Рішення № 100585758, 25.10.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.10.2021
Номер справи
580/5083/21
Номер документу
100585758
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 жовтня 2021 року справа № 580/5083/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаращенка В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, в якому просить:

- стягнути з територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську (вул. Героїв України, 21, м. Краматорськ, Донецька область, 84301 код ЄДРПОУ: 42331094) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН: НОМЕР_1 , банк АТ КБ "ПриватБанк", код ЄДРПОУ: 14360570, код МФО: 305299, ІВАN № НОМЕР_2 , рахунок: НОМЕР_3 ) недоплачену заробітну плату за період з січня 2019 року по грудень 2019 року у сумі 47 122 (сорок сім тисяч сто двадцять дві) грн. 33 коп., виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого на 1 січня 2019 року складає 1921 грн. відповідно до ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет на 2019 рік".

- cтягнути з територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську (вул. Героїв України, 21, м. Краматорськ, Донецька область, 84301 код ЄДРПОУ: 42331094) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН: НОМЕР_1 , банк АТ КБ "ПриватБанк", код ЄДРПОУ: 14360570, код МФО: 305299, ІВАN № НОМЕР_2 , рахунок: НОМЕР_3 ) недоплачену заробітну плату за період з січня 2021 року по березень 2021 року у сумі 7 981 (сім тисяч дев`ятсот вісімдесят одна) грн. 82 коп., виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого на 1 січня 2021 року складає 2270 грн. відповідно до ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет на 2021 рік".

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за період роботи з січня 2019 року по грудень 2019 року, а також з січня 2021 року по березень 2021 року, відповідачем всупереч статті 20 Закону України «Про Державне бюро розслідувань», статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» та статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», посадовий оклад позивачу встановлено у меншому розмірі, ніж визначено у наведених законодавчих положеннях, зокрема, відповідачем протиправно враховано п. 8 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік», яким встановлено, що у 2019 році для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів, як розрахункова величина застосовується прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 01.01.2018 - 1762,00 грн. (на думку позивача повинен становити 1921,00 грн.). Крім того, відповідачем протиправно враховано положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» про те, що у 2021 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівникам інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами: з 1 січня становить 2102,00 грн. (на думку позивача повинен становити 2270,00 грн.). Тому позивач вважає, що у відповідача виникла заборгованість із виплати частини заробітної плати перед ним, чим порушено право позивача на оплату праці.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 26.07.2021 з врахуванням вимог ст. 122 КАС України прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити в задоволенні позову, оскільки що згідно штатного розпису ТУ ДБР у м. Краматорську на 2019 рік, затвердженому наказом директора Державного бюро розслідувань №4ДСК від 31.01.2019, посадовий оклад позивача складав 35240,00 грн., що повністю узгоджується із Законом України «Про Державне бюро розслідувань» та Законом України «Про Державний бюджет України на 2019 рік», оскільки п. 8 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» встановлено, що у 2019 році для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів як розрахункова величина застосовується прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 01.01.2018 становить 1762,00 грн.

Також відповідач зазначає, що згідно штатного розпису ТУ ДБР у м. Краматорську на 2021 рік, затвердженому наказом директора Державного бюро розслідувань №47ДСК від 25.01.2021, посадовий оклад слідчих, як осіб рядового та начальницького складу складає 42040,00 грн., що повністю узгоджується із Законом України «Про Державне бюро розслідувань» та Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», оскільки статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» встановлено, що у 2021 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівникам інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами: з 1 січня становить 2102,00 грн.

Позивачем подано до суду відповідь на відзив на позовну заяву, згідно якого він вважає, що доводи відповідача у відзиві на позовну заяву є необґрунтованими, а позов таким, що е підлягає до повного задоволення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 наказом в.о. директора Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, від 23.11.2018 №39-ос «Про призначення слідчих» призначено на посаду слідчого Першого слідчого відділу (відділ з розслідування злочинів у сфері службової діяльності та корупції) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, як обраного за конкурсом, з 27.11.2018, з випробувальним строком шість місяців. Встановлено посадовий оклад згідно з штатним розписом, доплату за вислугу років (стаж роботи на державній службі на 23.11.2018 становить 10 років 03 місяці 06 днів) у розмірі 20 відсотків посадового окладу.

Наказом директора Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, від 07.06.2019 №42-ос «Про переведення» переведено ОСОБА_1 , слідчого Першого слідчого відділу (відділ з розслідування злочинів у сфері службової діяльності та корупції) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, на посаду слідчого Першого слідчого відділу (відділ з розслідування злочинів у сфері службової діяльності та корупції) слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, з 28.05.2019.

