.В. Дячук, С.В. Заверухи

Представники сторін:

від 1-го позивача: Почекета А.І. –за довіреністю №01-01-11/329 від 26.05.2010 р., в судовому засіданні

07.06.2010 р.;

від1-гопозивача: Конончук Г.В.-задовіреністю №190 від 07.05.2010р., в судовому засіданні 07.06.2010 р.;

від 3-ої особи: Крепак Ю.Г. –за довіреністю №14-14/130-4047 від 14.05.2010р.

від відповідача: Конончук І.С. –голова СФГ „Клепачі”, в судовому засіданні 07.06.2010 р.;

За участю: Шкадько В.В. –прокурор відділу прокуратури області;

          Рішення приймається 18.06.2010р., оскільки в судовому засіданні 07.06.2010р. оголошувалась перерва.

Суть спору: Прокурор в інтересах позивачів звернувся до суду із позовом, згідно якого просить стягнути з відповідача 1281800,00 грн. –безпроцентної цільової позики, яка надана відповідно до договорів №4 від 27.10.2008р. та №14 від 26.12.2008р. про надання та умов повернення коштів резервного фонду державного бюджету на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008 р. № 1010-р „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях”.

Позивач-1 повноважного представника в засідання суду не направив, проте листом за вих.№01-01-09/747 від 11.05.2010р. повідомив суд про неможливість забезпечити явку представника в засідання суду, тому просить розглядати справу за відсутності представника позивача-1, позовні вимоги підтримав повністю.

Представник 2-го позивача в засіданні суду позовні вимоги підтримав та просить про задоволення позову.

Прокурор позовні вимоги підтримав та просить про задоволення позову. При цьому, у поданому суду поясненні від 07.06.2010р. прокурор повідомив наступне: відповідно до п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.02 № 415 ,”Про затвердження Порядку використання коштів резервного фонду державного бюджет” кошти з резервного фонду державного бюджету виділяються на безповоротній основі або на умовах повернення, про що зазначається у рішенні про виділення коштів з резервного фонду бюджету. Суб'єктам господарської діяльності недержавної форми власності або суб'єктам господарської діяльності, у статутному фонді яких корпоративні права держави становлять менше 51%, кошти резервного фонду бюджету виділяються через головних розпорядників бюджетних коштів лише на умовах повернення.

Управлінням агропромислового розвитку Славутської районної державної адміністрації, кошти для СФГ „Клепачі” в сумі 1161 100 грн. та 120 700 грн. були виділені та перераховані саме з резервного фонду державного бюджету на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008 року № 1010-р „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях".

Оскільки в статутному фонді СФГ „Клепачі” немає частки корпоративних прав держави, тому отримані з державного бюджету кошти повинні бути повернуті до бюджету.

Представник відповідача в засідання суду не з’явився. У поданому суду письмовому поясненні вих.№25 від 21.05.2010р., повідомляється, що СФГ „Клепачі” дійсно отримувало кошти на відшкодування збитків, спричинених стихією, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України №1010-р від 28.07.2008 р. „Про часткову компенсацію втрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталась у Волинській, Рівненській та Хмельницькій областях”.

Відповідач стверджує, що ці кошти надавались на безповоротній основі, про що зазначено в п.11 Постанови КМ України від 29.03.2002р. №415 „Про затвердження порядку використання коштів резервного фонду бюджету”, а також вказується в роз’ясненні Міністерства економіки від 06.05.2009р. №2704-23/259.

При цьому, відповідач не заперечує того, що з ним дійсно укладались договори на повернення отриманих коштів до 01.11.2009р., проте не визначено кому саме та в який спосіб має здійснюватись повернення коштів, оскільки відсутній механізм повернення. Крім того, кошти по договору №4 від 27.10.2008 р. господарство не отримувало, тому вказаний договір вважає безпідставними. За таких обставин, просить відмовити в позові.

Представник третьої особи в засідання суду прибув, у поданому письмовому поясненні вказав на те, що відповідно до абз.2 п.1 розпорядження КМУ №1010-р від 28.07.08р. „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків, внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницьких областях” кошти на проведення часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні-липні 2008 року видаються Мінфіном за рахунок коштів резервного фонду Державного бюджету України.

Визначення напрямків використання коштів резервного фонду державного та місцевого бюджетів і встановлення процедури, пов'язаної з виділенням коштів резервного фонду відповідного бюджету та звітуванням про їх використання встановлюється Порядком використання коштів резервного фонду бюджету, затвердженого Постановою КМУ № 415 від 29.03.2002р. Так, п. 11 Порядку зазначає, що кошти з резервного фонду бюджету виділяються на безповоротній основі або на умовах повернення, про що зазначається у рішенні про виділення коштів з резервного фонду бюджету.

Вказує, що на виконання вимог Розпорядження КМУ від 28.07.2008р № 1010-р та Розпорядження голови Хмельницької обласної державної адміністрації від 12.08.2008р. № 428/2008-р „Про розподіл коштів, виділених кабінетом Міністрів України на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні-липні 2008 року на території Хмельницької області”, розпорядженням голови Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області розпорядником по використанню коштів із дотриманням встановлених вимог на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, відповідно до розподілу було призначено Управління агропромислового розвитку Славутської райдержадміністрації Хмельницької області.

Відповідно до ст.48 Бюджетного кодексу України та п.3 Типового положення про головне управління Державного казначейства України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 332 від 04.04.2006р., основними завданнями Головного управління Державного казначейства України є:

забезпечення казначейського обслуговування державного та місцевих бюджетів; розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів; контроль за здійсненням бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень, прийнятті зобов'язань та проведенні платежів за цими зобов'язаннями; у межах своїх повноважень контроль за дотриманням учасниками бюджетного процесу бюджетного законодавства; ведення бухгалтерського обліку і складання звітності про виконання державного та місцевих бюджетів.

          Головним управління Державного казначейства України у Хмельницькій області (в особі Славутського управління державного казначейства Головного управління Державного казначейства України у Хмельницькій області) відповідно до платіжних доручень (див. матеріали справи ) № 269 від 08.09.2008р. та № 571 від 29.12.2008р. було здійснено виділення бюджетних коштів на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у червні-липні 2008 року на території Хмельницької області СФГ „Клепачі” у сумі відповідно 1 161 100,00 грн. та 120 700,00 грн. (разом 1 281 800 грн.) за КЕКВ 1310 „Субсидії і поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)”.

Відповідно до Роз'яснення щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженого Наказом Державного казначейства України № 330 від 08.12.2006р. до категорії видатків „ Субсидії і поточні трансферти (1300) „ відносяться всі невідплатні державні платежі, які не підлягають поверненню і передбачаються лише на поточні цілі одержувача бюджетних коштів.

Під субсидіями розуміють всі невідплатні поточні виплати підприємствам, які не передбачають компенсації у вигляді спеціально обумовлених виплат або товарів і послуг в обмін на проведені платежі, а також видатки, пов'язані з відшкодуванням збитків державних підприємств. Трансфертні платежі є невідплатними і безповоротними і не являють собою придбання товарів чи послуг, надання кредиту або виплату непогашеного боргу. Трансферти населенню можуть надаватись як у готівковій формі, так і шляхом оплати рахунків.

Код 1310 - субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям) - це поточні платежі юридичним особам, які включають субсидії госпрозрахунковим підприємствам, установам та організаціям; субсидії підприємствам і організаціям сільського господарства; субсидії на покриття збитків підприємств; державна підтримка підприємств; приріст обігових коштів (в т. ч. шляхом внесків у статутні фонди); державна підтримка громадських організацій інші субсидії. За зазначеним кодом одержувачі бюджетних коштів здійснюють тільки поточні видатки, а капітальні видатки -за кодом 2410. Бюджетні установи не можуть отримувати трансфертні платежі.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28.07.2008 р. № 1010-р „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях” встановлено виділити для проведення часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні - липні 2008 р., 58,5 млн. гривень, зокрема Волинській облдержадміністрації - 12 млн., Львівській -6,5 млн., Рівненській - 20 млн., Хмельницькій - 20 млн. гривень. Мінфіну здійснити зазначені видатки за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету. (п. 1 розпорядження).

Згідно п.2 вказаного розпорядження, Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій облдержадміністраціям затвердити у тижневий строк за погодженням з Мінагрополітики, Мінекономіки і Мінфіном розподіл коштів, виділених згідно з цим розпорядженням.

Розпорядженням Хмельницької обласної держадміністрації від 12.08.2008р. №428/2008-р. „Про розподіл коштів, виділених Кабінетом Міністрів України на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталась в червні-липні 2008р. на території Хмельницької області” було вирішено: 1. спрямувати кошти, виділені з резервного фонду державного бюджету райдержадміністраціям для часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталась на території Хмельницької області. 2. Головам відповідних райдержадміністрацій визначити розпорядника по використанню коштів із дотриманням встановлених вимог на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств...

Відповідно до розпорядження Славутської райдержадміністрації від 19.08.2008р. №700-р „Про визначення розпорядника бюджетних коштів” було визначено управління агропромислового розвитку райдержадміністрації розпорядником по використанню коштів, виділених на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії.

Розпорядженням Славутської райдержадміністрації від 24.12.2008р. №1180-р „Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації від 19.08.2008р. №700-р” внесено змін до розподілу коштів згідно встановленого додатку.

Управління агропромислового розвитку Славутської районної державної адміністрації м. Славута як юридична особа значиться в Єдиному держаному реєстрі підприємств та організацій України згідно довідки головного управління статистики у Хмельницькій області №349 від 03.07.2007р. .

Селянське (фермерське) господарство „Клепачі”, с. Клепачі Славутського району зареєстроване як юридична особа згідно довідки головного управління статистики в Хмельницькій області №775 від 07.04.2005р., форма власності –приватна.

Між Управлінням агропромислового розвитку Славутської районної державної адміністрації м. Славута (надавач коштів) та Сільськогосподарським (фермерським) господарством „Клепачі”, с. Клепачі Славутського району (отримувач коштів) було укладено договори надання та умов повернення коштів резервного фонду державного бюджету від 27.10.2008р. №4 та від 26.12.2008р. №14.

Згідно п.1.1 вказаних договорів передбачено, що надавач коштів надає, а отримувач коштів отримує кошти, виділені відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008 р. № 1010-р „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях” для закупівлі паливно-мастильних матеріалів, насіння, садивного матеріалу... відповідно в сумі 1161100,00 грн. - по договору від 27.10.2008р. №4 та 120700,00 грн. –по договору від 26.12.2008р. №14, всього в сумі 1281800,00 грн.

Відповідно до п.п. 2.1, 2.2 вказаних договорів сторони передбачили, що кошти надаються отримувачу через відділення державного казначейства у Славутському районі до 30.12.2008р. Надання коштів здійснюється при наявності документів, що підтверджують стихію та понесені внаслідок цього витрати (збитки) в межах відповідного прийнятого розподілу.

Отримані кошти резервного фонду надаються для сільгосптоваровиробника на поворотній основі. Отримувач коштів зобов’язується повернути надані кошти повністю до „01” листопада 2009 року. (п.п. 5.1, 5.2 вказаних договорів).

Кошти в сумі 1281800,00 грн. були перераховані відповідачу згідно платіжних доручень №269 від 08.09.2008р. на суму 1161100,00 грн. та №571 від 29.12.2008р. на суму 120700,00 грн.

Оскільки кошти в сумі 1281800,00 грн. не були повернуті у визначені договорами строки, прокурор звернувся із позовом до суду про їх стягнення в примусовому порядку.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується наступне.

Відповідно до ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов’язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб’єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов’язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов’язання – відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Статтею 526 Цивільного кодексу України визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Відповідно до ст.629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно з ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до абз.1 ст.610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно Розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008 р. № 1010-р „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях” було встановлено наступне: п. 1. Виділити для проведення часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні - липні 2008 р., 58,5 млн. гривень, зокрема Волинській облдержадміністрації - 12 млн., Львівській -6,5 млн., Рівненській - 20 млн., Хмельницькій - 20 млн. гривень. Мінфіну здійснити зазначені видатки за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету; п. 2. Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій облдержадміністраціям: затвердити у тижневий строк за погодженням з Мінагрополітики, Мінекономіки і Мінфіном розподіл коштів, виділених згідно з цим розпорядженням; подати до кінця 2008 р. Мінагрополітики, Мінекономіки, Мінфіну та Державному казначейству звіт про використання зазначених коштів.

Відповідно до п.11 Постанови Кабінету Міністрів України №415 від 29.03.2002 р. „Про затвердження порядку використання коштів резервного фонду”, кошти з резервного фонду бюджету виділяються на безповоротній основі або на умовах повернення, про що зазначається у рішенні про виділення коштів з резервного фонду бюджету. Кошти із резервного фонду бюджету суб'єктам господарської діяльності недержавної форми власності або суб'єктам господарської діяльності, у статутному фонді яких корпоративні права держави становлять менше ніж 51 відсоток, виділяються через головних розпорядників бюджетних коштів лише на умовах повернення.

З матеріалів справи вбачається, що Управлінням агропромислового розвитку Славутської райдержадміністрації на виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України №1010-р. від 28.07.2008 року „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях” надано відповідачеві кошти в сумі 1281800,00 грн.

Факт перерахування коштів в сумі 1281800,00 грн. підтверджується платіжним дорученням №269 від 08.09.2008р. на суму 1161100,00 грн. та №571 від 29.12.2008р. на суму 120700,00 грн. та не заперечується відповідачем.

При цьому, укладеними між позивачем-2 та відповідачем договорами від 27.10.2008р. №4, від 26.12.2008р. №14, зокрема п.п. 5.2, сторони погодили термін повернення коштів в сумі 1281800,00 грн. до 01.11.2009р., а додаткових угод, які б свідчили про продовження цього терміну або доказів про повернення коштів відповідачем, суду не подано, доводи прокурора в інтересах позивачів – не спростовано.

Заперечення відповідача проти позову судом до уваги не приймаються як такі, що не узгоджуються з вимогами чинного законодавства та матеріалами справи. Судом також враховується позиція, викладена в п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України №415 від 29.03.2002 року „Про затвердження порядку використання коштів резервного фонду”, згідно якої кошти із резервного фонду бюджету суб'єктам господарської діяльності недержавної форми власності або суб'єктам господарської діяльності, у статутному фонді яких корпоративні права держави становлять менше ніж 51 відсоток, виділяються через головних розпорядників бюджетних коштів лише на умовах повернення.

При цьому, згідно довідки статистики №775 від 07.04.2005р. відповідач –СФГ „Клепачі” за формою власності є приватним підприємством.

Судом також враховується, що укладені між сторонами договори від 27.10.2008р. №4 та від 26.12.2008р. №14, які передбачають строк повернення коштів резервного фонду, є чинним та в судовому порядку не визнавались недійсними.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, відповідають вимогам чинного законодавства, підтверджені матеріалами справи, поданими доказами, а тому підлягають задоволенню.

Судові витрати по справі покладаються на відповідача у відповідності до вимог ст.ст.44, 49 ГПК України.

Керуючись ст.ст.1, 2, 45, 12, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, СУД-

В И Р І Ш И В:

          Позов Славутського міжрайонного прокурора м. Славута в інтересах держави в особі Славутської районної державної адміністрації, м. Славута та Управління агропромислового розвитку Славутської

районної державної адміністрації, м. Славута за участю третьої особи на стороні позивачів без самостійних вимог на предмет спору - Головного управління Державного казначейства у Хмельницькій області, м. Хмельницький, до Селянського (фермерського) господарства „Клепачі”, с. Клепачі Славутського району про стягнення 1281800,00 грн., задовольнити.

          Стягнути з Селянського (фермерського) господарства „Клепачі”, с. Клепачі Славутського району (код ЗКПО 03728897) на користь на користь Управління агропромислового розвитку Славутської районної державної адміністрації, м. Славута, вул. Одухи,2 (код ЗКПО 00734877) кошти в сумі 1281800,00 грн. (один мільйон двісті вісімдесят одна тисяча вісімсот гривень 00 коп.).

          Видати наказ.

Стягнути з Селянського (фермерського) господарства „Клепачі”, с. Клепачі Славутського району (код ЗКПО 03728897) в доход державного бюджету по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095, р/р 31112095700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013 державне мито в сумі 12818,00 грн. (дванадцять тисяч вісімсот вісімнадцять гривень 00 коп.) , а в доход державного бюджету на р/р 31215259700002 ГУ ДКУ у Хмельницькій області м. Хмельницький, код бюджетної класифікації 22050000, МФО 815013, код ЄДРПОУ 23565225) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень 00 коп.).

Видати наказ.

                    Головуючий суддя                                                                      

                    Суддя                                                                                 Т.В. Дячук

                    Суддя                                                                                 С.В. Заверуха