Рішення № 100584563, 26.10.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2021
Номер справи
480/4755/21
Номер документу
100584563
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 жовтня 2021 року Справа №480/4755/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Павлічек В.О.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/4755/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання незаконним і скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1,м. Суми,Сумська область,40009), в якій просить:

- визнати незаконним (протиправним) і скасувати рішення № 959070107259 від 21.04.2021 року Південного об`єднанного управління ПФУ про перерахунок ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у розмірі 60 відсотків з обмеженням її максимального розміру на умовах визначених ч.2 та ч.15 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697- VII, якими передбачено призначення пенсії вперше особам, у яких таке право настало з 01.01.2016 року і не стосується перерахунку тих пенсій, які призначені довічно у розмірі 90% заробітку та без обмеження їх максимального розміру;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років у розмірі 90% від суми місячного заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Сумської області № 21-302 вих-21 від 15.04.2021 року та виплачувати її без обмеження максимального розміру з 01.04.2021 року і довічно з урахуванням проведених виплат.

Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що у зв`язку з підвищенням заробітної плати з 15 березня 2021 року, позивач отримав довідку прокуратури Сумської області № 21-302 вих-21 від 15.04.2021 року. 20.04.2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок йом пенсії за вислугу років на підставі довідки № 21-302 вих-21 від 15.04.2021 року. Листом №3301-4159/0-02/8-1800/21 від 24.05.2021 року відповідач повідомив позивача, що рішенням № 959070107259 від 21.04.2021 року Південного управління ПФУ 18415 йому було проведено перерахунок пенсії з 1 квітня 2021 року у розмірі 60% від місячної заробітної плати з виплатою її у обмеженому розмірі, а саме-десяти прожиткових мінімумів для осіб які втратили працездатність. Позивач не погоджується з даним рішенням відповідача та вважає рішення № 959070107259 від 21.04.2021 року про перерахунок пенсії протиправним та таким, що порушує його права на належне пенсійне забезпечення.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Дана ухвала була отримана представником відповідача 02.07.2021 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 31). Проте відповідачем вимоги суду не виконано, відзив на позовну заяву суду надано не було.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду було витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області належним чином завірену копію рішення від 21.04.2021 року № 959070107259 та інші документи щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2021 року, на підставі довідки Прокуратури Сумської області від 15.04.2021 року №21-302 вих-21, а також додаткові пояснення щодо зазначення у перерахунку пенсії в графі "Орган ПФУ" - "Південне об`єднане управління ПФУ".

На виконання вимог суду, представником відповідача було надано витребувані судом докази, а також у клопотання про долучення доказів зазначено, що відповідно до реорганізації 2018 року «Південне об`єднане управління ПФУ» було переіменоване в Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області». При цьому перерахунок пенсії здійснюється в підсистемі ІКІС ПФУ: підсистема «Призначення та виплати пенсій (ППВП)», де в графі «Орган ПФУ» вказано «Південне об`єднане управління ПФУ», оскільки сама вищевказана програма оновлювалася розробником в 2018 році (а.с. 36).

Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та з 14.09.2001 року отримує пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, у редакції, що діяла на момент призначення пенсії, у розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати (а.с. 42).

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 26.3.2020 № 6-Р/2020 у справі № 1-223/2018(2840/18), у зв`язку з підвищення з 15.03.2021 року розміру заробітної плати, Сумською обласною прокуратурою було видано довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 15.04.2021 року № 21-302 вих-21, за нормами чинними на 15.03.2021 року (а.с. 11, 40).

В подальшому позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до вказаної довідки.

Листом від 24.05.2021 року № 3301-4159/О-02/8-1800/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, зокрема, повідомило позивача, що на виконання заяви позивача, проведений перерахунок розміру його пенсії згідно з довідкою про заробітну плату від 15.04.2021 № 21-302 вих-21, виданою Сумською обласною прокуратурою за посадою прокурора району. Відповідно до пункту 2 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VII, перерахований розмір пенсії з 01.04.2021 склав 48720,00 грн. (60% від розміру заробітної плати 81200,00 грн.). Водночас, згідно з частиною 15 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VІI, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. З 01.12.2020 розмір вищезазначеного прожиткового мінімуму встановлений нарівні 1769,00 грн. Отже, відповідно до частини 15 статті 86 Закону № 1697-VII, виплата пенсії з 01.04.2021 забезпечена у максимальному розмірі 17690,00 грн. Таким чином, у травні поточного року нараховано до виплати 24266,66 грн., з яких 17 690,00 грн. - пенсія за травень та 6 576,66 грн. - її доплата за період з 01.04.2021 по 30.04.2021 (а.с. 13). Даний перерахунок підтверджується розрахунком від 21.04.2021 року (а.с. 14).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

На час призначення позивачу пенсії діяв Закон України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991.

За приписами ч. 1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05. 11. 1991 року № 1789-ХІІ (чинного на момент призначення позивачу пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Відповідно до ч. 12 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05. 11. 1991 року № 1789-ХІІ (чинного на момент призначення позивачу пенсії) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Частиною 17 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05. 11. 1991 року № 1789-ХІІ (чинного на момент призначення позивачу пенсії) визначено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

15.07.2015 набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014.

Згідно пункту 3 Прикінцевих положень Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом, зокрема, Закон України "Про прокуратуру" крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 512, статті 53 щодо класних чинів.

Отже з 15.07.2015 питання призначення та перерахунку пенсій, призначених прокурорським працівникам, регулюються Законом України "Про прокуратуру" №1697-VII.

Частиною 2 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII (в редакції з 15.07.2015 року) було встановлено, що пенсія призначається в розмірі 70 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року N 76-VIII у частинах другій та п`ятій ст. 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року "Про прокуратуру" цифри "70" замінено цифрами "60".

Отже після набрання чинності Законом України "Про прокуратуру" № 1697-VII, тобто з 15 липня 2015 року також відбулась зміна відсоткового значення розміру пенсії за вислугу років, що призначалась за статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-XII.

При цьому у рішенні від 05.04.2001 Конституційний Суд України зазначив, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Відповідно до статті 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача пов`язаний з переглядом розміру вже призначеної їй пенсії, при визначенні розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.

Суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені зміни до законодавства щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Тому, застосувавши при перерахунку пенсії 60 процентів, а не 90 процентів від заробітної плати, відповідач діяв протиправно.

Зазначена правова позиція узгоджується з висновком, висловленим Верховним Судом у постановах від 03.05.2018 у справі № 308/11498/16-а та від 10.04.2019 у справі № 310/6638/16-а (2-а/310/652/16).

Відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в частині визнання протиправним та скасування рішення від 21.04.2021 року № 959070107259 в частині перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у розмірі 60 відсотків та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі довідки Прокуратури Сумської області від 15.04.2021 року №21-302 вих-21, з 01.04.2021 року, з розрахунку 90 відсотків від місячної (чинної) заробітної плати.

Щодо позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення від 21.04.2021 року № 959070107259 Південного об`єднанного управління ПФУ в частині перерахунку пенсії з обмеженням максимальним розміром та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області виплатити пенсію без обмеження максимальним розміром, суд зазначає наступне.

Як вже зазначалося судом вище, на час призначення позивачеві пенсії пенсійне забезпечення працівників прокуратури визначалося статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05 листопада 1991 року № 1789-XII.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-VІ від 8 липня 2011 року внесено зміни статтю 50-1 Закону України "Про прокуратуру" та передбачено, що максимальний розмір пенсії осіб, пенсія яких призначена згідно Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Згідно пункту 2 розділу 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи" № 3668-VІ від 8 липня 2011 року обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

15 липня 2015 року набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" № 1697-VII (далі - Закон №1697-VІІ), відповідно до Розділу ХІІ Прикінцевих положень якого визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом, зокрема, Закон № 1789-ХІІ, крім, частин 3, 4, 6 та 11 статті 50-1, що втратили чинність з 15 грудня 2015 року.

Відтак, частина 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 5 листопада 1991 року № 1789-XII, яка застосовувалась субсидіарно з пунктом 2 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України від 8 липня 2011 року № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" та врегульовувала питання виплати пенсій без обмежень, на час проведення перерахунку пенсії позивачу втратила чинність з набранням чинності Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII, а тому до спірних правовідносин не застосовується.

Водночас, відповідно до абзацу 6 частини 15 статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII "Про прокуратуру" (в редакції на момент здійснення перерахунку пенсії позивача) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Дана норма законодавства не визнавалась у встановленому порядку Конституційним Судом України такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною), отже, є чинною і підлягає виконанню.

Отже, на момент проведення перерахунку пенсії позивачу, наведеною нормою встановлюється обмеження розміру виплачуваної пенсії, дана норма законодавства неконституційною не визнавалась, є чинною та обов`язковою до виконання органами Пенсійного фонду України.

Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією висловленою Верховним Судом у постанові від 28.10.2020 у справі №686/2428/16-а та ухвалі від 04.02.2021 року у справі №400/6132/20.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку про відсутність у відповідача законних підстав для здійснення позивачу виплати нарахованої пенсії без обмеження граничного розміру відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції на час призначення пенсії), оскільки положення цієї статті втратили чинність, у зв`язку з чим, відсутні підстави для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування рішення від 21.04.2021 року № 959070107259 Південного об`єднанного управління ПФУ в частині перерахунку пенсії з обмеженням максимальним розміром та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області виплатити пенсію без обмеження максимальним розміром.

Разом з тим, відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області суму судового збору у розмірі 454,00 грн., сплаченого відповідно до квитанції від 01.06.2021 року № 0.0.2146814954.1 (а.с. 6).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання незаконним і скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення від 21.04.2021 року № 959070107259 в частині перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у розмірі 60 відсотків.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років на підставі довідки Прокуратури Сумської області від 15.04.2021 року №21-302 вих-21, з 01.04.2021 року, з розрахунку 90 відсотків від місячної (чинної) заробітної плати.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) суму судового збору в розмірі 454,00 грн. (чотириста п`ятдесят чотири гривні 00 коп.).

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.О. Павлічек