Наказом директора Державного бюро розслідувань від 31.01.2019 №4ДСК «Про затвердження та введення в дію штатного розпису Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, на 2019 рік» затверджено та введено в дію штатний розпис Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, на 2019 рік.

Відповідно до зазначеного наказу посадовий оклад слідчого Першого слідчого відділу (відділ з розслідування злочинів у сфері службової діяльності та корупції) слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, складав 35240,00 грн.

Наказом директора Державного бюро розслідувань від 06.02.2020 №13ДСК «Про затвердження та введення в дію штатного розпису Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, на 2020 рік» затверджено та введено в дію штатний розпис Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, на 2020 рік. Визнано таким, що втратив чинність наказ Державного бюро розслідувань від 04.03.2019 №28ДСК «Про затвердження та введення в дію штатного розпису Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську»

Відповідно до зазначеного наказу посадовий оклад слідчого Першого слідчого відділу (відділ з розслідування злочинів у сфері службової діяльності та корупції) слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, складав 42040,00 гривен.

Наказом в. о. директора Державного бюро розслідувань від 20.10.2020 №199ДСК «Про затвердження змін до штатного розпису Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську», зокрема, затверджено зміни до штатного розпису на 2020 рік №5 Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, та введено в дію з 01.02.2021.

Відповідно до затверджених змін до штатного розпису на 2020 рік №5 Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, посадовий оклад слідчого Першого слідчого відділу (відділ з розслідування злочинів у сфері службової діяльності та корупції) слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, складав 42040,00 грн.

Наказом в. о. директора Державного бюро розслідувань від 30.12.2020 №303ДСК «Про затвердження змін до наказів Державного бюро розслідувань» у пункті 4 наказу Державного бюро розслідувань від 20.10.2020 №199ДСК «Про затвердження змін до штатного розпису Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську» словосполучення «з 01.02.2021» замінити на словосполучення «з 01.03.2021».

Наказом в. о. директора Державного бюро розслідувань від 25.01.2021 №47ДСК «Про затвердження та введення в дію штатного розпису Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, на 2021 рік» затверджено та введено в дію штатний розпис Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, на 2021 рік.

Відповідно до зазначеного наказу посадовий оклад слідчого Першого слідчого відділу (відділ з розслідування злочинів у сфері службової діяльності та корупції) слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, складав 42040,00 грн.

Наказом директора Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, від 26.02.2021 №32-ос «Про звільнення ОСОБА_1 » звільнено позивача з посади слідчого Першого слідчого відділу (відділ з розслідування злочинів у сфері службової діяльності та корупції) слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, 01.03.2021 у зв`язку зі скороченням посади державної служби внаслідок зміни штатного розпису, з припиненням державної служби.

Не погоджуючись з розміром виплаченої заробітної плати, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано, що частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України від 12.11.2015 №794-VIII «Про Державне бюро розслідувань» (далі - Закон №794-VIII, у редакції на час виникнення спірних правовідносин) визначає правові основи організації та діяльності Державного бюро розслідувань.

Відповідно до статті 1 Закону №794-VIII Державне бюро розслідувань є центральним органом виконавчої влади, що здійснює правоохоронну діяльність з метою запобігання, виявлення, припинення, розкриття та розслідування злочинів, віднесених до його компетенції.

У подальшому, вказана норма зазнала законодавчих змін, з урахуванням яких, Державне бюро розслідувань є державним правоохоронним органом, на який покладаються завдання щодо запобігання, виявлення, припинення, розкриття та розслідування кримінальних правопорушень, віднесених до його компетенції (згідно із Законом України №305-IX від 03.12.2019 «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення діяльності Державного бюро розслідувань»).

Нормами статті 20 Закону №794-VIII врегульовано питання грошового забезпечення та оплати праці працівників Державного бюро розслідувань.

Відповідно до частини третьої статті 20 Закону №794-VIII заробітна плата працівників Державного бюро розслідувань складається з: 1) посадового окладу; 2) доплати за вислугу років; 3) доплати за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці; 4) доплати за спеціальне звання або ранг державного службовця; 5) доплати за науковий ступінь.

Розмір премії не може перевищувати 30 відсотків посадового окладу працівника Державного бюро розслідувань.

Пунктом 6 частини четвертої статті 20 Закону №794-VIII установлюються такі посадові оклади працівників Державного бюро розслідувань відповідно до розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року: слідчий, дізнавач, оперуповноважений органу Державного бюро розслідувань - 20.

Суд зазначає, що спеціальним Законом №794-VIII визначено складові заробітної плати працівників Державного бюро розслідувань, яка, серед іншого, в даному випадку складається з посадового окладу у розмірі 20 прожиткових мінімумів встановлених для працездатних осіб на 1 січня календарного року.

Однак, норма пункту 6 частини четвертої статті 20 Закону №794-VIII є бланкетною, оскільки встановлює лише кількість прожиткових мінімумів для обчислення базового розміру посадового окладу слідчого, дізнавача або оперуповноваженого органу Державного бюро розслідувань (20), але не встановлює самого розміру прожиткового мінімуму, який необхідний для цього.

У зв`язку з цим, для встановлення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня календарного року необхідно звернутися до іншого закону, який встановлює такий розмір прожиткового мінімуму при визначенні базового розміру посадового окладу слідчого, дізнавача або оперуповноваженого органу Державного бюро розслідувань.

Отже іншими законами, з огляду на спірні періоди, є положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» та Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік».

Так, відповідно до положень статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» установлено у 2019 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2019 року - 1853 гривні, з 1 липня - 1936 гривень, з 1 грудня - 2027 гривень, а для основних соціальних і демографічних груп населення, зокрема, працездатних осіб: з 1 січня 2019 року - 1921 гривня.

Разом з тим, згідно з пунктом 8 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» встановлено, що у 2019 році для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів як розрахункова величина застосовується прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 1 січня 2018 року, який відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» становить 1762 грн.

Крім того, відповідно до положень статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» встановлено у 2021 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 2189 гривень, з 1 липня - 2294 гривні, з 1 грудня - 2393 гривні, а для основних соціальних і демографічних груп населення:

дітей віком до 6 років: з 1 січня - 1921 гривня, з 1 липня - 2013 гривень, з 1 грудня - 2100 гривень;

дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня - 2395 гривень, з 1 липня - 2510 гривень, з 1 грудня - 2618 гривень;

рацездатних осіб: з 1 січня - 2270 гривень, з 1 липня - 2379 гривень, з 1 грудня - 2481 гривня;

працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді: з 1 січня - 2102 гривні;

працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівникам інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами: з 1 січня - 2102 гривні;

працездатних осіб, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури: з 1 січня - 1600 гривень;

осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 1769 гривень, з 1 липня - 1854 гривні, з 1 грудня - 1934 гривні.

Суд враховує, що за наявності в спеціальному законі (який встановлює конкретні розміри прожиткового мінімуму на 1 січня календарного року) спеціальної норми щодо розміру прожиткового мінімуму для визначення базового розміру посадового окладу слідчого, дізнавача або оперуповноваженого органу Державного бюро розслідувань, відповідач не вправі був застосовувати загальну норму щодо розміру прожиткового мінімуму для (всіх інших) працездатних осіб, навіть якщо розмір прожиткового мінімуму в загальній нормі більший за розмір прожиткового мінімуму в спеціальній нормі.

Аналіз такого правового регулювання дає підстави для висновку про те, що законодавець чітко передбачив, що для визначення посадових окладів слідчого, дізнавача або оперуповноваженого органу Державного бюро розслідувань застосовується розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, установлений на 01 січня відповідного календарного року.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач нараховував та виплачував заробітну плату позивачу відповідно до Закону №794-VIII у період з 01.01.20219 по 31.12.2019 виходячи з посадового окладу 35240,00 грн. (1762,00 грн. х 20), який обраховував з урахуванням положень пункту 8 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік», а у період з 01.01.2021 по 01.03.2021 складає 42040,00 грн. (2102,00 грн. х 20), який обраховував з урахуванням положень пункту п`ятого частини першої статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік».

У Законі №1082-ІХ законодавцем конкретизовано перелік працездатних осіб та встановлено окремі розміри прожиткового мінімуму для суддів, прокурорів окружної прокуратури та працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, що у спірному випадку (для суддів) не суперечить Конституції України та Закону № 1402-VIII.

Суд зауважує, що стаття 7 Закону № 1082-ІХ є чинною та не визнана Конституційний судом України не конституційною, а тому підстави для її незастосування відповідачем були відсутні.

Таким чином застосовуючи норми пункту 8 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік», а у період з 01.01.2021 по 01.03.2021 та положень пункту п`ятого частини першої статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» в частині встановлення розміру прожиткового мінімуму, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу слідчого, дізнавача або оперуповноваженого органу Державного бюро розслідувань, відповідач діяв відповідно до вимог чинного у цей період законодавства.

Згідно частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Підсумовуючи наведене, оцінивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, виходячи з системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.

Суддя В.В. Гаращенко