
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 жовтня 2021 року справа № 480/6913/21
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши у спрощеному провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/6913/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просить:
1) визнати протиправними та скасувати рішення відповідача №959230816908 від 24 травня 2021 року та рішення №959230816908 від 27 травня 2021 року;
2) зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років в розмірі 88 % від суми місячної заробітної плати за відповідною посадою працівника органу прокуратури, без обмеження максимального розміру пенсії, на підставі довідки «Про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії» від 07.05.2021 № 21-375 вих.-21, виданою Сумською обласною прокуратурою, починаючи з 13.12.2019 року, відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789- XII (у редакції, яка діяла на час призначення пенсії) і ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII (у первинній редакції), з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 23 червня 2008 року, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ позивачу було призначено пенсію за вислугою років як працівнику органу прокуратури у розмірі 86 % від суми місячного заробітку. 15 лютого 2010 року був проведений перерахунок пенсії виходячи з 88 % від суми місячного заробітку. 13 жовтня 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою, якою просив, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ, здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 13.10.2020 у розмірі 90 % від суми місячної заробітної плати, зазначеної в довідці Сумської обласної прокуратури № 21-829 вих.20 від 09.10.2020 без обмеження її максимальним розміром. 22 жовтня 2020 року відповідач прийняв рішення № 959230816908, яким відмовив позивачу у здійснені перерахунку пенсії. Не погоджуючись із вищевказаним рішенням та вважаючи його протиправним, позивач звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з відповідною позовною заявою. Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2021 року, що набрало законної сили - 06.05.2021, по справі № 480/8285/20 було: 1) визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ в Сумській області від 22.10.2020 року № 959230816908 про відмову у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ; 2) зобов`язано ГУ ПФУ в Сумській області з 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-УІІ на підставі довідки Сумської обласної прокуратури від 09.10.2020 № 21-829 вих.20 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії. При цьому, Сумський окружний адміністративний суд у вищевказаному рішенні зазначив, що не підлягають задоволенню вимоги щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії. до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески. Суд зауважив, що відповідач у відповіді на заяву позивача відмовив йому у перерахунку пенсії фактично з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури. Відтак спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.
26 травня 2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою, якою просив: 1) здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-УІІ на підставі довідок Сумської обласної прокуратури від 09.10.2020 № 21-829 вих.20 та від 07.05.2021 № 21-375 вих.-21, згідно рішення Сумського окружного адміністративного суду від 02.04.2021 року, що набрало чинності 06.05.2021; 2) здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 13.10.2020 року, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ (у редакції, що діяла на час призначення пенсії), у розмірі 88 % від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці, без обмеження її максимального розміру.
21 червня 2021 року відповідачем було надано позивачу лист № 1800-0204-8/29279, який містив інформацію про те, що на виконання заяви «Про перерахунок пенсії» від 25.05.2021 року був проведений перерахунок розміру пенсії позивача згідно з довідкою про заробітну плату від 07.05.2021 № 21-375 вих.-21, виданою Сумською обласною прокуратурою. При цьому, відповідач зазначив, що відповідно до частини 15 статті 86 Закону № 1697- УІІ, виплата пенсії з 07.05.2021 забезпечена у максимальному розмірі і становить 17690,00 грн. До листа № 1800-0204-8/29279 було додано копію рішення про проведений перерахунок пенсії, що за своєю суттю є витягом з централізованої підсистеми «Призначення та виплати пенсій» (ППВП ПФУ), який містить наступну інформацію: рішення «Про перерахунок пенсії» - № 959230816908 від 27.05.2021: середньомісячний заробіток - 72 800,00 грн; дата перерахунку - 26.05.2021; вид перерахунку - зміна окладу; загальний процент розрахунку пенсії від заробітку - 60,00: максимальний розмір пенсії станом на 01.04.2021 - 17690,00 грн. (десять прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність).
16 липня 2021 року позивач через свого представника звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про надання копії рішення про проведення перерахунку пенсії, прийнятого відповідачем за результатом розгляду заяви про перерахунок пенсії від 25 травня 2021 року, згідно рішення Сумського окружного адміністративного суду по справі № 480/8285/20 від 02 квітня 2021 року.
На виконання запиту відповідач надав лист № 70220 від 22 липня 2021 року, до якого долучив копію рішення про проведений перерахунок пенсії, що за своєю суттю є витягом з централізованої підсистеми «Призначення та виплати пенсій» (ППВП ПФУ), який містить наступну інформацію: рішення «Про перерахунок пенсії» - № 959230816908 від 24.05.2021 року: середньомісячний заробіток - 40 015,36 грн: дата перерахунку - 06.05.2021; вид перерахунку - макетна обробка; підстава - рішення суду 480/8285/20; загальний процент розрахунку пенсії від заробітку - 60,00: максимальний розмір пенсії станом на 01.04.2021 року - 17690,00 грн. (десять прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність).
Тобто, фактично за результатом розгляду заяви позивача від 25.05.2021 та на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду по справі № 480/8285/20 відповідачем було прийнято два рішення: № 959230816908 від 24 травня 2021 року та № 959230816908 від 27 травня 2021 року.
На підставі вищевказаних рішень було здійснено перерахунок (зменшення) відсоткового розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 88 % до 60 % від місячної заробітної плати за відповідною посадою працівника органу прокуратури та обмежено її максимальним розміром (десять прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність).
На думку позивача, вказані рішення є протиправними, оскільки пенсія позивачу була призначена в 2008 році у розмірі 88% заробітної плати працюючого працівника прокуратури без будь-яких обмежень максимального її розміру, тому подальші зміни в законодавстві про зменшення пенсії у відсотковому значенні та застосування обмежень розміру пенсії не повинні застосовуватися до позивача.
Ухвалою прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
17.08.2021 та 27.08.2021 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області надало суду відзиви на позов, у яких зазначає, що рішенням головного управління від 27.05.2020 № 959230816908 ОСОБА_1 було відмовлено у перерахунку пенсії. За наслідками розгляду поданої позивачем заяви, головне управління дійшло висновку, що відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1155 зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру». Також відповідач зазначає, що дія нормативно-правового акта в часі починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто, до події, факту, застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони стали або мали місце. Таким чином, для перерахунку пенсії позивачу має застосовуватися частина 20 статті 86 Закону № 1697. Разом з цим, Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 року № 7- р(ІІ)/2019 у справі № 3-209/2018 (2413/18, 2807/19) положення частини 20 статті 86 Закону № 1697 зі змінами, визнано таким, що не відповідає Конституції України. У своєму Рішенні від 13.12.2019 року № 7-р(ІІ)/2019 Конституційний суд визначив порядок його виконання: «до врегулювання Верховною Радою України вказаного питання на законодавчому рівні, а саме: частина 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-УІІзі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, натомість застосуванню підлягає частина 20 статті 86 Закону № 1697-УІІ в первинній редакції: « 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки»».
Після 13.12.2019 нормативно-правові акти про підвищення заробітної праці прокурорським працівникам не приймалися.
Таким чином, перерахунок працівникам органів прокуратури може бути проведений з урахуванням заробітної плати, визначеної нормативно-правовими актами, які прийняті та набрали законної сили після набрання чинності рішенням Конституційного Суду України № 7-р(ІІ)/2019, та обумовлюють підстави для перерахунку пенсії.
Окрім цього, рішенням Конституційного Суду України від 26.03.2020 № 6-р/2020 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-УІІ зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Таким чином, постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 № 6-р/2020 не є підставою для перерахунку пенсії, так як норма яка визначала право Кабінету Міністрів України визначати розмір заробітної плати працівників прокуратури визнана неконституційною.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що частина 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-УІІ зі змінами визнана неконституційним і втрачає чинність саме з дня ухвалення Конституційним Судом України відповідного рішення, а саме 13 грудня 2019 року.
Враховуючи викладене підстави для здійснення перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідки від 07.05.2021 № 21- 375 вих.-21, виданою Сумською обласною прокуратурою, відсутні та не відповідають нормам чинного законодавства, оскільки ч. 20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» в первинній редакції підлягає застосуванню з 13.12.2019, а будь-яких нормативно-правових актів щодо підвищення заробітної плати прокурорським працівникам не приймалося, тому і підстав для перерахунку позивачу пенсії на підставі Постанови № 657 немає.
Стосовно обмеження розміру пенсії максимальним розміром відповідач вказує, що відповідно до ч. 15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Згідно із ч.1 ст.2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про прокуратуру», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Також відповідно до п.2 Розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Пенсіонерам, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії перевищує максимальний розмір пенсії, встановлений цим Законом, виплата пенсії здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії відповідатиме максимальному розміру пенсії, встановленому цим Законом.
Тобто, законодавством передбачено для осіб, яким призначено пенсію за законодавством, яке не передбачало обмеження максимального розміру, лише збереження раніше призначеного розміру пенсії, але не передбачає право на здійснення перерахунку пенсії, у розмірі, що перевищує максимально встановлений розмір.
Зазначені норми законодавства щодо обмеження максимального розміру пенсії є чинними, неконституційними не визнані, а тому підлягають до застосування всіма юридичними та фізичними особами.
Суд, дослідивши письмові докази у справі, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 23 червня 2008 року, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ було призначено пенсію за вислугою років як працівнику органів прокуратури у розмірі 86 % від суми місячного заробітку.
15 лютого 2010 року позивачу був проведений перерахунок пенсії виходячи з 88 % від суми місячного заробітку.
Постановою КМУ України №505 від 31.05.2012 «Про впорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури» підвищена заробітна плата.
Управлінням ПФУ в м. Суми було проведено перерахунок пенсії позивача, але у розмірі 60 відсотків із заробітку з січня 2015.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, ОСОБА_1 звернувся до суду за захистом своїх прав.
Згідно з рішенням Зарічного районного суду м. Суми від 27.02.2015 визнано незаконними дії Управління ПФУ в м. Суми про перерахунок ОСОБА_1 пенсії у розмірі 60% від суми місячного заробітку та зобов`язано Управління ПФУ в м. Суми перерахувати ОСОБА_1 з 01.02.2015 призначену пенсію відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 88% місячного заробітку.
13 жовтня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою, якою просив, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ, здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 13.10.2020 року у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, зазначеної в довідці Сумської обласної прокуратури № 21-829 вих.20 від 09.10.2020 без обмеження її максимальним розміром.
22 жовтня 2020 року відповідач прийняв рішення № 959230816908, яким відмовив позивачу у здійснені перерахунку пенсії.
Не погоджуючись із вищевказаним рішенням та вважаючи його протиправним, ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з відповідною позовною заявою.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2021 року, що набрало законної сили 06 травня року, по справі № 480/8285/20 визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ в Сумській області від 22.10.2020 № 959230816908 про відмову у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 та зобов`язано ГУ ПФУ в Сумській області з 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-УІІ на підставі довідки Сумської обласної прокуратури від 09.10.2020 № 21-829 вих.20 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
При цьому, Сумський окружний адміністративний суд у вищевказаному рішенні зазначив, що не підлягають задоволенню вимоги щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії до якої включаються всі види оплати праці на які нараховуються страхові внески. Суд зауважив, що відповідач у відповіді на заяву позивача відмовив йому у перерахунку пенсії фактично з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури. Відтак спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало (вимоги є передчасними).
26 травня 2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою, якою просив: 1) здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-УІІ на підставі довідок Сумської обласної прокуратури від 09.10.2020 № 21-829 вих.20 та від 07.05.2021 № 21-375 вих.-21, згідно рішення Сумського окружного адміністративного суду від 02.04.2021, що набрало чинності 06.05.2021; 2) здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 13.10.2020, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ (у редакції, що діяла на час призначення пенсії), у розмірі 88 % від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці, без обмеження її максимального розміру.
21 червня 2021 року відповідачем надано ОСОБА_1 лист № 1800-0204-8/29279, який містив інформацію про те, що на виконання його заяви від 25.05.2021 був проведений перерахунок розміру пенсії позивача згідно з довідкою про заробітну плату від 07.05.2021 №21-375 вих.-21, виданою Сумською обласною прокуратурою.
При цьому, відповідач зазначив, що відповідно до частини 15 статті 86 Закону № 1697- VІІ, виплата пенсії з 07.05.2021 забезпечена у максимальному розмірі і становить 17690 грн.
До листа № 1800-0204-8/29279 було додано копію рішення про проведений перерахунок пенсії, що за своєю суттю є витягом з централізованої підсистеми «Призначення та виплати пенсій» (ППВП ПФУ), який містить наступну інформацію: рішення «Про перерахунок пенсії» - № 959230816908 від 27.05.2021: середньомісячний заробіток - 72800,00 грн; дата перерахунку - 26.05.2021; вид перерахунку - зміна окладу; загальний процент розрахунку пенсії від заробітку - 60, 00: максимальний розмір пенсії станом на 01.04.2021 - 17690,00 грн. (десять прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність).
16 липня 2021 року ОСОБА_1 через свого представника звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про надання копії рішення про проведення перерахунку пенсії, прийнятого відповідачем за результатом розгляду заяви про перерахунок пенсії від 25 травня 2021 року, згідно рішення Сумського окружного адміністративного суду по справі №480/8285/20 від 02 квітня 2021 року.
На виконання запиту відповідач надав лист № 70220 від 22 липня 2021 року, до якого долучив копію рішення про проведений перерахунок пенсії, що за своєю суттю є витягом з централізованої підсистеми «Призначення та виплати пенсій» (ППВП ПФУ), який містить наступну інформацію: рішення «Про перерахунок пенсії» - № 959230816908 від 24.05.2021: середньомісячний заробіток - 40015,36 грн: дата перерахунку - 06.05.2021; вид перерахунку - макетна обробка; підстава - рішення суду 480/8285/20; загальний процент розрахунку пенсії від заробітку - 60,00: максимальний розмір пенсії станом на 01.04.2021 - 17690,00 грн. (десять прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність).
Тобто, фактично за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 «Про перерахунок пенсії» від 25.05.2021року та на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду по справі № 480/8285/20 відповідачем було прийнято два рішення про перерахунок пенсії: № 959230816908 від 24 травня 2021 року та № 959230816908 від 27 травня 2021 року.
На підставі вищевказаних рішень було здійснено перерахунок (зменшення) відсоткового розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 88 % до 60 % від місячної заробітної плати за відповідною посадою працівника органу прокуратури та обмежено її максимальним розміром (десять прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність).
Вважаючи рішення ГУ ПФУ в Сумській області протиправними, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно з частиною першою та третьою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також: у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також: бюджетних та інших джерел соціального забезпечення. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий, від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
За змістом пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Статтею 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Умови пенсійного забезпечення відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників до 15 липня 2015 року визначалися Законом від 05.11.1991 №1789-ХІІ "Про прокуратуру".
Відповідно до частин 1, 2 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991 (чинного на час призначення позивачу пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Згідно з частиною дванадцятою статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Частиною сімнадцятою статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991 передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працював в органах прокуратури та набув права на пенсійне забезпечення на підставі статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991 (в редакції, чинній на час набуття такого права).
У подальшому, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VІ до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991 внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.
Разом з тим, положення статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991 щодо підстав та порядку перерахунку пенсій прокурорам змін у зв`язку з прийняттям Закону №3668-VI від 08.07.2011 не зазнали. Відбулась лише зміна порядкового номеру частин статті, що регламентували вказаний порядок та підстави.
Так, згідно з частинами 13, 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991 (в редакції Закону №3668-VI від 08.07.2011) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсій. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий період може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
З урахуванням викладеного суд зазначає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом № 3668-УІ зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789- XII, які змін у зв`язку із прийняттям Закону № 3668-УІ не зазнали.
Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
14 жовтня 2014 року Верховною Радою України прийнято новий Закон України «Про прокуратуру» №1697-VII (далі - Закон № 1697-VII), який набрав чинності 15 липня 2015 року.
Згідно з пунктом 3 розділу XII Прикінцевих положень Закону №1697-VІІ попередній Закон України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ із змінами, в тому числі ч. 13,18 ст. 50-1, які визначали умови та порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури, втратили чинність.
Новий Закон України «Про прокуратуру» також містив положення щодо пенсійного забезпечення працівників прокуратури, а саме, ст. 86 Закону, згідно з частиною 13 якої пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.
Відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону № 1697-VII, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути сплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
Частиною другою ст. 86 Закону № 1697-VII визначалося, що пенсія призначається в розмірі 70 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
У подальшому Законом України №76-VІІІ від 28.12.2014 до частини другої цієї статті внесено зміни, відповідно до яких пенсія призначається в розмірі 60% від суми місячної (чинної) заробітної плати.
Цим же Законом були внесені зміни до частини двадцятої статті 86, згідно якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Однак, Кабінетом Міністрів України не прийнято жодного нормативно-правового акта, який би регулював умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
13.12.2019 Конституційний Суд України своїм рішенням №7-р(ІІ)/2019 визнав положення частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), зазначивши, що вона втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
За змістом частини першої статті 97 Закону України "Про Конституційний Суд України" суд у рішенні, висновку може встановити порядок і строки їх виконання.
Так, Конституційний Суд України у пункті 3 резолютивної частини Рішення №7-р(ІІ)/2019 установив такий порядок його виконання:
частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення (тобто, з 13 грудня 2019 року);
частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Отже, з огляду на ухвалення Конституційним Судом України Рішення №7-р(ІІ)/2019 у Законі №1697-VII з 13.12.2019 відсутня вимога про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.
Натомість підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати відповідної категорії працівників, як те передбачено частиною двадцятою статті 86 Закону №1697-VII.
Водночас положення Закону № 1697-VІІ в первинній редакції щодо підстав та порядку перерахунку раніше призначених пенсій працівникам органів прокуратури змін не зазнали, а вимоги ч.2 ст. 86 цього Закону стосуються виключно призначення пенсій працівникам органів прокуратури в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати у разі реалізації ними такого права після набрання чинності Закону № 1697-VII, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Аналіз наведеної норми дає підстави для висновку, що при перерахунку пенсії пенсіонерам органів прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії (ст.50-1 Закону№1789-ХІІ).
Частина друга ст. 86 Закону № 1697-VІІ регулює правовідносини з призначення пенсії, а не її перерахунку, що не є тотожним поняттям, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Оскільки перерахунок пенсії пов`язаний з переглядом розміру вже призначеної мені пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати, то при визначенні перерахованого розміру не може бути застосоване законодавство, яке стосується порядку призначення пенсії.
Частина двадцята ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», яка регулює порядок перерахунку пенсії, не містить жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.
Також, на законодавчому рівні чи нормативними актами не передбачено право органів Пенсійного фонду переглядати процент розрахунку вже призначеної пенсії за вислугу років за Законом України «Про прокуратуру».
Отже, при перерахунку пенсії ОСОБА_1 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії визначеного частиною другою ст.86 Закону України «Про прокуратуру», яка застосовується саме при призначенні пенсії. При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір заробітної плати (грошового забезпечення).
Така позиція суду узгоджується із висновками Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладеними у рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі № 240/5401/18, згідно яких відсотки, які були визначенні при призначенні пенсії, повинні зберігатись і в подальшому при проведенні перерахунку.
Стосовно посилань відповідача на застосування обмеження пенсії позивача максимальним розміром суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697- VII (в редакції станом на 14.10.2014), максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Після прийняття даного Закону, ще до вступу його в силу 15.07.2015, вносились зміни, і на даний час положення щодо обмеження пенсій максимальним розміром міститься в абзаці 6 ч. 15 ст. 86 Закону №1697- VII.
Разом з тим, суд звертає увагу, що вперше після прийняття Закону України «Про прокуратуру» №1789-XII, обмеження максимального розміру пенсії працівникам прокуратури було застосоване Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VІ.
Так відповідно до ст. 2 цього Закону було визначено, що максимальний розмір пенсій, призначених (перерахованих) відповідно до, зокрема Закону України «Про прокуратуру», (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Проте, слід зауважити, що згідно із статтями 22 та 64 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотньої дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 пенсія за вислугу років була призначена з 23 червня 2008, тобто за нормами Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991.
На момент призначення позивачу пенсії жодних обмежень максимального розміру пенсії не передбачалось.
Що стосується Закону №213-VII від 02.03.2013, яким внесено зміни до частини п`ятнадцятої статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991, і згідно якого максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, то вказана норма набрала чинності вже після призначення позивачу пенсії за вислугу років.
Крім того, частиною 2 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Тобто, законодавчо була закріплена норма, що обмеження пенсії максимальним розміром, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Аналогічна вказаній нормі правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 03.10.2018 у справі № 127/4267/17.
Постановою Верховного Суд від 12.11.2019 у справі № 360/1428/17 також визначено, що дія положень Закону України від 24.12.2015 №911-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" щодо значення максимального граничного розміру пенсії (обмеження) застосовуються до пенсій, які призначаються, починаючи з 01.01.2016 (пункт 2 Прикінцевих положень цього Закону).
У контексті викладеного, застосування нових положень до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, суперечить вимогам частини першої статті 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність.
Крім того, звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до статті 22 Конституції України не допускається.
У рішенні Конституційного Суду України від 22.05.2018 № 5-р/2018 зазначено, що положення частини 1 статті 22 Конституції України необхідно розуміти так, що при ухваленні нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих конституційних прав і свобод людини, якщо таке звуження призводить до порушення їх сутності. Зміст права громадян на соціальний захист, гарантований ст.46 Конституції України, узгоджується із її приписами, за якими, зокрема, людина її життя і здоров`я, честь і гідність визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю (ч.1 ст.3); кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім`ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло (ст.48). На думку Конституційного Суду України, держава виходячи з існуючих фінансово-економічних можливостей має право вирішувати соціальні питання на власний розсуд. У разі значного погіршення фінансово-економічної ситуації, виникнення умов воєнного або надзвичайного стану, необхідності забезпечення національної безпеки України, модернізації системи соціального захисту тощо держава може здійснити відповідний перерозподіл своїх видатків з метою збереження справедливого балансу між інтересами особи та суспільства. Держава не може вдаватися до обмежень, що порушують сутність конституційних соціальних прав осіб.
Новий порядок призначення та виплати пенсій, встановлений Законами України від 02.03.2015 №213-VII, від 28.12.2014 №76-VIII та від 14.10.2014 №1697-VII, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності.
Однак, оскільки частина вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії та визначала умовою перерахунку пенсії за вислугу років працівника прокуратури збільшення заробітної плати за посадою, з якої ця особа звільнялася на пенсію) з 01.01.2015 є нечинною, то при здійсненні перерахунку розміру пенсії працівникам органів прокурори, які набули право на пенсію під час дії вищевказаної норми, наразі слід керуватись діючим законодавством, зокрема статтею 86 Закону №1697-VII.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 14.09.2020 у справі №560/2120/20 та висновки якої відповідно до статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України враховуються судом.
Але при цьому, суд наголошує, що вищевказний перерахунок належить проводити без врахування тих положень, якими обмежується відсоток розрахунку складових заробітної плати та максимальний розмір пенсії, позаяк вони погіршують становище тих громадян, які набули право на пенсію за нормами статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991, до внесення змін Законом №213-VII від 02.03.2013.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 №3477-ІV, суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Пенсія як гарантована щомісячна грошова виплата та вид соціального забезпечення є джерелом існування, доходом та власністю (матеріальним інтересом, захищеним статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод).
Стаття 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, у редакції протоколів № 11 та № 14, 04.11.1950, визначає, що Високі Договірні Сторони гарантують кожному, хто перебуває під їхньою юрисдикцією, права і свободи, визначені в розділі І цієї Конвенції.
Стаття 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
26.06.2014 Європейський суд з прав людини зазначив, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності (параграф 52).
Відповідно до пунктів 21, 24 рішення у справі "Федоренко проти України" (№25921/02) Європейський Суд з прав людини, здійснюючи прецедентне тлумачення статті 1 Першого Протоколу до Конвенції сформулював правову позицію про те, що право власності може бути "існуючим майном" або "виправданими очікуваннями" щодо отримання можливості ефективного використання права власності чи "законними сподіваннями" отримання права власності.
Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а також в тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано. Тобто, набуте право не може бути скасоване чи звужене (правові позиції Конституційного Суду України в рішеннях від 22.09.2005 №5-рп/2005, від 29.06.2010 № 17-рп/2010, від 22.12.2010 №23-рп/2010, від 11.10.2011 №10-рп/2011).
Відповідно до статті 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути, позбавлений своєї власності інакше, як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
У постанові Верховного Суду від 29.04.2020 (справа № 490/5366/16-а) колегія суддів зазначила, що оскільки перерахунок пенсії позивачки пов`язаний з переглядом розміру вже призначеної їй пенсії, при визначенні розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивачки.
Конституційний Суд України також у своєму рішенні від 13.12.2019 №7-р(П)/2019 зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до статті 86 Закону.
Частина 20 статті 86 Закону в первинній редакції передбачала низку підстав для перерахунку призначених пенсій. Проте, згідно з чинною редакцією оспорюваного положення Закону умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури вже не врегульовуються Законом, а повноваження щодо їх визначення делеговано Кабінету Міністрів України.
Враховуючи міжнародні стандарти діяльності органів прокуратури та юридичні позиції Конституційного Суду України, з метою нормативного регулювання, зокрема питань соціального захисту працівників прокуратури, є уникнення втручання інших органів влади в діяльність прокуратури з метою додержання принципу поділу влади та закріплення виключно на рівні закону питань пенсійного забезпечення працівників прокуратури.
До повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.
Конституційний Суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про протиправність рішень ГУ ПФУ в Сумській області № 959230816908 від 24 травня 2021 року та № 959230816908 від 27 травня 2021 року, на підставі яких ОСОБА_1 було здійснено перерахунок (зменшення) відсоткового розміру пенсії за вислугу років з 88 % до 60 % від місячної заробітної плати за відповідною посадою працівника органу прокуратури та обмежено її максимальним розміром (десять прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність).
Такий висновок суду повністю узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, який викладений у постанові від 04 березня 2021 року у справі № 589/3997/16-а.
Верховний Суд у вказаній постанові зазначив: «Згідно положень абзацу 6 пункту 15 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції Закону України від 02 березня 2015 р. N 213-VIII і Закону України № 911-VIII від 24 грудня 2015 р.), максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Однак, згідно пункту 2 Прикінцевих Положень Закону України від 02 березня 2015 р. N 213-VIII порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) встановлений цим Законом стосується саме працюючих пенсіонерів незалежно від часу призначення пенсії.
Згідно із п.п. 1 та 2 Прикінцевих Положень Закону України № 911-VIII від 24 грудня 2015 цей Закон набирає чинності з 1 січня 2016 року та дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року.
З огляду на ту обставину, що позивач є непрацюючим пенсіонером, і пенсія призначена йому до 01 січня 2016 року, то до розміру пенсії позивача не застосовуються обмеження максимального розміру пенсії, визначені абзацом шостим частини п`ятнадцятої ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014р.
З урахуванням вище зазначеного, колегія суддів КАС ВС погоджується з висновками судів попередніх інстанції з приводу того, що перерахунок пенсії позивачу має бути проведений з розрахунку 60 % від суми заробітної плати без обмеження її максимального розміру».
З метою захисту порушеного права суд вважає необхідним зобов`язати відповідача здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років в розмірі 88 % від суми місячної заробітної плати за відповідною посадою працівника органу прокуратури, без обмеження максимального розміру пенсії, на підставі довідки «Про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії» від 07.05.2021 №21-375 вих.-21, виданою Сумською обласною прокуратурою, починаючи з 13.12.2019, відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789- XII (у редакції, яка діяла на час призначення пенсії) і ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII (у первинній редакції), з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи вказане, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача з ГУ ПФУ в Сумській області за рахунок його бюджетних асигнувань суму судового збору в розмірі 1816 грн., сплачених позивачем за подання позовної заяви.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 24 травня 2021 року № 959230816908 та від 27 травня 2021 року № 959230816908 щодо зміни (зменшення) перерахунку відсоткового розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 88% до 60% від місячної заробітної плати за відповідною посадою працівника органу прокуратури та обмеження пенсії за вислугу років максимальним розміром.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років в розмірі 88 % від суми місячної заробітної плати за відповідною посадою працівника органу прокуратури, без обмеження максимального розміру пенсії, на підставі довідки «Про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії» від 07.05.2021 №21-375 вих.-21, виданою Сумською обласною прокуратурою, починаючи з 13.12.2019, відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-XII (у редакції, яка діяла на час призначення пенсії) і ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII (у первинній редакції), з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) суму судового збору в розмірі 1816 (одна тисяча вісімсот шістнадцять) грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар