
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 жовтня 2021 року справа № 580/4895/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаращенка В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Міністерства юстиції України, в якій просить:
- визнати дії Міністерства юстиції України протиправними та зобов`язати нарахувати і виплатити одноразову грошову допомогу, передбачену статтею 97 Закону України "Про національну поліцію".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно повернув матеріали ОСОБА_1 щодо виділення асигнувань для виплати одноразової грошової допомоги у разі встановлення МСЕК групи, передбаченої статтею 97 Закону України «Про національну поліцію» з підстав того, що з дати звільнення його зі служби до дати встановлення йому інвалідності минуло більше шести місяців. Однак позивачем зазначено, що фактично шестимісячний термін з дати його звільнення зі служби сплинув 30.05.2020, однак йому становлено ІІ групу інвалідності 04.06.2020, тобто на 4-й день після спливу такого шестимісячного строку, який пропущений через запровадження на території України карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVOD-19.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 19.07.2021 з врахуванням вимог ст. 122 КАС України прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити в задоволенні позову, оскільки вважає, що позивачу правомірно матеріали ОСОБА_1 щодо виділення асигнувань для виплати одноразової грошової допомоги у разі встановлення МСЕК групи з підстав того, що з дати звільнення його зі служби до дати встановлення йому інвалідності минуло більше шести місяців. Посилання позивача на пропущення цього строку через запровадження на території України карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVOD-19, відповідач вважає безпідставним, оскільки під час дії вказаного карантину у Черкаській області були наявні лише певні протиепідемічні заходи, що мали профілактичну мету та не перешкоджали позивачу скористатись своїм правом для встановлення йому інвалідності та отримання одноразової грошової допомоги.
Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу у Державній кримінально-виконавчій служби України та наказом Міністерства юстиції України від 29.11.2019 №3498/к його звільнено зі служби з 30.11.2019 з посади начальника державної установи «Уманська виправна колонія (№129)» - начальника арештного дому, через хворобу відповідно до ч. 5 ст. 23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» та п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про національну поліцію».
Відповідно до Довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серія 12 ААБ №772202, позивачу 04.06.2020 встановлено ІІ групу інвалідності безтерміново, причина інвалідності: захворювання, ТАК, пов`язане з проходженням служби в поліції.
26.06.2020 позивач звернувся до в.о. начальника Департаменту з питань виконання кримінальних покарань із заявою (рапортом) про виплату ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності.
В.о. начальника державної установи «Уманська виправна колонія (№129)» капітаном внутрішньої служби М.Кошевнюком 26.06.2020 затверджено висновок службового розслідування за фактом установлення ІІ групи інвалідності колишньому співробітнику державної установи «Уманська виправна колонія (№129)» ОСОБА_1 , у якому зазначено, зокрема, що відомості для призначення і виплати грошової допомоги, подані позивачем, є правдивими. Також зазначено про необхідність подати матеріали на розгляд комісії Департаменту з питань виконання кримінальних покарань для прийняття рішення щодо виплати йому одноразової грошової допомоги.
Міністерство юстиції України листом від 19.10.2020 №46401/11581-32-20/16.3.2 повідомило Департамент з питань виконання кримінальних покарань про те, що оскільки з дати звільнення ОСОБА_1 зі служби до дати проходження ним МСЕК минуло більше як шість місяців, тому матеріали для призначення йому ОГД повертаються на доопрацювання, за результатами чого необхідно проінформувати Мін`юст у термін до 26.10.2020.
Позивачем подано Міністерству юстиції України заяву від 01.12.2020, згідно якої повідомлено, що пропущення шестимісячного строку з дати звільнення його зі служби до дати встановлення йому інвалідності відбулось через запровадження на території України карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVOD-19.
Міністерство юстиції України листом від 13.04.2021 №115/16.3.2/-21 повідомило Департамент з питань виконання кримінальних покарань про те, що Мін`юстом повторно розглянуто матеріали щодо виділення асигнувань для виплати ОГД ОСОБА_1 , інформація, яка викладена у листі від 19.10.2020 №46401/11581-32-20/16.3.2 не була врахована Департаментом, у зв`язку з чим, вказані матеріали повторно повертаються на доопрацювання.
Листом Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 20.04.2021 №9/1-7947/нс на адресу ДУ «Уманська виправна колонія (№129)» надіслані на доопрацювання матеріали ОСОБА_1 щодо виділення асигнувань для виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням
Позивач вважаючи, що відповідач протиправно не нарахував та не виплатив йому одноразову грошову допомогу, передбачену статтею 97 Закону України "Про національну поліцію" звернувся до суду із цим позовом для захисту своїх прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано, що відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України «Про Національну поліцію» від 2 липня 2015 року № 580-VIII (далі - Закон №580-VIII)
Згідно із п.п. 3, 4 ч. 1 ст. 97 Закону №580-VIII одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі:
- визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, пов`язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;
- визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов`язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.
З метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, відповідно до статей 97-101 Закону №580-VIII, прийнято Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року №4 (далі - Порядок №4)
Відповідно до положень пункту 1 розділу IV Порядку №4 у місячний строк з дня реєстрації документів, зазначених у пунктах 4, 5 розділу III, фінансові підрозділи готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, за встановленою формою (додаток 2). Висновок про призначення ОГД складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівниками фінансового та кадрового підрозділів органу поліції, навчального закладу, в якому поліцейський проходить (проходив) службу.
За змістом пп. 2 п. 2 розд. IV Порядку №4 висновок про призначення ОГД затверджує/відмовляє: у територіальних органах поліції, міжрегіональних територіальних органах Національної поліції, закладах та установах, що належить до сфери управління Національної поліції України - керівник відповідного органу, закладу, установи або особа, на яку покладено виконання таких функцій.
Рішення про призначення виплати ОГД приймається керівником органу поліції або навчального закладу, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, у п`ятнадцятиденний строк з дня затвердження висновку, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням заявника із зазначенням підстав такої відмови (абз. 1 п. 3 розд. IV Порядку та умов).
В силу приписів п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону №580-VIII одноразова грошова допомога призначається і виплачується особам у разі визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов`язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.
Із матеріалів справи судом встановлено, що Міністерством юстиції України повернуті матеріали ОСОБА_1 щодо виділення асигнувань для виплати одноразової грошової допомоги у разі встановлення МСЕК групи інвалідності на доопрацювання з підстав того, що з дати звільнення позивача зі служби до дати встановлення йому інвалідності минуло більше шести місяців.
Позивачем вказано, що вищевказаний строк пропущений ним через запровадження на території України карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVOD-19.
Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» на території України з 12 березня 2020 року було встановлено карантин.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» на території України з 12 березня 2020 року було встановлено карантин.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2020 № 215 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 № 211» на території України з 12 березня 2020 року по 03 квітня 2020 р. встановлено карантин. Встановлено ряд обмежувальних заходів, у тому числі обмежено пересування територію України громадського транспорту, Міністерство охорони здоров`я припинило планові заходи з госпіталізації, центральним і місцевим органам виконавчої влади, іншим державним органам, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям рекомендовано забезпечити організацію позмінної роботи працівників, а за технічної можливості - також роботи в режимі реального часу через Інтернет".
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 №291 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» термін дії карантину продовжено до 11.05.2020
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.05.2020 №343 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» термін дії карантину продовжено до 22.05.2020
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2020 №392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» термін дії карантину продовжено з 22.05.2020 до 31.07.2020.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» із змінами, термін дії карантину продовжено з 01.08.2020 до 31.12.2020
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 23.03.2020 №333-р «Про встановлення режиму надзвичайної ситуації в Донецькій, Тернопільській та Черкаській областях» на території Черкаської області встановлено режим надзвичайної ситуації для територіальних підсистем єдиної державної системи цивільного захисту.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25.03.2020 №338-р «Про переведення єдиної державної системи цивільного захисту у режим надзвичайної ситуації» із змінами, з метою ліквідації наслідків медико-біологічної надзвичайної ситуації природного характеру державного рівня та відповідно до ст.ст. 14, 78 Кодексу цивільного захисту України встановлено для єдиної державної системи цивільного захисту на всій території України режим надзвичайної ситуації до 31 грудня 2020 року.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в України» від 21.03.1991р. №875-ХІІ діяльність держави щодо осіб з інвалідністю виявляється у створенні правових, економічних, політичних, соціальних, психологічних та інших умов для забезпечення їхніх прав і можливостей нарівні з іншими громадянами для участі в суспільному житті та полягає у виявленні, усуненні перепон і бар`єрів, що перешкоджають забезпеченню прав і задоволенню потреб, у тому числі стосовно охорони здоров`я, соціального захисту. Соціальний захист осіб з інвалідністю є складовою діяльності держави щодо забезпечення прав і можливостей осіб з інвалідністю нарівні з іншими громадянами та полягає у наданні пенсії, державної допомоги, компенсаційних та інших виплат, пільг, соціальних послуг, здійсненні реабілітаційних заходів та інше.
Таким чином, процес визначення позивачу групи інвалідності припав у період встановлення карантину на території Черкаської області, а згодом і на всій території України, що стало причиною несвоєчасного встановлення групи інвалідності внаслідок захворювання пов`язаного із проходженням служби (пропущено 4 дні після спливу шестимісячного строку звільнення позивача зі служби), а прийняття в Україні відповідних законодавчих (нормативних) документів відповідними органами, поставило в залежність можливість реалізації вказаних прав позивача.
Таким чином, фактично через форс-мажорний випадок позивач не зміг своєчасно реалізувати своє право на відповідний соціальний захист, передбачений законами України.
Так, введення карантину, встановленого КМУ включено до переліку обставин непереборної сили форс-мажорний, зокрема, Законом України від 17.03.2020 №530-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)».
Відповідно до підпункту 3 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України від 17.03.2020 №530-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)» з дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг та строків надання цих послуг, визначених законом. Від дня припинення карантину перебіг цих строків продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення.
Таким чином, оскільки фактично шестимісячний термін з дати звільнення ОСОБА_1 зі служби сплинув 30.05.2020 (30.11.2019 дата звільнення), однак йому становлено ІІ групу інвалідності 04.06.2020 (довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серія 12 ААБ №772202), тобто на 4-й день після спливу такого шестимісячного строку, тому вказаний шестимісячний пропущений позивачем із поважних та незалежних від нього причин, у зв`язку з обмеженнями, які запроваджені через встановлення на території України карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVOD-19.
Разом з цим, Міністерство юстиції України під час повернення матеріалів ОСОБА_1 щодо виділення асигнувань для виплати одноразової грошової допомоги у разі встановлення МСЕК групи інвалідності на доопрацювання - проявило надмірним формалізм під час встановлення факту порушення позивачем шестимісячного строку з дати звільнення зі служби до дати встановлення йому інвалідності.
Отже, суд керуючись частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, з метою ефективного захисту прав позивача від порушень з боку суб`єкта владних повноважень вважає вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність Міністерства юстиції України щодо прийняття рішення про призначення або про відмову в призначенні грошової допомоги ОСОБА_1 відповідно до Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року №4.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання Міністерство юстиції України нарахувати і виплатити позивачу одноразової грошової допомоги, передбачену статтею 97 Закону України «Про національну поліцію», то суд зазначає, що оскільки відповідачем не прийнято рішення відповідно до Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року №4, то вказана позовна вимога є передчасною, а тому не підлягає задоволенню.
Разом з тим, суд, керуючись частиною другою статті 9 КАС України, з метою ефективного захисту прав позивача від порушень з боку суб`єкта владних повноважень вважає вийти за межі позовних вимог та зобов`язати Міністерство юстиції України повторно розглянути матеріали для призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 відповідно до Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року №4 та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду, зазначених у цьому рішенні.
Згідно частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Підсумовуючи наведене, оцінивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, виходячи з системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
У відповідності до положень ст. 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства юстиції України щодо прийняття рішення про призначення або про відмову в призначенні грошової допомоги ОСОБА_1 відповідно до Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року №4».
Зобов`язати Міністерство юстиції України (01001, м. Київ, вул. Городецького, 13, код ЄДРПОУ 00015622) повторно розглянути матеріали для призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року №4 та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду, зазначених у цьому рішенні.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.
Суддя В.В. Гаращенко