
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 жовтня 2021 року Справа №480/5755/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/5755/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі по тексту - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправним і скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 25.02.2021 р. № 18-1878/16-21 СГ;
- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області затвердити проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 , земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Гвинтівської сільської ради Буринського району Сумської області та надати у власність гр. ОСОБА_1 земельну ділянку загальною площею 1,5965 га для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 5920982400:06:001:0774 на території Гвинтівської сільської ради Буринського району Сумської області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що наказом ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 20.05.2020 року №18-19747/16-20-СГ надано позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 , земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Гвинтівської сільської ради Буринського району Сумської області. Після виготовлення та погодження проекту землеустрою, позивач звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області із заявою про затвердження даного проекту. Проте наказом від 25.02.2021 р. № 18-1878/16-21 СГ відповідач відмовив у затвердженні проекту з підстав передачі бажаної земельної ділянки до земель комунальної власності. Позивач не погоджується з даним рішенням відповідача, оскільки Буринська міська рада не прийняла у свою власність відповідну земельну ділянку та не провела державної реєстрації права власності, а тому наказ від 25.02.2021 р. № 18-1878/16-21 СГ підлягає скасуванню.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження та встановлено строк відповідачу для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідача, а також встановлено строк позивачу для подання відповіді на відзив, а відповідачу заперечення.
На виконання зазначеної ухвали відповідачем було подано відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні, зокрема зазначивши, що Головне управління Держгеокадастру у Сумській області, розглянувши заяву позивача, наказом від 25.02.2021 №18-1878/16-21-СГ відмовило у наданні дозволу з таких підстав: бажана до відведення земельна ділянка, на виконання Указу Президента України від 15 жовтня 2020 року №449/2020 «Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин», Постанови Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2020 року №1113 «Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин» та наказу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.1 1.2020 №485 «Про деякі питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності до комунальної власності», наказом Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 26.01.2021 р. № 2-ОТГ передана до земель комунальної власності Туринської міської ради Сумської області. Крім того зазначив, що з дня набрання чинності Закону України від 28 квітня 2021 року № 1423-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин", яким було доповнено розділ Х Земельного кодексу України пунктом 24, Головне управління не має повноважень здійснювати розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів (а.с. 87-88).
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи судом встановлено, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 28.12.2019 року по справі № 480/4585/19, наказом ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 20.05.2020 року №18-19747/16-20-СГ "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою" надано ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Гвинтівської сільської ради Буринського району Сумської області, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства (а.с. 23).
На підставі вказаного наказу, фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Гвинтівської сільської ради Буринського району Сумської області (а.с. 13-72).
В подальшому позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області із заявою від 26.01.2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності за межами населених пунктів для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Гвинтівської сільської ради Буринського району Сумської області (а.с. 91).
Наказом ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 25.02.2021 р. № 18-1878/16-21-СГ "Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки" було відмовлено позивачу у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої за межами населених пунктів па території Гвинтівської сільської ради Буринського району Сумської області розмір земельної ділянки 1,5965 га, кадастровий номер 5920982400:06:001:0774, із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства та наданні ціп земельної ділянки у власність з таких підстав: бажана земельна ділянка, на виконання Указу Президента України від 15.10.2020 ,Nb 449/2020 «Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин», постанови Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2020 р. № 1113 «Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин» та наказу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2020 N4 485 «Про деякі питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності до комунальної власності», наказом Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 26.01.2021 року N 2-ОTГ передана до земель комунальної власності Буринської міської ради Сумської області (а.с. 92).
Не погодившись з даним рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з позовною заявою.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частинами 6 ст. 118 Земельного кодексу України (в редакції, чинній до 27.05.2021 року) передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні (частина сьома статті 118 Земельного кодексу України).
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу (частина восьма статті 118 Земельного кодексу України).
Згідно з положеннями ч. 9-10 статті 118 Земельного кодексу України (в редакції, чинній до 27.05.2021 року) відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а у разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
З наказу Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 25.02.2021 р. № 18-1878/16-21-СГ, суд вбачає, що підставою для відмови позивачу у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність зазначено те, що бажана до відведення земельна ділянка, на виконання Указу Президента України від 15.10.2020 № 449/2020 "Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин", постанови Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2020 р. № 1113 "Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин" та наказу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2020 № 485 "Про деякі питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності до комунальної власності", наказом Головного управління Держгеокадаструїу Сумській області від 26.01.2021 р. №2-ОТГ була передана до земель комунальної власності Буринської міської ради Сумської області. Головне управління здійснює повноваження щодо передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або у користування для всіх потреб у межах області відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України та Положення про Головне управління (а.с. 92).
Суд зазначає, що статтею 117 Земельного кодексу України визначено передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи земельних ділянок комунальної власності у державну власність.
Відповідно до ч. 1 ст. 117 Земельного кодексу України передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.
У рішенні органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність зазначаються кадастровий номер земельної ділянки, її місце розташування, площа, цільове призначення, відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку, обмеження у її використанні.
На підставі рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність складається акт приймання-передачі такої земельної ділянки.
Рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї.
Згідно з ч. 1 ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Тобто право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цих прав.
Проте суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази державної реєстрації права власності на бажану земельну ділянку за Буринською міською радою Сумської області, станом на час прийняття оскаржуваного наказу.
А відтак, суд зазначає, що відповідач протиправно відмовив ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 1,5965 га га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Гвинтівської сільської ради Буринського району Сумської області, з підстав, зазначених в наказі від 25.02.2021 р. № 18-1878/16-21-СГ.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 25.02.2021 р. № 18-1878/16-21-СГ, є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Сумській області затвердити проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 , земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Гвинтівської сільської ради Буринського району Сумської області та надати у власність гр. ОСОБА_1 земельну ділянку загальною площею 1,5965 га для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 5920982400:06:001:0774 на території Гвинтівської сільської ради Буринського району Сумської області, суд зазначає наступне.
27 травня 2021 року набрав чинності Закон України від 28 квітня 2021 року № 1423-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин" (далі - Закон № 1423-ІХ), яким було доповнено розділ Х Земельного кодексу України пунктом 24, відповідно до змісту якого з дня набрання чинності Законом № 1423-ІХ, відповідач, як орган виконавчої влади, який здійснював розпорядження земельними ділянками державної власності, втратив права щодо розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, а відповідно не має повноважень щодо затвердження проекту землеустрою та надання земельної ділянки у власність.
При цьому суд зазначає, що оскільки оскаржуваний наказ було винесено відповідачем до прийняття Закону № 1423-ІХ та даний Закон не був підставою для відмови позивачу у затвердженні проекту землеустрою, суд доходить висновку, що в даному випадку належним способом захисту прав позивача є зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.01.2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 1,5965 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Гвинтівської сільської ради Буринського району Сумської області, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. А відтак позовні вимоги про зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Сумській області затвердити проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 , земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Гвинтівської сільської ради Буринського району Сумської області та надати у власність гр. ОСОБА_1 земельну ділянку загальною площею 1,5965 га для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 5920982400:06:001:0774 на території Гвинтівської сільської ради Буринського району Сумської області, задоволенню не підлягають.
Разом з тим, відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області суму судового збору у розмірі 454,00 грн., сплаченого відповідно до квитанції від 25.06.2021 року (АТ"Укрпошта") (а.с. 6).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 25.02.2021 р. № 18-1878/16-21-СГ.
Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області (вул. Герасима Кондратьєва, 25, м. Суми, 40021, код ЄДРПОУ 39765885) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) від 26.01.2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 1,5965 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Гвинтівської сільської ради Буринського району Сумської області, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (вул. Герасима Кондратьєва, 25, м. Суми, 40021, код ЄДРПОУ 39765885) суму судового збору в розмірі 454,00 грн. (чотириста п`ятдесят чотири гривні 00 коп.).
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.О. Павлічек