Рішення № 100585521, 26.10.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2021
Номер справи
560/7355/21
Номер документу
100585521
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/7355/21

РІШЕННЯ

іменем України

26 жовтня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області , Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання підготувати та надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 19.11.2019 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі надбавки за специфічні умови проходження служби, для перерахунку основного розміру пенсії з 01.12.2019. В обґрунтування позову зазначає, що отримує пенсію, розмір якої розрахований за довідкою від 15.12.2017, виходячи з посадового окладу, окладу за військове (спеціальне) звання, процентної надбавки за вислугу років 40%, середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення. Зазначає, що розмір грошового забезпечення поліцейського станом на листопад 2019 було збільшено за рахунок виплати надбавки за специфічні умови проходження служби у розмірі 53,38 %. Позивач вважає, що він має право на урахування такої надбавки серед інших додаткових видів грошового забезпечення, зважаючи на що відповідач повинен видати йому оновлену довідку.

Головним управлінням Національної поліції в Хмельницькій області подані відзив та заперечення, у яких відповідач позов не визнає. Покликається на те, що надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції та премія, а також їх розміри мають індивідуальний характер та призначаються на підставі відповідного наказу керівника органу, закладу та установи Національної поліції в межах, затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення. Зазначає, що скасування п.3 Постанови №103, на що покликається позивач, не впливає на складові грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії особам, звільненим з Національної поліції України. Складові грошового забезпечення для обчисленні пенсії позивача визначені відповідно до постанови №988, а додаткові види грошового забезпечення та премія враховані йому у розмірах, визначених за останні 24 місяці до звільнення зі служби в поліції. Оскільки надбавка за специфічні умови проходження служби позивачу не встановлювалась та не виплачувалась, підстави для її врахування відсутні, тому немає підстав для видачі нової довідки.

У відповіді на відзив позивач зазначає про необґрунтованість доводів відповідача.

Суд витребував матеріали пенсійної справи позивача. Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності 3 групи (внаслідок війни) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що доводиться копією пенсійного посвідчення, матеріалами пенсійної справи.

З наявних у матеріалах справи документів вбачається, що при призначенні позивачу пенсії основний її розмір був обчислений з урахуванням: посадового окладу, окладу за військове (спеціальне) звання, процентної надбавки за вислугу років та середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці (надбавка за роботу в умовах режимних обмежень та премія).

У квітні 2021 позивач звернувся до Міністерства внутрішніх справ України із заявою про видачу нової довідки з урахуванням надбавки за специфічні умови проходження служби і підвищеного розміру премії, та направлення її Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області для перерахунку пенсії. Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області листом від 03.06.2021 повідомило про відсутність підстав для видачі нової довідки.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.

Відповідно до ч.3 ст.43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Згідно з ч.3 ст.63 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (Порядок №45). Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

01 січня 2016 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 №988 (далі - Постанова №988). 21 лютого 2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103), пунктом 3 якої передбачено перерахувати з 1 січня 2016 пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського. Відповідно до абз. 2 п. 5 Порядку № 45 у редакції постанови № 103 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Додаток 3 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), в якій зазначаються всі вказані в постанові №988 додаткові види грошового забезпечення, які мають постійний характер.

Частиною 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулась зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає перерахунку. Відповідно до ч.1 ст.92 Закону № 580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Згідно з п.1 Постанови №988 грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Судом встановлено, що згідно з матеріалами пенсійної справи при призначенні пенсії позивачу були враховані:

- посадовий оклад - 2700,00 грн.;

- оклад за військове (спеціальне) звання - 2200,00 грн.;

- процентна надбавка за вислугу років 40% - 1960,00 грн.;

- середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у тому числі 3356,16 грн. за роботу в умовах режимних обмежень (15%) та премія (56,5%). Додаткові види грошового забезпечення враховані у розмірах, установлених позивачу за 24 місяці до звільнення зі служби в поліції.

Отже, на момент звільнення зі служби в поліції позивач надбавку за специфічні умови проходження служби не отримував.

Сьомий апеляційний адміністративний суд під час розгляду іншої справи №560/3737/20 за участі тих же сторін прийшов до висновку, що скасування п. 3 Постанови №103 не вплинуло на складові грошового забезпечення позивача, які враховуються при перерахунку пенсії, тому підстави для видачі оновленої довідки відсутні.

Стосовно вимоги позивача щодо врахування йому надбавки за специфічні умови проходження служби у розмірі 50 % та премії у розмірі 61,801% для перерахунку пенсії, Сьомий апеляційний адміністративний суд зазначив, що відповідно до підпунктів 1-2 п.4 постанови №988 керівникам органів, закладів та установ Національної поліції надано право в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби; здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби. Суд дійшов висновку, що встановлення поліцейському за посадою, з якої звільнився позивач, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції не є введенням нового додаткового виду грошового забезпечення для відповідної категорій осіб у розумінні ч.18 ст.43 Закону № 2262-ХІІ. Розмір цієї надбавки встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проєктів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання (за винятком Голови, його заступників, керівників органу поліції та їх заступників, керівників структурних підрозділів, що безпосередньо підпорядковуються керівникові органу) заступників керівника органу - керівникам структурних або відокремлених підрозділів органу поліції, керівників структурних або відокремлених підрозділів органу поліції - іншим поліцейським та оголошується наказом по особовому складу. Також суд зазначив, що пунктом 12 Порядку №260 передбачено, що керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та в межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції України. Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.

Таким чином, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції та премія, а також їх розміри, мають індивідуальний характер та призначаються на підставі відповідного наказу керівника органу, закладу та установи Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення. Підсумовуючи наведене, колегія суддів Сьомого апеляційного адміністративного суду дійшла висновку про те, що оскільки на момент звільнення зі служби в поліції ОСОБА_1 не була встановлена надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції, підстави для перерахунку пенсії позивача з урахуванням вказаного виду грошового забезпечення відсутні. Зважаючи на індивідуальний характер розміру премії, встановлення поліцейському за аналогічною посадою більшого відсотку премії також не є підставою для перерахунку пенсії позивача.

Враховуючи обставини, які були встановлені Сьомим апеляційним адміністративним судом, суд приходить до висновку, що оскільки надбавка за специфічні умови проходження служби у розмірі 53,38 %, яку позивач на час звільнення не отримував, має індивідуальний характер та призначається за наявності відповідних асигнувань, відповідач не має підстав для зазначення її, а також підвищеного розміру премії, як складових грошового забезпечення у довідці для нового перерахунку пенсії.

Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Оскільки відповідачем доведено правомірність дій/відмови, тоді як позовні вимоги не є обґрунтованими належними доказами, позов задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 26 жовтня 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, 7,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 40108824) Міністерство внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, 10,Київ,Центральна Частина Києва, Київ,01601 , код ЄДРПОУ - 00032684)

Головуючий суддя І.С. Козачок