
Справа № 560/5265/21
РІШЕННЯ
іменем України
23 жовтня 2021 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправною відмову Головного управління ДФС у Хмельницькій області, викладену у листі за вихідним номером 1221 /Б/10/22-97-08-22 від 01.04.2021, щодо внесення змін до наказу Головного управління ДФС у Хмельницькій області №31-о від 14.04.2020 в частині формулювання причин звільнення позивача із служби 12.05.2020 (через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час), та зобов`язати Головне управління ДФС у Хмельницькій області, змінити формулювання причини звільнення позивача зі служби в податковій міліції з урахуванням висновку військово-лікарської комісії викладеного у свідоцтві про хворобу №1 від 10.12.2020, шляхом видачі відповідачем наказу про внесення змін до пункту 1 наказу ГУ ДФС у Хмельницькій області №31-о від 14.04.2020 "Про звільнення ОСОБА_1 " в частині формулювання підстави для звільнення зі служби податковій міліції, змінивши: "Звільнити із займаної посади та податкової міліції Головного управління ДФС у Хмельницькій області в запас (з постановкою на військовий облік) за пп. «а» п.64 (за віком)" на "Звільнити із займаної посади та податкової міліції Головного управління ДФС у Хмельницькій області в запас (з постановкою на військовий облік) за пп. б п. 64 (через хворобу)".
В обгрунтування позовних вимог вказує, що наказом Головного управління ДФС в Хмельницькій області від 12.05.2021 звільнений з податкової міліції в запас (з постановкою на військовий облік) за пп. «а» п. 64 (за віком) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 29.07.1991 №114 (далі - Положення №114). Отримавши у Військово-лікарської комісії свідоцтво про хворобу №1 від 10.12.2020, звернувся до ГУ ДФС у Хмельницькій з заявою про внесення змін до наказу ГУ ДФС в області №31-о від 14.04.2020 в частині підстави звільнення. 01.04.2021 ГУ ДФС листом №1221/Б/10/22-97-08-22 відмовило йому у зміні формулювання звільнення.
Посилаючись на підпункт «б» пункту 64 Положення №114 та частину З статті 235 КЗпП України вказує, що відповідачем порушене його право на звільнення у зв`язку з набутою хворобою на підставі підпункту «б» (через хворобу) пункту 64 Положення №114, через несвоєчасно видане відповідне направлення. Просить позов задовольнити.
Ухвалою від 07.05.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження. Надав відповідачу строк для подання відзиву на позов - 15 днів з дня вручення йому ухвали про відкриття провадження у справі.
У відзиві на позов відповідач вказує, що підставою для наказу Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 14.04.2020 року №31-о «Про звільнення ОСОБА_1 », яким позивача звільнено із займаної посади та податкової міліції Головного управління ДФС у Хмельницькій області в запас (з постановкою на військовий облік) за пп. «а» п.64 (за віком) був рапорт ОСОБА_1 від 14.04.2020 року, в якому він відмовився від проходження ВЛК. Вказує, що наказ ГУ ДФС у Хмельницькій області №31-о від 14.04.2020 року «Про звільнення ОСОБА_1 » прийнятий на підставі рапорту позивача підставі повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України. Тому, відсутні підстави для внесення змін до наказу ГУ ДФС у Хмельницькій області №31-о від 14.04.2020 року «Про звільнення ОСОБА_1 » в частині зміни формулювання причини звільнення Позивача зі служби в податковій міліції з пп. «а» п. 64 (за віком) на пп. «б» п.64 (через хворобу).
Просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
У відповіді на відзив позивач вказує, що питання правомірності у відмові видачі направлення для проходження військово- лікарської комісії було предметом розгляду у адміністративній справі №560/2450/20, у якій Рішенням від 05.10.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд визнав відмову ГУ ДФС в області у видачі направлення на проведення лікарської (військово- лікарської-) експертизи до ВЛК протиправною та зобов`язав Головне управління ДФС у Хмельницькій області видати мені відповідне направлення з метою визначення придатності до служби за станом здоров`я на час звільнення зі служби та причинного зв`язку захворювань, травм (поранень). У свідоцтві про хворобу Військово-лікарською комісією ДУ «ТМО МВС України по Хмельницькій області» на час звільнення - 12.05.2020, зроблений експертний висновок про стан його здоров`я та встановлена непридатність до військової служби в мирний час, обмежену придатність у воєнний час. Після того як військово-лікарською комісією визнаний непридатним до військової служби в мирний час та обмежено придатним у воєнний час на момент звільнення зі служби, вважає, що формулювання причини звільнення має бути змінено. Тому, відмова відповідача є протиправною, такою що не ґрунтується на вимогах законодавства.
Дослідивши зібрані в матеріалах справи докази в їх взаємному зв`язку та сукупності, суд встановив таке.
Позивач - ОСОБА_1 проходив службу в органах державної фіскальної служби України.
14.04.2020 позивач подав на ім`я в.о. начальника ГУ ДФС у Хмельницькій області рапорт, у якому, у зв`язку з досягненням граничного віку перебування на службі, просив звільнити його із займаної посади та з органів податкової міліції Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області з 21.04.2020. Від проходження ВЛК відмовляється, так як вважає себе здоровим. Зазначена обставина встановлена рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.10.2020 у справі №560/2450/20 , яке набрало законної сили.
На підставі рапорту позивача від 14.04.2020 відповідач видав наказ від 14.04.2020 №31-о «Про звільнення ОСОБА_1 », яким позивача звільнено із займаної посади та податкової міліції Головного управління ДФС у Хмельницькій області в запас (з постановкою на військовий облік) за пп. «а» п.64 (за віком) Положення №114, з 21 квітня 2020 року.
У зв`язку з перебуванням ОСОБА_1 на лікарняному, що підтверджується листком непрацездатності серії АДЦ №530615 від 16.04.2020, Головне управління ДФС у Хмельницькій області наказом №32-о від 27.04.2020 внесло зміни до абзацу 2 п.1 наказу Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 14.04.2020 №31-0, змінивши дату звільнення "21 квітня 2020 року" на "27 квітня 2020 року".
Наказом ГУ ДФС у Хмельницькій області від 12.05.2020 №34-о на підставі поданого позивачем листка непрацездатності серії АДШ №701101 від 08.05.2020, у зв`язку з перебуванням на лікарняному під час звільнення, внесені зміни до абзацу 2 п.1 наказу від 14.04.2020 №31, щодо дати звільнення з "21 квітня 2020 року" на "12 травня 2020 року".
У травні 2020 року позивач звернувся в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовом, в якому, просив:
- визнати протиправними та скасувати накази Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області №31-о від 14.04.2020 "Про звільнення ОСОБА_1 ", №32-о від 27.04.2020 року "Про внесення змін до наказу ГУ ДФС у Хмельницькій області від 14.04.2020 №31-о "Про звільнення ОСОБА_1 ", №34-о від 12.05.2020 "Про внесення змін до наказу ГУ ДФС у Хмельницькій області від 14.04.2020 року №31-о "Про звільнення ОСОБА_1 ";
- зобов`язати Головне управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області поновити ОСОБА_1 на посаді заступника начальника відділу викритгя кримінальних правопорушень у митній сфері оперативного управління Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області.
- зобов`язати Головне управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області виплатити ОСОБА_1 середній заробіток (грошове забезпечення) за час вимушеного прогулу за період з 13.05.2020 (наступний день за днем звільнення) по дату поновлення на посаді;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області щодо відмови у видачі направлення на проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи до ВЛК за місцем проживання / проходження служби з мстою визначення придатності до служби за станом здоров`я та причинного зв`язку захворювань та інших питань відповідно до компетенції військово-лікарської комісії;
- зобов`язати Головне управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області видати ОСОБА_1 направлення на проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи до ВЛК за місцем проживання з метою визначення придатності до служби за станом здоров`я та причинного зв`язку захворювань та інших питань відповідно до компетенції військово-лікарської комісії.
Рішенням від 05.10.2020 у справі №560/2450/20, яке набрало законної сили, Хмельницький окружний адміністративний суд, задовольнивши частково позовні вимоги позивача, визнав відмову Головного управління ДФС у Хмельницькій області у видачі направлення ОСОБА_1 на проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи до ВЛК, викладену в листі № 1399/10/22-01-05-23 від 13.05.2020, протиправною та зобов`язав Головне управління ДФС у Хмельницькій області видати позивачу направлення на проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи до ВЛК.
10.12.2020 військово-лікарська комісія ДУ «ТМО МВС України по Хмельницькій області встановила непридатність позивача до військової служби в мирний час, обмежену придатність у воєнний час на дату фактичного звільнення - 12.05.2020, внаслідок захворювання, пов`язаного із захистом Батьківщини під час проведення антитерористичної операції в зоні АТО/ООС. (Свідоцтво про хворобу №1 від 10.12.2020).
10.03.2021 позивач звернувся до ГУ ДФС у Хмельницькій з заявою про внесення змін до наказу ГУ ДФС в області №31-о від 14.04.2020 в частині підстави звільнення.
Листом від 01.04.2021 № 1221/Б/10/22-97-08-22 відповідач відмовив позивачу щодо зміни формулювання звільнення через те, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.10.2020 не зобов`язував відповідача вносити зміни в наказ про звільнення від 14.04.2020 №31-0 «Про звільнення ОСОБА_1 » на підставі висновку військово- лікарської комісії.
Вважаючи відмову протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Досліджуючи спірні правовідносини, суд враховує таке.
Відповідно до пункту 353.1 статті 353 Податкового кодексу України особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
Порядок та умови проходження служби в органах внутрішніх справ визначені Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 1991 року №114 (далі - Положення №114).
Згідно з п.п. "а" пункту 64 Положення №114, який слугував підставою для звільнення позивача зі служби, особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік) за віком - при досягненні віку, встановленого для них пунктом 7 цього Положення.
Відповідно до п.7 Положення особи середнього і старшого начальницького складу перебувають на службі в органах внутрішніх справ до 45 років.
Згідно з п.8 Положення №114 особи середнього, старшого і вищого начальницького складу, які досягли встановленого для них пунктом 7 цього Положення віку, підлягають звільненню в запас з постановкою на військовий облік або у відставку.
При необхідності на службі в органах внутрішніх справ можуть бути залишені на строк до п`яти років особи середнього і старшого начальницького складу до полковника міліції та полковника внутрішньої служби включно - начальниками, яким надано право призначати їх на посаду.
У виняткових випадках особам середнього, старшого або вищого начальницького складу строк служби в органах внутрішніх справ може бути продовжено, з урахуванням стану здоров`я, в такому ж порядку повторно до 5 років, а окремим із них, які мають вчену ступінь або вчене звання, - до 10 років.
Особи середнього, старшого і вищого начальницького складу, залишені на службі в органах внутрішніх справ понад граничний вік перебування на службі, можуть бути звільнені в запас Збройних Сил або у відставку до закінчення строку, на який вони були залишені на службі.
Тобто, для звільнення зі служби за віком згідно з п.п. "а" пункту 64 Положення №114 достатньо досягнення віку, встановленого для пунктом 7 цього Положення.
На момент звільнення позивач проходив службу в органах податкової міліції, маючи спеціальне звання підполковник міліції.
Враховуючи приписи пунктів 7 і 8 Положення № 114, граничний вік перебування позивача на службі становив 45 років і був йому продовжений.
Позивач 14 квітня 2020 року подав рапорт про звільнення з податкової міліції з 21 квітня 2020 року за віком та відмовився від проходження військово-лікарської комісії. Цього ж дня відповідачем прийнятий наказ про звільнення ОСОБА_1 з 21.04.2020 згідно з п.п. "а" пункту 64 Положення №114 (за віком).
Рішенням від 05.10.2020 у справі №560/2450/20, яке набрало законної сили, Хмельницький окружний адміністративний суд встановив, що наказ Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області №31-о від 14.04.2020 "Про звільнення ОСОБА_1 ", яким позивач звільнений зі служби згідно з п.п. "а" пункту 64 Положення №114 (за віком), та внесені до нього зміни в частині дати звільнення у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю позивача, прийняті відповідачем в межах повноважень, в порядку та спосіб, визначені законодавством.
Тому, у відповідності до частини 4 статті 78 КАС України правомірність наказу Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області №31-о від 14.04.2020 "Про звільнення ОСОБА_1 ", яким позивач звільнений зі служби згідно з п.п. "а" пункту 64 Положення №114 (за віком), не потребує доказування.
Посилання позивача на порушення відповідачем вимог пп. «б» пункту 64 Положення №114 у зв`язку з відмовою відповідача щодо внесення змін до вказаного наказу в частині формулювання причин звільнення позивача із служби 12.05.2020 (через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час), суд вважає безпідставним у зв`язку з наведеним нижче.
Відповідно до пп. «б» пункту 64 Положення №114, чинного на час існування спірних відносин, особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік) через хворобу - у разі визнання їх непридатними до військової служби в мирний час (у військовий час - обмежено придатними 2-го ступеня) за рішенням військово-лікарської комісії;
Отже, обов`язковою умовою для застосування пп. «б» пункту 64 Положення №114 як підстави звільнення з військової служби, є чинне на час звільнення військовослужбовця з військової служби рішення військово-лікарської комісії про визнання його непридатним до військової служби в мирний час (у військовий час - обмежено придатним 2-го ступеня).
Зазначення у такому рішенні військово-лікарської комісії ступеня обмеженої дієздатності військовослужбовця у військовий час є обов`язковим, оскільки впливає на визначення підстави звільнення з військової служби. Зокрема, згідно з пп. «в» пункту 64 Положення №114 особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас особи середнього, старшого і вищого начальницького складу через обмежений стан здоров`я - у разі визнання їх придатними до військової служби поза строєм у мирний час (у військовий час обмежено придатними 1-го ступеня) за рішенням військово-лікарської комісії при неможливості використання їх на службі у зв`язку з відсутністю відповідних вакантних посад.
Суд встановив, що рішення військово-лікарської комісії про непридатність позивача до військової служби в мирний час та обмежену дієздатність у військовий час, оформлене Свідоцтвом про хворобу №1 від 10.12.2020, яке прийняте через 8 місяців після звільнення позивача зі служби та не місить ступеня придатності позивача до військової служби у військовий час, встановлення якого за змістом пункту 64 Положення №114 впливає на визначення підстави звільнення.
Крім того, відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 11 жовтня 2018 року по справі №816/1250/17, перенесення дати звільнення позивача не означає автоматичне продовження з ним трудових відносин, оскільки наказ про звільнення позивача зі служби свідчить про вимогу роботодавця щодо їх припинення.
Отже, перенесення наказами №32-о від 27.04.2020 року "Про внесення змін до наказу ГУ ДФС у Хмельницькій області від 14.04.2020 №31-о "Про звільнення ОСОБА_1 " і №34-о від 12.05.2020 "Про внесення змін до наказу ГУ ДФС у Хмельницькій області від 14.04.2020 року №31-о "Про звільнення ОСОБА_1 " дати звільнення позивача з 14.04.2020 на 12.05.2020 не означає автоматичне продовження з ним трудових відносин до 12.05.2020.
Тому, встановлення рішенням військово-лікарської комісії від 10.12.2020 непридатності позивача до військової служби станом на 12.05.2020, не породжує у відповідача обов`язку щодо зміни підстави звільнення, визначеної у наказі №31-о від 14.04.2020 "Про звільнення ОСОБА_1 ".
Передбачене пунктом 13 Положення про діяльність медичної (військово-лікарської) комісії МВС, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 03 квітня 2017 року N 285, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2017 р. за N 559/3042, право колишніх поліцейських або колишніх осіб рядового й начальницького складу на перегляд раніше прийнятої постанови ВЛК не спричиняє виникнення у відповідного органу поліції автоматичного обов`язку щодо зміни підстави звільнення таких осіб зі служби.
Тому, зазначене Свідоцтво про хворобу №1 від 1.12.2020 не може слугувати підставою для зміни підстави звільнення позивача зі служби, зазначеної в наказі Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області №31-о від 14.04.2020 "Про звільнення ОСОБА_1 ". Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем доведена правомірність відмови щодо внесення змін до наказу Головного управління ДФС у Хмельницькій області №31-о від 14.04.2020 в частині формулювання причин звільнення позивача із служби 12.05.2020 (через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час). Тому, у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області про визнання протиправною відмови Головного управління ДФС у Хмельницькій області, викладеної у листі за вихідним номером 1221 /Б/10/22-97-08-22 від 01.04.2021, щодо внесення змін до наказу Головного управління ДФС у Хмельницькій області №31-о від 14.04.2020 в частині формулювання причин звільнення позивача із служби 12.05.2020 (через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час), та зобов`язання змінити формулювання причини звільнення позивача зі служби в податковій міліції з урахуванням висновку військово-лікарської комісії викладеного у свідоцтві про хворобу №1 від 10.12.2020, шляхом видачі відповідачем наказу про внесення змін до пункту 1 наказу ГУ ДФС у Хмельницькій області №31-о від 14.04.2020 "Про звільнення ОСОБА_1 " в частині формулювання підстави для звільнення зі служби податковій міліції, змінивши: "Звільнити із займаної посади та податкової міліції Головного управління ДФС у Хмельницькій області в запас (з постановкою на військовий облік) за пп. «а» п.64 (за віком)" на "Звільнити із займаної посади та податкової міліції Головного управління ДФС у Хмельницькій області в запас (з постановкою на військовий облік) за пп. б п. 64 (через хворобу)" відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 39492190)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук