
Справа № 560/6304/21
РІШЕННЯ
іменем України
26 жовтня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л.
розглянув адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до товариства з обмеженою відповідальністю - Агрофірма "Маяк" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
Державна служба геології та надр України звернулася до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю - Агрофірма "Маяк" (далі - ТОВ -Агрофірма "Маяк"), в якому просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №3300 від 15.12.2003 наданого ТОВ - Агрофірма "Маяк".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ТОВ - Агрофірма "Маяк" надано спеціальний дозвіл на користування надрами №3300 від 15.12.2003 з метою видобування первинних каолінів, придатних для виготовлення вогнетривкої цегли.
Відповідно до наказів Державної служби геології та надр України від 28.11.2018 №450 "Про затвердження Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України на 2019 рік" та "Про проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державної служби геології та надр України у вересні 2019 року" було проведено планову перевірку ТОВ - Агрофірма "Маяк", за результатами якої складено акт перевірки №06-06/24/2019-37/п (209) від 03.09.2019. Згідно акту встановлено порушення вимог законодавства у сфері надрокористування. Державною службою геології та надр України винесено припис за №1767-14/06 від 06.09.2019, яким відповідачу надано строк для усунення виявлених порушень. Внаслідок не усунення ТОВ - Агрофірма "Маяк" встановлених порушень, позивачем було підготовлено подання про анулювання спеціального дозволу на користування надрами. На звернення Державної служби геології та надр України, ТОВ - Агрофірма "Маяк" листом від 26.02.2021 №165 висловило свою незгоду в добровільному порядку припинити право користуватися надрами. Враховуючи те, що відповідачем впродовж наданому йому строку не вжито заходів на усунення виявлених порушень в сфері надрокористування, Державна служба геології та надр України на підставі вимог статті 26 Кодексу України "Про надра" звернулася до суду із вказаним позовом.
До суду надійшов відзив, в якому ТОВ - Агрофірма "Маяк" просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазнає, що про часткове виконання вимог припису №1767-14/06 від 06.09.2019 товариство повідомляло Департамент державного геологічного контролю Держгеонадр України листом №640 від 23.09.2019. А саме, робочий проект розробки та гірничотехнічної рекультивації Полонського родовища первинних каолінів (ділянка "Глубочок") в Полонському районі був погоджений Територіальним управлінням Держгірпромнагляду у Хмельницькій області ще у 2013, про що свідчить лист Держгірпромнагляду від 29.07.2013 №1396. Щодо невиконання вимог пунктів 2, 3 припису та вжиті надрокористувачем заходи щодо їх виконання, зазначає, що дирекція товариства 12.09.2019 зверталася до Держгеонадр щодо внесення змін до Програми робіт щодо корегування строків проведення робіт з добування надр. Підставою такого звернення стало вкрай важкий фінансовий стан товариства, тому, видобування надр впродовж 2019-2020 років не здійснювалося, про що позивач був проінформований. Проте, повідомлення та звернення позивача залишені без уваги, товариство відповіді так і не отримало. У зв`язку з чим, висновки позивача про систематичні порушення та невиконання відповідачем вимог розпорядчих документів без поважних причин, відповідач вважає необґрунтованим. Зазначає, що товариство виконувало обов`язкову вимогу - щорічно подавало до Держгеонадр статистичну звітність за формою 5-гр., інші умови не виконувалися у зв`язку із недобуванням корисної копалини з поважних причин. Враховуючи викладене, просить у задоволенні позову відмовити.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.06.2021 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
15 грудня 2003 року Державною службою геології та надр України на підставі наказу від 12.03.2015 №48, ТОВ - Агрофірма "Маяк" видано спеціальний дозвіл на користування надрами №3300. Метою користування надрами визначено - видобування первинних коалінів, придатних для виготовлення вогнетривкої цегли. Термін дії дозволу - до 15.12.2033 (продовжено на 20 років).
30.06.2015 між позивачем та відповідачем укладено угоду №3300 про умови користування ділянкою надр, яка є не від`ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами і визначає умови користування ділянкою надр.
Наказом Державної служби геології та надр України №450 від 28.11.2018 затверджено Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України на 2019 рік.
Згідно витягу з переліку надрокористувачів, щодо яких буде здійснюватися державний геологічний контроль у вересні 2019 року, передбачено здійснення планової перевірки діяльності ТОВ - Агрофірма "Маяк" відповідно до спеціального дозволу на користування надрами №3300 від 15.12.2003, у строк з 02 по 13.09.2019.
Наказом Державної служби геології та надр України №242 від 24.07.2019 Департаменту державного геологічного контролю доручено провести у вересні 2019 року планову перевірку відповідача з питань дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин.
26.07.2019 відповідачу направлене письмове повідомлення про проведення планової перевірки у строк з 02 по 13.09.2019, отримане відповідачем 02.09.2019 згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.
На виконання наказу Державної служби геології та надр України №450 від 28.11.2018 "Про затвердження річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України на 2019 рік" та наказу Держгеонадр України від 24.07.2019 №242 "Про проведення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України у вересні 2019", відповідно до підпункту 14 пункту 4 та підпункту 1 пункту 6 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2015 №1174, Центральним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю видане направлення №1731-14/06 від 30.08.2019 для проведення у строк з 02 вересня по 13 вересня 2019 року планової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини) ТОВ-Агрофірма "Маяк" (код ЄДРПОУ 03789324), яке знаходиться за адресою: 30500, Хмельницька область, Полонський район, м. Полонне, вул. Лесі Українки 184, якому наданий спеціальний дозвіл на користування надрами №3300 від 15.12.2003.
03.09.2019 представником ТОВ - Агрофірма "Маяк" отримано направлення на проведення перевірки №1731-14/06 від 30.08.2019, що підтверджується відповідним підписом (начальника цеху) на направленні.
За результатом проведеної перевірки позивач склав Акт перевірки 06-06/24/2019/37/п (209) від 03.09.2019, в якому зафіксовано наступні порушення вимог законодавства у сфері надрокористування, а саме:
- робочий проект розробки родовища (Робочий проект розробки та гірничотехнічної рекультивації Полонського родовища первинних каолінів (ділянка "Глубочок") в Полонському районі Хмельницької області, ПП ОСОБА_1 , 2010) не погоджений в установленому порядку, а саме відсутнє погодження з центральним органом виконавчої влади, що реалізовує державну політику у сфері охорони праці;
- на ділянці надр, наданій у користування, не проводяться роботи, передбачені спеціальним дозволом на користування надрами, а саме не проводиться видобування первинних каолінів, придатних для виготовлення вогнетривкої цегли, чи не виконується мета спеціального дозволу на користування надрами №3300 від 15.03.2003;
- не виконується пункт 4 Програми робіт з видобування первинних каолінів ділянка "Глубочок" Полонського родовища, а саме: не продовжено видобування в обсягах 3,2-4,0 тис.т (термін виконання з 3 кварталу 2015), чим порушено вимоги пункту 5.3 Угоди від 30.06.2015 №3300 про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин в частині: "проводити та фінансувати роботи в термін та в межах, зазначених у Програмі робіт".
На підставі акту перевірки 06-06/24/2019/37/п (209) від 03.09.2019, позивачем складено припис від 06.09.2019 №1767-14/06, яким відповідачу надано строк на усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування зазначених в акті перевірки до 07.10.2019. Визначено подати у письмовій формі до Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України матеріали, які підтверджують факт виконання порушень.
23.09.2019 ТОВ - Агрофірма "Маяк" направило на адресу Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного контролю Держгеонадра України лист №640, яким повідомлено про вжиття заходів щодо усунення порушень, викладених у п.п. 1-3 припису від 06.09.2019 №1767-14/06.
Центральним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України від 10.10.2019 №2027-14/06 підготовлено подання на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 15.12.2003 №3300 та додатково зазначено, що відповідачем усунено вимоги пункту 1 припису, а саме надано лист від 29.07.2013 №1396 Територіального управління Держгірпромнагляду у Хмельницькій області щодо погодження проектної документації. Вимоги п.2 (на ділянці надр, наданій у користування, не проводяться роботи, передбачені спеціальним дозволом на користування надрами, а саме не проводиться видобування первинних каолінів, придатних для виготовлення вогнетривкої цегли, чи не виконується мета спеціального дозволу на користування надрами №3300 від 15.03.2003) і пункту 3 припису (не виконується пункт 4 Програма робіт з видобування первинних каолінів ділянка "Глубочок" Полонського родовища, а саме: не продовжено видобування в обсягах 3,2-4,0 тис.т (термін виконання з 3 кварталу 2015), чим порушено вимоги пункту 5.3 Угоди від 30.06.2015 №3300 про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин в частині: "проводити та фінансувати роботи в термін та в межах, зазначених у Програмі робіт" не усунено. Не надано матеріалів, які підтверджують факт усунення порушень у повному обсязі.
Наказом Державної служби геології та надр України №485 від 16.12.2019 "Про поновлення, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень та внесення змін до наказів" зупинено дію дозволу та надано 30 календарних днів на усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування.
Повідомлення щодо зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами надіслано та отримано відповідачем 10.01.2020, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Центральним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України 07.02.2020 №170-14/06 підготовлено подання на анулювання спеціального дозволу на користування надрами №3300 від 15.12.2003 та додатково зазначено, що станом на 07.02.2020, враховуючи лист ТОВ - Агрофірма "Маяк" від 11.01.2020 №16 (вх.№14/06-06 від 16.01.2020) відповідачем усунено вимоги пункту 1 припису, вимоги пункту 2 і пункту 3 припису не усунено. Не надано матеріалів, які підтверджують факт усунення порушень у повному обсязі.
Наказом Державної служби геології та надр України №82 від 10.03.2020 відповідачу продовжено термін на усунення порушень, встановлений наказом №485 від 16.12.2019, визначених в п.2 і п.3 припису до 01.05.2020. Відповідача листом від 16.03.2020 №4293/01/07-20 повідомлено щодо продовження терміну на усунення порушень, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Центральним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України 14.05.2020 №596-14/06 підготовлено подання на анулювання спеціального дозволу на користування надрами №3300 від 15.12.2003 та додатково зазначено, що станом на 14.05.2020, відповідачем усунено вимоги пункту 1 припису, вимоги пункту 2 і пункту 3 припису не усунено. Не надано матеріалів, які підтверджують факт усунення порушень у повному обсязі.
Наказом Держгеонадр від 03.06.2020 №201 ТОВ-Агрофірма "Маяк" продовжено термін на усунення порушень, встановлений наказом Держгеонадр №82 від 10.03.2020, визначених в п.2 і п.3 припису до 01.09.2020. Відповідача листом від 15.06.2020 №8786/01/07-20 повідомлено щодо продовження терміну на усунення порушень, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Центральним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України 25.08.2020 №839-14/06 підготовлено подання на анулювання спеціального дозволу на користування надрами №3300 від 15.12.2003 та додатково зазначено, що станом на 25.08.2020, відповідачем усунено вимоги пункту 1 припису, вимоги пункту 2 і пункту 3 припису не усунено. Не надано матеріалів, які підтверджують факт усунення порушень у повному обсязі.
Наказом Держгеонадр від 09.09.2020 №390 відповідачу продовжено термін на усунення порушень, встановлений наказом Держгеонадр №201 від 03.06.2020, визначених в п.2 і п.3 припису до 01.12.2020. Відповідача листом від 14.09.2020 №13810/01/07-20 повідомлено щодо продовження терміну на усунення порушень, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Державна служба геології та надр України листом від 15.02.2021 №2336/01/07-21 звернулась до відповідача з проханням надати у 15-денний строк з моменту отримання листа власну позицію (згоду/не згоду) на припинення права користування надрами, згідно спеціального дозволу від 15.12.2003 №3300.
Листом №165 від 26.02.2021 ТОВ - Агрофірма "Маяк" повідомило позивача щодо незгоди на припинення права користування надрами.
Центральним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України 23.02.2021 №220-14/06 підготовлено подання на анулювання спеціального дозволу на користування надрами №3300 від 15.12.2003 та додатково зазначено, що станом на 23.02.2021, відповідачем усунено вимоги пункту 1 припису, вимоги пункту 2 і пункту 3 припису не усунено. Не надано матеріалів, які підтверджують факт усунення порушень у повному обсязі.
З метою анулювання дії дозволу, позивач звернувся до суду з позовом.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений, як Конституцією, так і Законами України.
Статтею 2 Кодексу України про надра врегульовано, що завданням Кодексу України про надра є регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.
Згідно з частиною 1 статті 4 Кодексу України про надра надра є виключною власністю Українського народу і надаються тільки у користування. Угоди або дії, які в прямій або прихованій формі порушують право власності Українського народу на надра, є недійсними. Український народ здійснює право власності на надра через Верховну Раду України, Верховну Раду Автономної Республіки Крим і місцеві ради.
Згідно з абзацом 3 частини 1 статті 14 Кодексу України про надра надра надаються у користування для видобування корисних копалин.
Відповідно до статті 19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.
Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, поновлення дії, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін, врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 (далі - Порядок №615).
Згідно пункту 5 Порядку №615 дозволи надаються, зокрема, на такий вид користування надрами, як видобування корисних копалин.
Як вже встановлено судом, 15.12.2003 з метою видобування первинних каолінів, придатних для виготовлення вогнетривкої цегли, ТОВ - Агрофірма "Маяк" надано спеціальний дозвіл на користування надрами №3300 строком дії на 20 років до 15.12.2033.
Пункт 10 цього Порядку говорить, що невід`ємною частиною дозволу є угода про умови користування ділянкою, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають: вимоги до ефективності робіт; сучасні технології видобування та переробки корисних копалин; порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій; види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр; підстави для припинення діяльності, пов`язаної з використанням ділянки надр.
Відповідно до пункту 10 Порядку №615 30.06.2015 між позивачем та відповідачем укладено угоду №3300 про умови користування ділянкою надр з метою видобування корисних копалин, яка є не від`ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами №3300 від 15.12.2003.
Частиною 2 ст.24 Кодексу України про надра визначено, що користувачі надр зобов`язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Права та обов`язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою.
Отже, з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами у відповідача виникли права та обов`язки, визначені дозволом, угодою про умови користування надрами та Кодексом України про надра.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Положення про Державну службу геології та надр України" №1174 від 30.12.2015 (далі - Положення №1174), Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань, здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням, зокрема за дотриманням нормативів, стандартів та інших вимог щодо геологічного вивчення і використання надр, умов спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами) та угод про умови користування надрами (у тому числі угод про умови користування нафтогазоносними надрами) (п.п.12 п.4 Положення №1174).
В той же час, правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України від 05.04.2007 №877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Відповідно до положень статті 7 Закону №877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб`єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Припис це обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Статтею 11 Закону №877-V визначено, що суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний, зокрема, виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства.
Суд встановив, що за результатом здійснення перевірки ТОВ - Агрофірма "Маяк", в ході якої виявлено порушення вимог законодавства, на підставі акту перевірки №06-06/24/2019-37/п (209) від 03.09.2019, позивачем складено припис від 06.09.2019 №1767-14/06, яким відповідачу надано строк на усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування до 07.10.2019. Неодноразово наказами Державної служби геології та надр України відповідачу продовжувався термін на усунення порушень (до 01.05.2020, до 01.09.2020, до 01.12.2020).
Разом з тим, пунктом 21 Порядку №615 визначено, що дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням Міндовкілля, Держпраці, МОЗ, Держекоінспекції, органів місцевого самоврядування, ДПС у разі: 1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; 2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов`язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров`ю працівників або населення; 3) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища; 4) наявності підстав, передбачених Законом України Про санкції; 5) невиконання умов висновків з оцінки впливу на довкілля та/або висновків державної екологічної експертизи; 6) відсутності висновку з оцінки впливу на довкілля та/або висновку державної екологічної експертизи діяльності з видобування корисних копалин.
Право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбачених Кодексом України про надра, Законами України "Про нафту і газ" та "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" (пункт 22 Порядку №615).
Положеннями статті 26 Кодексу України про надра визначено, що право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Отже, спеціальним законом, яким передбачено підстави припинення права користування надрами, є Кодекс України про надра, пунктом 5 статті 26 якого передбачено, що однією з підстав припинення права користування надрами, є використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.
При цьому, право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, самостійно або в судовому порядку.
Закон України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" від 06.09.2005 №2806-IV визначає правові та організаційні засади функціонування дозвільної системи у сфері господарської діяльності і встановлює порядок діяльності дозвільних органів, уповноважених видавати документи дозвільного характеру, та адміністраторів.
Положеннями пункту 7 статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" від 06.09.2005 №2806-IV встановлено, що дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав: встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації; здійснення суб`єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
Системний аналіз наведених правових норм Кодексу України про надра, Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" та Порядку №615 свідчить, що анулювання раніше зупиненого спеціального дозволу можливе, зокрема, у разі, якщо надрокористувачем не усунуто порушення, які стали підставою для видання уповноваженим органом припису про їх усунення та зупинення дії дозволу.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, підставою для звернення до суду з вимогою про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №3300 від 15.12.2003, є порушення відповідачем умов та порядку користування надрами та невиконання обов`язків, визначених статями 14, 24, 56 Кодексу України про надра, спеціальним дозволом на користування надрами та Угодою до нього.
Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зокрема зобов`язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України.
Так, згідно пункту 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615, дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і геологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі: - порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; - виникнення внаслідок проведення робіт, пов`язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров`ю працівників або населення; - проведення гірничих робіт без геологічного та маркшейдерського обслуговування; - наявності заборгованості з плати за користування надрами; - порушення надрокористувачем вимог законодавства у сфері надрокористування та охорони навколишнього природного середовища; - проведення на наданій у користування ділянці надр робіт, не передбачених дозволом; - відсутності у надрокористувача під час проведення робіт ліцензії на провадження господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону; - невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування; - не переоформлення дозволу у випадках, передбачених пунктом 16 цього Порядку.
Частиною 7 статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарювання" передбачено, що дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру, зокрема, в разі здійснення суб`єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
Згідно з частиною 2 статті 24 Кодексу України про надра користувачі надр зобов`язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції, тощо.
Права та обов`язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами (частина 3 статті 24 Кодексу України про надра).
За змістом статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Згідно з підпунктом 1 пункту 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 дія дозволу зупиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням Мінприроди, центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр.
При цьому пунктом 23 вказаного Порядку визначено, що право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
Статтею 56 Кодексу України про надра передбачено, що основними вимогами в галузі охорони надр є: забезпечення повного і комплексного геологічного вивчення надр; додержання встановленого законодавством порядку надання надр у користування і недопущення самовільного користування надрами; раціональне вилучення і використання запасів корисних копалин і наявних у них компонентів; недопущення шкідливого впливу робіт, пов`язаних з користуванням надрами, на збереження запасів корисних копалин, гірничих виробок і свердловин, що експлуатуються чи законсервовані, а також підземних споруд; охорона родовищ корисних копалин від затоплення, обводнення, пожеж та інших факторів, що впливають на якість корисних копалин і промислову цінність родовищ або ускладнюють їх розробку; запобігання необґрунтованій та самовільній забудові площ залягання корисних копалин і додержання встановленого законодавством порядку використання цих площ для інших цілей; запобігання забрудненню надр при підземному зберіганні нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захороненні шкідливих речовин і відходів виробництва, скиданні стічних вод; додержання інших вимог, передбачених законодавством про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до частини 1 статті 57 Кодексу України про надра у разі порушення вимог статті 56 та інших статей цього Кодексу користування надрами може бути обмежено, тимчасово заборонено (зупинено) або припинено центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або іншим державним органом, уповноваженим на застосування таких заходів реагування, в порядку, встановленому законодавством.
Отже, однією з підстав зупинення дії дозволу на спеціальне використання надр є порушення надрокористувачем умов та порядку користування надрами, невиконання обов`язків, визначених статтею 24 Кодексу України про надра. При цьому право тимчасово зупиняти дію спеціального дозволу надано органу, який видав спеціальний дозвіл.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, у зв`язку з невиконанням особливих умов спеціального дозволу на користування надрами, а саме: відповідачем не виконана мета спеціального дозволу на користування надрами №3300 від 15.12.2003 - видобування первинних каолінів, придатних для виготовлення вогнетривкої цегли, оскільки станом на момент проведення перевірки впродовж 2019-2020 років підприємство не здійснює видобування первинних каолінів, придатних для виготовлення вогнетривкої цегли; не виконується пункт 4 Програми робіт з видобування первинних каолінів ділянка "Глубочок" Полонського родовища, а саме: не продовжено видобування в обсягах 3,2-4,0 тис.т (термін виконання з 3 кварталу 2015), чим порушено вимоги пункту 5,3 Угоди від 30.06.2015 №3300 про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин в частині: "проводити та фінансувати роботи в термін та в межах, зазначених у Програмі робіт"; не усунуто виявленні актом планової перевірки порушення та не виконано вимоги припису про усунення виявлених порушень, Державна служба геології та надр України правомірно зупинила дію спеціального дозволу на користування надрами №3300 від 15.12.2003, виданого відповідачу, та в подальшому звернулась до надрокористувача про висловлення позиції (згоди/незгоди) щодо припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу.
Так, Верховний Суд в постановах від 10.05.2018 у справі №802/4846/13-а та від 26.06.2018 у справі №802/923/14-а зазначив про те, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку. У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини першої статті 26 Кодексу України про надра, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів це право припиняється у судовому порядку.
Зазначена норма спрямована на захист інтересів надрокористувачів шляхом надання їм права вимагати (шляхом надання/висловлення письмової незгоди) від уповноваженого органу судової, а не адміністративної процедури припинення права користування надрами. При цьому, законом презюмується, що саме судовий порядок є додатковою гарантією ефективного захисту прав надрокористувача, що і було забезпечено позивачем у цій справі шляхом звернення до суду.
Таким чином, орган, який надав надра у користування, повноважний припинити право користування надрами у випадку, передбаченому пунктом 5 частини 1 статті 26 Кодексу України про надра, лише за наявності згоди на це користувача надрами.
Відповідно до пункту 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінет Міністрів України №615 від 30.05.2011 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
Як встановлено судом, підставою для припинення права користування надрами є пункт 5 частини 1 статті 26 Кодексу України про надра: використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.
Системний аналіз зазначених правових норм дає підстави дійти висновку про те, що анулювання раніше зупиненого спеціального дозволу можливе, у разі, якщо надрокористувачем не усунуто порушення, які стали підставою для зупинення дії дозволу та щодо яких позивачем було винесено припис про їх усунення.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, відповідач не вжив заходів для усунення порушень (пункт 2 і пункт 3 припису від 06.09.2019 №1767-14/06), які стали підставою для зупинення дії спеціального дозволу, та не спростував вказані доводи позивача жодними доказами. Суд враховує, що відповідач не заперечує відсутність його діяльності щодо видобування надр (первинних каолінів) впродовж 2019-2020 років згідно наданого спеціального дозволу на користування надрами. Посилання відповідача, на направлення листів до Держгеонадр з новим проектом угоди як на усунення вимог припису, суд вважає безпідставним, оскільки зазначені дії не усувають вимог припису від 06.09.2019 №1767-14/06.
Враховуючи наведені фактичні обставини справи, а також норми чинного законодавства, суд погоджується із доводами позивача щодо наявності підстав для анулювання спеціального дозволу відповідачу на користування надрами, враховуючи порушення ним законодавства у сфері надрокористування та не усунення відповідних порушень. При цьому суд враховує, що акт перевірки отримано та підписано представником відповідача без зауважень та заперечень. Припис отримано, не оскаржено.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
З урахуванням зазначеного та встановлених обставин, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для припинення права користування надрами відповідачем.
Враховуючи викладене, наявні правові підстави для задоволення позовних вимог.
Відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, враховуючи відмову у задоволенні позову, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов Державної служби геології та надр України до товариства з обмеженою відповідальністю - Агрофірма "Маяк" про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №3300 від 15.12.2003 - задовольнити.
Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №3300 від 15.12.2003 наданого товариству з обмеженою відповідальністю - Агрофірма "Маяк".
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Державна служба геології та надр України (вул. Антона Цедіка 16, м. Київ, 03057 , код ЄДРПОУ - 37536031) Відповідач:Товариство з обмеженою відповідальністю - Агрофірма "Маяк" (вул. Лесі Українки 184, м. Полонне, Полонський район, Хмельницька область, 30500 , код ЄДРПОУ - 03789324) Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк